Πορτογαλία Λισσαβώνα

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Γειά σας θα πάω Λισσαβωνα τον Νοέμβριο, αν μπορουσε να βοηθησει καποιος που έχει βρεθει τέτοια εποχή η που ξέρει γενικότερα θα το εκτιμούσα. Η περιοχή γυρω απο το Μπαιρο αλτο οπου ειναι το ξενοδοχείο μου είναι κακόφημη? Γενικά επειδη εχω ακούσει για μικροκλοπές και προσπαθειες να σου πουλήσουν ναρκωτικά κλπ μεχρι τι ωρα κινησε ανετα? μπορεις να κυκλοφορήσεις ας πουμε 12-1 το βράδυ χωρίς να φοβάσαι, υπάρχει κοσμος στους δρομους εκεινες τις ωρες?
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Οχι μονο στο μπαιρο αλτο αλλα παντου χωρις υπερβολη στα μεσα μαζικης μεταφορας εχει πορτοφολαδες τα τραμ εχουν αναρτημενο προσεχετε για ναρκωτικα δεν μας ενοχλησε κανενας αλλο ενα μυστικο για τη λισσαβωνα ειναι το εισητηριο του αεροδρομιου ισχυει 24 ωρες για ολα τα μεσα μεταφορας και τα ασανσερ οποτε καθε 24 ωρες μπαιναμε στο λεωφορειο που παει αεροδρομιο παιρναμε 2 εισιτηρια τα χτυπαγαμε και κατεβαιναμε στην επομενη σταση γλυτωνεις αρκετα χρηματα ελπιζω να ισχυει ακομα και ειπαμε τα πορτοφολια και τα ματια σας
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Οχι μονο στο μπαιρο αλτο αλλα παντου χωρις υπερβολη στα μεσα μαζικης μεταφορας εχει πορτοφολαδες τα τραμ εχουν αναρτημενο προσεχετε για ναρκωτικα δεν μας ενοχλησε κανενας αλλο ενα μυστικο για τη λισσαβωνα ειναι το εισητηριο του αεροδρομιου ισχυει 24 ωρες για ολα τα μεσα μεταφορας και τα ασανσερ οποτε καθε 24 ωρες μπαιναμε στο λεωφορειο που παει αεροδρομιο παιρναμε 2 εισιτηρια τα χτυπαγαμε και κατεβαιναμε στην επομενη σταση γλυτωνεις αρκετα χρηματα ελπιζω να ισχυει ακομα και ειπαμε τα πορτοφολια και τα ματια σας
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το τιπ με τα εισιτηρια! Πορτοφολάδες και τέτοια το εχω ακουσει, καταστασεις γκιβ μη γιορ γουολετ :p αργα το βραδυ φοβαμαι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Υπερβολές. Θα προσέχετε όπως θα προσέχατε σε κάθε πόλη. Όχι κάτι ακραίο. Πορτοφολάδες δεν έπεσαν στην αντίληψη μου και στο τραμ 28 που υποτίθεται είναι το πιο επίφοβο λόγω ότι το προτιμούν τουρίστες ήμασταν τρελά άνετοι με τσάντες, κινητά και πορτοφόλια. Δεν αισθανθήκαμε πουθενά ανασφαλείς και κυκλοφορήσαμε και μετά τις 12-1 το βράδυ.

Ρώτησες αν κυκλοφορεί κόσμος αργά το βράδυ στο Μπάιρο Άλτο? Ένα απλό βράδυ Πέμπτης!
2014 Portugal-830.jpg
Το Μπάιρο άλτο είναι μια χαρά περιοχή με πάρα πολύ κόσμο τα βράδια γεμάτο μπαρ. Χύμα κατάσταση με μια μπύρα στο χέρι όλοι αλλά όχι ξεφτίλα! Απλά είναι η περιοχή της νεολαίας. Έχει βαβούρα το βράδυ ενώ το πρωί ησυχία και είναι ψηλά στην πόλη. Ίσως όχι τόσο βολικά για διαμονή εκτός αν είστε κοντά στο Ascensor da Gloria κοντά στην πλατεία Restauradores.

Όσον αφορά τα ναρκωτικά μη φοβάστε. Κανείς δεν θα σας τα πουλήσει με το ζόρι. Λες ένα ευγενικό και γρήγορο Νο thanks και ξεμπερδεύεις!
 
Last edited:

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Υπερβολές. Θα προσέχετε όπως θα προσέχατε σε κάθε πόλη. Όχι κάτι ακραίο. Πορτοφολάδες δεν έπεσαν στην αντίληψη μου και στο τραμ 28 που υποτίθεται είναι το πιο επίφοβο λόγω ότι το προτιμούν τουρίστες ήμασταν τρελά άνετοι με τσάντες, κινητά και πορτοφόλια. Δεν αισθανθήκαμε πουθενά ανασφαλείς και κυκλοφορήσαμε και μετά τις 12-1 το βράδυ.

Ρώτησες αν κυκλοφορεί κόσμος αργά το βράδυ στο Μπάιρο Άλτο? Ένα απλό βράδυ Πέμπτης!
View attachment 208496 Το Μπάιρο άλτο είναι μια χαρά περιοχή με πάρα πολύ κόσμο τα βράδια γεμάτο μπαρ. Χύμα κατάσταση με μια μπύρα στο χέρι όλοι αλλά όχι ξεφτίλα! Απλά είναι η περιοχή της νεολαίας. Έχει βαβούρα το βράδυ ενώ το πρωί ησυχία και είναι ψηλά στην πόλη. Ίσως όχι τόσο βολικά για διαμονή εκτός αν είστε κοντά στο Ascensor da Gloria κοντά στην πλατεία Restauradores.

Όσον αφορά τα ναρκωτικά μη φοβάστε. Κανείς δεν θα σας τα πουλήσει με το ζόρι. Λες ένα ευγενικό και γρήγορο Νο thanks και ξεμπερδεύεις!
Ευχαριστώ για την απάντηση! Οκ μια χαρα μου ακούγεται η ολη κατασταση, ειχα δει την πολυ ωραια ιστορια σου με τις φωτο απλα δεν ειχα παρατηρησει οτι ειναι σχεδον ιδια εποχή με αυτην που πάω, νομιζα οτι ηταν ανοιξη. Είμαι 120 μέτρα απο το ascensor da gloria (pencao elegante αρκετά τσιπικη επιλογή ομολογώ) οποτε νομιζω ειμαι οκ. Καλά σου ταξίδια!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για την απάντηση! Οκ μια χαρα μου ακούγεται η ολη κατασταση, ειχα δει την πολυ ωραια ιστορια σου με τις φωτο απλα δεν ειχα παρατηρησει οτι ειναι σχεδον ιδια εποχή με αυτην που πάω, νομιζα οτι ηταν ανοιξη. Είμαι 120 μέτρα απο το ascensor da gloria (pencao elegante αρκετά τσιπικη επιλογή ομολογώ) οποτε νομιζω ειμαι οκ. Καλά σου ταξίδια!!
Μια χαρά είσαι εκεί. Καθόλου μέσα στον "χαμό". Λίγο ανηφόρα μόνο, αλλά που δεν έχει ανηφόρα στη Λισαβόνα?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Προτεινω το The 7 downtwon sutes κεντρικοτατο και ομορφο ξενοδοχειο.ειχα μεινει περυσι τον Γεναρη
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Εγώ έμεινα στο Turim av. Liberdade ήταν μια χαρά ξενοδοχείο κ η τοποθεσία βολική!!! Επίσης, θυμάμαι είχαμε φάει πολύ ωραία στοRestaurante Laurentina o rei do Bacalhau θα περάσετε τέλεια! Πολύ όμορφη κ ατμοσφαιρική πόλη!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπερα!!η περιοχη Misericordia ειναι καλη για διαμονη?συγκεκριμενα ειδα αυτο https://www.hotelscombined.com/Hote...1sV-eEKy9nLiKBav5vhoCkDkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
χμ δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για Λισαβόνα. Είναι κοντά στην άχαρη περιοχή του σταθμού Cais do Sodre. Το θετικό ότι έχει κοντά στάση που περνάει το τραμ 28 και 25 που θα σε πάνε στα πιο κεντρικά και δημοφιλή σημεία της πόλης. Αν και φαίνεται ωραίο διαμέρισμα δεν θα το επέλεγα λόγω θέσης. Καλύτερα να είσαι χαμηλά στην πόλη. Ψάξε γύρω από την Restauradores και την Rossio.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom