Πορτογαλία Λισσαβώνα

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Απορια!ποια περιοδο προς ανοιξη μερια ειναι καταλληλη για να επισκεφθω την περιοχη?πχ μαιο ειναι καλα ή εχει φουλ ζεστες?
 

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα ,δεν εχω ξαναπάει στην Πορτογαλία αλλα απο οτι εψαξα και άκουσα η ανοιξη ειναι πιο καλη εποχη για να παει καποιος (απο όλες τις πλευρές),όσο για τη ζέστη πιστευω πως πάνω κάτω οι θερμοκρασίες είναι ίδιες με τις δικές μας ,ελπίζω να σας πεί και την αποψή του κάποιος που ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα.
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα ,δεν εχω ξαναπάει στην Πορτογαλία αλλα απο οτι εψαξα και άκουσα η ανοιξη ειναι πιο καλη εποχη για να παει καποιος (απο όλες τις πλευρές),όσο για τη ζέστη πιστευω πως πάνω κάτω οι θερμοκρασίες είναι ίδιες με τις δικές μας ,ελπίζω να σας πεί και την αποψή του κάποιος που ξέρει για το συγκεκριμένο θέμα.
Καλημερα, να πας και οταν γυρισεις να δωσεις τα φωτα σε μας που θα παμε το 1ο δεκαημερο του Μαη
 

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ θα πάω τέλη Απριλίου θα σας πώ πως ηταν η όλη εμπειρία και ο καιρός.
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Καλημερα!εγω γύρισα πριν 1 βδομαδα απο ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (πορτο,λιασσαβωνα ) κ μπορω να πω ότι ηταν λαθος μ να παω μαρτιο μηνα . Παρα πολυ αστατοσ καιρος , ζεστη με μπορεσ μαζι , υγρασια κλπ ... αποτελεσμα?να γυρισουμε και οι 2 κρυωμενοι...δεν το μετανιωσα μεν αλλα θα ηταν καλυτερα να πηγαιναμε τελη ΑΠΡΙΛΙΟΥ κ μετα...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλημερα!εγω γύρισα πριν 1 βδομαδα απο ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (πορτο,λιασσαβωνα ) κ μπορω να πω ότι ηταν λαθος μ να παω μαρτιο μηνα . Παρα πολυ αστατοσ καιρος , ζεστη με μπορεσ μαζι , υγρασια κλπ ... αποτελεσμα?να γυρισουμε και οι 2 κρυωμενοι...δεν το μετανιωσα μεν αλλα θα ηταν καλυτερα να πηγαιναμε τελη ΑΠΡΙΛΙΟΥ κ μετα...
Ποσες μερες εκατσες αν επιτρεπετε στο καθε ενα μερος??για μαιο ιουνιο σκεφτομουν εγω απλα φοβαμαι μην εχει πολυ ζεστη
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ποσες μερες εκατσες αν επιτρεπετε στο καθε ενα μερος??για μαιο ιουνιο σκεφτομουν εγω απλα φοβαμαι μην εχει πολυ ζεστη
Υπό κανονικές συνθήκες η ζέστη είναι λιγότερη απ'ό,τι στην Ελλάδα. Ιούλιο μήνα, στο ντάλα μεσημέρι 1-4μμ η θερμοκρασία έφτανε τους 34-35 αλλά δεν ήταν και του θανατά. Προβλέψεις - πάντως - μόνον η Πυθία έκανε. Και δεν ήταν πάντα και πολύ ακριβής...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Υπό κανονικές συνθήκες η ζέστη είναι λιγότερη απ'ό,τι στην Ελλάδα. Ιούλιο μήνα, στο ντάλα μεσημέρι 1-4μμ η θερμοκρασία έφτανε τους 34-35 αλλά δεν ήταν και του θανατά. Προβλέψεις - πάντως - μόνον η Πυθία έκανε. Και δεν ήταν πάντα και πολύ ακριβής...
Αα μπραβο μια εικονα ηθελα!διαβασα εδω απο ενα ποστ οτι ειχε οκτωμβρη μηνα φουλ ζεστη και φοβηθηκε λιγο το ματακι μου:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Ποσες μερες εκατσες αν επιτρεπετε στο καθε ενα μερος??για μαιο ιουνιο σκεφτομουν εγω απλα φοβαμαι μην εχει πολυ ζεστη
Ο καιρος αναμεσα σε Πορτο και Λισαβωνα εχει διαφορα. Αρχες Αυγουστου στο Πορτο το περασμενο καλοκαιρι δεν χρειαζοσουν κλιματισμό, είχε 25 βαθμους το μεσημερι περιπου. Σε προγουμενο ταξιδι ειχε παγωσει το κοκαλακι μας αρχες Ιουλιου.
Στη Λισαβωνα το μεσημερι εφτανε στους 30-35 αλλα θεωρουνταν καυσωνας εκει και η χωρα μαλιστα ειχε αρκετες πυρκαγιες. Λογω εγγυτητας στη θαλασσα δεν ιδρωνες, αλλα χρειαζοταν κλιματισμο το δωματιο.
Αυτο με τη φουλ ζεστη Οκτωβρη μπορει να ειναι σχετικο για τον καθενα οσο και συγκυριακο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ο καιρος αναμεσα σε Πορτο και Λισαβωνα εχει διαφορα. Αρχες Αυγουστου στο Πορτο το περασμενο καλοκαιρι δεν χρειαζοσουν κλιματισμό, είχε 25 βαθμους το μεσημερι περιπου. Σε προγουμενο ταξιδι ειχε παγωσει το κοκαλακι μας αρχες Ιουλιου.
Στη Λισαβωνα το μεσημερι εφτανε στους 30-35 αλλα θεωρουνταν καυσωνας εκει και η χωρα μαλιστα ειχε αρκετες πυρκαγιες. Λογω εγγυτητας στη θαλασσα δεν ιδρωνες, αλλα χρειαζοταν κλιματισμο το δωματιο.
Αυτο με τη φουλ ζεστη Οκτωβρη μπορει να ειναι σχετικο για τον καθενα οσο και συγκυριακο.
Ωραια ευχαριστω!ιδεες παιρνω πιο πολυ αλλα μαλλον για μαιο-ιουνη με κοβω αναλογως και τα αεροπρ/διαμονη!κατι αλλο..4 μερες λισαβωνα κ 2 πορτο ειναι κομπλε για να παρω μια γευση και απο τις 2 πολεις??
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ωραια ευχαριστω!ιδεες παιρνω πιο πολυ αλλα μαλλον για μαιο-ιουνη με κοβω αναλογως και τα αεροπρ/διαμονη!κατι αλλο..4 μερες λισαβωνα κ 2 πορτο ειναι κομπλε για να παρω μια γευση και απο τις 2 πολεις??
Πολύ κομπλέ. Το ιδανικό θα έλεγα για τις συγκεκριμένες πόλεις.

Για τη θερμοκρασία που ρωτάς. Το μέσο ιστορικό θερμοκρασίας στη Λισαβόνα για το μήνα Μάιο είναι 22 βαθμοί αλλά πέρσι τέλη Μαίου κάποιες μέρες έφτασε και τους 33! Τον Ιούνιο η μέση θερμοκρασία είναι 24 βαθμοί αλλά πέρσι κάποιες μέρες του Ιουνίου έφτασε τους 38! Όπως βλέπεις δεν μπορείς να υπολογίζεις στάνταρ τι θερμοκρασίες θα έχει.
 
Last edited:

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Εμεις κάτσαμε 3 μερες ΠΟΡΤΟ και 4 μέρες ΛΙΣΑΒΩΝΑ η οποια είναι σαφεστατα πολυ μεγαλυτερη. Εμας μας αρεσε το ΠΟΡΤΟ περισσοτερο , ισως επαιξε ρολο βεβαια και ο βροχερος καιρος που συναντησαμε στην ΛΙΣΑΒΩΝΑ . Γενικα το θεμα καιρου στην ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ είναι πολυ πολυ απροβλεπτο. Ο καιρος τους αλλαζει με απιστευτους ρυθμους λογω του Ατλαντικου πιθανοτατα. Εχω φωτογραφιες που σε διαστημα 2-3 λεπτων εχει εναλλαγη σε καταιγιδα-λιακαδα-καταιγιδα. Καποια στιγμη φορουσαμε τα γυαλια ηλιου και κρατουσαμε και ομπρελλα λογω της καταιγιδας :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom