Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο ακόμα και παγωμένο!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όσοι έχετε ταξιδέψει με την EasyJet ίσως έχετε αναρωτηθεί γιατί έχει τόσο φθηνά τα Mars και τα Twix.
Ορίστε ο λόγος: Τα 5 Mars κοστίζουν στα Λονδρέζικα supermarkets περίπου 1,20 λίρες.
Χονδρικής στην Ελλάδα η ίδια πεντάδα κοστίζει 2,35 Ευρώ χωρίς το ΦΠΑ!
Είδα και πολλά άλλα τέτοια απίστευτα στα supermarkets τους!
Για να μην αναφερθώ στις προσφορές!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Chrikky κόψε κάτι... η Αθήνα είναι ακριβή αλλά υπάρχουν άλλες δέκα τουλάχιστον Ευρωπαικές πόλεις που είναι ακριβότερες... Μόνο στον καφέ είναι πολύ ακριβή η Αθήνα, μην τα παραλέμε κιόλας...
Αυτό το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση, αφού θα πρέπει να συγκρίνουμε και τους μισθούς που παίζουν σε κάθε χώρα, όπως επίσης και τον λόγο της κάθε τιμής, οι οποίες δεν προκύπτουν συνήθως από κάποια κοστολόγηση.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εγώ φέτος πήγα μόνο βαρκελώνη (χώμα οι τιμές!), βερολίνο (πολύ φτηνότερα από αθήνα ναι!) και λονδίνο (τα 'παμε)...

πραγματικά όμως, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις 10 ακριβότερες... (να παρηγορηθώ!) και επειδή το έχεις traveller!.. θα με ενδιέφερε η άποψή σου! ίσως να ανοίγαμε και άλλο thread :D

(μα τι εμπνεύσεις είναι αυτές που έχω σήμερα, μέσα σ' αυτό το θέμα έχω ξεφύγει 2 φορές και λέω για νέα threads :D)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη, Μιλάνο, Μόσχα, Όσλο, Στοκχόλμη, Γενεύη, Ζυρίχη, Μαδρίτη, Βιέννη, Κοπενχάγη... να συνεχίσω??

Έχεις πάει να μείνεις σε καλό ξενοδοχείο σε αυτές τις πόλεις? Έχεις πάει να φας σε καλό εστιατόριο σε αυτές τις πόλεις? Έχεις πάρει ταξί σε αυτές τις πόλεις? Να χαρείτε ρε παιδιά δεν είναι μόνο ο καφές κριτήριο για το αν μια πόλη είναι ακριβή ούτε το πόσο κοστίζει το γάλα στο supermarket...

Y.Γ. Επειδή όντως είναι τελείως άσχετα αυτά που γράφουμε με το Λονδίνο ας μεταφέρουν τα παιδιά τα τελευταία μηνύματα σε νέο thread...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλά για τα ταξί να το δεχθώ ότι είναι σε νορμάλ τιμή στην Αθήνα (αν και ακούγεται ότι θα το ακριβύνουμε κι άλλο κι εδώ χιχι!)... αλλά είναι αυτό το μόνο κριτήριο???

και ναι, άποψή μου είναι ότι όταν μιλάμε για καθημερινή ζωή σε μία πόλη, παίζουν βασικό ρόλο και οι τιμές στο super market, και στα καταστήματα ρούχων, και στον καφέ... νομίζω είναι πιο συχνά έξοδα από ένα ακριβό εστιατόριο ή ένα πολυτελές ξενοδοχείο (το τελευταίο δε με απασχολεί ούτε εδώ ούτε εκεί, είμαι παιδί του value for money :D)

και εστιατόρια π.χ. βρίσκεις παράλογα ακριβά και στην Ελλάδα (μη μου πεις ότι τα καλά μας εστιατόρια είναι φτηνά?? ή ότι δε βρίσκεις παρανοϊκές τιμές στην Αθήνα στο gourmet κομμάτι??)

(αυτοσυγκρατούμαι, σταματώ και φωνάζω... ναι ναι θέλουμε νέο thread)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχεις πάει να μείνεις σε καλό ξενοδοχείο σε αυτές τις πόλεις? Έχεις πάει να φας σε καλό εστιατόριο σε αυτές τις πόλεις? Έχεις πάρει ταξί σε αυτές τις πόλεις? Να χαρείτε ρε παιδιά δεν είναι μόνο ο καφές κριτήριο για το αν μια πόλη είναι ακριβή ούτε το πόσο κοστίζει το γάλα στο supermarket...
Θα συμφωνήσω ότι ο καφές δεν είναι κριτήριο για να κρίνει κάποιος αν μια πόλη είναι ακριβή ή φθηνή αλλά θα διαφωνήσω με το γάλα στα supermarket.

Οι τιμές των supermarkets καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό αν η πόλη είναι ακριβή ή όχι γιατί οι μάζες κινούνται γύρω από αυτά. Μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία μπορεί να επιβιώσει άνετα χωρίς καφέ, ταξί και καλά ξενοδοχεία αλλά όχι χωρίς ψωμί και γάλα.


 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν χαλάω καρδιές εγώ... αν νομίζετε οτι η Αθήνα είναι η πιο ακριβή πόλη στην Ευρώπη και ακριβότερη μάλιστα κι από το Λονδίνο έτσι θα είναι...

Επειδή έγινε λόγος για τα καλά εστιατόρια της Αθήνας... Τα καλά εστιατόρια στην Αθήνα είναι σαφέστατα υπερτιμημένα και το φαγητό τους κατώτερο των προσδοκιών αλλά ουδέποτε έδωσα πάνω από 120 το άτομο... Έχετε ιδέα πόσο κοστίζει ένα γκουρμέ γεύμα στο φτηνό Λονδίνο και Παρίσι? Έχετε πάει σε γκουρμέ εστιατόριο στη Βαρκελώνη να δείτε την γλύκα? Καλή σας όρεξη...

Υ.Γ. Ομίλησα για το γάλα που είναι φανερά υπερτιμημένο στην Ελλάδα και όχι για το ψωμί ή τα άλλα είδη πρώτης ανάγκης... Το γάλα είναι πραγματικά ακριβό στην Ελλάδα και γιαυτό δεν είναι κριτήριο ακρίβειας, αποτελεί την εξαίρεση και αυτό θέλησα να τονίσω...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Προσωπικά, τα γκουρμέ εστιατόρια δεν τα πλησιάζω ούτε στην Αθήνα, ούτε στο Λονδίνο! Πουθενά! Το ομολογώ: Δεν έχω να δώσω τόσα λεφτά!

 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
βρεε μη θυμώνεις, συζήτηση κάνουμε! :D

απλά αναρωτιέμαι γιατί το πόσο ακριβή είναι η "gourmet" πλευρά μιας πόλης (ή η "luxury" ζωή της), είναι πια τόσο σημαντικό κριτήριο...

...τη στιγμή που για τους περισσότερους είναι αδιάφορο το αν ένα καλό restaurant στην Αθήνα έχει π.χ. 120 ευρώ και στο Παρίσι 200.. Ε, δε θα πάει σε κανένα από τα 2, και η διαφορά δεν έχει καμία σημασία...


ενώ στα είδη της καθημερινής ζωής, τη διαφορά τη νιώθουμε όλοι και τη βλέπουμε μπροστά μας συνέχεια (σε κάθε αγορά, σε κάθε βόλτα)...


<σχετικό-άσχετο...
Σε ένα μέτριο (ίσως για σένα) restaurant στη Βαρκελώνη, η φίλη μου πλήρωσε πιάτο με πάπια, φουαγκρά και πουρέ δαμάσκηνου 8.50 ευρώ, στην Αθήνα μόνο και μόνο για το συνδυασμό θα δίναμε κανά 15άρι... αυτό εννοώ best value for money εγώ...>
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλά για τα ταξί να το δεχθώ ότι είναι σε νορμάλ τιμή στην Αθήνα (αν και ακούγεται ότι θα το ακριβύνουμε κι άλλο κι εδώ χιχι!)... αλλά είναι αυτό το μόνο κριτήριο???
συγνώμη υπάρχει έστω και ένας που να πιστέυει ότι μπορούμε να μιλάμε για ταξι στήν Αθήνα και να τα συγκρίνουμε με αυτά του Λονδίνου

Οι τιμές των supermarkets καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό αν η πόλη είναι ακριβή ή όχι γιατί οι μάζες κινούνται γύρω από αυτά. Μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία μπορεί να επιβιώσει άνετα χωρίς καφέ, ταξί και καλά ξενοδοχεία αλλά όχι χωρίς ψωμί και γάλα.
στίς μέρες πού ήμουν στό Λονδίνο φέτος θα πώ ότι διαπίστωσα μεγάλες διαφορές και διακυμάνσεις είτε πρός τα πάνω είτε πρός τα κάτω στίς τιμές πού πουλούσαν τα super market τα διάφορα πράγματα ,από φρούτα πού τα πουλούσαν με το κομμάτι ( μανταρίνια ,πορτοκάλια ,μήλα 1/2 λίρα το κομμάτι ).
εκεί όμως πού η ελληνική αισχροκέρδια φτάνει σε σημείο εξοργιστικό ήταν στα καταστήματα με ρόυχα ,υποδήματα ,ηλεκτρονικές συσκευές ,cd dvd που οι τιμές τους εκεί ήταν τουλάχιστον 2-3 φορές χαμηλότερες η και παραπάνω ( ναι είχαν εκπτώσεις ....ε και... εδώ εκπτώσεις έιχαμε ) γιατί αν αναφέρω περιπτώσεις επώνυμων προιόντων θα καταλάβουν όλοι τη γίνετε στήν Ελλάδα .
καθε συσχέτιση τών μοισθών εδώ και εκεί θεωρώ ότι είναι ανώφελο να το συζητάμε κάν .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Δεν χαλάω καρδιές εγώ... αν νομίζετε οτι η Αθήνα είναι η πιο ακριβή πόλη στην Ευρώπη και ακριβότερη μάλιστα κι από το Λονδίνο έτσι θα είναι...

Επειδή έγινε λόγος για τα καλά εστιατόρια της Αθήνας... Τα καλά εστιατόρια στην Αθήνα είναι σαφέστατα υπερτιμημένα και το φαγητό τους κατώτερο των προσδοκιών αλλά ουδέποτε έδωσα πάνω από 120? το άτομο... Έχετε ιδέα πόσο κοστίζει ένα γκουρμέ γεύμα στο φτηνό Λονδίνο και Παρίσι? Έχετε πάει σε γκουρμέ εστιατόριο στη Βαρκελώνη να δείτε την γλύκα? Καλή σας όρεξη...

Υ.Γ. Ομίλησα για το γάλα που είναι φανερά υπερτιμημένο στην Ελλάδα και όχι για το ψωμί ή τα άλλα είδη πρώτης ανάγκης... Το γάλα είναι πραγματικά ακριβό στην Ελλάδα και γιαυτό δεν είναι κριτήριο ακρίβειας, αποτελεί την εξαίρεση και αυτό θέλησα να τονίσω...
συμφωνώ απόλυτα για τα εστιατόρια ..
τι θεωρείς εσύ όμως ώς κριτήριο ακρίβειας για να καταλάβω ? άν εξαιρείς το γάλα .
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Τα 4 τελευταία χρόνια ενα τριήμερο πρόλαβα να κάνω στο Λονδίνο και δε μπορώ να χω άποψη.Αλλά τόσο πολύ πέσανε εκεί οι τιμές ώστε η Ελλάδα να είναι πολύ ακριβότερη απο Λονδίνο κομματάκι δύσκολα το κόβω.

Αμα ισχύουν όλα αυτά τότε να πάω για κάνα μήνα εκει ώστε να διεκπαιρεώσω καταστάσεις.Μάλλον να μείνω κάνα χρόνο εκεί.Σίγουρα το νοίκι θα είναι πολύ φτηνότερο στο Λονδίνο.Το ίδιο και ο οδοντίατρος και ο δικηγόρος.Ποια ταξί ρε παίδες.Εκεί τα μέσα μαζικής μεταφοράς φτηνότερα είναι εκεί ρε παλιοtraveller.Μάλλον θα είναι τζάμπα και το ηλεκτρικό ρευμα{σε σχέση με το Ελλάδα}.Και πολύ πιο γενναιόδωρη η Εγγλέζικη εφορία.
Εισιτήριο για Λονδίνο εδώ και τώρααααα.

ΩΩΩΩΩΩ!Τι να σας πω ρε κορίτσια{Cr;ikky και Μαιρυ}.Θα με τρελάνεται.Μεγάλος ο έρωτα μου για σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom