Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο ακόμα και παγωμένο!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τι να κανουμε?
φυσικα και σε διαβαζουμε αφου ξεροσταλιασαμε να περιμενουμε να μας γραψεις για τη Σρι-Λανκα διαβαζουμε ....και για Λονδινο...και παγωμενο...και ακριβο!!:haha:
Κατατοπιστικη ιστορια παντως και ωραιες φωτο!!
Νασαι καλα και να ταξιδευεις παντου.
Θεικες παρεμβασεις ο traveller!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι να κανουμε?
φυσικα και σε διαβαζουμε αφου ξεροσταλιασαμε να περιμενουμε να μας γραψεις για τη Σρι-Λανκα διαβαζουμε ....και για Λονδινο...και παγωμενο...και ακριβο!!:haha:
Κατατοπιστικη ιστορια παντως και ωραιες φωτο!!
Νασαι καλα και να ταξιδευεις παντου.
Θεικες παρεμβασεις ο traveller!!
Έλα, έλα μην παραπονιέσαι!
Θα έρθει και η σειρά της Σρι Λάνκα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κυριακή

Κανονικά θα έπρεπε να τελειώσω την ιστοριούλα μου γράφοντας για το πόσο ωραία είναι να περπατάει κανείς μια ηλιόλουστη Κυριακή στο Hyde Park έστω και αν έχει ήλιο με δοντάρες!

Αντί αυτού, όμως, θα σας περιγράψω την ιδιοτροπία των Άγγλων στο αεροδρόμιο του Λούτον να μην επιτρέπουν δεύτερη χειραποσκευή. Αυτό που γνώριζα ήταν ότι απαγορεύεται η δεύτερη χειραποσκευή στο Γκάτγουϊκ αλλά για το Λούτον είχα πλήρη άγνοια. Ευτυχώς δηλαδή που φτάσαμε νωρίς στο αεροδρόμιο.

Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής από το Λονδίνο στο Λούτον ήταν σε λευκό φόντο. Το χιόνι πολύ, μια ζωγραφιά τα πάντα αλλά ευτυχώς οι πτήσεις εκτελούνταν κανονικά.

Στο check in της Easy ένας πανικός καθώς τις προηγούμενες ημέρες είχαν ακυρωθεί πολλές πτήσεις. Στο αεροδρόμιο συνεχείς ανακοινώσεις ότι η δεύτερη αποσκευή δεν επιτρέπεται στο αεροδρόμιο του Λούτον. Μόνο μια χειραποσκευή και το laptop.

Ας δοκιμάσουμε την τύχη μας, λέω, προσδοκώντας ότι μπορεί και να μην δώσουν μεγάλη βάση στην τσαντούλα μου. Νόμιζα! Ο Άγγλος κυριούλης στον έλεγχο διαβατηρίων μου δείχνει την ταμπέλα δίπλα του και μου λέει να βάλω την τσάντα μου στην χειραποσκευή. Μια τσαντούλα του λέω είναι! Ανένδοτος ο κύριος! Άντε τώρα να ανοίγεις βαλίτσα για να χωρέσεις τη τσάντα! Ευτυχώς, στη μια είχα βιβλία, τα έβγαλα, τα κράτησα στα χέρια μου, χώρεσα την τσάντα, πέταξα και μερικά πραγματάκια σε μια μικρή πλαστική σακούλα και περάσαμε μέσα, διαφορετικά θα έπρεπε είτε να παραδώσω αποσκευή ή να βρω έναν τρόπο να κάνω τη βαλίτσα και τη τσάντα μου ένα!

Ο κύριος, πάντως, δίπλα μου που και αυτουνού δεν του επιτρέψανε να περάσει γιατί κράταγε χάρτινες σακουλίτσες καταστημάτων, άνοιξε τη βαλίτσα, τα έβαλε όλα μέσα, τα τύλιξε γύρω γύρω με ένα κασκόλ και πέρασε.

Προσοχή, λοιπόν, όσοι ταξιδεύετε με χειραποσκευή ειδικά οι κυρίες! Η γυναικεία τσάντα είτε είναι μεγάλη είτε είναι μικρή και οι τσάντες με τα ψώνια θεωρούνται χειραποσκευή και δεν θα σας επιτρέψουν να περάσετε προς τις πύλες επιβίβασης αν έχετε και βαλιτσούλα μαζί σας.

Η λύση είναι ή να αφήσετε χώρο στη βαλίτσα σας για να βάλετε μέσα τη τσάντα/τσάντες πριν περάσετε τον έλεγχο ή να έχετε πρόχειρη μια μεγάλη τσάντα τύπου Jumbo (παντού υπάρχει μια τσάντα jumbo γιατί όχι και στη βαλίτσα σας; Όχι το γίγας μέγεθος, όμως, τη λίγο μικρότερη για να είμαστε μέσα και στις διαστάσεις!) και μια ταινία πλατιά τύπου ζηλοτέιπ (είτε διάφανη είναι είτε καφέ το ίδιο κάνει) ώστε όταν φτάσετε στον έλεγχο, να τα βάλετε όλα μέσα στη σακούλα (χειραποσκευή, γυναικεία τσάντα και τσάντες με ψώνια), να κολλήσετε στη συνέχεια τις άκρες της σακούλας με το ζηλοτέιπ ώστε να είναι σαν δέμα, να χαμογελάσετε στον κύριο ελεγκτή των διαβατηρίων/Ταυτότητας δείχνοντάς του τη ΜΙΑ σας χειραποσκευή, να περάσετε και το σωματικό έλεγχο και στη συνέχεια στον πρώτο κάδο απορριμάτων που θα βρείτε μπροστά σας να πετάξετε και την ταινία και τη σακούλα και να συνεχίσετε Κυρία για την πύλη επιβίβασης!!! :clap::clap::clap: (για καλό και για κακό φροντίστε αυτή τη διαδικασία να την κάνετε πριν κλείσει το check in ώστε να έχετε την εναλλακτική λύση παράδοσης αποσκευής σε περίπτωση που δεν πετύχει το κόλπο με τη σακούλα Jumbo)!!! :haha::haha::haha:

Αυτά από εμένα. Να περάσετε υπέροχα όλοι όσοι ταξιδεύετε προς το Λονδίνο (και όχι μόνο)!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Περίεργο πραγματικά! Εγώ γνώριζα ότι αυτό που ισχύει είναι πως επιτρέπεται μια χειραποσκευή (στις γνωστές διαστάσεις) και είτε μια τσάντα με λάπτοπ για τους άντρες, είτε η γυναικεία τσάντα για τις γυναίκες.

Το πρόβλημα ήταν στο αεροδρόμιο του Λονδίνου, ή ήταν θέμα easyjet?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Περίεργο πραγματικά! Εγώ γνώριζα ότι αυτό που ισχύει είναι πως επιτρέπεται μια χειραποσκευή (στις γνωστές διαστάσεις) και είτε μια τσάντα με λάπτοπ για τους άντρες, είτε η γυναικεία τσάντα για τις γυναίκες.

Το πρόβλημα ήταν στο αεροδρόμιο του Λονδίνου, ή ήταν θέμα easyjet?
Στο Λούτον ίσχυε.
Αλλά και στο Γκάτγουικ το ίδιο ισχύει.
Στην Αθήνα πέρασα κανονικά με την τσαντούλα μου και δεν μου είπε κανείς τίποτα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στο Μιλάνο το Νοέμβριο περάσαμε με χειραποσκευή, τσάντα και πολλές τσαντούλες!
Οι Βρετανοί είναι λίγο περίεργοι!
Στον σωματικό έλεγχο μας βγάλανε και τα παπούτσια!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εμείς στην επιστροφή πετάγαμε με british οπότε δεν είχαμε πρόβλημα... στο πήγαινε όμως me easyjet παραείμασταν φορτωμένοι.. (ευτυχώς στο ελ. βενιζέλος δε μας είπαν τπτ)...

η φίλη μου είχε μία χειραποσκευή, την τσάντα της και μία μεγάλη σακούλα (τύπου jumbo) με μία δεύτερη βαλίτσα διπλωμένη (ώστε να τη γεμίσει με τα ψώνια του λονδίνου :p)...

ευτυχώς δε μας είπαν τπτ :D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
εμείς στην επιστροφή πετάγαμε με british οπότε δεν είχαμε πρόβλημα... στο πήγαινε όμως me easyjet παραείμασταν φορτωμένοι.. (ευτυχώς στο ελ. βενιζέλος δε μας είπαν τπτ)...

η φίλη μου είχε μία χειραποσκευή, την τσάντα της και μία μεγάλη σακούλα (τύπου jumbo) με μία δεύτερη βαλίτσα διπλωμένη (ώστε να τη γεμίσει με τα ψώνια του λονδίνου :p)...

ευτυχώς δε μας είπαν τπτ :D
Βλέπω πήγατε οργανωμένες!:clap:
Στο Χίθροου, πάντως, επιτρέπεται η δεύτερη αποσκευή.

 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Βλέπω πήγατε οργανωμένες!:clap:
Στο Χίθροου, πάντως, επιτρέπεται η δεύτερη αποσκευή.
στο πήγαινε με Ο.Α δέν έιχα κανένα πρόβλημα άν και για να πώ τήν αλήθεια οι 2 βαλίτσες που έιχαμε μαζί είταν εντελώς αδειές .......
στήν επιστροφή με Β.Α από χίθροου όμως έιμασταν δύο άτομα αλλα με τρείς βαλίτσες και
από δύο χειρααποσκευές ανα χείρας...
εννοείται για τήν τρίτη βαλίτσα πληρώσαμε 30 λίρες αλλά για το υπέρβαρο ( 2-3 κιλά επιπλέον )ανα βαλίτσα δεν μάς χρέωσαν ....ούτε για τίς τσάντες στο χέρι μα είπαν κάτι.

να αναφέρω και το εξέις το οποίο μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ..
έιχαμε σάν χειραποσκευή ένα παιδικό παιχνίδι αρκετά έυθραστο το οπόιο είχε μία μπάλλα με υγρό , αφού περάσαμε όλους τούς ελέγχους( σωματικούς ...βγαλσιμο παπουτσιών ...άδειασμα γυναικίας τσάντας και σακίδιο πλάτης ....μάς λένε ότι η τσάντα με το παιχνίδι δέν μπάινει στήν καμπίνα .... και ότι έπρεπε να το δώσουμε ως fragile στήν ειδική ταινία .....σιγή στήν αρχή και μετα πανικός !!!!!!!! σκέφτομε ότι έπρεπε να γίνει η διαδικασία παράδοσης αποσκευής ξανά από τήν αρχή με ότι αυτό συνεπάγεται ....
ο μοναδικός μας φόβος ήταν η κλοπή !!!! .....μάς έιπαν βέβαια ότι θέμα κλοπής δέν υφίστατε τουλάχιστον από το χίθροου για τήν αθήνα δέν έπαιρναν και όρκο .
αφού έκανα έναν μικρό κόσμιο :D διάλογο μέ τόν προιστάμενο του τμήματος και δέν έβγαζα άκρη προσφέρθηκε οικιοθελώς μια ευγενέστατη υπάλληλος :D να μας συνοδέυσει σε άλλο όροφο και σε ειδικό μηχάνημα με ταινία για παράδοση τής χειραποσκευής .

στο αεροπλάνο όμως με πληρότητα 100% και 95% έλληνες εκδρομείς πρακτορείων 06/01 γάρ έγινε το έλα να δείς με τίς 3 πλες -4πλές χειραποσκευές που είχε ο καθένας μαζι του ......:haha: ολόκλερες βαλίτσες επιπλέον έιχαν οι αθεοφοβοι μαζι τους:haha::haha:.
οι αεροσυνοδοι τής Β.Α είχαν πάθει πραγματική σύγχηση και τίς έβλεπα και τίς λυπόμουν πού τίς πέρναγαν γενιές δεκατέσσερις .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom