Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Βαλε και το μουσειο επιστημης, διπλα στο φυσικης ιστοριας ειναι και δωρεαν.
Εμείς με λίγο τρέξιμο χωρέσαμε και τα τρία μουσεία σε μια μέρα.
 

matina.k

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδια αν σας έλεγα να διαλέξετε 2 μουσεία στο Λονδίνο....ποια θα ήταν αυτά;
1.
Βρετανικό Μουσείο - αλλά να γνωρίζεις ότι πριν 3 εβδομάδες που ήμουν εκεί, η πτέρυγα με τα μάρμαρα του Παρθενώνα / ελληνικά εκθέματα ήταν κλειστές.

2.
Tate Modern - αν σας ενδιαφέρουν τα πιο σύγχρονα έργα τέχνης, άλλωστε είναι ένα μουσείο που αλλάζει κάθε σεζόν.
Προτιμήστε να μην πάτε πρωί για να είστε εκεί όταν νυχτώσει (18:00 κλείσιμο) και μετά να περπατήσετε κατά μήκος του Τάμεση και να περάσετε στην απέναντι όχθη από την Millennium Bridge (γέφυρα μόνο για πεζούς) προς τον Καθεδρικό του Αγ. Παύλου.
Νυχτερινό "London Skyline" στα καλύτερα του με θέα φωτισμένους ουρανοξύστες του City και να καθρεφτίζονται τα φώτα στο ποτάμι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Η αγαπημένη μου βόλτα στο Λονδίνο είναι περπάτημα κατά μήκος του Τάμεση στη South Bank, ξεκινώντας από το London Eye με τέρμα στο ύψος του Tower of London, το λεγόμενο "Queen's walk" ...

Ααααχ πότε θα ξαναπάω
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Η αγαπημένη μου βόλτα στο Λονδίνο είναι περπάτημα κατά μήκος του Τάμεση στη South Bank, ξεκινώντας από το London Eye με τέρμα στο ύψος του Tower of London, το λεγόμενο "Queen's walk" ...

Ααααχ πότε θα ξαναπάω
Και εμένα ακριβώς αυτή είναι η αγαπημένη μου στιγμή.... Παρεμπιπτόντως φέτος από το ύψος της London Bridge μέχρι την Tower bridge έχει Χριστουγεννιάτικη αγορά με πωλητές και show και είναι και στολισμένη πραγματικά πανέμορφα!!! (έχω πέντε μέρες που γύρισα και δεν μου βγαίνει από το μυαλό😝😝😝)
 

matina.k

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η αγαπημένη μου βόλτα στο Λονδίνο είναι περπάτημα κατά μήκος του Τάμεση στη South Bank, ξεκινώντας από το London Eye με τέρμα στο ύψος του Tower of London, το λεγόμενο "Queen's walk" ...

Ααααχ πότε θα ξαναπάω
Ακόμα πιο ωραίο - δεν το είχα σκεφτεί, δεν μου το είχε προτείνει και κάποιος- θα το κάνω του χρόνου και πάλι με στάση σε Tate Modern αν έχω χρόνο. :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.037
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ψάχνω και ένα μέρος για ψώνια με καλές τιμές - εκπτώσεις.. μου είπε ένας φίλος για το Brixon.. εγώ βρήκα ένα designer outlet στο Wembley . Ξέρετε τι παίζει???
Δεν νομίζω πως αξίζει να σπαταλήσετε το χρόνο σας σε εμπορικά τύπου designer outlet. Μπείτε σε TK-maxx που έχει σε πολλά σημεία του Λονδίνου και μπορείς να βρεις κάποια καλά κομμάτια σε αρκετά χαμηλές τιμές. Το sports direct έχει πολύ χαμηλές τιμές σε αθλητικά ρούχα και εξοπλισμο αλλά είναι λίγο στοκ παλιά σχέδια (ειδικά παπούτσια πολύ χάλια). Ωστόσο υπάρχουν μερικά κλασικά και κάποια που δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ στην Ελλάδα, οπότε κάτι μπορεί να βρεθεί κι εκεί. JD-King of Trainers by far το καλύτερο και οικονομικότερο για αθλητικά με αρκετές εκπτώσεις μέσα στο κατάστημα και σχέδια που πολλές φορές στην Ελλάδα έρχονται ένα χρόνο αργότερα. Footasylum επίσης για αθλητικά και κάποια ωραία οικονομικά στυλατα ρούχα από εταιρείες όπως η The Paris project. Για δερμάτινα παπούτσια Clarks (πολύ άνετα) και Dunes. Casual οικονομικά ρούχα Uniqlo. Φυσικά πάντα υπάρχουν τα Primark, Zara, H&M etc. Για κάποιο λόγο οι Άγγλοι αγαπούν πολύ τα Marks & Spencer, Next και River Island που δεν τον πολύ καταλαβαίνω, όχι πως δεν μπορείς να βρεις κάποια καλά πραγματακια.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Δεν νομίζω πως αξίζει να σπαταλήσετε το χρόνο σας σε εμπορικά τύπου designer outlet. Μπείτε σε TK-maxx που έχει σε πολλά σημεία του Λονδίνου και μπορείς να βρεις κάποια καλά κομμάτια σε αρκετά χαμηλές τιμές. Το sports direct έχει πολύ χαμηλές τιμές σε αθλητικά ρούχα και εξοπλισμο αλλά είναι λίγο στοκ παλιά σχέδια (ειδικά παπούτσια πολύ χάλια). Ωστόσο υπάρχουν μερικά κλασικά και κάποια που δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ στην Ελλάδα, οπότε κάτι μπορεί να βρεθεί κι εκεί. JD-King of Trainers by far το καλύτερο και οικονομικότερο για αθλητικά με αρκετές εκπτώσεις μέσα στο κατάστημα και σχέδια που πολλές φορές στην Ελλάδα έρχονται ένα χρόνο αργότερα. Footasylum επίσης για αθλητικά και κάποια ωραία οικονομικά στυλατα ρούχα από εταιρείες όπως η The Paris project. Για δερμάτινα παπούτσια Clarks (πολύ άνετα) και Dunes. Casual οικονομικά ρούχα Uniqlo. Φυσικά πάντα υπάρχουν τα Primark, Zara, H&M etc. Για κάποιο λόγο οι Άγγλοι αγαπούν πολύ τα Marks & Spencer, Next και River Island που δεν τον πολύ καταλαβαίνω, όχι πως δεν μπορείς να βρεις κάποια καλά πραγματακια.
Ωραίος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.774
Ωραίος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Νexr, River Island που ειπε ο @tripakias ψωνιζω κι εγω αλλα και Monsoon η Dorothy Perkins.
Ασε τα Primark για παιδικα που θα τα πεταξεις σε εναν χρονο η για αναλωσιμα.
Τα Marks and Spencer τα ψωνιζουν γιατι θα κρατησουν μια 10ετια και θα φαινονται καινουρια, αν θες κλασικα ρουχα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Πόσες ώρες περίπου θα χρειαστω για τα εξής μουσεία: Βρετανικό , national και science ??
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom