Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει στο θέμα "κρουαζιέρα στον Τάμεση". Να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια; Γνωρίζετε κάποια συμφέρουσα προσφορά; Ποιά ώρα είναι προτιμότερο να γίνει;

Καλύτερα με το πλοιάριο της γραμμής. Εισιτήρια θα βγάλεις επί τόπου. Με αφετηρία το North Greenwich και αποβίβαση στο Westminster. Προτίμησε ώρα κοντά στο σούρουπο ώστε να έχουν ήδη ανάψει τα φώτα της πόλης στη μέση της διαδρομής. Για να απολαύσεις το θέαμα πρέπει να είσαι σε εξωτερικό χώρο του πλοιαρίου – μέσα από την καμπίνα δεν αξίζει, οπότε δες τον καιρό.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλύτερα με το πλοιάριο της γραμμής. Εισιτήρια θα βγάλεις επί τόπου. Με αφετηρία το North Greenwich και αποβίβαση στο Westminster. Προτίμησε ώρα κοντά στο σούρουπο ώστε να έχουν ήδη ανάψει τα φώτα της πόλης στη μέση της διαδρομής. Για να απολαύσεις το θέαμα πρέπει να είσαι σε εξωτερικό χώρο του πλοιαρίου – μέσα από την καμπίνα δεν αξίζει, οπότε δες τον καιρό.
Ευχαριστώ θερμά!
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Χμ, πλακίτσα έχει αλλά προσωπικά δεν τρελάθηκα παρόλο που μου αρέσει ο ήρωας. Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοίτα αυτά τώρα είναι γούστα, εγώ θα πήγαινα με το απλό που κάνει τις κανονικές μεταφορές, έτσι μια φορά για την εμπειρία (όπως και έκανα). Το είχα πάρει από embankment μέχρι Greenwich. Και μετά γύρισα με DLR.
Το πήρα το Σάββατο από London Bridge για Battersea (έτσι, για να μην κλειστώ στο μπουντρούμι της Northern με τη λιακάδα). Είχα την τύχη να επιβιβαστώ αμέσως, και σε 40 λεπτά ήμουνα στον προορισμό μου (τα δρομολόγια είναι κάθε 30' και αν το πλοίο είναι γεμάτο, μπορεί να μην επιτρέψουν την επιβίβαση στο πρώτο που θα περάσει και να χρειαστεί να περιμένεις το επόμενο).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Το πήρα το Σάββατο από London Bridge για Battersea (έτσι, για να μην κλειστώ στο μπουντρούμι της Northern με τη λιακάδα). Είχα την τύχη να επιβιβαστώ αμέσως, και σε 40 λεπτά ήμουνα στον προορισμό μου (τα δρομολόγια είναι κάθε 30' και αν το πλοίο είναι γεμάτο, μπορεί να μην επιτρέψουν την επιβίβαση στο πρώτο που θα περάσει και να χρειαστεί να περιμένεις το επόμενο).
Αυτό ακριβώς, είναι κάτι το εναλλακτικό.

Στο Battersea πήγες στο ανακαινισμένο σταθμό;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Από λάθος, το διόρθωσα. Ουσιαστικά τους όποιους φόρους (ΦΠΑ) κατά την αγορά
Ερχομαι να ξαναθιξω το θεμα γιατι μαλλον πρεπει να πηγες προσφατα..φευγουμε απο Ελλαδα για Λονδινο και μετα απο Λονδινο για Αμστερνταμ..λογικα Λονδινο αν ψωνισουμε τι γινετε?μπορω απλα να κοψω καρτελακια και να το παιξω τρελιτσα(σε περιπτωση που μας ζητησουν να μας ανοιξουν βαλιτσα)ή να μπω στη διαδικασια tax refund?ειμαι τελειως μαυρα μεσανυχτα με το ολο θεμα διοτι η τελευταια μου επισκεψη στη χωρα ηταν το μακρινο 2018....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ερχομαι να ξαναθιξω το θεμα γιατι μαλλον πρεπει να πηγες προσφατα..φευγουμε απο Ελλαδα για Λονδινο και μετα απο Λονδινο για Αμστερνταμ..λογικα Λονδινο αν ψωνισουμε τι γινετε?μπορω απλα να κοψω καρτελακια και να το παιξω τρελιτσα(σε περιπτωση που μας ζητησουν να μας ανοιξουν βαλιτσα)ή να μπω στη διαδικασια tax refund?ειμαι τελειως μαυρα μεσανυχτα με το ολο θεμα διοτι η τελευταια μου επισκεψη στη χωρα ηταν το μακρινο 2018....
Κανεις καμια βοηθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom