Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@orck Η travelcard είναι είτε για 1 μέρα είτε για 7 μέρες και δεν σε συμφέρει.
Εφόσον πας για 3-4 μέρες σε συμφέρει η oyster με pay as you go.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Για μια βόλτα στο notting hill και στην αγορα του portobello , πόση ώρα να υπολογίσω;

Πείτε μου την γνώμη σας για το εξής πρόγραμμα. Σάββατο πρωι noting hill και μετά ενυδρείο (αν δεν κάνω λάθος, στο ενυδρείο κοντά θα δω tower of London, bridge, big ben, westminster abbey σωστά;). Σαββατο βραδυ winder wonderland. Κυριακη πρωι camden Town. Βράδυ soho και china town. Δευτέρα πρωι μουσείο φυσικής ιστορίας, πινακοθήκη και βόλτα σε πλατεία τραφαλγκαρ, ανάκτορα, harrods και st james Park ( νομίζω ότι θέλω πολλές ώρες για αυτά!!) Βράδυ oxford Street και picadilly. Τρίτη πρωι βρετανικό μουσείο, covent garden, leicester square. ( ο καθεδρικός του Αγίου Παύλου βολεύει;). Το βράδυ μια βόλτα όπου μας άρεσε περισσότερο. Τετάρτη θα την περάσω στο Stratford. Τι λέτε; βγαινει σαν πρόγραμμα; δεν θέλω να σκοτωθουμε κιόλας. Ότι προλάβουμε να δούμε, αρκεί να μην χάνουμε χρόνο για να επισκεφθουμε την ίδια ημέρα αξιοθέατα σε αντίθετες περιοχές.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σάββατο πρωι noting hill και μετά ενυδρείο (αν δεν κάνω λάθος, στο ενυδρείο κοντά θα δω tower of London, bridge, big ben, westminster abbey σωστά;).
Ο Tower of London και η ομώνυμη γέφυρα δεν είναι καθόλου κοντά με τα υπόλοιπα. Για να πάτε εκεί από Big Ben χρειάζεστε περίπου 1 ώρα αδιάλειπτο περπάτημα ή παίρνετε το τουριστικό καραβάκι από την αποβάθρα Westminster, ακριβώς από κάτω. Ή συνδυάστε τον Πύργο με τα υπόλοιπα αξιοθέατα που προτείνει ο @vasnorth στην πολύ σωστή κατηγοριοποίηση που έκανε.
Την Κυριακή το πρωί μαζί με το Camden μπορείτε να χωρέσετε και κάποιο άλλο αξιοθέατο πριν πάτε το απόγευμα - βράδυ για βόλτα στο Soho.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Τι λέτε; βγαινει σαν πρόγραμμα; δεν θέλω να σκοτωθουμε κιόλας. Ότι προλάβουμε να δούμε, αρκεί να μην χάνουμε χρόνο για να επισκεφθουμε την ίδια ημέρα αξιοθέατα σε αντίθετες περιοχές.
Με σωστό προγραμματισμό βγαίνει άνετα το ταξίδι σας. Αλλά όμως δεν πρέπει, όπως και εσύ λες, σε κάθε ταξίδι το άγχος να μας καταβάλει αν θα τα προλάβουμε όλα γιατί τότε δεν θα το ευχαριστηθούμε.
Παλαιότερα είχα βρει κάποιο site που σε βοηθούσε να προγραμματίσεις οποιοδήποτε ταξίδι θέλεις σε πολλές πόλεις του κόσμου. Το έχω ανεβάσει ξανά σε παλαιότερο thread.
Έχω φτιάξει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα σύμφωνα με αυτά που έχετε σχεδιάσει να δείτε και με τις μέρες που θα μείνετε. Το site αυτό είναι διαδραστικό, σου προτείνει ένα πρόγραμμα με τα σημαντικότερα αξιοθέατα και εσύ το προσαρμόζεις όπως θέλεις. Είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί σου λέει και πληροφορίες για κάθε μέρος που θέλεις να επισκεφθείς. Για παράδειγμα σε κάποια αξιοθέατα μου πρότεινε αλλαγή μέρας ή ωρας γιατί αυτή που είχα επιλέξει εκείνη τη στιγμή ήταν κλειστά.
http://www.visitacity.com/itineraries-user?id=65123966-7a1d-4b38-a88b-c4a39a85e8f9&day=2

Περιληπτικά σου περιγράφω το πρόγραμμα:
(σαν αφετηρία έχω βάλει τον σταθμό του μετρό στο Stratford)
1η μέρα (27/11) : Stratford
2η μέρα (28/11) : Notting Hill - Westminster (Houses of Parliament - Westminster Abbey - Big Ben) - Aquarium. Leicester square - Piccadilly - Hyde Park (Winter Wonderland)
3η μέρα (29/11) : Camden market - Trafalgar square - National Gallery. Soho - China Town - Covent Garden
4η μέρα (30/11) : Oxford street - Regent street - Buckingham Palace - St James's Park - Knightsbridge (Natural History Museum - Harrods) - London Transport Museum - Covent Garden.
5η μέρα (1/12) : British Museum - St. Paul's - Tower of London - Tower Bridge.
Εδώ προτείνω, αν έχετε όρεξη και είστε σχετικά ξεκούραστοι(?), να περάσετε την πανέμορφη γέφυρα της Tower Bridge και να κάνετε έναν από τους ωραιότερους περιπάτους του Λονδίνου κατά μήκος του Τάμεση.
Αν αντέχετε αξίζει να προχωρήσετε μέχρι τη ρόδα του London Eye, διαφορετικά φτάνετε στο μέσον της διαδρομής , στο μουσείο Tate και τη γέφυρα Millennium. Όλη η διαδρομή είναι μοναδική με πολλά αξιοθέατα καθ' οδόν (την αγορά τροφίμων Borough, τα ιστορικά ιστιοφόρα Cutty Sark και Golden Hinde, το θέατρο του Σαίξπηρ κ.α.) καθώς και πολλές επιλογές για φαγητό και ξεκούραση.
6η μέρα (2/12) : Stratford

Σε αυτό το πρόγραμμα βασικά έχω ομαδοποιήσει τα κυριότερα αξιοθέατα και φυσικά εννοείται ότι το προσαρμόζετε όπως σας εξυπηρετεί και όπως σας αρέσει καλύτερα.
Τέλος να υπενθυμίσω ότι πολλά μέλη μέλη του forum έχουν γράψει εκπληκτικούς οδηγούς για το Λονδίνο με έναν από τους καλύτερους (χωρίς να θέλω να αδικήσω κάποιο άλλο μέλος) το ''Glorious London'' του @giannismits :
http://www.travelstories.gr/community/threads/glorious-london.47878/
Ξεκίνα διάβασμα και ότι χρειστείς εδώ είμαστε!
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Με σωστό προγραμματισμό βγαίνει άνετα το ταξίδι σας. Αλλά όμως δεν πρέπει, όπως και εσύ λες, σε κάθε ταξίδι το άγχος να μας καταβάλει αν θα τα προλάβουμε όλα γιατί τότε δεν θα το ευχαριστηθούμε.
Παλαιότερα είχα βρει κάποιο site που σε βοηθούσε να προγραμματίσεις οποιοδήποτε ταξίδι θέλεις σε πολλές πόλεις του κόσμου. Το έχω ανεβάσει ξανά σε παλαιότερο thread.
Έχω φτιάξει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα σύμφωνα με αυτά που έχετε σχεδιάσει να δείτε και με τις μέρες που θα μείνετε. Το site αυτό είναι διαδραστικό, σου προτείνει ένα πρόγραμμα με τα σημαντικότερα αξιοθέατα και εσύ το προσαρμόζεις όπως θέλεις. Είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί σου λέει και πληροφορίες για κάθε μέρος που θέλεις να επισκεφθείς. Για παράδειγμα σε κάποια αξιοθέατα μου πρότεινε αλλαγή μέρας ή ωρας γιατί αυτή που είχα επιλέξει εκείνη τη στιγμή ήταν κλειστά.
http://www.visitacity.com/itineraries-user?id=65123966-7a1d-4b38-a88b-c4a39a85e8f9&day=2

Περιληπτικά σου περιγράφω το πρόγραμμα:
(σαν αφετηρία έχω βάλει τον σταθμό του μετρό στο Stratford)
1η μέρα (27/11) : Stratford
2η μέρα (28/11) : Notting Hill - Westminster (Houses of Parliament - Westminster Abbey - Big Ben) - Aquarium. Leicester square - Piccadilly - Hyde Park (Winter Wonderland)
3η μέρα (29/11) : Camden market - Trafalgar square - National Gallery. Soho - China Town - Covent Garden
4η μέρα (30/11) : Oxford street - Regent street - Buckingham Palace - St James's Park - Knightsbridge (Natural History Museum - Harrods) - London Transport Museum - Covent Garden.
5η μέρα (1/12) : British Museum - St. Paul's - Tower of London - Tower Bridge.
Εδώ προτείνω, αν έχετε όρεξη και είστε σχετικά ξεκούραστοι(?), να περάσετε την πανέμορφη γέφυρα της Tower Bridge και να κάνετε έναν από τους ωραιότερους περιπάτους του Λονδίνου κατά μήκος του Τάμεση.
Αν αντέχετε αξίζει να προχωρήσετε μέχρι τη ρόδα του London Eye, διαφορετικά φτάνετε στο μέσον της διαδρομής , στο μουσείο Tate και τη γέφυρα Millennium. Όλη η διαδρομή είναι μοναδική με πολλά αξιοθέατα καθ' οδόν (την αγορά τροφίμων Borough, τα ιστορικά ιστιοφόρα Cutty Sark και Golden Hinde, το θέατρο του Σαίξπηρ κ.α.) καθώς και πολλές επιλογές για φαγητό και ξεκούραση.
6η μέρα (2/12) : Stratford

Σε αυτό το πρόγραμμα βασικά έχω ομαδοποιήσει τα κυριότερα αξιοθέατα και φυσικά εννοείται ότι το προσαρμόζετε όπως σας εξυπηρετεί και όπως σας αρέσει καλύτερα. Ε τι να πω τώρα! Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!
Τέλος να υπενθυμίσω ότι πολλά μέλη μέλη του forum έχουν γράψει εκπληκτικούς οδηγούς για το Λονδίνο με έναν από τους καλύτερους (χωρίς να θέλω να αδικήσω κάποιο άλλο μέλος) το ''Glorious London'' του @giannismits :
http://www.travelstories.gr/community/threads/glorious-london.47878/
Ξεκίνα διάβασμα και ότι χρειστείς εδώ είμαστε!
Ε τι να πω τώρα; Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παλαιότερα είχα βρει κάποιο site που σε βοηθούσε να προγραμματίσεις οποιοδήποτε ταξίδι θέλεις σε πολλές πόλεις του κόσμου. Το έχω ανεβάσει ξανά σε παλαιότερο thread.
Έχω φτιάξει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα σύμφωνα με αυτά που έχετε σχεδιάσει να δείτε και με τις μέρες που θα μείνετε. Το site αυτό είναι διαδραστικό, σου προτείνει ένα πρόγραμμα με τα σημαντικότερα αξιοθέατα και εσύ το προσαρμόζεις όπως θέλεις. Είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί σου λέει και πληροφορίες για κάθε μέρος που θέλεις να επισκεφθείς. Για παράδειγμα σε κάποια αξιοθέατα μου πρότεινε αλλαγή μέρας ή ωρας γιατί αυτή που είχα επιλέξει εκείνη τη στιγμή ήταν κλειστά.
http://www.visitacity.com/itineraries-user?id=65123966-7a1d-4b38-a88b-c4a39a85e8f9&day=2
Πολύ βοηθητικό σάιτ!! Ευχαριστούμε πολύ!
Εγώ που θέλω πολύ να επιστεφτώ και το canary wharf με τι θα μπορούσα να το συνδιάσω; Αν ξεκινήσω απο το Αγ. Παύλο-tate museum-tower of london-tower brigde ή δεν βγαίνει από χρόνους κάτι τέτοιο και άαρα καλύτερα να το συνδιάσω με greenwich? ( για το canary wharf ήταν η μόνη περιοχή που δεν μου έβγαζε κάτι το σάιτ..ίσως κάνω κάποιο λάθος εγώ )

Επίσης που πρέπει να πάω για να μην χάσω αυτή την θέα;;!! Σίγουρα πρέπει να την έχω πετύχει και στις τόσες ιστοριες που έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι σε πια απόλες!
 

Attachments

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Πολύ βοηθητικό σάιτ!! Ευχαριστούμε πολύ!
Εγώ που θέλω πολύ να επιστεφτώ και το canary wharf με τι θα μπορούσα να το συνδιάσω; Αν ξεκινήσω απο το Αγ. Παύλο-tate museum-tower of london-tower brigde ή δεν βγαίνει από χρόνους κάτι τέτοιο και άαρα καλύτερα να το συνδιάσω με greenwich? ( για το canary wharf ήταν η μόνη περιοχή που δεν μου έβγαζε κάτι το σάιτ..ίσως κάνω κάποιο λάθος εγώ )

Επίσης που πρέπει να πάω για να μην χάσω αυτή την θέα;;!! Σίγουρα πρέπει να την έχω πετύχει και στις τόσες ιστοριες που έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι σε πια απόλες!
Το Canary Wharf συνδυάζεται άνετα και με τις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις. Είναι πολύ κοντά με τα αξιοθέατα στα ανατολικά του Λονδίνου.
Τώρα για το site που γράφεις ότι δεν βρίσκεις το Canary Wharf ξεκινάς να προσθέτεις ένα - προς ένα τα αξιοθέατα κλικάροντας το : Find & Add Attractions.
Αν κάποιο δεν υπάρχει στη λίστα (πολύ πιθανόν) πηγαίνεις κάτω από το :
All London Attractions και στο Can't find what you 're looking for? click here to add your own place to your guide. Μετά στη στήλη: Address πληκτρολογείς αυτό που ζητάς. Το κάνεις copy paste στο Name και πατάς save και στο περνά στα αξιοθέατα.
http://www.visitacity.com/en/london...b86-f794-45a3-9457-911db141e536#tab=itinerary

Επειδή έχω μείνει δύο φορές στο Canary Wharf νομίζω ότι η φωτογραφία πρέπει να είναι από εκεί.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επίσης που πρέπει να πάω για να μην χάσω αυτή την θέα;;!! Σίγουρα πρέπει να την έχω πετύχει και στις τόσες ιστοριες που έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι σε πια απόλες!
Tην θέα αυτή θα την δεις έξω από το Canary Wharf. Από απέναντι στο πορθμείο Rotherhithe, Hilton Docklands Nelson Dock Pier! Αλλά δεν νομίζω να βρεθείς εκεί δεν είναι στον δρόμο σου η περιοχή εκτός αν περάσεις απεναντι με το πλοίο RB4 από το Canary Wharf.
Επίσης αυτή τη θέα περίπου μπορείς να την δείς από το πλοίο πηγαίνοντας στο Greenwich ή μια παρόμοια οπτική της περιοχής από τον λόφο του Greenwich.

 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Λοιπόν επειδή βαριουμαι να τα διαβάσω όλα, πραγματικά υπάρχει κάποιος που συλλογιζεται να περάσει μια μέρα στο Stratford??? Ο Χριστός κι απόστολος...
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
6η μέρα (2/12) : Stratford
πραγματικά υπάρχει κάποιος που συλλογιζεται να περάσει μια μέρα στο Stratford??? Ο Χριστός κι απόστολος...
Επειδή το μέλος @dimigogu, καλώς ή κακώς, έχει επιλέξει ως περιοχή διαμονής στο επικείμενο ταξίδι τους στο Λονδίνο το Stratford και επειδή θα έχουν μαζί τους και τα δύο πολύ μικρά παιδάκια τους (σχεδόν βρέφη) αποφάσισαν την τελευταία τους ημέρα, πριν την πτήση επιστροφής, να την περάσουν στο Stratford.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Λοιπόν επειδή βαριουμαι να τα διαβάσω όλα, πραγματικά υπάρχει κάποιος που συλλογιζεται να περάσει μια μέρα στο Stratford??? Ο Χριστός κι απόστολος...
Όπως σου είπε και ο φίλος vasnorth επιλέξαμε το stratford για την διαμονή μας. Απο τις 9μιση εως τις 3μιση που θα πρέπει να φύγουμε για stanstend και δεδομενου υπόψιν οτι εχουμε δυο μωρά, είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε κάποια πράγματα στο stratford, ειδικά το εμπορικό κεντρο Westfield που είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης. Αναζητώντας ομως πληροφοριες στο διαδίκτυο, βρήκα ότι γενικώς το stratford έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δεις.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Για να επισκεφθώ αυτα.... Notting Hill - Westminster (Houses of Parliament - Westminster Abbey - Big Ben) - Aquarium...πόσες ώρες να υπολογίζω; η περιήγηση στο ενυδρείο θα μου πάρει γύρω στη 1μιση ώρα με 2;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom