Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ως προς τα του Stratford

εγώ πάλι θα διαφωνήσω. αν το ψήνεις για Westfield, καλώς. μην περιμένεις όμως να δεις τίποτα διαφορετικό απ όποιο άλλο mall στον κόσμο. καλύτερα να ασχοληθείς κατευθείαν με το άρτι αφιχθέν Queen Elizabeth Park που είναι από πίσω, να ανέβεις πιθανότατα στο Οrbit και να κάνεις μια βόλτα στο κανάλι του Hackney Wick πάρα ότιδήποτε άλλο εντός Stratford το οποίο, επιεικώς μιλώντας, είναι πάτος
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Πηγαίνουμε
Σίγουρα θα χρειαστείτε ένα πρωινό αν υπολογίσεις και τα 45' που θέλετε για να πάτε από το Stratford στο κέντρο (συνυπολογίζω και την απόσταση, περίπου 15' περπάτημα, από το ξενοδοχείο σας στους σταθμούς του μετρό και των τραίνων).
Στο Notting Hill και στην αγορά του Portobello, ανάλογα τι θέλετε να δείτε βέβαια,γύρω στις 2 ώρες νομίζω (εγώ περίπου τόσο έμεινα γιατί ήθελα να περάσω και από τα μέρη που γυρίστηκε και η ομώνυμη ταινία ''Notting Hill'' με την Julia Roberts - μεγάλος fan! :) ).
Τώρα στα Houses of Parliament και στο Big Ben δεν θέλετε και πολλές ώρες (θα τα δείτε εξωτερικά και θα βγάλετε τις σχετικές φωτογραφίες), περισσότερο χρόνο όμως να υπολογίσετε για το Westminster Abbey (2 ώρες και, αν βέβαια έχετε προγραμματίσει να μπείτε και μέσα) γιατί σχεδόν πάντα έχει πολύ μεγάλη ουρά και τέλος παρόλο που το απέναντι Aquarium δεν είναι και από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης νομίζω ότι το δίωρο το θέλετε και εκεί (έτσι και αλλιώς τα παιδιά θα εντυπωσιαστούν με τα λογής ψάρια
Σε ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά! Στο notting Hill απο Stratford πως θα πάω, μήπως γνωρίζεις; θυμάμαι ότι κάτι μου είχες αναφέρει για μια στάση του μετρό
 
Last edited by a moderator:

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ενός έτους μωρό θα δει αλλα δεν θα καταλάβει. Τριών ετών θα καταλάβει αλλά δεν θα θυμάται.
Τέλος Νοέμβρη με 2 καρότσια κάνεις ό,τι επιτρέπει ο καιρός. Δεν βγάζεις πρόγραμμα.
Καταρχήν ποιος μιλησε για δυο καρότσια. Αν θα πάρουμε, θα πάρουμε ένα. Ο 3χρονος δεν έμπαινε σε καρότσι ούτε νεογέννητο, σιγά μη μπει τώρα! Έχεις παιδιά; μάλλον όχι, διότι θα ήξερες ότι το ενός έτους καταλαβαίνει (περισσότερα απο οσα νομίζουμε) και το 3χρονο θυμάται (ακόμα και αυτά που δεν πρέπει!).

Πηγαίνουμε
Συγνωμμη που πεταγομαι ξαφνικα αλλα απορω που φτιαχνετε προγραμμα για ενα μωρο 1 χρονου και ενα αλαλιασμενο 3χρονο να δουνε ψαρια και αξιοθεατα μεσα στον κακο ψοφο..τι θα καταλαβουν ,τι θα συγκρατησουν απο ολη αυτη τη φαση?
Γιατί σου κάνει εντύπωση; ισα ισα επειδή ακριβώς τα παιδιά μου είναι μικρά, είναι εναε λόγος παραπάνω να βγάλουμε πρόγραμμα και να μην παμε εκει τελειως ανενημερωτοι και γυρναμε αριστερά και δεξια σαν τους χανους. Οσο για το κρύο, θα είμαστε όλοι κατάλληλα ντυμένοι. Τι κακό έχει το κρύο; τι θα συγκρατησουν, τι θα καταλάβουν; χμμμ πολλά θεωρώ. Αλλά και μόνο που θα αλλάξουμε όλοι παραστασεις είναι αρκετό. Οταν έχεις παιδιά, οφείλεις την ζωή να την ζεις μαζί με τα παιδιά και οχι απλώς να ζεις για τα παιδιά σου. Έτσι πιστεύω εγώ.

Επιτελους, λέει κάποιος το αυτονόητο! Οι παράγοντες βροχή συν κρύο συν πιθανό κλείσιμο των σταθμών του μετρό σε rush hour ή το πάστωμα αν μπεις μέσα τέτοιες ώρες (μου έτυχε χωρίς καρότσι, πόσο μάλλ0ν με 2 καρότσια, και μου πήρε καιρό να το ξεχάσω) έχουν ληφθεί υπόψιν; Είναι ένα πολύ δύσκολο ταξίδι σε δύσκολη εποχή.
Όλα έχουν ληφθεί υπόψη! Ταλαιπωρία υπάρχει παντού οταν έχεις 2 μικρά παιδιά, ακόμα και μεσα στο σπίτι. Πόσο μάλλον σε ενα ταξίδι στο εξωτερικο. Γνωρίζουμε εκ των προτέρων οτι θα ταλαιπωρηθουμε. Εμείς βασικά γιατί τα παιδιά μας βγαζουν off και αυτά συνεχίζουν ακαθεκτα! Καρότσι αν πάρουμε θα πάρουμε ενα. Ο 3χρονος δεν μπαινει σε καρότσι ούτε οταν κοιμάται!

Δεν εχεις ξαναπαει,φανταζομαι?Δεν μιλαμε για αδιαβροχα,χρειαζονται μπουφαν και ολα τα σχετικα..μεση θερμοκρασια 10 βαθμοι..εδω τι θα εβαζες στα μωρα σου με τετοιο καιρο..Οπως βλεπεις,προσπαθουμε να σε προσγειωσουμε λιγο γιατι αρκετα χαλαρα το βλεπεις και θα ζοριστεις.Αυτη τη στιγμη φιλοι στο Λονδινο φορανε ολα τα χειμωνιατικα...
Γιατί είπα πουθενά ότι εμείς θα παμε με τα μαγιω μας;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.621
Likes
12.439
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Και παιδια εχουμε και εγγονια εχουμε και εμπειριες απο ταξιδια εχουμε..μαζι με μυαλο και κοινη λογικη.Πουθενα δεν ανεφερα αν θα πας μαζι με τα παιδια σου,ειναι δικο σου θεμα και δεν με αφορα.Ασχοληθηκα μονο γιατι με εντυπωσιασε η δομη του προγραμματος που ζητησες βοηθεια να φτιαξεις και που επρεπε και καλα να εξυπηρετει τις ταξιδιωτικες αναγκες των νηπιων..αυτα
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πηγαίνουμε
Σε ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά! Στο notting Hill απο Stratford πως θα πάω, μήπως γνωρίζεις; θυμάμαι ότι κάτι μου είχες αναφέρει για μια στάση του μετρό
(ε ρε traveller που είσαι)

Κοίτα, αν δεν είσαι σε θέση να βρεις πως θα κατέβεις από Stratford Notting hill έχουμε πρόβλημα. Ο καθείς μπορεί να στο απαντήσει αυτό αλλά κανείς δε θα είναι δίπλα σου όταν σου σβουριξει να πας κάπου αλλού όντας στην πόλη. Άρα σου προτείνω να το βρεις μόνος/η σου και έλα να το συζητήσουμε
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλημερα! μπορειται να μου πειτε που κανω συνναλαγμα (που συμφερει περισσοτερο) απο εδω Αθηνα για να παω Λονδινο? να το αφησω για το αεροδρομιο ή υπαρχει καπου εδω για να μετατρεψω ευρω σε λιρες για τα πρωτα εξοδα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλημερα! μπορειται να μου πειτε που κανω συνναλαγμα (που συμφερει περισσοτερο) απο εδω Αθηνα για να παω Λονδινο? να το αφησω για το αεροδρομιο ή υπαρχει καπου εδω για να μετατρεψω ευρω σε λιρες για τα πρωτα εξοδα?
Αεροδρόμιο και τραβάς με την κάρτα ή χρησιμοποιείς πιστωτική.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Και εαν θελησεις να αγορασεις κατι απο πλανοδιο πωλητη στον δρομο, σε καποιο παζαρι, ενα βρωμικακι στα γρηγορα, τι κανεις του δινεις την καρτα; Γενικα σμφωνω με την καρτα αλλα δεν γινεται ουτε στην Αμερικη να πληρωνεις 100% με καρτα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Και εαν θελησεις να αγορασεις κατι απο πλανοδιο πωλητη στον δρομο, σε καποιο παζαρι, ενα βρωμικακι στα γρηγορα, τι κανεις του δινεις την καρτα; Γενικα σμφωνω με την καρτα αλλα δεν γινεται ουτε στην Αμερικη να πληρωνεις 100% με καρτα.
Ο @jimp εννοεί να κάνει ανάληψη μετρητών από ATM με την debit κάρτα ή χρήση πιστωτικής κάρτας για τις άλλες αγορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom