Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όπως σου είπε και ο φίλος vasnorth επιλέξαμε το stratford για την διαμονή μας. Απο τις 9μιση εως τις 3μιση που θα πρέπει να φύγουμε για stanstend και δεδομενου υπόψιν οτι εχουμε δυο μωρά, είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε κάποια πράγματα στο stratford, ειδικά το εμπορικό κεντρο Westfield που είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης. Αναζητώντας ομως πληροφοριες στο διαδίκτυο, βρήκα ότι γενικώς το stratford έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δεις.
Αυτό για το εμπορικό που λες το καταλαβαίνω αλλά ειλικρινά τώρα τι ενδιαφέροντα πράγματα έχει στο Stratford να κάνει κανείς;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Για να επισκεφθώ αυτα.... Notting Hill - Westminster (Houses of Parliament - Westminster Abbey - Big Ben) - Aquarium...πόσες ώρες να υπολογίζω; η περιήγηση στο ενυδρείο θα μου πάρει γύρω στη 1μιση ώρα με 2;
Σίγουρα θα χρειαστείτε ένα πρωινό αν υπολογίσεις και τα 45' που θέλετε για να πάτε από το Stratford στο κέντρο (συνυπολογίζω και την απόσταση, περίπου 15' περπάτημα, από το ξενοδοχείο σας στους σταθμούς του μετρό και των τραίνων).
Στο Notting Hill και στην αγορά του Portobello, ανάλογα τι θέλετε να δείτε βέβαια,γύρω στις 2 ώρες νομίζω (εγώ περίπου τόσο έμεινα γιατί ήθελα να περάσω και από τα μέρη που γυρίστηκε και η ομώνυμη ταινία ''Notting Hill'' με την Julia Roberts - μεγάλος fan! :) ).
Τώρα στα Houses of Parliament και στο Big Ben δεν θέλετε και πολλές ώρες (θα τα δείτε εξωτερικά και θα βγάλετε τις σχετικές φωτογραφίες), περισσότερο χρόνο όμως να υπολογίσετε για το Westminster Abbey (2 ώρες και, αν βέβαια έχετε προγραμματίσει να μπείτε και μέσα) γιατί σχεδόν πάντα έχει πολύ μεγάλη ουρά και τέλος παρόλο που το απέναντι Aquarium δεν είναι και από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης νομίζω ότι το δίωρο το θέλετε και εκεί (έτσι και αλλιώς τα παιδιά θα εντυπωσιαστούν με τα λογής ψάρια και θα θέλουν να τα δουν με κάθε λεπτομέρεια).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Συγνωμμη που πεταγομαι ξαφνικα αλλα απορω που φτιαχνετε προγραμμα για ενα μωρο 1 χρονου και ενα αλαλιασμενο 3χρονο να δουνε ψαρια και αξιοθεατα μεσα στον κακο ψοφο..τι θα καταλαβουν ,τι θα συγκρατησουν απο ολη αυτη τη φαση?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Οτι δουν και οτι καταλαβουν. Εχω καπως μεγαλυτερα παιδια αλλα ακομη δεν τα περνω μαζι μου καθως θεωρω οτι θα ταλαιπωρηθουν περισοτερο απο οσο θα το ευχαριστηθουν. Αυτο ομως ειναι το καθε παιδι και ο καθε γονεας να κρινει καθως το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.093
Επιτελους, λέει κάποιος το αυτονόητο! Οι παράγοντες βροχή συν κρύο συν πιθανό κλείσιμο των σταθμών του μετρό σε rush hour ή το πάστωμα αν μπεις μέσα τέτοιες ώρες (μου έτυχε χωρίς καρότσι, πόσο μάλλ0ν με 2 καρότσια, και μου πήρε καιρό να το ξεχάσω) έχουν ληφθεί υπόψιν; Είναι ένα πολύ δύσκολο ταξίδι σε δύσκολη εποχή.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ειναι σοφοτερο να δουν οι γονεις οτι μπορεσουν ,εξασφαλιζοντας ταυτοχρονα τη λιγωτερη ταλαιπωρια για τα μικρα.Το να παρουν τα παιδια τους μαζι,αυτη την εποχη σε αυτη τη χωρα ειναι επιλογη τους που αλλοι θα το εκαναν και αλλοι με τιποτα.Το προγραμμα ομως να γινεται για να περασουν καλα τα μωρα...με ξεπερναει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.093
Οτι δουν και οτι καταλαβουν.
Ενός έτους μωρό θα δει αλλα δεν θα καταλάβει. Τριών ετών θα καταλάβει αλλά δεν θα θυμάται.
Τέλος Νοέμβρη με 2 καρότσια κάνεις ό,τι επιτρέπει ο καιρός. Δεν βγάζεις πρόγραμμα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Με ανησυχειτε για το τελος Νοεμβρη. Τι το κακο εχει ο καιρος τελος Νοεμβρη; Κανει φοβερο κρυο; Βρεχει ολη μερα; Ενηλικες θα εχουν καποιο προβλημα;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με ανησυχειτε για το τελος Νοεμβρη. Τι το κακο εχει ο καιρος τελος Νοεμβρη; Κανει φοβερο κρυο; Βρεχει ολη μερα; Ενηλικες θα εχουν καποιο προβλημα;
Εξαρτάται!!! Η Αγγλία γενικά είναι απρόβλεπτη. Κρύο πάντως θα έχει σίγουρα. Την τελευταία μια εβδομάδα λιγάκι πιο βόρεια από το Λονδίνο είμαστε κάθε μέρα με 7 με 12 βαθμούς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.093
Με ανησυχειτε για το τελος Νοεμβρη. Τι το κακο εχει ο καιρος τελος Νοεμβρη; Κανει φοβερο κρυο; Βρεχει ολη μερα; Ενηλικες θα εχουν καποιο προβλημα;
Στατιστικά υπολογίζονται 15 μέρες βροχής το μήνα. Ε, τέλος Νοέμβρη- αρχές Δεκέμβρη δεν θα έχει και κρύο;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν εχεις ξαναπαει,φανταζομαι?Δεν μιλαμε για αδιαβροχα,χρειαζονται μπουφαν και ολα τα σχετικα..μεση θερμοκρασια 10 βαθμοι..εδω τι θα εβαζες στα μωρα σου με τετοιο καιρο..Οπως βλεπεις,προσπαθουμε να σε προσγειωσουμε λιγο γιατι αρκετα χαλαρα το βλεπεις και θα ζοριστεις.Αυτη τη στιγμη φιλοι στο Λονδινο φορανε ολα τα χειμωνιατικα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom