Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι 90 λεπτά μέχρι την απογείωση εννοώ και είναι το κατώτερο μου :p
Επειδή το ζαλίσαμε λιγάκι, θα έχεις 40 λεπτα για να μπεις στο αεροπλάνο λοιπόν. Μπορεί στον έλεγχο να κάνεις από 5 μέχρι και 40 λεπτα (σπανιότερα). Οπότε για σιγουριά θα έλεγα κάνε το fast track που σου προτείνει ο Θανάσης. :)
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Μιας και οι μέρες κοντεύουν για να πάμε Λονδίνο.. Η πρώτη μέρα το μεσημέρι τελειώνει στην Tower Bridge.. Λέτε να φάμε κάπου εκεί κοντά η έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος? Κύριος ψάχνουμε για Street Food η Burger Restaurants..
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Αν ψάχνετε για street food κοντά στην tower bridge νομίζω δεν υπάρχει καλύτερη λύση από την borough market
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν ψάχνετε για street food κοντά στην tower bridge νομίζω δεν υπάρχει καλύτερη λύση από την borough market
Καλησπέρα. Εντελώς τυχαία μόλις αυτό κοιτούσα τώρα.. :D Έχεις πάει? Είναι όντως ωραία και φτηνά?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Αν ψάχνετε για street food κοντά στην tower bridge νομίζω δεν υπάρχει καλύτερη λύση από την borough market
Σήμερα ήμουν εκεί.Ψιλοαπαγοητεύτικα.
Καλησπέρα. Εντελώς τυχαία μόλις αυτό κοιτούσα τώρα.. :D Έχεις πάει? Είναι όντως ωραία και φτηνά?
Μέτρια ποιοτικά,όχι φτηνά.

Maltby Street Market . Και πιο κοντά και (ανάλογα τα γούστα σας) πιο καλά.
Οντως πιο κοντά.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα. Εντελώς τυχαία μόλις αυτό κοιτούσα τώρα.. :D Έχεις πάει? Είναι όντως ωραία και φτηνά?
Προχτές γύρισα από Λονδίνο και επισκέφθηκα για πρώτη φορά την Borough market. Είναι μια χαρά για να κολατσίσεις. Έχει αρκετούς πάγκους με ινδικό & κινέζικο φαγητό, καθώς και fish & chips και κλασικό fast food. Αξίζει να σταματήσεις στο stall με τις αγγλικές πίτες. Πήρα μια απίστευτη κοτόπιτα από εκεί, ενώ αν προχωρήσετε πιο μέσα θα δείτε και μικροπωλητές με διαφόρων ειδών τυριά (και delikatessen), λαχανικά κλπ. Φθηνή πάντως δεν τη λες. Θα μου άρεσε πάντως να είχε street food και από άλλες χώρες (π.χ. Μεξικό κλπ). Ε΄πίσης η αγορά είναι κοντά στo σιδηροδρομικό σταθμό London Bridge και από εκεί μπορείτε να επισκεφθείτε εύκολα με τα πόδια και την Tate Modern αλλά και το Tower Brdge
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα,

Θελω να ρωτησω το εξης

Ο ελεχγος διαβατηριων και ταυτοτητων ειναι μονο οταν φτανεις εκει ?

Η' εχει και για την επιστροφη? Καθως με τη Stansted city link που φτανω στο αεροδρομιο θα εχω μπροστα μου ενα 40λεπτο μεχρι να κλεισει η πυλη..

Λογικα θα εχει ελεγχο μονο για να μπεις στη χωρα, απλα ρωταω για επιβεβαιωση

Επισης 40 λεπτα πριν κλεισει η πυλη ειναι αρκετα? Αναφερομαι στο Stansted
Να σου αναφέρω και την πρόσφατη εμπειρία μου από το Stansted μια που στο τελευταίο μου ταξίδι στο Λονδίνο πήγα με Ryanair. Έχει πολύ μεγάλες ουρές. Τετάρτη βραδάκι που έφτασα, περίμενα σχεδόν μισή ώρα με 40 λεπτά για να περάσω από έλεγχο ταυτοτήτων!!! Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. Η ίδια σχεδόν ουρά και στον έλεγχο χειραποσκευών στην αναχώρηση. Κάτι γενικά πρέπει να κάνουν στο Stansted γιατί πραγματικά η κατάσταση είναι οριακά τριτοκοσμική. Εάν έχεις checked luggage φρόντισε να είσαι Stansted ένα δίωρο νωρίτερα, εάν έχεις μόνο χειραποσκευή τουλάχιστον 90 λεπτά. Να πω όμως και κάτι καλό για το Stansted. Έχει θαυμάσια καταστήματα με πολύ καλές τιμές και με αρκετά είδη σε προσφορά. Τα αρώματα π.χ. τα βρήκα πολύ πολύ φθηνότερα από τα Boots. Εάν η πτήση δεν είναι πολύ πρωινή, αξίζει να βρίσκεσαι στο Stansted και 2 ώρες νωρίτερα για να κάνεις ψώνια
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Να σου αναφέρω και την πρόσφατη εμπειρία μου από το Stansted μια που στο τελευταίο μου ταξίδι στο Λονδίνο πήγα με Ryanair. Έχει πολύ μεγάλες ουρές. Τετάρτη βραδάκι που έφτασα, περίμενα σχεδόν μισή ώρα με 40 λεπτά για να περάσω από έλεγχο ταυτοτήτων!!! Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. Η ίδια σχεδόν ουρά και στον έλεγχο χειραποσκευών στην αναχώρηση. Κάτι γενικά πρέπει να κάνουν στο Stansted γιατί πραγματικά η κατάσταση είναι οριακά τριτοκοσμική. Εάν έχεις checked luggage φρόντισε να είσαι Stansted ένα δίωρο νωρίτερα, εάν έχεις μόνο χειραποσκευή τουλάχιστον 90 λεπτά. Να πω όμως και κάτι καλό για το Stansted. Έχει θαυμάσια καταστήματα με πολύ καλές τιμές και με αρκετά είδη σε προσφορά. Τα αρώματα π.χ. τα βρήκα πολύ πολύ φθηνότερα από τα Boots. Εάν η πτήση δεν είναι πολύ πρωινή, αξίζει να βρίσκεσαι στο Stansted και 2 ώρες νωρίτερα για να κάνεις ψώνια
Σε ευχαριστω και εσενα. Ισως αλλαξω το εισιτηριο του λεωφορειου μου ωστε να φτασω μιση ωρα νωριτερα με βασει αυτα που μου λετε.

Κατι αλλο τωρα αν γνωριζει καποιος. Επανερχομαι βασικα σε προηγουμενο θεμα.
To skypod στο site του skygarden αναφερει οτι για κρατηση τραπεζιου απο 5 ατομα και πανω πρεπει να τους παρεις τηλ ή να στειλεις mail. Εστειλα mail λοιπον και μου ανεφεραν οτι για να γινει η κρατηση (ειμαστε 5 ατομα) υπαρχει ελαχιστο οριο καταναλωσης 450 λιρες για γκουπ ατομων απο 5-9. Χαρακτηριστικα λεει : Sky Pod requires a minimum spend of £450 for groups of 5-9 guests for a sofa area.
Εκτος και αν εχουν και καναπεδες και τραπεζια αλλα επειδη θα ειμαστε 5 ατομα αναγκαστικα παμε σε καναπε οποτε εχουμε αυτο το ελαχιστο οριο.

Ή εγω δεν καταλαβα καλα ή αυτοι με δουλευουν. Εχεις κανει παρομοια εμπειρια?
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Σε ευχαριστω και εσενα. Ισως αλλαξω το εισιτηριο του λεωφορειου μου ωστε να φτασω μιση ωρα νωριτερα με βασει αυτα που μου λετε.

Κατι αλλο τωρα αν γνωριζει καποιος. Επανερχομαι βασικα σε προηγουμενο θεμα.
To skypod στο site του skygarden αναφερει οτι για κρατηση τραπεζιου απο 5 ατομα και πανω πρεπει να τους παρεις τηλ ή να στειλεις mail. Εστειλα mail λοιπον και μου ανεφεραν οτι για να γινει η κρατηση (ειμαστε 5 ατομα) υπαρχει ελαχιστο οριο καταναλωσης 450 λιρες για γκουπ ατομων απο 5-9. Χαρακτηριστικα λεει : Sky Pod requires a minimum spend of £450 for groups of 5-9 guests for a sofa area.
Εκτος και αν εχουν και καναπεδες και τραπεζια αλλα επειδη θα ειμαστε 5 ατομα αναγκαστικα παμε σε καναπε οποτε εχουμε αυτο το ελαχιστο οριο.

Ή εγω δεν καταλαβα καλα ή αυτοι με δουλευουν. Εχεις κανει παρομοια εμπειρια?
Εμείς πήγαμε 4 άτομα χωρίς να κάνουμε κράτηση,μόνο την είσοδο,Σάββατο βραδάκι κατά τις 9 και μόλις άδειασε τραπέζι κάτσαμε ,πήραμε τα ποτάκια μας,τα ήπιαμε και φύγαμε..
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Εμείς πήγαμε 4 άτομα χωρίς να κάνουμε κράτηση,μόνο την είσοδο,Σάββατο βραδάκι κατά τις 9 και μόλις άδειασε τραπέζι κάτσαμε ,πήραμε τα ποτάκια μας,τα ήπιαμε και φύγαμε..
Να σου πω την αληθεια μπορει να το κανω ετσι γιατι με αυτο που μου απαντησαν δεν βγγαζω ακρη. Ακου 450 λιρες!! Αν δω οτι δεν μπορω να συννενοηθω με το μαγαζι θα κλεισω εισοδο για το κτιριο και θα ανεβω πανω και θα περιμενω. Ετσι και αλλιως καθημερινη θα παω. Αν θυμαμαι καλα εισοδο για το κτιριο μπορεις να κλεισεις μεχρι τις 18:00 σωστα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.968
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom