Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

stali

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα :) .
Καλώς σας βρήκα και καλώς με βρήκατε...
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μην κουράζω. Φεύγω για Λονδίνο 2/02/14 - 08/02/2014 για πρώτη φορά. Έχω διαβάσει πολλά απο τα θέματά σας σχετικά με το Λονδίνο και οφείλω να σας πω πως έχετε κάνει φοβερή δουλειά και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ :D. Απλά έχω ένα θέματάκι.. Έχω μπερδευτεί με τις αποστάσεις και το πως θα πρέπει να οργανώσω τις ημέρες για να μην χάσω κάτι από αυτα που θέλω να δω.

Αν.. λέω α ν υπάρχει κάποια ψυχή που μπορεί να με βοηθήσει, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα και θα της φέρω και σουβενίρ :p

Σας παραθέτω λοιπόν τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ και όποιος θέλει, μπορεί και έχει τη διάθεση ας με βοηθήσει..

Tower of London
London Bridge
Buckingham Palace
Big Ben
Westminster Abbey
St's Paul Cathedral
British Museum
National Gallery
Science Museum
Tate Modern
Tate Britain
Hyde Park
Regent's Park
Govent Garden
Trafalgar Square
Piccadilly Circus
Soho
China Town
Oxford street
Σε μιουσικαλ (phantom of the opera)
Camden
Notting Hill

Βγαίνουν όλα αυτά σε 6 μέρες; Επίσης, fyi θα μείνουμε Shepherd's Bush και θα φτάσουμε στο ξενοδοχείο το αργότερο 14:00.

Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος :)
 

eiralex

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα stali. Είχαμε πάει Λονδίνο τον Μάρτιο του 2013 και θα σου πω τις δικές μου απόψεις. Μέναμε στο Holland park μία στάση πριν το Shepherd's Bush και τελικά δεν μας βόλεψε και πάρα πολύ, κυρίως βέβαια γιατί το ξενοδοχείο ήταν κάπως μακριούτσικα από την στάση του μετρό. Μείναμε τέσσερις μέρες και με αρκετό τρέξιμο μπορέσαμε να κάνουμε τα εξής:
Tower of London
London Bridge
Big Ben
Westminster Abbey (δεν μπήκαμε μέσα)
St Paul's Cathedral
British Museum
Buckingham Palace (επίσης δεν μπήκαμε, αν και νομίζω ότι ήταν κλειστό για το κοινό)
Hyde Park
Covent garden
Trafalgar square
Picadilly Circus
Soho
China Town
Oxford street
Canary wharf
Σε μιούζικαλ (Les Miserables)
Notting Hill
City

Αυτά νομίζω. Πάρε άνετα παπούτσια και ζεστά ρούχα. Ο καιρός τον Μάρτιο ήταν σχετικά καλός, μόνο μία μέρα έριξε λίγο χιονόνερο και είδαμε και ήλιο, βέβαια το κρύο ήταν τσουχτερό. Το Λονδίνο προσφέρεται για περπάτημα κατά την άποψη μου. Εμείς ξεκινάγαμε το πρωί γύρω στις 8:30 με 9:00 και γυρνάγαμε το βράδυ γύρω στις 10:00. Ήταν πολύ κουραστικό αλλά δεν θα άλλαζα τίποτα.
Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο, πες μου.
 

stali

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα stali. Είχαμε πάει Λονδίνο τον Μάρτιο του 2013 και θα σου πω τις δικές μου απόψεις. Μέναμε στο Holland park μία στάση πριν το Shepherd's Bush και τελικά δεν μας βόλεψε και πάρα πολύ, κυρίως βέβαια γιατί το ξενοδοχείο ήταν κάπως μακριούτσικα από την στάση του μετρό. Μείναμε τέσσερις μέρες και με αρκετό τρέξιμο μπορέσαμε να κάνουμε τα εξής:
Tower of London
London Bridge
Big Ben
Westminster Abbey (δεν μπήκαμε μέσα)
St Paul's Cathedral
British Museum
Buckingham Palace (επίσης δεν μπήκαμε, αν και νομίζω ότι ήταν κλειστό για το κοινό)
Hyde Park
Covent garden
Trafalgar square
Picadilly Circus
Soho
China Town
Oxford street
Canary wharf
Σε μιούζικαλ (Les Miserables)
Notting Hill
City

Αυτά νομίζω. Πάρε άνετα παπούτσια και ζεστά ρούχα. Ο καιρός τον Μάρτιο ήταν σχετικά καλός, μόνο μία μέρα έριξε λίγο χιονόνερο και είδαμε και ήλιο, βέβαια το κρύο ήταν τσουχτερό. Το Λονδίνο προσφέρεται για περπάτημα κατά την άποψη μου. Εμείς ξεκινάγαμε το πρωί γύρω στις 8:30 με 9:00 και γυρνάγαμε το βράδυ γύρω στις 10:00. Ήταν πολύ κουραστικό αλλά δεν θα άλλαζα τίποτα.
Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο, πες μου.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πάνω κάτω στα ίδια θέλω να κινηθώ και γω.. απλά η απορία μου είναι σχετική με την οργάνωση του ταξιδιού σχετικά με τα αξιοθέτα. Δλδ, τι είναι κοντά με τι ωτσε να ξέρω πόσα και ποια θα βάλω μέσα στις ημέρες :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
(πω ρε π**στη μου, στις καλές μου με πιάσατε...)
02/02: Camden (κατευθείαν), Regent's Park (μέσω Primrose Hill village και Primrose Hill) με ένα εξτραδάκι τα Garden of St John's Lodge, έτσι, για να το παίζεις και μούρη
03/02: Big Ben, Westminster Abbey, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, China Town, (Regents street-τύφλα να χει η Oxford), (Carnaby street), Oxford street, Soho, Covent Garden
04/02: National Gallery, Tate Britain (γιατί?), (St James's Park), Buckingham Palace, (Green Park, Mayfair), Hyde Park, (Royal Albert Hall), Science Museum, (V&A), (Natural History έστω στην κεντρική αίθουσα)
05/02: British Museum, St's Paul Cathedral, Tower of London, London Tower Bridge,
06/02: Tate Modern, (Southbank... γιατί δεν είναι στη λίστα σου???), Big Ben, Σε μιουσικαλ (phantom of the opera)
07/02: (St Kathrein's Docks, Canary Wharf, DLR, Greenwich)
08/02: Notting Hill
 

Dragonborn

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Γειά σας παιδιά. :)
Λοιπον αφου απέτυχα πλήρως πέρσι να πρόγραμματισω την εκδρομή στο Λονδίνο που ήθελα, είπα να ξεκίνησω απο νωρίς φέτος μπας και τα καταφέρω :p
Θέλω να κανω το πρώτο μου ταξίδι στο Λονδίνο και αυτο κατα την διάρκεια των Χριστουγέννων ή της Πρωτοχρονιάς

1)Λοιπον θα ηθελα να ροτησω πρωτον αν ειναι νωρις να αρχισω να το πρόγραμματιζω απο Τωρα ή αν ειναι καλα

2) περσι τα ειχα ψαξει αλλα ακρη δεν ειχα βγαλει με τους δρόμους και τις μετακινήσεις! Ειμαστε μια οικογένεια 4 (2 παιδια) οποτε μου φανηκε πολυ δύσκολο να κυκλοφορουμε ολοι μαζι αφου δεν ειχα καταλαβει πολλά!
Τι προτεινετε
α) να κατσω να ξεστραβωθω και να προσπαθήσω να τα μάθω με ρίσκο βέβαια να μπερδεύτουμε;
β) να παω με Γκρουπ;
γ) να νοικιάσω αυτοκίνητο;
δ) να παρω κάποιον οδηγό να μας πηγαινοφερνει στα αξιοθέατα;

Κυρίως θελω την πιο οικονομική αλλα κ πιο εύκολη λύση! Αν ειναι δλδ να χαθω προτιμώ να δωσω κατι παραπάνω!

3) Ξενοδοχείο για οικογένεια 4 θα βρούμε; Υπάρχουν δωμάτια; Περσι που το εψαχνα τελευταια στιγμή μια κοπέλα απο ταξιδιωτικό γραφείο μου είχε πει πώς πολυ δύσκολα να βρω.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
1) καλα κανεις! Κλεισε οσο πιο νωρις γινεται για Χριστουγεννα ή Πρωτοχρονια! Το Λονδινο ειναι απο τους πιο δημοφιλεις προορισμους για τις γιορτες και ολα τοτε ειναι πανακριβα!
2) να μην πας με γκουπ! δεν υπαρχει κανενας λογος! Οι μετακινησεις με το μετρο ειναι πανευκολες και πας παντου!
3) Το αμαξι απεκλισε το! Για το κεντρικο λονδινο υπαρχουν διοδια, υπαρχει κυκλοφοριακο και η σταθμευση παντου ειναι με πληρωμη! Δεν αξιζει...
4) να μην παρεις οδηγο! Εξω απο καθε αξιοθεατο (big ben, Μπακιχαμ, Μανταμ τισσο, london eye, πυργος κ.τ.λ) υπαρχει σταση μετρο! Με εναν οδηγο national geographic στο χερι, εισαι κομπλε!
5) Ξενοδοχειο θα βρεις εαν ψαξεις απο τωρα αλλα ετυμασου για το τετρακλινο να δωσεις 150-200€ /νυχτα για κεντρικο λονδινο!
Οτι αλλο θες εδω ειμαστε...
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Ελα εδώ να βοηθηθούμε παρέα!!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στο-Λονδίνο-με-παιδια.49854/
Αναφορικά με τα ερωτήματά σου:
1. Νωρίς σίγουρα δεν είναι για να κλείσεις εισιτήρια. Μάλλον αργά θα έλεγα για την περίοδο που θέλεις να πας. Εγώ έχω κλείσει εδώ και 2 μηνές για Μάρτιο 15.
2. Γιατί να πας με γκρουπ και γιατί να νοικιάσεις αυτοκίνητο στο Λονδίνο? Δεν υπάρχει κανένας λόγος με τέτοια ΜΜΜ.
3. Πόσων χρονών είναι τα παιδιά? Αυτό θα καθορίσει το πρόγραμμα και τα αξιοθέατα που θα επισκεφθείτε.
Τώρα για τα ξενοδοχεία, δεν έχω ιδέα, Ψάχνομαι κι εγώ από τώρα για το Μάρτιο. Είναι κάποια αλυσίδa http://www.premierinn.com/?cid=KNC_Brn_G_UK_RoW_Enc_OG_Pure Brand_EX&mckv=sC2HEzzKq_dc|pcrid|46515116587|kword|premier inn|match|e|plid|&gclid=CNr24svazr8CFXDLtAod6jMABQ που φαίνεται οικονομική. Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν επισκεφθεί κάποιο. Αλλη λύση είναι ίσως διαμέρισμα.
Anyway, παρακολουθώ το θέμα
 
Last edited by a moderator:

Dragonborn

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Ελα εδώ να βοηθηθούμε παρέα!!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στο-Λονδίνο-με-παιδια.49854/
Αναφορικά με τα ερωτήματά σου:
1. Νωρίς σίγουρα δεν είναι για να κλείσεις εισιτήρια. Μάλλον αργά θα έλεγα για την περίοδο που θέλεις να πας. Εγώ έχω κλείσει εδώ και 2 μηνές για Μάρτιο 15.
2. Γιατί να πας με γκρουπ και γιατί να νοικιάσεις αυτοκίνητο στο Λονδίνο? Δεν υπάρχει κανένας λόγος με τέτοια ΜΜΜ.
3. Πόσων χρονών είναι τα παιδιά? Αυτό θα καθορίσει το πρόγραμμα και τα αξιοθέατα που θα επισκεφθείτε.
Τώρα για τα ξενοδοχεία, δεν έχω ιδέα, Ψάχνομαι κι εγώ από τώρα για το Μάρτιο. Είναι κάποια αλυσίδa http://www.premierinn.com/?cid=KNC_Brn_G_UK_RoW_Enc_OG_Pure Brand_EX&mckv=sC2HEzzKq_dc|pcrid|46515116587|kword|premier inn|match|e|plid|&gclid=CNr24svazr8CFXDLtAod6jMABQ που φαίνεται οικονομική. Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν επισκεφθεί κάποιο. Αλλη λύση είναι ίσως διαμέρισμα.
Anyway, παρακολουθώ το θέμα
Πρωτα απ' ολα ευχαριστω για την απάντηση! :)

Χαχ αν και εχω κανει ανω κατω το forum ψάχνοντας πληροφορίες δεν το ειχα δει αυτο το τοπικ, χαίρομαι που βρίσκω και άλλους στην ιδια κατάσταση! Αν και εμενα ειναι μεγαλυτερα, ο ενας 16 και ο άλλος 14


1. Αρα να κλείσω αεροπορικά απο τωρα λες? Υπαρχει καποιο σαιτ για να βρω προσφορές; Αππ που τα έκλεισες έσυ;

2. Εχω μπει σς αυτο το official thread του Λονδίνου εδω μεσα και δεν μου φαινονται εύκολα. Δεν εχω καταλαβει δλδ διαφορα οπως τι ειναι οι ζώνες 1,2 αυτο με τις πράσινες γραμμες κτλ και ειπα μηπως ειναο καλύτερα να νοικιασω αμαξι γτ πέρσι γνωστος μου μου ειχε πει οτι ειναι καλη επιλογη ειδικα αν σκέφτομαι να κανω 1 εκδρομουλα εκτός Λονδίνου. Δεν ξέρω, εχω μπερδευτεί πολυ σε αυτο το θεμα...
3. 16 κ 14. Τι εννοεις θα καθορίσει τα αξιοθέατα; Εχω σκεφτεί ηδη λιγο πολυ που θα παμε λες να το αλλαξω;
Thanks για το λινκ θα το τσεκάρω και θα σ πω! :)
 
Last edited by a moderator:

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
1. Αρα να κλείσω αεροπορικά απο τωρα λες? Υπαρχει καποιο σαιτ για να βρω προσφορές; Αππ που τα έκλεισες έσυ;

http://gr.skyscanner.com/
Κάνε μέσω αυτού έρευνα. Εγώ έκλεισα με aegean

2. Εχω μπει σς αυτο το official thread του Λονδίνου εδω μεσα και δεν μου φαινονται εύκολα. Δεν εχω καταλαβει δλδ διαφορα οπως τι ειναι οι ζώνες 1,2 αυτο με τις πράσινες γραμμες κτλ και ειπα μηπως ειναο καλύτερα να νοικιασω αμαξι γτ πέρσι γνωστος μου μου ειχε πει οτι ειναι καλη επιλογη ειδικα αν σκέφτομαι να κανω 1 εκδρομουλα εκτός Λονδίνου. Δεν ξέρω, εχω μπερδευτεί πολυ σε αυτο το θεμα...

Το εγχείρημα του να οδηγήσεις μέσα στο κέντρο του Λονδίνου έχοντας το τιμόνι δεξιά το θεωρώ άπειρα δυσκολότερο από το να διαβάσεις και να κατανοήσεις το χάρτη του μετρό στο Λονδίνο.

3. 16 κ 14. Τι εννοεις θα καθορίσει τα αξιοθέατα; Εχω σκεφτεί ηδη λιγο πολυ που θα παμε λες να το αλλαξω;

Οχι βέβαια να το αλλάξεις. Εννοώ ότι τα παιδιά σου που είναι μεγάλα μπορείς να τα πας σ' όλα τα μουσεία, θέατρα, μιούζικαλ και τέλοσπάντων ότι ενδιαφέρει όλη την οικογένεια.
Εγώ με πολύ μικρότερα παιδιά πρέπει να κάνω αυστηρότερη επιλογών αξιοθεάτων, μουσείων κ.λπ.
 
Last edited by a moderator:

Dragonborn

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
1. Αρα να κλείσω αεροπορικά απο τωρα λες? Υπαρχει καποιο σαιτ για να βρω προσφορές; Αππ που τα έκλεισες έσυ;

http://gr.skyscanner.com/
Κάνε μέσω αυτού έρευνα. Εγώ έκλεισα με aegean

2. Εχω μπει σς αυτο το official thread του Λονδίνου εδω μεσα και δεν μου φαινονται εύκολα. Δεν εχω καταλαβει δλδ διαφορα οπως τι ειναι οι ζώνες 1,2 αυτο με τις πράσινες γραμμες κτλ και ειπα μηπως ειναο καλύτερα να νοικιασω αμαξι γτ πέρσι γνωστος μου μου ειχε πει οτι ειναι καλη επιλογη ειδικα αν σκέφτομαι να κανω 1 εκδρομουλα εκτός Λονδίνου. Δεν ξέρω, εχω μπερδευτεί πολυ σε αυτο το θεμα...

Το εγχείρημα του να οδηγήσεις μέσα στο κέντρο του Λονδίνου έχοντας το τιμόνι δεξιά το θεωρώ άπειρα δυσκολότερο από το να διαβάσεις και να κατανοήσεις το χάρτη του μετρό στο Λονδίνο.

3. 16 κ 14. Τι εννοεις θα καθορίσει τα αξιοθέατα; Εχω σκεφτεί ηδη λιγο πολυ που θα παμε λες να το αλλαξω;

Οχι βέβαια να το αλλάξεις. Εννοώ ότι τα παιδιά σου που είναι μεγάλα μπορείς να τα πας σ' όλα τα μουσεία, θέατρα, μιούζικαλ και τέλοσπάντων ότι ενδιαφέρει όλη την οικογένεια.
Εγώ με πολύ μικρότερα παιδιά πρέπει να κάνω αυστηρότερη επιλογών αξιοθεάτων, μουσείων κ.λπ.
1. Ωραιο site, thanks! Γυρω στα 600€ βγαίνουν με επιστροφή, απευθείας και economy! ΕινΑι καλή τιμή;

2. Δεν ξερω ισως ΕΧΕΙΣ δικιο. Θα το ψαξω. Το λινκ που εστειλες μηπως δεν ειναι σωστο; Γτ με βγαζει στην σελίδα του booking.com ενω μιλούσες (έγραφες :p ) για τις μετακινήσεις.

3. Α κατάλαβα, ναι μια χαρά αν κ σε μένα υπαρχουν καποια προβλήματα γτ θελω να παω σε συγκεκριμένα μέρη (παραστάσεις :p) και τα παιδιά μου ούτε που θελουν να ακουνε για τέτοια, Οποτε είστε και εσείς τυχεροί απο την δική σας πλευρά! :)

ευχαριστω για τις απαντήσεις σου!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
1. Ωραιο site, thanks! Γυρω στα 600€ βγαίνουν με επιστροφή, απευθείας και economy! ΕινΑι καλή τιμή;

2. Δεν ξερω ισως ΕΧΕΙΣ δικιο. Θα το ψαξω. Το λινκ που εστειλες μηπως δεν ειναι σωστο; Γτ με βγαζει στην σελίδα του booking.com ενω μιλούσες (έγραφες :p ) για τις μετακινήσεις.
1.Υποθετω οτι εννοεις τιμη και για τους 4....
2.Η sugar δεν σου εβαλε καποιο λινκ για μετακινησεις,απλως στο φορουμ,οταν γραφονται καποια ονοματα πολεων και πατας πανω,σου βγαζει το booking....το οποιο ειναι μια καλη ιδεα να δεις και ποσο πανε τα ξενοδοχεια η τα διαμερισματα εκεινη την εποχη.
(..ισως θα ηταν προτιμοτερο ενα διαμερισμα και για τους 4)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom