Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έτσι είναι, παρά το ότι το ξενοδοχείο φαίνεται αρκετά καλό και οικονομικό, είναι όμως αρκετά μακριά από το κέντρο (θέλεις τουλάχιστον μισή ώρα για να βρεθείς κάπου κεντρικά) και θα χάνετε αρκετό χρόνο στις μετακινήσεις.
Για τη μετακίνησή σας από το Στάνστεντ στο ξενοδοχείο δες εδώ

https://tfl.gov.uk/ (σαν προορισμό βάλε τον σταθμό kilburn που είναι ο κοντινότερος στο ξενοδοχείο σου)
Γεια σας και παλι! Επειδη εχω χαθει στο χαμο των μηνυματων να σας πω οτι εκλεισα σε αυτο το ξενοδοχειο http://www.booking.com/hotel/gb/cricklewood-lodge.el.html?aid=311101;label=cricklewood-lodge-nm1I84PzLr1dw66kvQPnaAS166826041100:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-11692912150:lp9061578:li:dec:dm;sid=b7899ee1bc47c008ee14406c10e6b30b;all_sr_blocks=125753403_88652931_0_0_0,125753403_88652931_0_0_0;checkin=2017-02-24;checkout=2017-02-27;dest_id=-2601889;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=125753403_88652931_0_0_0;hpos=1;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=cf976b05b7ab7287ad015d983d04136fc05eb863X1;type=total;ucfs=1&, πειτε μου οτι ειναι καλο γιατι κουραστηκα πολυ να ψαχνω χωρις να ξερω τιποτα!
Επισης απο stansted πως φτανω εκει η προς τα εκει? Τι επιλογες εχω? Ευχαριστω πολυ!!!
Ανεξαρτήτως του σε ποιό ξενοδοχείο θα καταλύσεις τελικά, οφείλω να σου πω πως η πιο οικονομική λύση από το Stansted για το κέντρο του Λονδίνου είναι τα λεωφορεία της citylink https://www.stanstedcitylink.co.uk/
Με 10 λίρες σε μία περίπου ωρα είσαι στο King's Cross.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ανεξαρτήτως του σε ποιό ξενοδοχείο θα καταλύσεις τελικά, οφείλω να σου πω πως η πιο οικονομική λύση από το Stansted για το κέντρο του Λονδίνου είναι τα λεωφορεία της citylink https://www.stanstedcitylink.co.uk/
Με 10 λίρες σε μία περίπου ωρα είσαι στο King's Cross.
Αναφερομαι στο σιδηροδρομικο καθως θα παω να βγαλω χαρτινη καρτα μεταφορων. Ελπιζω αφου ειχαν στον αντιστοιχο του μετρο να εχουν και εκει.

Τωρα οσον αφορα τις θεσεις το ανεφερα, καθως σε αλλα ταξιδια διαβαζα οτι αυτος που βγαινει πχ απο τους πρωτους και αυτος που ειναι περιπου στη μεση του αεροπλανου μπορει να εχουν και διαφορα 20-30 λεπτα στον ελεγχο. Και ελεγα πως αν υπαρχει οντως τετοια διαφορα μηπως αγοραζα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αναφερομαι στο σιδηροδρομικο καθως θα παω να βγαλω χαρτινη καρτα μεταφορων. Ελπιζω αφου ειχαν στον αντιστοιχο του μετρο να εχουν και εκει.

Τωρα οσον αφορα τις θεσεις το ανεφερα, καθως σε αλλα ταξιδια διαβαζα οτι αυτος που βγαινει πχ απο τους πρωτους και αυτος που ειναι περιπου στη μεση του αεροπλανου μπορει να εχουν και διαφορα 20-30 λεπτα στον ελεγχο. Και ελεγα πως αν υπαρχει οντως τετοια διαφορα μηπως αγοραζα.
Σε όλους τους σταθμούς είτε μετρό είτε τρένων είτε dlr ή να νοικιάσεις ποδήλατο, μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Για τη θέση φυσικά και έχει διαφορά αλλά αν δεν βιάζεσαι γιατί να το κάνεις; Έχει όμως διαφορά να είσαι πίσω από 100 π.χ άτομα της πτήσης σου.

Για το stansted τώρα το ξαναγράφω, όταν φτάνουμε και για όσους έχουν βιομετρικά διαβατήρια http://www.passport.gov.gr/npc-peri...no/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html μπορείτε να πάτε από τις ειδικές θύρες, στα δεξιά του χώρου( κάνουν μπαμ θα τις δείτε).

Κατά την αναχώρηση και για τον έλεγχο ασφαλείας να επιλέγεται τη δεξιά μέσα μεριά που όσες φορές έχω πετάξει έχει και τον λιγότερο κόσμο και ποτέ δεν αργώ.

Μία επίσης έξυπνη λύση, για όσους θέλουν να γλυτώσουν λεφτά από και προς το αεροδρόμιο, είναι να κοιτάνε στο site της easybus τα δρομολόγια που γίνονται από national express,stansted citylink, airport bus express, και να βγάζετε εισιτήριο μέσω της easybus γιατί πολλές φορές στο ίδιο δρομολόγιο το έχει πολύ φθηνότερα από την ίδια εταιρεία. Δηλαδή δρομολόγιο που στο site της national express το έχει 8 λίρες, μέσω easybus το είχα βρει με 2 λίρες.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σε όλους τους σταθμούς είτε μετρό είτε τρένων είτε dlr ή να νοικιάσεις ποδήλατο, μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Για τη θέση φυσικά και έχει διαφορά αλλά αν δεν βιάζεσαι γιατί να το κάνεις; Έχει όμως διαφορά να είσαι πίσω από 100 π.χ άτομα της πτήσης σου.

Για το stansted τώρα το ξαναγράφω, όταν φτάνουμε και για όσους έχουν βιομετρικά διαβατήρια http://www.passport.gov.gr/npc-peri...no/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html μπορείτε να πάτε από τις ειδικές θύρες, στα δεξιά του χώρου( κάνουν μπαμ θα τις δείτε).

Κατά την αναχώρηση και για τον έλεγχο ασφαλείας να επιλέγεται τη δεξιά μέσα μεριά που όσες φορές έχω πετάξει έχει και τον λιγότερο κόσμο και ποτέ δεν αργώ.

Μία επίσης έξυπνη λύση, για όσους θέλουν να γλυτώσουν λεφτά από και προς το αεροδρόμιο, είναι να κοιτάνε στο site της easybus τα δρομολόγια που γίνονται από national express,stansted citylink, airport bus express, και να βγάζετε εισιτήριο μέσω της easybus γιατί πολλές φορές στο ίδιο δρομολόγιο το έχει πολύ φθηνότερα από την ίδια εταιρεία. Δηλαδή δρομολόγιο που στο site της national express το έχει 8 λίρες, μέσω easybus το είχα βρει με 2 λίρες.
Κατατοπιστικος. Σε ευχαριστω για την απαντηση. Για τα βιομετρικα διαβατηρια δεν ειχα ξαναδιαβασει κατι. Πρωτη φορα το ειδα τωρα και ουτε ξερω τι κοινο εχουν με τα απλα διαβατηρια καθως και πως τα βγαζεις. Θα το ψαξω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πρωτη φορα το ειδα τωρα και ουτε ξερω τι κοινο εχουν με τα απλα διαβατηρια καθως και πως τα βγαζεις.
Αν έχεις διαβατήριο σε ισχύ είναι βιομετρικό
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Ευχαριστω πολυ παιδια,δυστυχως δε μπορω να το ακυρωσω, εκανα βλακεια τωρα ειναι αργα!
Δηλαδη αφου θα μεινω που θα μεινω στην αλλη ακρη :xalara: προτεινετε να παρω λεωφορειο απο αεροδρομιο, μετρο η ταξι, θα ειμαστε 4 ατομα! Τι συμφερει? Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθουμε πολυ!
@georgiaP εψαξα σε αυτο,μου βγαζει οτι θα αλλαξω 3 μεσα στην καλυτερη και η απορια μου ειναι με το εισιτηριο...τι βγαζω και για που? Υπαρχει κατι για ολα? Αυτη η Travelcard μπορει να με καλυψει για 4 μερες για ολα τα μεσα? Συμφερει?
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Εμείς είχαμε βγάλει oyster (έχει γκισέ σε όλα τα αεροδρόμια), την οποία χρησιμοποιούσαμε σε μετρό και λεωφορεία. Για την travelcard περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ

http://www.travelstories.gr/community/threads/travelcard-london.38397/
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστω πολυ παιδια,δυστυχως δε μπορω να το ακυρωσω, εκανα βλακεια τωρα ειναι αργα!
Δηλαδη αφου θα μεινω που θα μεινω στην αλλη ακρη :xalara: προτεινετε να παρω λεωφορειο απο αεροδρομιο, μετρο η ταξι, θα ειμαστε 4 ατομα! Τι συμφερει? Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθουμε πολυ!
@georgiaP εψαξα σε αυτο,μου βγαζει οτι θα αλλαξω 3 μεσα στην καλυτερη και η απορια μου ειναι με το εισιτηριο...τι βγαζω και για που? Υπαρχει κατι για ολα? Αυτη η Travelcard μπορει να με καλυψει για 4 μερες για ολα τα μεσα? Συμφερει?
Καλά δεν είσαι και στην άλλη άκρη, τώρα δεν αλλάζει κιόλας οπότε θα σκέφτεσαι θετικά.
Λοιπόν ο σταθμός που σε εξυπηρετεί είναι ο Kilburn και βρίσκεται στη ζωνη 2. Εσυ για να μην έχεις και πολλές αλλαγές θα βγάλεις εισιτήριο από Stansted για Stratford με μία από τις εταιρείες national express/airport bus express. Από εκεί μπορείτε να πάτε χωρίς αλλαγή με τη γραμμή jubilee (γκρι χρώμα) με τον σταθμό Kilburn. Επίσης στο Stratford μπορείτε να βγάλετε είτε oyster είτε 7 day travelcard εφόσον θέλετε να κερδίσετε χρήματα μέσω της προσφοράς 2 for 1.

Αφού είστε όμως 4 άτομα πάρτε ένα Uber που θα σας πάει και απευθείας και θα στοιχίσει σχεδόν το ίδιο με το να πάτε όλοι μαζί στο Stratford.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
@jimp uber σκεφτομουν κι εγω, πανω κατω νομιζω το ιδιο θα βγει! Και μετα βγαζουμε oyster για τις μετακινησεις μας! Αλλωστε επιστρεφουμε πολυ πρωι οποτε αμφιβαλλω αν εχει μεσα,οποτε καλυτερα να κλεισω uber και οταν παμε και οταν επιστρεψουμε.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Τελικα ισως και να μπορεσω να κλεισω αλλο ξενοδοχειο γιατι εχω θεμα με την κρατηση! Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει και τι μπορω να κανω. Μου εστειλε μειλ το ξενοδοχειο οτι τα στοιχεια της καρτας μου δεν ειναι σωστα, ενω ειναι, και να τσεκαρω αν υπαρχει ολο το ποσο ωστε να δεσμευθει,που υπαρχει. 3 φορες το εκανα,το ιδιο.
Τωρα τι κανω; αν ακυρωσω εγω την κρατηση, υπαρχει περιπτωση να χρεωθω το ποσο ενω η καρτα φαινεται μη εγκυρη; Αφου ολα τα στοιχεια ειναι σωστα! Επισης γιατι μπορει να φαινεται μη εγκυρη; Με τη συγκεκριμενη καρτα εχω κλεισει μονο για Ελλαδα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει θεμα, κανονικη visa ειναι! Εχω πελαγωσει γιατι εχουν μεινει λιγες μερες και οπως φαινεται ειμαστε χωρις δωματια
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τελικα ισως και να μπορεσω να κλεισω αλλο ξενοδοχειο γιατι εχω θεμα με την κρατηση! Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει και τι μπορω να κανω. Μου εστειλε μειλ το ξενοδοχειο οτι τα στοιχεια της καρτας μου δεν ειναι σωστα, ενω ειναι, και να τσεκαρω αν υπαρχει ολο το ποσο ωστε να δεσμευθει,που υπαρχει. 3 φορες το εκανα,το ιδιο.
Τωρα τι κανω; αν ακυρωσω εγω την κρατηση, υπαρχει περιπτωση να χρεωθω το ποσο ενω η καρτα φαινεται μη εγκυρη; Αφου ολα τα στοιχεια ειναι σωστα! Επισης γιατι μπορει να φαινεται μη εγκυρη; Με τη συγκεκριμενη καρτα εχω κλεισει μονο για Ελλαδα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει θεμα, κανονικη visa ειναι! Εχω πελαγωσει γιατι εχουν μεινει λιγες μερες και οπως φαινεται ειμαστε χωρις δωματια
E ρώτησε το ξενοδοχείο αν θα χρεωθείς, πες τους πως δεν έχεις άλλη κάρτα και τα στοιχεία σου είναι σωστά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom