Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
@yllos με βοήθησες πολύ
Αποφάσισα την τελική μορφή με ακριβώς την παρακάτω σειρά και ο, τι ήθελε προκύψει

Παρασκευή

British Museum
St Paul's (ίσως μπούμε)
Millennium Bridge
Bourough market 10.00-18.00
Tate10.00-22.00 τελευταία είσοδος 21.00
Shard 10.00-22.00 τελευταία είσοδος 21.00



Σάββατο
Notting hill
Portobello
Oxford St
Carnaby St
Soho
Piccadilly circus
Leicester
Chinatown
Covent garden



Κυριακή
Brick lane Market 10.00-17.00
Tower of London (χωρίς είσοδο)
Tower Bridge 9.30 με 17.00 (είσοδο)
London eye (χωρίς είσοδο)
Big Ben
Westminster Abbey (ίσως μπούμε)
10 Downing Street
Trafalgar

Δευτέρα

Buckingham (με είσοδο)
(Green park/ st James park ίσως )
Harrods
(Natural history ίσως)
Hyde Park
Camden 10.00- 18.00

(Τσάι ή θέατρο)
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
@anie να ξέρεις πάντως εμένα το Tower of London το έχω κάνει δυο φορές και πιθανόν να το έκανα κακ τριτη εαν μου δοθεί η ευκαιρία. Είναι αρκετά εντυπωσιακό, με πλούσια ιστορία, αρκετά πράγματα να δεις και πολύ ωραία τουρ που γίνονται μέσα από τους Beefeaters (Yeomen Warders) το οποίο εαν το επίπεδο των αγγλικών σας, σας το επιτρέπει είναι απολαυστικό. Υπόψιν θα δαπανησετε ένα διωρο-τριωρο μέσα στο νερό.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@anie χαιρομαι αν μπορεσα να βοηθησω. την λατρευω την camden market.ειναι πολυ κοντα στην οxford εχει υπεροχα μαγαζακια για φαγητο καναλια και το chin chin που ειναι επικο παγωτατζιδικο με παγωτο που φτιαχνεται εκεινη τη στιγμη.
Chin Chin Labs
49-50 Camden Lock, Camden Town, London NW1 8AF, Ηνωμένο Βασίλειο
+44 7885 604284
https://goo.gl/maps/s3Da559jBhRQxR2f7
Παντως ουτε το tower of London το θεωρω κατι φοβερο ουτε το tower bridge για να τα δεις απο μεσα.Χιλιες φορες αυτα τα λεφτα να τα φας σε ενα θεατρο.Αφου θα φτασεις εκει ομως πιες ενα καφε στο coppa club με θεα το την γεφυρα.
Αν σου αρεσει η σοκολατα τοτε στην brick lane market δοκιμασε το dark sugars.
Επισης απο food markets για βραδυ προτεινω Dinerama
Dinerama
19 Great Eastern St, Hackney, London EC2A 3EJ, Ηνωμένο Βασίλειο
+44 20 3931 1270
https://goo.gl/maps/WKdKHiawhMv94KR6A
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Λίγο άσχετο; Για να φορτίσουμε κινητά κ φωτογραφικές χρειάζεται αντάπτορας;
Ναι. Αν και μερικά ξενοδοχεία παρέχουν τέτοιους ανταπτορες πιστεύω είναι καλύτερα να έχεις προμηθευτεί και εσύ ένα. (εγώ μιας και είχα αρκετές συσκευές χρησιμοποίησα την λύση αντάπτορας + πολυμπριζο)
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Παιδιά όλα καλά σε αυτά που διαβάζω για τα αξιοθέατα κ τις υπαίθριες αγορές. Μπορεί κάποιος να μου πει κ να προτείνει βόλτα με ποταμόπλοιο ή δεν αξίζει. Επίσης η travelcard καλύπτει τα ποταμόπλοια ή είναι έξτρα;
 

Laknis

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Καλησπέρα σας,

Νέος στο φόρουμ το οποίο ανακάλυψα πολύ πρόσφατα και έχει μπει ήδη στους σελιδοδείκτες 😁. Αν το ποστ δεν έχει μπει στην κατάλληλη ενότητα με συγχωρείτε.

Σκοπεύουμε να πάμε 2 (ίσως και 4 άτομα) στο Λονδίνο την περίοδο των Χριστουγέννων και θα ήθελα να μάθω τις γνώμες σας όσων αφορά τα μέρη που προτείνετε να επισκεφθούμε στις 6 μέρες που θα είμαστε εκεί, καθώς και άλλες συμβουλές. Έχω διαβάσει ήδη ένα θέμα σχετικά με το Λονδίνο αλλά είναι από το 2014 και ίσως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από τότε.
Επίσης θα ήμουν ευγνώμων, αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα, να μου πει την διαδικασία που ακολούθησε για τον απαιτούμενο έλεγχο με ραπίντ τεστ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😃
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Παιδιά όλα καλά σε αυτά που διαβάζω για τα αξιοθέατα κ τις υπαίθριες αγορές. Μπορεί κάποιος να μου πει κ να προτείνει βόλτα με ποταμόπλοιο ή δεν αξίζει. Επίσης η travelcard καλύπτει τα ποταμόπλοια ή είναι έξτρα;
Εχω κανει βολτα με ποταμοπλοιο κ πραγματικα αξιζε!περιπου μια ωρα πηγαινε ελα κ βλεπαμε ολα τα αξιοθεατα απο τον Ταμεση.λιγο τουριστικο αλλα ηταν ωραια!
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, κανονίσαμε να πάμε Λονδίνο το Φεβρουάριο και ήθελα να ρωτήσω άμα η περιοχή marylebone είναι ασφαλής περιοχη και με ελάχιστη εγληματικοτητα. Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το μαντάμ Τισό. Επίσης άμα ήμαστε εμβολιασμένοι πλήρως καθόμαστε καραντίνα. Τέλος, σχετικά με το μέτρο είναι δύσκολο να βρεις τα δρομολόγια και γενικά να μην χαθείς 😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom