Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα, κανονίσαμε να πάμε Λονδίνο το Φεβρουάριο και ήθελα να ρωτήσω άμα η περιοχή marylebone είναι ασφαλής περιοχη και με ελάχιστη εγληματικοτητα. Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το μαντάμ Τισό. Επίσης άμα ήμαστε εμβολιασμένοι πλήρως καθόμαστε καραντίνα. Τέλος, σχετικά με το μέτρο είναι δύσκολο να βρεις τα δρομολόγια και γενικά να μην χαθείς 😂
Για το μετρο θελει καλο διαβασμα αλλα στη πραξη θα δεις οτι δεν ειναι πολυ δυσκολο..για τη περιοχη δε ξερω δε εμενα ποτε τοσο κεντρικα,ωστοσο εκτος κεντρου Λονδινου που εχω μεινει δεν ειχα ποτε αισθηση κινδυνου παρολο που μερικες περιοχες ηταν λιγο creepy οποτε πιστευω δε θα εχεις θεμα...μεχρι τον Φεβρουαριο μπορει να θελει και 4η δοση για να μπεις ή καραντινα ή 100 τεστ εμβολιασμενος ή μη οποτε καλυτερα να ασχοληθεις με τα περαιτερω 2-3 βδομαδες πριν και ΣΙΓΟΥΡΑ κλεισε το ξενοδοχειο με ΔΩΡΕΑΝ ακυρωση!!!!
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα, κανονίσαμε να πάμε Λονδίνο το Φεβρουάριο και ήθελα να ρωτήσω άμα η περιοχή marylebone είναι ασφαλής περιοχη και με ελάχιστη εγληματικοτητα.
πιο χλίδα και σνομπ πεθαίνεις.
δίπλα ακριβώς στο ρετζεντ παρκ την οδό ρετζεντ για ψώνια και την οξφορντ, το σοχο. όλα με τα πόδια. αν πάτε από στανστεντ έχει στάση στη μπεικερ στριτ το λεωφορείο για να πάτε στο ξενοδοχείο με τα πόδια.. αν σας αρέσει να περπατάτε φτάνετε άνετα μέχρι πικαντιλι, τραφαλγκαρ και από κει στο μπιγκ μπεν και στο μάτι του Λονδίνου........ το βρετανικό μουσείο επίσης κοντά....
κατεβάστε μια εφαρμογή για το μετρό. χρησιμοποιήστε την πιστωτική / χρεωστική κάρτα η το αππλ πεϋ για να πληρώνετε τις διαδρομές. σίγουρα άλλοι θα σας δώσουν πολλά τιπς.
επιλέξατε μια πολύ καλή περιοχή.
επικίνδυνα μπορεί να είναι όλα τα μέρη σε μια μητρόπολη, χρειάζεστε παντού προσοχή.
εγώ πάντα μένω σε φίλους που μένουν στην απέναντι πλευρά του πάρκου και με ένα σχετικά κανονικό περπάτημα είμαι Σοχο σε 15 λεπτά, ποτέ δεν ένιωσα ανασφάλεια οποιαδήποτε ώρα.. πολύ θα ήθελα να έχω ένα σπίτι κει με θέα το πάρκο.. θα το δείτε και μόνοι σας.
και βγάλτε ρεβολουτ.
εσείς είστε στο σημαδάκι. δείτε ποσο κοντα είναι όλα.... με τα ποδια αν έχετε όρεξη.
1.png
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
3
Likes
0
Επίσης γνωρίζετε κάνα σαιτ που μπορούμε να πάρουμε Εισιτήρια για διάφορα αξιοθέατα με καμία προσφορά. Άμα θέλετε μπορείτε να προτείνετε και ιδιαίτερα μαγαζάκια στο Λονδίνο. Ευχαριστωωω
 
D

Delmem38110

Guest
Επίσης γνωρίζετε κάνα σαιτ που μπορούμε να πάρουμε Εισιτήρια για διάφορα αξιοθέατα με καμία προσφορά. Άμα θέλετε μπορείτε να προτείνετε και ιδιαίτερα μαγαζάκια στο Λονδίνο. Ευχαριστωωω
γκουγκλαρεις το αξιοθέατο και σου βρίσκει και το μέρος για εισητηριο.. όταν λες ιδιαίτερα μαγαζάκια;
με τρομάζεις, το μυαλό μου πάει παντού.....
🤣🤣🤣
 
Μηνύματα
3
Likes
0
γκουγκλαρεις το αξιοθέατο και σου βρίσκει και το μέρος για εισητηριο.. όταν λες ιδιαίτερα μαγαζάκια;
με τρομάζεις, το μυαλό μου πάει παντού.....
🤣🤣🤣
Εννοώ με ιδιαίτερες γεύσεις για τα εστιατόρια, μαγαζιά με ωραίο design.
Όσο για τα εισιτήρια επειδή έψαξα υπάρχουν site που έχει εισιτήρια για το big Ben London eye μαντάμ Τισό σε ένα πακέτο. Που συμφερει
 
D

Delmem38110

Guest
Εννοώ με ιδιαίτερες γεύσεις για τα εστιατόρια, μαγαζιά με ωραίο design.
Όσο για τα εισιτήρια επειδή έψαξα υπάρχουν site που έχει εισιτήρια για το big Ben London eye μαντάμ Τισό σε ένα πακέτο. Που συμφερει
ελπίζω να έχεις αρκετά υψηλό μπατζετ. στο Σοχο θα βρεις τέτοια Μαγαζιά με διάφορες κουζίνες. old Comptom str, freeth str, dean str. greek str. και ότι σε str..... εκεί γύρω. έχει παρα πολλά.
περπατάς βλέπεις τα μαγαζιά σου αρέσει μπαίνεις μέσα. αν έχουν τραπέζι κάθεσαι. αν δεν έχει το σημαδεύεις για την επόμενη και κλείνεις τραπέζι.
 

gsx1959

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα.
Τον Μάιο πάμε Λονδίνο. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιοι ελληνες ή ελληνόφωνοι που αναλαμβάνουν την μεταφορά από το αεροδρόμιο και κάνουν και κάποια μικρή ξενάγηση. Ξέρει κάποιος κάτι;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πριν μερικά χρόνια βρέθηκα στο Λονδίνο και θυμάμαι κάπου στο κέντρο μια κλειστή αγορά ( ; ) όπου είχε ένα επίπεδο πιο κάτω που λειτουργούσε σαν καφέ-ζαχαροπλαστείο και έπαιζαν μουσική. Με τα στοιχεία που παραθέτω μπορεί κανείς να μου προσδιορίσει την περιοχή;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πριν μερικά χρόνια βρέθηκα στο Λονδίνο και θυμάμαι κάπου στο κέντρο μια κλειστή αγορά ( ; ) όπου είχε ένα επίπεδο πιο κάτω που λειτουργούσε σαν καφέ-ζαχαροπλαστείο και έπαιζαν μουσική. Με τα στοιχεία που παραθέτω μπορεί κανείς να μου προσδιορίσει την περιοχή;
Covent Garden.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom