Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μέσω πρακτορείου ή όχι?

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Θα ήθελα να ξέρω την ηλικία των παιδιών σας. Τα δικά μου παιδιά ακόμα κι όταν ήταν μικρά ούτε ν' ακούσουν δεν ήθελαν για group. Στο γκρουπ όλα τα έχεις έτοιμα, αλλά έχεις σκεφτεί ότι τα παιδιά ίσως να χρειάζονται ευελιξία; Πχ να μείνουν κάπου για περισσότερη ώρα, να σταματήσουν σε ένα πάρκο, να πάνε κάπου που δεν είναι στο πρόγραμμα.

Θυμάμαι ότι ο γιος μου είχε ξετρελαθεί με το aquarium, τη Mme Tussaud, το μουσείο Φυσικής Ιστορίας και το Μουσείο Τεχνολογίας. Α! Του έρεσε και ο ζωολογικός αλλά νομίζω ότι αδικούνταν γιατί είχαμε πάει χειμώνα.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καλησπερα κ απο μενα. εμπειρια απο δικα μου παιδια δεν εχω αλλα επειδη εχω εναν δεκαχρονο αδελφο αυτο που ξερω ειναι οτι με τα παιδια δεν μπορεις να προγραμματισεις ποτε. γιατι δηλαδη να ειστε μεσα στο αγχος να προλαβεται το πουλμαν ενω μπορει να διασκεδαζουν τα παιδια σε καποιο μουσειο? και οσο για την ξεναγηση να εισαι σιγουρη οτι τα παιδια την βαριουνται αφανταστα...ειμαι σιγουρη οτι προτιμουν να ακουσουν απο σενα πεντε πραγματα παρα απο τον ξεναγο. σου προτεινω να πας χωρις πρακτορειο παντως καλα να περασεις οτι και αν κανονισεις
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
γιατι δηλαδη να ειστε μεσα στο αγχος να προλαβεται το πουλμαν ενω μπορει να διασκεδαζουν τα παιδια σε καποιο μουσειο? και οσο για την ξεναγηση να εισαι σιγουρη οτι τα παιδια την βαριουνται αφανταστα...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα δεκάχρονο παιδί ταυτόχρονα θα βαριέται μια ξενάγηση και θα του αρέσει η επίσκεψη σε ένα μουσείο... δεν είναι το ίδιο πράγμα;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
δεν ειναι καθολου το ιδιο πραγμα, γιατι δηλαδη το μουσειο πχ Φυσικης Ιστοριας στο Λονδινο δεν εχει ενδιαφερον για ενα παιδι?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι θα έχει ενδιαφέρον αν υπάρχει ένας ξεναγός που θα πει δυο πράγματα κατατοπιστικά για τα σημαντικότερα εκθέματα, ώστε κάτι να καταλάβει και το παιδί για το σκελετό δεινόσαυρου που βλέπει μπροστά του... το να περιφέρεται άσκοπα από μουσείο σε μουσείο μαζί με τους συνήθως αδαείς έλληνες γονιούς σε θέματα ιστορίας, τέχνης και επιστήμης, δεν είναι λύση...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
συνηθως απο οτι ξερω ο ξεναγος δεν σε ξεναγει στο μουσειο. σου λεει δυο πραγματα και σε αφηνει να το δεις μονος σου. μαλιστα εχω πετυχει ξεναγο που δεν μιλησε ουτε για τα βασικα εκθεματα, απλα μας αφησε και μας ειπε σε μια ωρα ραντεβου στο πουλμαν.
 

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
Η αποψη μου είναι easyjet, easyhotel, ένασ καλός οδηγός και μια εβδομάδα για μια πρώτη γευση και είσαι κομπλέ. Πρωσοπικά έχω μια αρχή. Το μισό ταξίδι γίνεται πριν αρχίσεις... Θα διαβάσεις τον οδηγό θα επιλέξεις αυτά που εσύ θες να δείς, να φας , να περπατήσεις και μετά θα πάρεις τους δρόμους και το μετρό, θα μπλεχτεις με τους ντόπιους, θα δεις πολύ περισσότερα και οχι πισω απο το τζάμι ενος λεωφορείου!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
+1 για μη οργανωμένο. Εύκολη πόλη, οργανωμένη, απίστευτη συγκοινωνία για τις μετακινήσεις σας, στα συν ότι την έχετε ξαναδεί. Τα παιδιά προσπαθήστε να τα κερδίσετε με τον προορισμό πριν ακόμη πάτε. Κεντρίστε τα δίνοντάς τους ενδιαφέρουσες πληροφορίες, πχ ‘τα λεωφορεία έχουν 2 ορόφους και είναι κόκκινα!’ ή ‘εκεί βρίσκεται η μεγαλύτερη ρόδα του κόσμου, που βλέπεις τα πάντα μέσα από μια γυάλινη κάψουλα!’ ή ‘τα σπίτια δεν έχουν μπαλκόνι!’ Ή εξιτάρετέ τα με το ταξίδι του αεροπλάνου, λέγοντάς τους πχ πόσο υπέροχη είναι η στιγμή που περνάς μέσα από τα σύννεφα.
Στις εκεί μετακινήσεις σας, διαλέξτε όσο το δυνατόν περισσότερα αξιοθέατα που τα παιδιά μπορούν να κινηθούν, να τρέξουν, να ακουμπήσουν. Αποφύγετε τις μακροσκελείς ξεναγήσεις με έμφαση στα ιστορικά στοιχεία. Χρησιμοποιήστε τη δραματοποίηση και την υπερβολή. Προτείνω: London Eye, Μουσείο Επιστήμης, Πύργος του Λονδίνου(αφού τους έχετε μιλήσει πριν περί της βασιλείας στη χώρα), Βρετανικό Μουσείο με έμφαση στις Ελληνικές και Αιγυπτιακές συλλογές (επίσης να τους έχετε μιλήσει πριν), Global Theatre (επιβάλλεται να έχουν διαβάσει κάποια παιδική έκδοση βιβλίου του Σέξπηρ προηγουμένως), τα πάρκα του Λονδίνου, Τισσώ (χωρίς εκπαιδευτική αξία αλλά τα παιδιά το λατρεύουν), Buckingham την ώρα αλλαγής της φρουράς και φυσικά μια βόλτα στα θρυλικά Hamley’s (θα σας πάρει πολύ περισσότερο απ’όσο υπολογίζετε:)).
Καλά να περάσετε!
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
συνηθως απο οτι ξερω ο ξεναγος δεν σε ξεναγει στο μουσειο. σου λεει δυο πραγματα και σε αφηνει να το δεις μονος σου. μαλιστα εχω πετυχει ξεναγο που δεν μιλησε ουτε για τα βασικα εκθεματα, απλα μας αφησε και μας ειπε σε μια ωρα ραντεβου στο πουλμαν.
εννοεις τον αρχηγο του γκρουπ ο οποιος ΔΕΝ ειναι ξεναγος, ασχετα αν τον παριστανει.
στα περισσοτερα μουσεια πρεπει να υπαρχει πιστοποιημενος ξεναγος για να του επιτραπει να ξεναγησει το γκρουπ, γιαυτο (ελαχιστες φορες) τα πρακτορεια "νοικιαζουν" ξεναγο ειδικα για το συγκεκριμενο καθε φορα μουσειο.
 

vanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και για τις προτάσεις για family-friendly αξιοθέατα.
Να ξεκαθαρίσω ότι αν τελικά καταλήξουμε σε εκδρομή με πρακτορείο, το θέλουμε μόνο για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο και για τις κρατήσεις ξενοδοχείου.Δε θα το χρησιμοποιήσουμε για ξενάγηση ή εκδρομές εκτός Λονδίνου. Μπορούμε να τα κάνουμε μόνοι μας αυτά :)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και για τις προτάσεις για family-friendly αξιοθέατα.
Να ξεκαθαρίσω ότι αν τελικά καταλήξουμε σε εκδρομή με πρακτορείο, το θέλουμε μόνο για μεταφορά από/προς αεροδρόμιο και για τις κρατήσεις ξενοδοχείου.Δε θα το χρησιμοποιήσουμε για ξενάγηση ή εκδρομές εκτός Λονδίνου. Μπορούμε να τα κάνουμε μόνοι μας αυτά :)
Μπράβο, νομίζω ότι κάνατε καλή επιλογή. Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.601
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom