Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μαζί με Οξφόρδη, Stonehenge, Bath και τους γιους μου!

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το πρακτορείο το αναφέρω και νωρίτερα. Είναι το premium tours. https://www.premiumtours.co.uk/
Απ' ότι είδα το πρόγραμμα που είχα ακολουθήσει εγώ, τώρα δεν το έχει (ήταν φοβερή προσφορά). Έχει λίγο πιο "άδεια" από το δικό μου (μόνο Stonehenge με εισιτήριο) ή πιο ¨φορτωμένα" από το δικό μου (και με είσοδο στα λουτρά στο Bath και τσάι στο pump room).
Πάντως ήταν από τις ελάχιστες φορές που το οργανωμένο group μου "βγήκε" πιο άνετο και πιο οικονομικό από το να πήγαινα μόνη μου (άλλη μια φορά το είχα κάνει με ημερήσιο group από Ταρίφα της Ισπανίας σε Ταγγέρη).
Λες οντως να ναι φορτωμενο με Stonehenge και εισοδο στα λουτρα Bath?εχω βρει προσφορα στο wowcher και ελεγα αν την εχει ως το δεκεμβρη που θα παμε να το τιμουσα...αν ειναι να ξεποδαριαστουμε και να μην δουμε και τιποτα να ψαχτω αλλου
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
αγαπητή @maria91
Δεν είπα ότι ήταν φορτωμένο το πρόγραμμα που διάλεξα. Είπα ότι αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο πρακτορείο πουλάει λίγο πιο "φορτωμένα" προγράμματα.
Τώρα σχετικά με αυτό που με ρωτάς:
Το πρόγραμμα εκδρομής που διάλεξα ήταν ...οριακό από άποψη χρόνου. Ο χρόνος στο Stonehenge ήταν ικανοποιητικός και ο χρόνος στο Bath ήταν όσο πρέπει για να πάρεις απλά μια γεύση.
Το Bath έχει πολλά ωραία για να δεις. Δεν είναι μόνο τα ρωμαϊκά λουτρά. Εγώ αν μπορούσα θα έκανα διανυκτέρευση και θα επιδίωκα να πάω και για μπάνιο στα Thermae Bath Spa και να περπατήσω πιο πολύ την πόλη (στο Royal Cresent δεν πρόφτασα να πάω να το δω από κοντά).
Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις (αντί για Λονδίνο) το Bath ως βάση και από εκεί να πας και Stonehenge ή και αλλού.
Πάντως σε καμία περίπτωση να μην ακολουθήσεις προγράμματα που έχουν και Winsdor μέσα. Δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα. Δεν ξεποδαριάζεσαι ακριβώς. Απλά μένεις πολύ λίγο χρόνο σε κάθε αξιοθέατο.
Εύχομαι να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει και να περάσεις ωραία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
αγαπητή @maria91
Δεν είπα ότι ήταν φορτωμένο το πρόγραμμα που διάλεξα. Είπα ότι αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο πρακτορείο πουλάει λίγο πιο "φορτωμένα" προγράμματα.
Τώρα σχετικά με αυτό που με ρωτάς:
Το πρόγραμμα εκδρομής που διάλεξα ήταν ...οριακό από άποψη χρόνου. Ο χρόνος στο Stonehenge ήταν ικανοποιητικός και ο χρόνος στο Bath ήταν όσο πρέπει για να πάρεις απλά μια γεύση.
Το Bath έχει πολλά ωραία για να δεις. Δεν είναι μόνο τα ρωμαϊκά λουτρά. Εγώ αν μπορούσα θα έκανα διανυκτέρευση και θα επιδίωκα να πάω και για μπάνιο στα Thermae Bath Spa και να περπατήσω πιο πολύ την πόλη (στο Royal Cresent δεν πρόφτασα να πάω να το δω από κοντά).
Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις (αντί για Λονδίνο) το Bath ως βάση και από εκεί να πας και Stonehenge ή και αλλού.
Πάντως σε καμία περίπτωση να μην ακολουθήσεις προγράμματα που έχουν και Winsdor μέσα. Δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα. Δεν ξεποδαριάζεσαι ακριβώς. Απλά μένεις πολύ λίγο χρόνο σε κάθε αξιοθέατο.
Εύχομαι να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει και να περάσεις ωραία.
Εχω κλεισει διαμονη ηδη Λονδινο μεσα στις γιορτες απλα επειδη ειναι η 2η φορα ελεγα να κανω και την εκδρομη...ωραια αρα μαλλον θα το προτιμησω το τουρ..αναμενω συνεχεια της ιστοριας σου εναγονιωδωςς!:D
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Εχω κλεισει διαμονη ηδη Λονδινο μεσα στις γιορτες απλα επειδη ειναι η 2η φορα ελεγα να κανω και την εκδρομη...ωραια αρα μαλλον θα το προτιμησω το τουρ..αναμενω συνεχεια της ιστοριας σου εναγονιωδωςς!:D
Μαρία καλησπέρα
Που έκλεισες διαμονη? Με ενδιαφέρει κι εμένα
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Το πρακτορείο το αναφέρω και νωρίτερα. Είναι το premium tours. https://www.premiumtours.co.uk/
Απ' ότι είδα το πρόγραμμα που είχα ακολουθήσει εγώ, τώρα δεν το έχει (ήταν φοβερή προσφορά). Έχει λίγο πιο "άδεια" από το δικό μου (μόνο Stonehenge με εισιτήριο) ή πιο ¨φορτωμένα" από το δικό μου (και με είσοδο στα λουτρά στο Bath και τσάι στο pump room).
Πάντως ήταν από τις ελάχιστες φορές που το οργανωμένο group μου "βγήκε" πιο άνετο και πιο οικονομικό από το να πήγαινα μόνη μου (άλλη μια φορά το είχα κάνει με ημερήσιο group από Ταρίφα της Ισπανίας σε Ταγγέρη).
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όντως στην σελίδα τους δεν το βρήκα αυτό που λες.

Το βρήκα όμως στο Groupon.
https://www.groupon.co.uk/deals/premium-tours-ltd-104

Με μια πρώτη ματιά πρέπει να είναι το ίδιο πράγμα. Θα το κοιτάξω καλύτερα όταν πάω στο σπίτι. Ευχαριστώ.
 

Attachments

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
BATH: Η πόλη των … Baths.
Μετά από μία ώρα διαδρομή στην Αγγλική ύπαιθρο φτάσαμε στο Bath.

IMG_0364.JPG


Τα περισσότερα κτίρια της πόλης του Bath έχουν χτιστεί από την τοπική πέτρα της περιοχής, η οποία έχει ένα πολύ χαρακτηριστικό μελί χρώμα. Χρονολογούνται από τον 18ο και 19ο αι. και έχουν «γεωργιανό» αρχιτεκτονικό ύφος.
Κάτι που διαπιστώσαμε αμέσως με την είσοδό μας στην πόλη …
IMG_0500.JPG


IMG2_0502.jpg


Είναι σίγουρα πιο … «ξανθιά» πόλη σε σχέση με την πιο «σκουρόχρωμη» Οξφόρδη…:rolleyes:
IMG_0372.JPG


Το εκδρομικό μας λεωφορείο σταμάτησε σε μια τριγωνική πλατεία στο κέντρο της πόλης ανάμεσα στο ποτάμι, που τη διασχίζει και στον Καθεδρικό της Abbey Bath. Εκεί, η ξεναγός μας, μας έδωσε κάποιες οδηγίες και μας έδωσε και … ραντεβού μετά από 3,5 ώρες στο ίδιο σημείο.

Η πόλη έχει πολλά για να δει ένας τουρίστας. Πρώτα απ΄όλα έχει τα ρωμαϊκά λουτρά, που είναι από τα καλύτερα διατηρημένα ρωμαϊκά ερείπια στον κόσμο. Επίσης, έχει έναν υπέροχο Καθεδρικό (τον Abbey Bath), το Royal Cresent (που έχει καταλάβει τη 2η θέση στο βραβείο: “The most picturesque street”), τα πάμπολλα γεωργιανά κτίρια, καθώς και τα υπέροχα πάρκα που περιβάλλουν τις όχθες του Avon ποταμού. Υπάρχουν βέβαια και τα σύγχρονα λουτρά Thermae Bath Spa ... αλλά αυτά δεν θα το αναλύσω, γιατί αφού δεν πήγα … με πονάει λίγο...:(

Εμείς οπωσδήποτε θα πηγαίναμε στο κορυφαίο αξιοθέατο, που ήταν τα λουτρά και μετά … ότι άλλο προλαβαίναμε.
Ευτυχώς, είμαστε πολλοί τυχεροί αφού ο καιρός ήταν εξαιρετικός. Ο διαθέσιμος χρόνος των 3,5 ωρών μια χαρά μου φάνηκε. Υπολόγιζα μιάμιση ώρα στα λουτρά και ένα δύωρο βόλτα.

Είχα άμεση ανάγκη για ένα καφεδάκι, οπότε η πρώτη μας στάση ήταν στην πλατεία του καθεδρικού, στην Abbey church Yard. Καθίσαμε στο γωνιακό Cornish bakery, απ’ το οποίο είχαμε καλή ορατότητα στην περατζάδα του πολύ ζωηρού Κυριακάτικου πρωινού.
Ήπια το καφεδάκι μου (ενώ τα παιδιά φάγανε ένα σνακ) απολαμβάνοντας την πολύ ωραία ατμόσφαιρα και έχοντας θέα τον καθεδρικό και τα ρωμαϊκά λουτρά. Η πλατεία μπροστά μας είχε πολύ κίνηση. Είχε πολύ κόσμο, περιστέρια και … ζογκλέρ, που με τα κόλπα του είχε προσελκύσει ακόμα πιο πολύ κόσμο γύρω του.

IMG_0478.JPG


IMG2_0373.jpg


IMG_0380.JPG


Μπροστά μας βλέπαμε τη νότια πλευρά των λουτρών, με την μεγάλη ελληνική παρακαλώ επιγραφή: «ΑΡΙΣΤΟΝ ΜΕΝ ΥΔΩΡ».
Αυτός ο Ελληνορωμαϊκός πολιτισμός έχει αφήσει παντού τα σημάδια του!

IMG_0378.JPG


Εδώ θέλω να πω ότι το Bath ήταν στη δική μου λίστα επιθυμιών και όχι στων παιδιών. Τα παιδιά νόμιζαν ότι πρόκειται απλά μια Αγγλική πόλη, που ήθελα να πάω λόγω Unesco. Όταν όμως ο μεγάλος (που έχει ιδιαίτερη αδυναμία στην Ρωμαϊκή Ιστορία) κατάλαβε πόσο άρρηκτη σχέση έχει το Bath με τον Ελληνορωμαϊκό παρελθόν, νομίζω ότι το καταχάρηκε.
Μετά από αυτό το μικρό μας χαλάρωμα προχωρήσαμε προς την είσοδο των λουτρών.

IMG_0475.JPG


Θα μπορούσε και αυτό το εισιτήριο των Roman Baths να μας το έχει προμηθεύσει το Πρακτορείο, αλλά προτίμησα να το βγάλουμε μόνοι μας, γιατί λόγω παιδιών το επί τόπου είχε καλύτερη τιμή. Ευτυχώς εδώ δεν είχε τα πλήθη του Stonehenge και μπήκαμε πολύ γρήγορα μέσα.

Φτάνοντας στο γκισέ μας ρωτάει ο υπεύθυνος για τα audio quide:
-«Σε ποια γλώσσα θέλετε ενημέρωση;»
Και εγώ χαμογελαστή του απαντάω:
-«In Greek please», που αποκλείεται να έχετε (συμπληρώνω στα Ελληνικά) :icon_redface:
Και εκείνος αμέσως μου λέει:
-«Wait for a moment».
Ξαφνιασμένη γυρνάω στα αγόρια και λέω:
-«Τι πάει να μας φέρει; Δεν κατάλαβε τι του είπα προφανώς». «Ελληνικά του είπα»! :shock:
Κι όμως. Όταν γύρισε μου σκάει δυο φυλλάδια με την παρουσίαση των λουτρών (πλήρης ενημερωτικός οδηγός και σκαρίφημα των χώρων) στα ελληνικά! Τρελάθηκα! Δεν το περίμενα αυτό.
Με τη βοήθεια λοιπόν του φυλλαδίου την επόμενη μιάμιση ώρα (αλλά και του audio guide στα Αγγλικά) περιπλανηθήκαμε μέσα στα λουτρά.

IMG_0413.JPG


Με το που μπαίνεις μέσα στο χώρο είναι σαν να μπαίνεις σε χρονοκάψουλα και να μεταφέρεσαι αυτόματα 2000 χρόνια πίσω. Αντικρίσαμε μια υπαίθρια ελληνορωμαϊκή πισίνα, που περιμετρικά της είχε πολύ όμορφο περιστήλιο και πεζοδρόμια. Η πισίνα βρίσκεται στο κέντρο ενός αιθρίου, που ο επάνω όροφός του ήταν διακοσμημένος με κίονες και αγάλματα Ρωμαίων αυτοκρατόρων.
Ξεχωρίσαμε αυτό του Μ. Κωνσταντίνου…

IMG_0394.JPG


IMG2_0403.jpg


IMG_0409.JPG


Αφού περιεργαστήκαμε πολύ ώρα το χώρο βγάζοντας και τις άπειρες φωτογραφίες συνεχίσαμε και με τους υπόλοιπους βοηθητικούς χώρους των λουτρών.
Η παρουσίαση των αρχαίων δημόσιων λουτρών ήταν εξαιρετική. Υπήρχαν στα διάφορα σημεία οθόνες, οι οποίες με φωτορεαλιστικά video-spot σου παρουσίαζαν ακριβώς πως ήταν στην αρχαιότητα ο χώρος που έβλεπες και τι χρήση είχε. Υπήρχε ένας λαβύρινθος από διαδρόμους, που οδηγούσαν σε άλλα μικρότερα λουτρά, σε ξεχωριστά δωμάτια σε ισόγειο και υπόγειο επίπεδο. Είδαμε και τα αποδυτήρια, αλλά και τους ειδικούς χώρους που έλεγχαν τη στάθμη του νερού. Η ξενάγηση από τα audio guide ήταν κατατοπιστικότατη και με τέτοιο προσανατολισμό ώστε να κατανοείς σε μεγάλο βαθμό την ευρύτερη ζωή των Ρωμαίων. Ήταν μία ιδανική επίσκεψη, ειδικά για τους λάτρεις της ιστορίας!

IMG_0417.JPG


IMG_0420.JPG


IMG_0444.JPG


IMG_0447.JPG


IMG_0471.JPG


IMG_0464.JPG


IMG_0469.JPG


IMG2_0427.jpg


IMG_0428.JPG


IMG_0470.JPG


IMG_0472.JPG


Πολλοί τουρίστες, για να ολοκληρώσουν την επίσκεψή τους στα λουτρά συνεχίζουν με μια επίσκεψη στο Great Pump room. Πρόκειται για ένα ιστορικό διατηρητέο κτίριο, που βρίσκεται δίπλα στα ρωμαϊκά λουτρά, στο οποίο μπορείς να πιεις ένα ποτήρι ιαματικό νερό, από τις πηγές που τροφοδοτούν τα λουτρά. Έτσι αποκτάς μια «γεύση» κυριολεκτικά των ιαματικών λουτρών! :p Εκτός απ’ το νερό όμως το Pump room σερβίρει και τσάι. Πολύ Αγγλική συνήθεια και τα παιδιά μου δεν είναι και τόσο …Άγγλοι και από την άλλη μεριά υπέθεσα ότι θα είναι και λίγο “τσιμπημένο” σε τιμές, οπότε αρκέστηκα σε μια φωτογραφία απ’ έξω.

IMG_0477.JPG


IMG2_0392.jpg


Το Pump room είναι «συνδεδεμένο» με την Αγγλίδα μυθιστοριογράφο Jane Austin, η οποία συνήθιζε να πίνει εδώ το τσάι της αλλά και επειδή ο χώρος έχει χρησιμοποιηθεί σαν σκηνικό για πολλά από τα μυθιστορήματά της.

Εκτός από το Pump room είχα μαζί μου καλού κακού και μια λίστα με διάφορες «τσαγιερί» του Bath.
Πρόκειται για τσαγιερί που σερβίρουν τσάι με συνοδεία διάφορα αλμυρά και γλυκά και γενικά η διαδικασία σερβιρίσματος, αλλά και κατανάλωσης του τσαγιού είναι ολόκληρη ιεροτελεστία.
Όλα αυτά θα ήταν πολύ ωραία … αλλά με άλλη παρέα. Αν πήγαινα με τα παιδιά… για τσάι, μάλλον θα μου γκρινιάζανε ακόμα. :mad:

Με τα παιδιά πήγαμε όμως για … να ψωνίσουμε … φιγούρες! Τις γνωστές φιγούρες των Games Workshop φυσικά. Το κατάστημά τους το βρήκαμε εύκολα. Ήταν στην οδό St. Jame’s Parade, στα 3’ από τα λουτρά. Μικρή πόλη το Bath. Αλλά δυστυχώς δεν είχε τις φιγούρες που θέλαμε. Που είναι ο «θησαυρός» της Οξφόρδης; Ευτυχώς όμως δεν μου κρατήσανε μούτρα αυτή τη φορά και με κάτι πατατάκια στο χέρι αρχίσαμε τη βόλτα στην πόλη.

Αφού είχαμε χρόνο είπαμε να καθίσουμε κάπου να φάμε σήμερα κανονικά σε τραπέζι. Είχα ακούσει κάπου ότι θα μπορούσαμε να φάμε σε ένα Ιταλικό εστιατόριο του Jamie Oliver. Πρόκειται για τον Άγγλο τηλεμάγειρα που βλέπουμε και στη δική μας τηλεόραση. Διασχίσαμε λοιπόν τη Union street και ρωτώντας σε ένα στενό το βρήκαμε. Μόνο που αυτό που βρήκαμε, δεν ήταν κλασικό εστιατόριο, αλλά ένα τύπου ορθάδικο με δυο τρία σκαμπό, που έφτιαχνε κυρίως μπαγκέτες. Τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω τι το ιδιαίτερο από το ταλέντο ενός σεφ θα μπορούσε να έχει μια μπαγκέτα σάντουιτς. Δεν ξέρω. Μπορεί και να έχει “κάτι”. Δεν δοκίμασα, γιατί τελικά δεν καθίσαμε.

IMG_0483.JPG


Κατεβήκαμε πάλι τον κεντρικό δρόμο (Union street) φτάνοντας πάλι στην πλατεία Abbey Church Yard.

IMG_0480.JPG


Ψάχνοντας το “Games Workshop” και τον “Jamie Oliver” περπατήσαμε αρκετά sτην πόλη.
Το κέντρο του Bath είναι υπέροχο, γραφικό, με πετρόκτιστα σοκάκια, υπέροχους πεζόδρομους και πλατείες, ρωμαϊκή, μεσαιωνική και γοτθική ατμόσφαιρα και όμορφα καταστήματα. Δεν μπορώ να μην τονίσω την ιδιαίτερη ομορφιά ειδικά της Bath Street, ενός δρόμου που «πνίγεται» από κιονοστοιχίες και μάλλον δεν είναι τυχαίο που το κέντρο της επιλέχτηκε για να σηματοδοτηθεί από το έμβλημα της Unesco.

IMG2_0474.jpg


IMG_0389.JPG


IMG_0386.JPG


Από εκεί που πίστευα ότι είναι πολλές οι τριάμισι ώρες που είχαμε στη διάθεσή μας, τώρα έβλεπα ότι δεν προλαβαίναμε. Ήθελα να πάμε δούμε και τον Καθεδρικό και το άλλο ορόσημο της πόλης, την Pulteley bridge.

Ο Καθεδρικός ήταν μπροστά μας. Αλλά ήταν η ώρα που δεν δέχονταν τουρίστες, γιατί είχε λειτουργία. Και για να εξασφαλίσουν την ησυχία υπήρχε και πορτιέρης, ο οποίος πολύ ευγενικά μεν … σε έδιωχνε δε.
«Ελάτε σε καμιά ώρα» μας είπε.
«Αχ! Δυστυχώς δεν θα είμαστε στην πόλη σε καμιά ώρα. Έχουμε έρθει ημερήσια απ’ το Λονδίνο
«Α! ημερήσια από το Λονδίνο;» επανέλαβε. «Ε! τότε…» δεν συνέχισε την κουβέντα, απλά άνοιξε την κουρτίνα της εισόδου και μου έκανε ένα νεύμα να μπούμε μέσα ενώ παράλληλα με το δάχτυλο στα χείλη, μου έδειξε το διεθνές σήμα της σιωπής.
Τον ευχαρίστησα και εγώ με παντομίμα και μπήκαμε.
Μπήκαμε στον Καθεδρικό και τον είδαμε χωρίς να βγάλω καμιά φωτογραφία. Δεν επιτρέπονταν την ώρα της λειτουργίας και δεν ήθελα να καταχραστώ την καλοσύνη του πορτιέρη.

Όσο λαμπρός, μεσαιωνικός και «γοτθικός» φαίνεται απ’ έξω, τόσο … το ίδιο είναι και το εσωτερικό του.
Είδαμε …μεγάλα παράθυρα από βιτρό, πέτρινες κολώνες στο χρώμα του μελιού, ένα μεγάλο εκκλησιαστικό όργανο και πολλές ενδιαφέρουσες καλλιτεχνικές αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες.
Είναι επίσης εντυπωσιακό ότι ο συγκεκριμένος χώρος είναι τόπος Χριστιανικής λατρείας για πάνω από 1200 χρόνια και συνεχίζει να είναι ένας … ενεργός ναός.

Ωραία όλα αυτά αλλά «έκανε πείνα» και σίγουρα δεν προλαβαίναμε να καθίσουμε κάπου για φαγητό.
Υπήρχε και η εκκρεμότητα της Pulteney bridge…..
Πρόλαβα την γκρίνια των στομαχιών μας ψωνίζοντας πρόχειρο φαγητό με πατατάκια και αναψυκτικά. Κατευθυνθήκαμε σε ένα από τα πολλά πάρκα που περιβάλλουν το ποτάμι Avon, δίπλα στην όχθη του, σε σημείο που “κερδίζει” από τη θέα της γέφυρας Pulteney. Βρήκαμε ένα παγκάκι και αράξαμε κάνοντας πικ-νικ και ρεμβάζοντας την πολυφωτογραφημένη θέα του.

IMG_0490.JPG


IMG_0491.JPG


IMG_0492.JPG


IMG_0495.JPG


Η γέφυρα Pulteney και o τεχνητός μικρός καταρράκτης που βρίσκεται μπροστά της.....
IMG_0487.JPG


Η Pulteney είναι μια από τις ελάχιστες γέφυρες που έχουν απομείνει παγκοσμίως, που κατά μήκος τους της υπάρχουν καταστήματα. Μοιάζει λίγο με την Ponte Vecchio της Φλωρεντίας, μόνο που είναι σε άλλα χρώματα. :lol:Είναι μια πανέμορφη πετρόχτιστη γέφυρα στο κέντρο της πόλης, που δένει αρμονικά με το όλο γεωργιανό τοπίο. Είναι ένα πανέμορφο τοπίο.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά κόντευε η ώρα 5:00. Είχαμε ραντεβού με το group μας για να φύγουμε. Φτάσαμε στις 5:00 ακριβώς τελευταίοι, αλλά στην ώρα μας! Η θέση μας όμως (επάνω πρώτη σειρά) μας περίμενε.

Οι επόμενες δυόμισι περίπου ώρες πέρασαν χωρίς να το καταλάβουμε πολύ. Κοιμηθήκαμε. Φτάσαμε Λονδίνο περίπου οκτώ παρά και επιλέξαμε να κατεβούμε στην Cromwell road, στο Kensington, κοντά στο Φυσικής Ιστορίας, που από εκεί ήταν πιο κοντά το ξενοδοχείο μας απ’ ότι η Victoria, που θα κατέληγε το λεωφορείο.
Μόλις κατεβήκαμε, αποφασίσαμε να φάμε σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, που βρήκαμε στο δρόμο μας και μας φάνηκε καλό. Vecchiomondo Ristorante λεγόταν. Νωρίς φτάσαμε και είμαστε και ξεκούραστοι. Τελειώσαμε με τα αξιοθέατα για σήμερα. Γιατί όχι; Είχαμε πεθυμήσει να φάμε κάτι μεσογειακό. Κοινώς: μακαρονάδες!
Πήραμε λοιπόν δυο μακαρονάδες και μία πίτσα και έτσι έκλεισε η μέρα.

Σήμερα ήταν σαφώς πιο ξεκούραστη η μέρα για όλους. Μπορεί να πήγαμε ταξίδι και να ξυπνήσαμε πολύ πρωί, αλλά για μένα τουλάχιστον ήταν πολύ άνετα, γιατί δεν είχα το άγχος να προλάβω το ένα και να προλάβω και το άλλο και να κοιτάω και το ρολόι. Τα είχε αναλάβει αυτά το πρακτορείο. Ρίξαμε και τους ύπνους μας στο λεωφορείο, τα παιδιά ήταν ξεκούραστα και με κέφι (όχι όπως χθες βράδυ, πτώματα και με μούτρα μέχρι το πάτωμα) και όλα καλά.
Μετά από το φαγητό πήραμε metro από το South Kensington για Holland Park και φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κατά τις 10:00. Δεν θυμάμαι τι ταινία είδαμε εκείνο το βράδυ. Κάτι καλό πάντως…στα Αγγλικά! ;):cool:;)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καμιά άλλη πρόταση για φαγητό,καφέ κλπ υπάρχει? Θα είμαστε για ένα τριήμερο στο Μπαθ μέσα Οκτώβρη και θα με βοηθούσε.... ☺
Κάτι άλλο δεν θυμάμαι δυστυχώς. Αλλά αυτό δοκίμασε το, έχει και πολύ ωραία scones.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Κάτι άλλο δεν θυμάμαι δυστυχώς. Αλλά αυτό δοκίμασε το, έχει και πολύ ωραία scones.
Ευχαριστώ πολύ! Φαντάζομαι ο γιος μου θα ξετρελαθει που του αρέσουν τα γλυκίσματα! ☺
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καμιά άλλη πρόταση για φαγητό,καφέ κλπ υπάρχει? Θα είμαστε για ένα τριήμερο στο Μπαθ μέσα Οκτώβρη και θα με βοηθούσε.... ☺
Υπάρχουν πολλές όμορφες Pub για φαγητό. Τη μια την λένε Victoria pub τις άλλες δεν τις θυμάμαι. Ακόμη ωραίο είναι και το Bistro Pierre που είναι αλυσίδα καθώς και το Real Italian Pizza co. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom