Σλοβακία ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ: Ταξίδι στην Σλοβακία

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Petržalka!!! H περίφημη λαϊκή συνοικία της Bratislava πέρα από το ποτάμι... Γεμάτη τεράστια μπλοκ σοσιαλιστικών πολυκατοικιών... Τα περισσότερα μαζεμένα στον κόσμο...

Μετά την προσάρτηση της Αυστρίας στο Ναζιστικό καθεστώς, το 1938 η Petržalka μετονομάζεται σε Engerau και αποτελεί κι αυτή τμήμα της Ναζιστικής Γερμανίας... Σύνορο πια είναι το ποτάμι...

Φίλοι μου κάντε την υπέρβαση , διαβείτε τον Δούναβη και πάρετε μια γεύση από το σοσιαλιστικό παρελθόν της πόλης, τραυματική αλλά ανεκτίμητη εμπειρία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.933
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προηγήθηκε η Σλοβενία, από τις πρώην Σοσιαλιστικές συνδεδεμένη με την ΚΟΜΕΚΟΝ, από 1/1/07 και φυσικά το Μαυροβούνιο (ανεπίσημα) με επίσημο νόμισμα το ΕΥΡΩ.
Ναι, προηγήθηκε, αλλά η Γιουγκοσλαβία δεν ήταν ποτέ μέλος της ΚΟΜΕΚΟΝ (το τσέκαρα πρωτού το γράψω). Περίεργο πως, και τις 2 τις επισκεύτηκα την τελευταία χρονιά που είχαν ακόμη το εθνικό τους νόμισμα....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συνδεδεμένη, κάτι σαν την Ελβετία ή τη Νορβηγία με την Ε.Ε. σήμερα
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Petržalka!!! H περίφημη λαϊκή συνοικία της Bratislava
Όταν επισκέφτηκα την Μπρατισλάβα όλοι μ λέγανε ότι δεν αξίζει να πας από εκείνη την μεριά, από την άλλη άκρη δλδ της πόλης, στην περιοχή Πετρζάλκα.

Υπάρχει η φήμη για "skiheads", νέοι δλδ όχι και τόσο καλά παιδιά...

Ήθελα αλλά δεν πήγα από εκείνη την μεριά, αλλά να πω και την αλήθεια δεν μου φάνηκε και κάτι το ιδιαίτερο όταν την διαπέρασα με μέσο ή όταν την είδα από το UFO cafe...

Anyway,

Εμπιστεύομαι Traveller βεβαίως βεβαίως και σε κανά 2μηνο που θα επισκεφτώ ξανά την Μπρατισλάβα θα επιχειρήσω να πάω και προς εκείνη την μεριά της πόλης!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Petržalka!!! H περίφημη λαϊκή συνοικία της Bratislava πέρα από το ποτάμι... Γεμάτη τεράστια μπλοκ σοσιαλιστικών πολυκατοικιών... Τα περισσότερα μαζεμένα στον κόσμο...

Μετά την προσάρτηση της Αυστρίας στο Ναζιστικό καθεστώς, το 1938 η Petržalka μετονομάζεται σε Engerau και αποτελεί κι αυτή τμήμα της Ναζιστικής Γερμανίας... Σύνορο πια είναι το ποτάμι...

Φίλοι μου κάντε την υπέρβαση , διαβείτε τον Δούναβη και πάρετε μια γεύση από το σοσιαλιστικό παρελθόν της πόλης, τραυματική αλλά ανεκτίμητη εμπειρία...
Ήταν μέρος της Αυστροουγγαρίας ως το 1919 που προσαρτήθηκε στην Τσεχοσλοβακία. Στη Γερμανία προσαρτήθηκε 6 μήνες αργότερα από την προσάρτηση της Αυστρίας (3/1938) με την συμφωνια του Μονάχου (9/1938).
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
απο την Βινη ποση ωρα ειναι?εκει με τα χιονια οι δρομοι κλεινουν?
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
αρα με αυτοκινητο μπορει και λιγοτερο απο ωρα.
Απο οτι εχω καταλαβει η ερωτηση για αποκλεισμενους δρομους στην Ευρωπη για χιονια φενεται αστεια.......
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κοιτα, εγω εχω παει σε χιονοδρομικα το καταχειμωνο στην κορυφη των Αλπεων και παλι δεν ηταν κλειστοι οι δρομοι. Βεβαια μπορει και να συμβαινει καποιες φορες, τι να σου πω. Παντως καμια ερωτηση δεν ειναι αστεια (τωρα μιλαει η εκπαιδευτικος μεσα μου!). :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.933
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αρα με αυτοκινητο μπορει και λιγοτερο απο ωρα.
Απο οτι εχω καταλαβει η ερωτηση για αποκλεισμενους δρομους στην Ευρωπη για χιονια φενεται αστεια.......
Γιατί αστεία? Και η Αθήνα στην Ευρώπη βρίσκεται. Για δες τι γίνεται εδώ κάθε φορά που χιονίζει....

Σοβαρά τώρα, αρκετές ορεινές διαβάσεις στην Ευρώπη κλείνουν τους χειμερινούς μήνες. Στις προηγμένες χώρες, π.χ. Ελβετία, αυτές δεν είναι κύριες συνδέσεις αλλά δευτερεύουσες, κανείς δεν αποκλείεται και όλοι μπορούν να μετακινηθούν εξίσου γρήγορα προς τον όποιο προορισμό τους. Σε κάποιες άλλες, π.χ. Βουλγαρία, η βόρεια χώρα αποκόπτεται από τη Νότια τους χειμερινούς μήνες (χωρίς πέρασμα από τη μια μεριά στην άλλη επί εκατοντάδες χιλιόμετρα).
Αλλά αυτά ισχύουν μόνο για τις ορεινές διαβάσεις.
Σε καμμία περίπτωση δεν κλείνει αυτοκινητόδρομος πουθενά στην κεντρική Ευρώπη.

Επίσης, έχε υπόψη ότι ένα αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις χειμερινούς μήνες στην Κ. Ευρώπη, σχεδόν σίγουρα θα φοράει χιονολάστιχα.
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
αφου καμια ερωτηση δεν ειναι αστεια θα σας εκμεταλευτω λιγο.
Η Μπρατισλαβα στο θεμα ασφαλειας,κλοπων πως ειναι?πρεπει να προσεχω κατι ιδιαιτερα?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γεια σου και από μένα.Αν κινηθείς στο κέντρο της πόλης νομίζω δεν έχεις να φοβηθείς κάτι περισσοτέρο από ότι σε μια οποιαδήποτε ευρωπαίκη πόλη.Τώρα από όσο γνωρίζω έξω από το κέντρο και στα περίχωρα καλό θα ήταν να είσαι πιο προσεκτικός.Σε γενικές γραμμές πάντως δεν νομίζω οτι πρέπει να αισθάνεσαι ανασφαλής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom