Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σιγά μωρέ, ένας βράχος ήτανε, δεν ήτανε και η Παλμύρα...
Εντάξει δίκιο έχεις, υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Αλλά με στεναχώρησε λίγο, ήταν τόσο όμορφο το τοπίο!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ντάξει, δίκιο έχεις, αλλά όσο να 'ναι ένα ψυχολογικό στο προκαλεί όταν το βλέπεις δίπλα σου. Μόνο στην κασπία που κάνεις μπάνιο δίπλα σε πετρελαιοπηγές έχω δει χειρότερα...
Εεε.. μια ζωή την έχουμε....
Άσε που στο St. Peters pool δεν έχεις ούτε άμεση επαφή (δεν είναι καν στο οπτικό σου πεδίο), είναι μεν στην ίδια χερσόνησο με τις εγκαταστάσεις αλλά από την άλλη πλευρά του λόφου.
Όπως και να το δεις μια ιδέα είναι...;)
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
220
Likes
942
Οι πιο δημοφιλείς είναι οι Golden Bay Beach και Għajn Tuffieħa Bay που είναι σχεδόν δίπλα η μία στην άλλη. Είναι αμμώδεις και ειδικά η δεύτερη είναι και εντυπωσιακή σαν τοπίο. Τη μέρα που πήγα εγώ βέβαια η θάλασσα ήταν θαμπή και με φύκια. Εννοείται θα πας στο νησάκι Comino στην Blue Lagoon να κολυμπήσεις σε κρυστάλλινα νερά. Το πρόβλημα εκεί είναι αν θα βρεις ελεύθερο μέρος να απλώσεις μια πετσέτα. Το πρωί γίνεται χαμός, προτείνω να πας μετά τις 5 που θα αποχωρούν πολλοί. Στο νησί Gozo να πας στην Dwejra. Εκεί που ήταν κάποτε το Azure Window. Θα κολυμπήσεις στην Blue Hole, μια φυσική πισίνα με βράχια τριγύρω!
Επειδή θα είναι το 3ήμερο του Πάσχα και θα υπάρχει χρόνος μόνο για μια μέρα στη θάλασσα θα τα τσεκάρω όλα και θα επιλέξω, σ'ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη σου απάντηση
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Επειδή θα είναι το 3ήμερο του Πάσχα και θα υπάρχει χρόνος μόνο για μια μέρα στη θάλασσα θα τα τσεκάρω όλα και θα επιλέξω, σ'ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη σου απάντηση
Κανουν οντως μπανιο Απριλη στην Μαλτα;Θα βρισκομαι το 4ημερο του καθολικου πασχα στη χωρα 19-22 Απριλη και βλεπω οι θερμοκρασιες θα ειναι γυρω στους 20-22 βαθμους κελσιου max.Δεν το λες και θερμοκρασια για μπανιο αλλα μπορει και να το τολμησω ετσι για το yolo εξαλλου μια φορα πας μαλτα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κανουν οντως μπανιο Απριλη στην Μαλτα;Θα βρισκομαι το 4ημερο του καθολικου πασχα στη χωρα 19-22 Απριλη και βλεπω οι θερμοκρασιες θα ειναι γυρω στους 20-22 βαθμους κελσιου max.Δεν το λες και θερμοκρασια για μπανιο αλλα μπορει και να το τολμησω ετσι για το yolo εξαλλου μια φορα πας μαλτα...
Μην το δέσεις όμως ότι θα κάνεις κιόλας. Αρχές Απριλίου που είχα πάει εγώ έκανε κρύο, έβρεχε και φύσαγε.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μην το δέσεις όμως ότι θα κάνεις κιόλας. Αρχές Απριλίου που είχα πάει εγώ έκανε κρύο, έβρεχε και φύσαγε.
Ναι εννοείται αναλόγως τον καιρό..
Το μαγιό θα το πάρουμε πάντως
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ναι εννοείται αναλόγως τον καιρό..
Το μαγιό θα το πάρουμε πάντως
Θα ειμαι εγω λιγες μερες νωριτερα Μαλτα, οποτε και θα εχεις ενημερωση!!!!!!!!
Μαγιο θα παρω κι εγω αν και το βλεπω χλωμο να βουτηξω! Ειπαμε ... Του φευγατου η μανα.....!
Αλλωστε διπλα στη θαλασσα μενω αλλα οπως ειπες κι εσυ, για την εμπειρια!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Θα ειμαι εγω λιγες μερες νωριτερα Μαλτα, οποτε και θα εχεις ενημερωση!!!!!!!!
Μαγιο θα παρω κι εγω αν και το βλεπω χλωμο να βουτηξω! Ειπαμε ... Του φευγατου η μανα.....!
Αλλωστε διπλα στη θαλασσα μενω αλλα οπως ειπες κι εσυ, για την εμπειρια!
Τελεια περιμένω ενημέρωση.Καλά να περάσουμε!!!
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Καλησπέρα και παλι σε ολους έχοντας κλείσει για Μάλτα αεροπορικά και διαμονή σε Σλιεμα και έχοντας βοηθηθεί απ οτις συμβουλές σας για το τι να δω και που να παω θελω να ρωτήσω στο Γκοζο η συγκοινωνία είναι εξίσου Καλή ?
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
220
Likes
942
Μη γνωρίζοντας 100%, στην ίδια μοίρα ακριβώς με εσένα και εγώ, στο ίντερνετ γράφουν...:

''There are 10 bus routes in Gozo, which run every hour in each direction, apart from the 301 between Victoria ( Rabat) and Mgarr (ferry terminal), which operates every 30 minutes. These times will be the same every day of the week, throughout winter and summer. For more details go to : www.arriva.com.mt/gozo-routes''
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Καλησπέρα και παλι σε ολους έχοντας κλείσει για Μάλτα αεροπορικά και διαμονή σε Σλιεμα και έχοντας βοηθηθεί απ οτις συμβουλές σας για το τι να δω και που να παω θελω να ρωτήσω στο Γκοζο η συγκοινωνία είναι εξίσου Καλή ?
Αύριο πρωί πηγαίνω Γκοτζο από σλιεμα. Θα πάρω το 222. Οπότε θα έχεις ενημέρωση από πρώτο χέρι. Μέχρι τώρα όμως τα λεωφορεία με έχουν απογοητεύσει. Αν μπορείς νοίκιασε αυτοκίνητο. Μια απλή βόλτα καταντάει το μεγάλο ταξίδι του Φροντο.

Συνέχεια την επόμενη ημέρα.
Λοιπόν ευτυχώς σήμερα κανένα παράπονο από τ λεωφορεία.
Όπως είπα εσύ θα πάρεις το 222 που ξεκινά από τη Σλιεμα στο σημείο που αράζουν και τα καραβάκια για βαλετα.
Έτσι σίγουρα θα βρεις θέση μιας και μια 1,15 ώρα όρθιος με στροφές, δεν παλεύεται.
Το τέρμα του είναι ακριβώς μπροστά στη θύρα επιβίβασης στο φερυ. Το οποίο με την εμφάνιση του μπορεί να σε προβληματίζει όμως θα σε εκπλήξει θετικά με την άνεση, τους χώρους, τους αυτοματισμού του και την οργάνωση. Τικετ 4,65 πηγαινελα.
Και πάλι στην απέναντι έξοδο θα ε περιμένει το 303 και σε 15 λεπτά είσαι στο κέντρο. Υπάρχουν παντού και φωτεινές ενδείξεις.
Το Gozo προσωπικά μου άρεσε πολύ και πράγματικα Άξιζε!
Φροντισε να ξεκινήσεις πριν τις 10 και αν έχει ήλιο Καπέλο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.476
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom