Μάλτα Μάλτα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Δοκιμασε κανεις να επισκεφτει τον ναο Saint Johns Co cathedral την ωρα της λειτουργιας στις 6 το απογευμα? Ειναι η δευτερη φορα που παω Μαλτα και δεν εχω διαθεση να ξαναπληρωσω τα 15 ευρω (τοτε ηταν 10 απο οσο θυμαμαι και ειχα δει τα παντα). Ειναι κατι που εχω κανει πολλες φορες σε αλλον πανακριβο Καθεδρικο, γιατι να μη γινεται?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στο Καθεδρικό της Βαλέτα δεν έχω μπει (δεν θυμάμαι γιατί ενώ είχα πάει...), αλλά μπήκα στον Καθεδρικό της Μντίνα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό....Κυριαρχεί το ερυθρό μάρμαρο, με υπέροχες τοιχογραφίες και χρυσές διακοσμήσεις και φυσικά το πάτωμα της είναι καλυμμένο πέρα ως πέρα με επιτύμβιες στήλες!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
φαγαμε ωραιο burger στο https://www.skroutz.gr/s/29658230/Astral-Pool-Αλγοκτόνο-Συμπυκνωμένο-11420-5lt.html?fbclid=IwAR0dnxafgaDKSy5Z4SdBlMTMDx9VqaDSXReVYA11rZmhtgUQNkNNty5ouwc στη βαλλεττα, και για ποτο πγαμε στο WILD HONEY, Valletta - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor με ροκ μουσικη... για ποτο πηγαμε στο LUCIANO RESTAURANT, Valletta - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor αν και κανονικα ειναι για φαγητο.... (εμεις πηγαμε για μπυριτσα αργα για να ακουσουμε το live)... για φαγητο μη σας παρω στο λαιμο μου γιατι δεν εχει καλες κριτικες.... και ηπιαμε ποτο στο KANTINA CAFE & WINE, Valletta - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor αν κ δεν λεει τιποτα το ιδιαιτερο σαν μαγαζι αλλα ειχε τελειο live και αυτο!!! Γενικ α, ειχα σχεδιασει να παμε σε συγκεκριμενα μαγαζια αλλα λογω ζεστης και ηλιου τα απορριπταμε, καποιες φορες δεν ειχαν ωραια μουσικη αυτα που νομιζα οτι θα ηταν καλα και καποια δεν ειχαν καρεκλες με πλατη , γιατι μετα απο τοσο περπατημα σε σκαμπο εγω δεν καθομαι... Στη Σλιεμα φαγαμε στην κλασικη pizza hut φοβερη πιτσα (οπως και στην ελλαδα... ) και ωραια λαζανια... Στη Σλιεμα φαγαμε και στο Black Bull (Island of Malta) - 2021 All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos) - Tripadvisor μετριο burger αλλα οχι καλο και χαλια πιτσα γιατι κατι ειχε ... που βρωμαγε.... τυρι χαλια; καποιο πιπερι στο σαλαμι; ειχε ομως ωραια μουσικη κρυα μπυρα και σερβιτορα Σερβα που μας επιασε την κουβεντα στα ελληνικα και εχει δουλεψει για χρονια στην Παργα!!! Πολλά μαγαζαγια ειναι σε στενα και σκαλακια και σιγουρα στη βολτα σας θα βρειτε αυτο που σας ταιριαζει... Δυστυχως δεν τρωμε κουνελι (τη σπεσιαλιτε τους) και θαλασσινα , οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι.... Στη Mdina ξεκουραστηκαμε στο FONTANELLA TEA GARDEN, Mdina - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor και φαγαμε ωραια γλυκα και μπυριτσα! Στη βαλεττα εχει ωραια γλυκα στο καφε CAFFE CORDINA, Valletta - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor και για παστες στο C.CAMILLERI DOLCERIA, Valletta - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor αν και τα δυο τελευταια κλεινουν απο τις 7 το απογευμα!!!! Γενικα πολλα μαγαζια κλεινουν απο τις 7.... Ή δεν ανοιγουν καθολου... Να ηταν κλειστα για καλοκαιρι; δεν καταλαβα...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Στο Καθεδρικό της Βαλέτα δεν έχω μπει (δεν θυμάμαι γιατί ενώ είχα πάει...), αλλά μπήκα στον Καθεδρικό της Μντίνα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό....Κυριαρχεί το ερυθρό μάρμαρο, με υπέροχες τοιχογραφίες και χρυσές διακοσμήσεις και φυσικά το πάτωμα της είναι καλυμμένο πέρα ως πέρα με επιτύμβιες στήλες!
Κι εκει μπηκα την προηγουμενη φορα. Ε, πολλαπλασιασε επι 5 το θεαμα στης Βαλετας και προσθεσε και δυο Καραβατζιο, τεραστια εκθεση με φλαμανδικες ταπισερι, θησαυροφυλακιο, αμφια κλπ.
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά, είχα δεί ένα άρθρο όπου η Μάλτα θά δώσει 200 εύρο στους πρώτους 35000 τουρίστες όπου θά μείνουν σε 3 αστερο ξενοδοχείο πάνω από 3 μέρες, μετά από πολύ ψάξιμο δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο κατάλυμα πού νά συνεργάζεται καί την διαδικασία, εάν γνωρίζει κάποιος ας δώσει πληροφορίες.
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.320
Παλιά σταφύλια, 35,000 τουρίστες σε 3*/4* κ'πενταστερα απο 01/06 εως €200, στον τραπ. λογαριασμό σου. Δλδ 2Χ€50 - 2Χ€100 σε ζευγάρι.
Ολα εξηγούνται απλά και ωραία στο:COVID-battered Malta to pay tourists who visit this summer

και Visitmalta - The official tourism website for Malta, Gozo and Comino.

Και το κατέβασμα της φόρμας από εδώ: Incentives for Free Independent Travellers (FIT)

Για το Gozo ειναι +10% έξτρα νομίζω. Αυτό αναφέρθηκε τον Απρίλη, με 2.9 εκ το 2019 τουρίστες αναρωτιέμαι τι ποσό θα υπάρχει διαθέσιμο ακόμα.
Αλλα άμα οπως λενε "ρωτωντας πας στη Ρωμη", δλδ αμα δεν προσπαθήσεις δεν ξερεις.
 
Μηνύματα
26
Likes
8
φαγαμε ωραιο burger στο https://www.skroutz.gr/s/29658230/Astral-Pool-Αλγοκτόνο-Συμπυκνωμένο-11420-5lt.html?fbclid=IwAR0dnxafgaDKSy5Z4SdBlMTMDx9VqaDSXReVYA11rZmhtgUQNkNNty5ouwc στη βαλλεττα, και για ποτο πγαμε στο WILD HONEY, Valletta - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor με ροκ μουσικη... για ποτο πηγαμε στο LUCIANO RESTAURANT, Valletta - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor αν και κανονικα ειναι για φαγητο.... (εμεις πηγαμε για μπυριτσα αργα για να ακουσουμε το live)... για φαγητο μη σας παρω στο λαιμο μου γιατι δεν εχει καλες κριτικες.... και ηπιαμε ποτο στο KANTINA CAFE & WINE, Valletta - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor αν κ δεν λεει τιποτα το ιδιαιτερο σαν μαγαζι αλλα ειχε τελειο live και αυτο!!! Γενικ α, ειχα σχεδιασει να παμε σε συγκεκριμενα μαγαζια αλλα λογω ζεστης και ηλιου τα απορριπταμε, καποιες φορες δεν ειχαν ωραια μουσικη αυτα που νομιζα οτι θα ηταν καλα και καποια δεν ειχαν καρεκλες με πλατη , γιατι μετα απο τοσο περπατημα σε σκαμπο εγω δεν καθομαι... Στη Σλιεμα φαγαμε στην κλασικη pizza hut φοβερη πιτσα (οπως και στην ελλαδα... ) και ωραια λαζανια... Στη Σλιεμα φαγαμε και στο Black Bull (Island of Malta) - 2021 All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos) - Tripadvisor μετριο burger αλλα οχι καλο και χαλια πιτσα γιατι κατι ειχε ... που βρωμαγε.... τυρι χαλια; καποιο πιπερι στο σαλαμι; ειχε ομως ωραια μουσικη κρυα μπυρα και σερβιτορα Σερβα που μας επιασε την κουβεντα στα ελληνικα και εχει δουλεψει για χρονια στην Παργα!!! Πολλά μαγαζαγια ειναι σε στενα και σκαλακια και σιγουρα στη βολτα σας θα βρειτε αυτο που σας ταιριαζει... Δυστυχως δεν τρωμε κουνελι (τη σπεσιαλιτε τους) και θαλασσινα , οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι.... Στη Mdina ξεκουραστηκαμε στο FONTANELLA TEA GARDEN, Mdina - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor και φαγαμε ωραια γλυκα και μπυριτσα! Στη βαλεττα εχει ωραια γλυκα στο καφε CAFFE CORDINA, Valletta - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor και για παστες στο C.CAMILLERI DOLCERIA, Valletta - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor αν και τα δυο τελευταια κλεινουν απο τις 7 το απογευμα!!!! Γενικα πολλα μαγαζια κλεινουν απο τις 7.... Ή δεν ανοιγουν καθολου... Να ηταν κλειστα για καλοκαιρι; δεν καταλαβα...
Ευχαριστώ πολύ!

Παλιά σταφύλια, 35,000 τουρίστες σε 3*/4* κ'πενταστερα απο 01/06 εως €200, στον τραπ. λογαριασμό σου. Δλδ 2Χ€50 - 2Χ€100 σε ζευγάρι.
Ολα εξηγούνται απλά και ωραία στο:COVID-battered Malta to pay tourists who visit this summer

και Visitmalta - The official tourism website for Malta, Gozo and Comino.

Και το κατέβασμα της φόρμας από εδώ: Incentives for Free Independent Travellers (FIT)

Για το Gozo ειναι +10% έξτρα νομίζω. Αυτό αναφέρθηκε τον Απρίλη, με 2.9 εκ το 2019 τουρίστες αναρωτιέμαι τι ποσό θα υπάρχει διαθέσιμο ακόμα.
Αλλα άμα οπως λενε "ρωτωντας πας στη Ρωμη", δλδ αμα δεν προσπαθήσεις δεν ξερεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.320
Επειδή είμαι φρέσκος, όταν οι 12 διαδρομές=€15 με την tallinja card, εχει κιάλλες κάρτες μεγαλύτερες ανάλογα τη χρήση και ίσως να είναι πιο φτηνές οι διαδρομές, δλδ το ενοικιαστικο είναι ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ για τη Μάλτα. Όταν μένει κάνεις Βαλέτα, μέσα στην παλιά πολη, τι να το κανείς τ'αμαξι; Να λεεις οτι έχεις αμαξι κάτω απο τη πόρτα του; Ούτε μέρος να παρκάρει υπάρχει στην παλιά πολη/δυσκολο, ασε που αμα σου ξηλωσουνε κανα καθρεπτη λογω στεναδας τρεχα γυρευε! Ταξι κ'το ecabs δεν ειναι πολυτελεια! Παπακια δεν ειδα κανα βεσπακι θα'ναι οτι πρεπει. Υπαρχει πολυ συχνη συγκοινωνια και οργανωμενη και η εφαρμογη που εχουν αναφερει στο φορουμ, αλλοι συμφορουμητες των Μαλτέζικων ΜΜΜ η tallinja! Ανακεφαλαιώνοντας €2 το εισιτήριό του λεωφορείου από το λεωφορείο, οι 12 διαδρομές με κάρτα (την αγοράζεις κ'απο το αεροδρόμιο) ειναι €1.25. Οι 7 μέρες απεριόριστες διαδρομές είναι €15 το άτομο! Περισσότερα από το Malta Public Transport και Tickets & Fares - Malta Public Transport και απο εδω: Malta Buses & Bus Passes - Explore the Island with Ease

Και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ των ΜΜΜ να πεις ενοικιαστικο στο νησι μου που στο χωρίο μου 3 λεωφορεία τη μερα και σε 3χλμ πιο πανω καθε 1/2ωρο και σαν τελειωσει ο Σιφης τον καφε του εφυγε, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, αλλα Μαλτα>ΜΜΜ και μονο!
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα και απο μένα. Πολύ καιρο γλυκοκοιτάζω το ταξίδι στη Μάλτα. Έχω 2 ερωτήματα
1. ποια είναι η ιδανική περίοδος για Μάλτα;
2. πόσες μέρες κρίνεται ότι απαιτούνται για ενα ταξίδι στην Μάλτα;
Ευχαριστώ πολύ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα και απο μένα. Πολύ καιρο γλυκοκοιτάζω το ταξίδι στη Μάλτα. Έχω 2 ερωτήματα
1. ποια είναι η ιδανική περίοδος για Μάλτα;
2. πόσες μέρες κρίνεται ότι απαιτούνται για ενα ταξίδι στην Μάλτα;
Ευχαριστώ πολύ
1. Για μένα όλο το χρόνο...όλες τις εποχές έχει ομορφιά
2. Αν και μικρή, έχει πολλά ενδιαφέροντα μέρη και αξιοθέατα, οπότε 4 ημέρες οπωσδήποτε. Για το καλοκαίρι ειδικα που αξίζει να αφιερώσετε χρόνο για μπανάκια και θαλασσινές εκδρομές, θα έλεγα ίσως και εβδομάδα (και κάνεις κανονικές καλοκαιρινές διακοπές)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom