Μάλτα Μάλτα

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το είδα αργά, δες το viator malta.
Ποτέ και πουθενά Viator, εκτός αν είναι μεγάλη ανάγκη. Είναι γεμάτο ταρίφες που μοσχοπολούν τις κάκκιστες υπηρεσίες τους ως "private tour", και Αμερικανούς τουρίστες που αγοράζουν ότι να 'ναι και το αξιολογούν ως άριστο.
Για τη συγκεκριμένη εκδρομή, κατέβα ενα πρωί κατά τις 9 στην παραλιακή της Sliema, και θα βρεις διάφορες επιλογές.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Kαλησπέρα σε όλους,
Την άλλη εβδομάδα πάμε Μάλτα και θα μείνουμε στην Γκζίρα (μου έκανε εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί από κανέναν, όσοι γνωστοί μου πήγαν Μάλτα εκεί έμειναν).
Με δεδομένο πως θα μετακινούμαστε με λεωφορεία (απεριόριστες μετακινήσεις με 21 ευρώ) θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο βολικός τρόπος για να πάμε Γκότζο και Κομίνο. Από που μπορούμε να πάρουμε καραβάκι για αυτά τα νησιά; Αξίζει η επίσκεψη την ίδια μέρα;
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Kαλησπέρα σε όλους,
Την άλλη εβδομάδα πάμε Μάλτα και θα μείνουμε στην Γκζίρα (μου έκανε εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί από κανέναν, όσοι γνωστοί μου πήγαν Μάλτα εκεί έμειναν).
Με δεδομένο πως θα μετακινούμαστε με λεωφορεία (απεριόριστες μετακινήσεις με 21 ευρώ) θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο βολικός τρόπος για να πάμε Γκότζο και Κομίνο. Από που μπορούμε να πάρουμε καραβάκι για αυτά τα νησιά; Αξίζει η επίσκεψη την ίδια μέρα;
Θα πάρεις καραβάκι από σλιεμα θα μένεις κοντά θα τα δεις στο λιμάνι .στο blue lagoon εμείς που πήγαμε Αύγουστο αν μας αντιστοιχούσε και ενάμιση τετραγωνικό γης πολλά μπορεί να λέω δεν το ευχαριστηθήκαμε σε συνδυασμό με την ατελείωτη ζεστη και την μηδενική σκιά.τωρα λογικά θα έχει σπασει η κίνηση όποτε ίσως να το χαρείς περισσότερο.μεσα στα νησιά δεν μπήκαμε να περπατήσουμε η ζεστη δεν το επέτρεπε γενικά πολύ περπάτημα.αν θες κάτι άλλο ρωτά θα σου πω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Την άλλη εβδομάδα πάμε Μάλτα και θα μείνουμε στην Γκζίρα (μου έκανε εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί από κανέναν, όσοι γνωστοί μου πήγαν Μάλτα εκεί έμειναν).
Ε όχι και δεν έχει αναφερθεί, έχει γραφτεί και πολλοί το υποστηρίζουμε κιόλας, ειδικά εκτός σεζόν.
Ωστόσο προτιμάται η Βαλέτα ως ωραιότερη και είναι λογικό να κοιτούν όλοι προς τα κει σε πρώτη φάση τουλάχιστον.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Ευχαριστώ παιδιά!
Η αλήθεια είναι διαβάζω κυρίως τα infos και όχι όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες λόγω χρόνου.
Επειδή δεν είμαστε πολύ φαν των αρχαίων αλλά θέλουμε να πάρουμε μία γεύση, αν έπρεπε να μπούμε σε έναν αρχαιολογικό χώρο, έναν ναό και ένα μουσείο τι θα προτείνατε; Οι κατακόμβες έχουν ενδιαφέρον. Το υπόγειο λόγω κόστους και κράτησης το έχω απορρίψει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι κατακόμβες έχουν ενδιαφέρον.
Σίγουρα έχουν αν και επαναλαμβάνονται, δε χρειάζεται να μπέιτε σε όλες. Είναι παράλληλα σ' ένα πολύ ωραίο σημείο του νησιου που έτσι κι αλλιώς θα πάτε και βολεύει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ευχαριστώ παιδιά!
Η αλήθεια είναι διαβάζω κυρίως τα infos και όχι όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες λόγω χρόνου.
Επειδή δεν είμαστε πολύ φαν των αρχαίων αλλά θέλουμε να πάρουμε μία γεύση, αν έπρεπε να μπούμε σε έναν αρχαιολογικό χώρο, έναν ναό και ένα μουσείο τι θα προτείνατε; Οι κατακόμβες έχουν ενδιαφέρον. Το υπόγειο λόγω κόστους και κράτησης το έχω απορρίψει.
Sait John Cathedral στη Βαλεττα. Αχαστος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ παιδιά!
Η αλήθεια είναι διαβάζω κυρίως τα infos και όχι όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες λόγω χρόνου.
Επειδή δεν είμαστε πολύ φαν των αρχαίων αλλά θέλουμε να πάρουμε μία γεύση, αν έπρεπε να μπούμε σε έναν αρχαιολογικό χώρο, έναν ναό και ένα μουσείο τι θα προτείνατε; Οι κατακόμβες έχουν ενδιαφέρον. Το υπόγειο λόγω κόστους και κράτησης το έχω απορρίψει.
Να πάτε σε έναν μεγαλιθικό ναό. Αποτελούν το πλέον αντιπροσωπευτικό αρχαιολογικό αξιοθέατο της Μάλτας. Εδώ Tarxien · Triq It Tempji Neolitici, Ħal Tarxien TXN 1063, Malte για κοντά στη Βαλέτα ή εδώ Ħaġar Qim · Triq Hagar Qim, Il-Qrendi QRD 2501, Malte
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
στον καθεδρικο στην πρωτευουσα, οχι στα (ας πουμε) κλιτη της βασιλικης αλλά σε μιαν καβατζα, εισέρχεσαι εκεί (αφου στην πέσει μια τύπισσα (που σιγουρα θα ηταν επιμελήτρια και τσατσά σε γκουλαγκς), με υφος μπλάκ μάμπα κράζει: «νόου φώτος!». Λιγο σε νοιαζει. Μπροστά σου ο αποκεφαλισμος του αγιου ιωαννου του βαπτιστου του καραβάτζο. Νομιζω δε οτι ενα καλό συνοδευτικο βιβλιαρακι για το ταξιδάκι υμων, θα ηταν το του Oliver Banks, «η μανια με τον καραβατζο».

καραβα.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
στον καθεδρικο στην πρωτευουσα, οχι στα (ας πουμε) κλιτη της βασιλικης αλλά σε μιαν καβατζα, εισέρχεσαι εκεί (αφου στην πέσει μια τύπισσα (που σιγουρα θα ηταν επιμελήτρια και τσατσά σε γκουλαγκς), με υφος μπλάκ μάμπα κράζει: «νόου φώτος!». Λιγο σε νοιαζει. Μπροστά σου ο αποκεφαλισμος του αγιου ιωαννου του βαπτιστου του καραβάτζο. Νομιζω δε οτι ενα καλό συνοδευτικο βιβλιαρακι για το ταξιδάκι υμων, θα ηταν το του Oliver Banks, «η μανια με τον καραβατζο».

View attachment 443607


Το γιώτα χάθηκε στη μετάφραση;
Cravaggio = Καραβάτζο; Του λιμανιού όχι του σαλονιού;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Και το a.
Δεν ακούγεται πολύ το i.

Το a το έφαγε το πληκτρολόγιο.
Το γιώτα μια Χαρά ακούγεται και μάλιστα πολύ δυνατά.
Τώρα γιατί το φάγανε στην απόδοση χωρίς να υπάρχει λόγος το ξέρουν μονό αυτοί.,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom