Πορτογαλία Μαδέιρα: ένα νησί... σαν ελβετικό τυρί!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Η τελευταία εκδρομή που επέλεξα να κάνω ήταν προς το κέντρο του νησιού και ήταν διάρκειας μισής μέρας. Λόγω των διαδρομών που θα ακολουθούσαμε ήταν απαραίτητο ένα “off-road animal” και για του λόγου το αληθές στην είσοδο του ξενοδοχείου με περίμενε το 4Χ4 αντάμα με ένα ζευγάρι μεσόκοπων δανών που ήταν οι σημερινοί μου συνταξιδιώτες. Ο καιρός κατά διαστήματα βροχερός.

Οδεύοντας κάναμε αρχικά μια στάση για να απολαύσουμε μια πανοραμική άποψη του Funchal στο ύψωμα Picos dos Barcelos 335 μέτρα από το επίπεδο της θάλασσας.
acache.virtualtourist.com_4_5042178_Funchal_Madeira_Island.jpg

Τελικός προορισμός ήταν το Curral das Freiras ένα μικρό χωριό φωλιασμένο στους πρόποδες μιας βαθειάς κοιλάδας, κυκλωμένο από βουνοκορφές. Το όνομά του σημαίνει «Καταφύγιο της μοναχής» και αναφέρεται στις μοναχές της μονής Σάντα Κλάρα που κατέφυγαν στην περιοχή αυτή για να ξεφύγουν από την επίθεση πειρατών στο Funchal το 1566. Το γραφικό αυτό χωριό βρίσκεται στη καρδιά του νησιού, με πλούσιες δασωμένες πλαγιές αποτελώντας έναν από τους ιδανικότερους τόπους για πεζοπορία. Εδώ φυτρώνουν γλυκά κάστανα (μάλλον αυτά μασούλαγα καθημερινά στο Funchal) τα οποία χρησιμοποιούνται για την παρασκευή ενός γλυκού ψωμιού που τρώγεται μόλις βγει από το φούρνο καθώς και λικέρ κάστανου.


afarm7.static.flickr.com_6078_6038036088_1bb44d6179_b.jpg
Curral das Freiras από το Eira do Serrado



Γι’άλλη μια φορά οι μηχανικοί εδώ έκαναν το θαύμα τους. Το μικρό χωριό που κάποτε ήταν προσβάσιμο μόνο με τα πόδια ή με τα γαϊδούρια μέσω ενός απότομου μονοπατιού, τώρα πλέον είναι ένα τσιγάρο δρόμος από τη πρωτεύουσα μέσα από ένα δίκτυο τούνελ.

Δεν επισκεφθήκαμε το ίδιο το χωριό καθώς ο tour leader προτίμησε να μας πάει στο viewpoint Eira do Serrado 800 μέτρα πάνω από το χωριό, για να το απολαύσουμε πανοραμικά. Είναι μια από τις χαρακτηριστικότερες εικόνες της Mαδέιρα και βέβαια αποθανατίστηκε από το φακό της μηχανής μου απ’όλες τις δυνατές επιτρεπόμενες γωνίες

Το υπόλοιπο tour είναι ανάξιο περιγραφών.
Υποτίθεται ότι περιελάμβανε off road διαδρομές μέσα στο δάσος με θέα σε απότομες πλαγιές. Ακούγονται όλα ενδιαφέροντα αν ο καιρός δεν είχε αποφασίσει να κάνει τα δικά του. Μια πυκνή ομίχλη απλώθηκε σαν πέπλο στους ορεινούς χωμάτινους δρόμους με αποτέλεσμα να μη βλέπουμε τη μύτη μας σ’ένα μέτρο απόσταση. Επιστρατεύαμε την φαντασία μας να δουλέψει σαν ο οδηγός μας υποδείκνυε ένα σημείο με εντυπωσιακή θέα.
Καταλήξαμε σ’ένα ορεινό χωριουδάκι με στάση για καφέ. Εκεί έπιασα τη κουβέντα με τον οδηγό (κι οι δανοί αδιάφοροι ήταν) ο οποίος με περηφάνια μου δήλωσε ότι στο νησί γίνονται πολλά έργα υποδομών αλλά κανένα ευρώ από τις επιδοτήσεις δεν γλιστρά σε λάθος …τσέπες. Και οφείλω να συναινέσω. Σε επίπεδο τουλάχιστον οδικού δικτύου η Μαδέιρα είναι υποδειγματική.

Το απόγευμα έκανα μια βόλτα πάλι στα εμπορικά κέντρα, στη παλιά πόλη και με το στομάχι γεμάτο κάστανα πήρα το θλιβερό δρόμο επιστροφής για το ξενοδοχείο. Ήταν η τελευταία νύχτα μου στη Μαδέιρα.

Η δαδρομή στο Curral das Freiras:
awww.madeira_seekers.com_Images_MS_Nuns_Valley_map2.gif




ΕΠΙΛΟΓΟΣ


Η Μαδέιρα απευθύνεται κυρίως σε φυσιολάτρες που έχουν διάθεση να εξερευνήσουν οδικώς αλλά και πεζοπορικώς τις γωνίες της και την εντυπωσιακή φύση της. Μια βδομάδα είναι το τέλειο διάστημα αν κανείς συμπεριλάβει οδοιπορικές διαδρομές στις levadas.
Δεν είναι party island (αυτό γίνεται αντιληπτό κι από τις ηλικίες των τουριστών που τη κατακλύζουν) ούτε νησί για παραλιολάτρεις (φανταστείτε ότι οι Μαδεϊριανοί εκδράμουν στο γειτονικό νησί Porto Santo για να απολαύσουν την μήκους 9km παραλία).

Για τις περιηγήσεις σας θα βρείτε άφθονα tours στο νησί, αν και πάντα είμαι της γνώμης ότι ένας καλός οδικός χάρτης κι ένα αυτοκίνητο παρέχει την απόλυτη ελευθερία κινήσεων. Για πεζοπορία στις levadas υπάρχουν οργανωμένα tours αλλά κι εκεί μπορείτε να προμηθευτείτε πεζοπορικούς χάρτες και να φτιάξετε το δικό σας πρόγραμμα. .

Τη Μαδέιρα τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για σύντομη χειμωνιάτικη απόδραση, ειδικά τώρα που η αεροπορική σύνδεση με τη Λισαβώνα είναι άμεση και φθηνότερη. Από κει τόσο η ΤΑΡ όσο και η easyjet έχουν καθημερινές πτήσεις.

Mην ξεχάσετε στις αποσκευές σας εκτός από τις κάρτες που περιέχουν τις ψηφιακές φωτογραφίες που τραβήξατε, να χωρέσετε κι ένα μπουκάλι κρασί σαν το καλύτερο σουβενίρ από τη Μαδέιρα :D

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_91_Justino_Hen5b363a3aa64a9fd75e5fc074542510f3.jpg



 

Attachments

Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλά ο πρόλογος σου με πέθανε !!:clap:
Η αφοπλιστική ειλικρίνεια σου, μόνο και μόνο, αξίζει την άφεση αμαρτιών :lol:

Εεεε τώρα τι να ματαξαναπώ για τις περιγραφές σου ? :clap::clap::lol:

(μ΄αρέσουν οι προορισμοί που διαλέγεις, για να μας ταξιδεύεις !!)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Α!!!φωτιες που μου αναβεις μεσημεριατικα!!!Κω_ _ παντως δεν βαζεις κατω,τσουπ απο δω,τσουπ απο κει!!!
Αλλη μια ιστορια-μαχαιρια απο τον μαιτρ του ειδους!!!
Οσο για την συνεχεια δεν αμφιβαλλω.
Ξερω τι με περιμενει......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Α!!!φωτιες που μου αναβεις μεσημεριατικα!!!Κω_ _ παντως δεν βαζεις κατω,τσουπ απο δω,τσουπ απο κει!!!
Αλλη μια ιστορια-μαχαιρια απο τον μαιτρ του ειδους!!!
Οσο για την συνεχεια δεν αμφιβαλλω.
Ξερω τι με περιμενει......
Η ιδέα προέκυψε μετά από συζήτηση σε σχετικό ποστ όπου διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ταξιδιωτική ιστορία για τη Μαδέιρα. Το θέωρησα χρέος μου για ένα όμορφο προορισμό που δεν φιγουράρει όσο οι διάσημοι γείτονες του (Κανάρια). Ήταν ένα σύντομο ταξίδι αλλά γεμάτο εικόνες και παρότι ήμουν μόνος πέρασα υπέροχα.
Επίσης για μια ακόμα φορά συνειδητοποίησα το ψυχοθεραπευτικό του συγγράφειν ταξιδιωτικές ιστορίες :haha::haha:.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Το συγγραφειν λειτουργει σε σενα ψυχοθεραπευτικα και σε μενα το αναγιγνωσκειν διεγερτικα!!!!Συνεχισε ετσι,μια χαρα το πας.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Βρε, άπληστο γουρουνάκι... τι φωτιές μας ανάβεις πάλι;:D
Υπέροχος, όπως πάντα:clap: Απολαυστικές οι περιγραφές σου:clap:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Η ιδέα προέκυψε μετά από συζήτηση σε σχετικό ποστ όπου διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ταξιδιωτική ιστορία για τη Μαδέιρα. Το θέωρησα χρέος μου για ένα όμορφο προορισμό που δεν φιγουράρει όσο οι διάσημοι γείτονες του (Κανάρια). Ήταν ένα σύντομο ταξίδι αλλά γεμάτο εικόνες και παρότι ήμουν μόνος πέρασα υπέροχα.
Επίσης για μια ακόμα φορά συνειδητοποίησα το ψυχοθεραπευτικό του συγγράφειν ταξιδιωτικές ιστορίες :haha::haha:.
Ξέρεις ποσες φορες σκεφτομαι ότι θα ήθελα να παω κάπου, οπουδήποτε ολομοναχη?? Πολύ ωραια η ιστορια σου!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Τι εντυπωσιακό νησάκι! Όμορφο και οργανωμένο! Ευχαριστούμε για την ταξιδιάρικη ιστορία!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
μου εφτιαξες το βραδυ!!!χαιρομαι να διαβαζω........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom