Ισπανία Μαδριτη

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
καλησπέρα, μια ερώτηση στους συνταξιδιώτες του φόρουμ για τη Μαδρίτη. Έχω βρει οργανωμένη εκδρομή Μαδρίτη - Τολέδο (περίοδο Αγ. Πνεύματος), 5 ημέρες/ 4 διανυκτερεύσεις/ αεροπορική/ με πρωϊνό και μια ημέρα ελεύθερη. Επειδή η παρέα θέλει οργανωμένη εκδρομή και όχι ατομική, η ερώτηση είναι αν αξιζει να δώσω περίπου (519€ η εκδρομη+ 205€ μονόκλινο+ 190€ οι φόροι αεροδρομίου) =914€/ 12 άτοκες δόσεις (τελική τιμή για την οργανωμένη εκδρομή). Ευχαριστώ
Εγώ δεν θα τα έδινα. Είναι σχεδόν διπλάσια τιμή από το να πάς μόνος. Αν θυμάμαι καλά για Μαδρίτη είχα δώσει 230ε αεροπορικά με Aegean και περίπου 200 για 5 διανυκτερεύσεις σε δίκλινο. Επίσης, η Μαδρίτη δεν χρειάζεται οργανωμένο γκρουπ. Πολύ εύκολη πόλη και με γκρουπ χάνεις τα tapas bar και όλο το ωραίο κομμάτι αυτού του ταξιδιού που είναι να περπατήσεις την πόλη.

ΥΓ Με τόσα χρήματα μπορείς να πας άνετα σε πολλές χώρες της Ασίας ή Κούβα (αν πετύχεις καμία προσφορά, όπως της AirFrance την πρηγούμενη εβδομάδα με 540 από Αθήνα)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπέρα, μια ερώτηση στους συνταξιδιώτες του φόρουμ για τη Μαδρίτη. Έχω βρει οργανωμένη εκδρομή Μαδρίτη - Τολέδο (περίοδο Αγ. Πνεύματος), 5 ημέρες/ 4 διανυκτερεύσεις/ αεροπορική/ με πρωϊνό και μια ημέρα ελεύθερη. Επειδή η παρέα θέλει οργανωμένη εκδρομή και όχι ατομική, η ερώτηση είναι αν αξιζει να δώσω περίπου (519€ η εκδρομη+ 205€ μονόκλινο+ 190€ οι φόροι αεροδρομίου) =914€/ 12 άτοκες δόσεις (τελική τιμή για την οργανωμένη εκδρομή). Ευχαριστώ
Δηλαδή 914€ το άτομο, χώρια το πόσα θα φας έξτρα. Και δεν πας Ισλανδία?
Ποιο πρακτορείο μπορεί να έχει τέτοια τιμή με μόνο 4 διανυκτερεύσεις? (μη μας το πεις). Αλλά ειλικρινά το θεωρώ ακραίο ποσό. Και σκέψου πως το Τολέδο με το τρένο από Μαδρίτη είναι 35 λεπτά με κόστος 20€ πήγαινε-έλα. Μη το σκέφτεσαι καν. Υπάρχουν κάποια καλά πακέτα σε πρακτορεία με ποιο φυσιολογικές τιμές. Ψάξτε το καλύτερα.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Έχεις δίκιο στο ότι το ποσό δείχνει αρκετά μεγάλο (και δεν μου περισσεύουν για να είμαι ειλικρινείς) αλλά όλα τα "μεγάλα" ταξιδιωτικά γραφεία δίνουν σχεδόν την ίδια εκδρομή με την ίδια τιμή (από ότι κατάλαβα 1-2 μεγάλα γραφεία πλέον οργανώνουν εκδρομές και τα υπόλοιπα γραφεία απλά μεταπωλούν....), γενικά πάντως με οργανωμένη εκδρομή από γραφείο δεν βρήκα οικονομικότερη......(εκτός αν δεν έψαξα καλά.....)


(αν μπορεί κανείς ας στείλει με p.m. κανένα άλλο οικονομικότερο πακέτο, thanks)
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχεις δίκιο στο ότι το ποσό δείχνει αρκετά μεγάλο (και δεν μου περισσεύουν για να είμαι ειλικρινείς) αλλά όλα τα "μεγάλα" ταξιδιωτικά γραφεία δίνουν σχεδόν την ίδια εκδρομή με την ίδια τιμή (από ότι κατάλαβα 1-2 μεγάλα γραφεία πλέον οργανώνουν εκδρομές και τα υπόλοιπα γραφεία απλά μεταπωλούν....), γενικά πάντως με οργανωμένη εκδρομή από γραφείο δεν βρήκα οικονομικότερη......(εκτός αν δεν έψαξα καλά.....)
Φίλε κοίταξε. Αν υποθέσουμε οτι θες να πάς οποσδήποτε Αγ. Πνεύματος για να μείνεις σε μονοκλινο στο συγκεγκριμένο ξενοδοχείο που δίνει το πρακτορείο (Gran Versailles 4*) τότε ναι, αξίζει. Αν το ψάξεις μόνο σου αυτή τη στιγμή τα αεροπορικά για 24-28/5 είναι στα 376€ και το δωμάτιο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο στα 450€, οπότε 826€. Η διαφορά των 88€ παραπάνω που ζήτάει το πρακτορίο είναι οκ, αν σκεφτείς τις μεταφορές και καναδύο ξεναγήσεις που θα έχει μέσα!
Το θέμα είναι θες ντε και καλά να πας το συγκεκριμένο 3ήμερο? Αν το ίδιο ταξίδι θελήσεις να το πραγματοποιήσεις μόνος σου σε άλλη χρονική στιγμή, θα σου κοστίσει σχεδόν τα μισά χρήματα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το προηγούμενο Σ/Κ από αυτό που λέτε, και για ένα αντίστοιχο τετραήμερο, πετάω για Μαδρίτη με εισιτήριο που το έκλεισα με €108 τη Μεγάλη Τετάρτη. Αν το κλείσεις εγκαίρως, οι τιμές που θα πληρώσεις ανεξάρτητα είναι πολύ χαμηλότερες.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Φίλε κοίταξε. Αν υποθέσουμε οτι θες να πάς οποσδήποτε Αγ. Πνεύματος για να μείνεις σε μονοκλινο στο συγκεγκριμένο ξενοδοχείο που δίνει το πρακτορείο (Gran Versailles 4*) τότε ναι, αξίζει. Αν το ψάξεις μόνο σου αυτή τη στιγμή τα αεροπορικά για 24-28/5 είναι στα 376€ και το δωμάτιο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο στα 450€, οπότε 826€. Η διαφορά των 88€ παραπάνω που ζήτάει το πρακτορίο είναι οκ, αν σκεφτείς τις μεταφορές και καναδύο ξεναγήσεις που θα έχει μέσα!
Το θέμα είναι θες ντε και καλά να πας το συγκεκριμένο 3ήμερο? Αν το ίδιο ταξίδι θελήσεις να το πραγματοποιήσεις μόνος σου σε άλλη χρονική στιγμή, θα σου κοστίσει σχεδόν τα μισά χρήματα...

όχι δεν θέλω να πάω τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και λίγο πρίν ή λίγο μετά δεν έχω πρόβλημα, απλά οι περισσότερες εκδρομές γίνονται αυτή τη περίοδο. Ούτε είμαι φαν των οργανωμένων ταξιδιών, η παρέα το θέλει.....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
όχι δεν θέλω να πάω τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και λίγο πρίν ή λίγο μετά δεν έχω πρόβλημα, απλά οι περισσότερες εκδρομές γίνονται αυτή τη περίοδο. Ούτε είμαι φαν των οργανωμένων ταξιδιών, η παρέα το θέλει.....
Συγνώμη αλλά δεν θα έδινα 900€ + τα έξοδα μου εκεί για ένα ταξίδι 4,5 ημερών στην Μαδρίτη, επειδή το θέλει η παρέα μου!
Τον Μάρτη με 1.100€ έκανα με την παρέα μου ένα ταξίδι στην Ισλανδία 8 μέρες με όλα μέσα (αεροπορικά, διαμονές, αμάξι, δραστηριοτητες, φαγητο και αναμνηστικά)!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
παω μαδριτη για ελαχιστο στον δρομο προς περου, για πειτε σε ποια περιοχη μπορω να κλεισω να ειναι και ευκολα προσβασιμη απο αεροδρομιο αλλα να μπορω να βολταρω και λιγο (σε κανα ρετιρο κλπ)
την αλλη φορα ειχα κλεισει λαβαπιες, αλλα δεν λειτουργουσε μιση γραμμη μετρο και ειχα ταλαιπωρηθει πολυ. προφανως θα ηθελα να αποφυγω ταξι :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
παω μαδριτη για ελαχιστο στον δρομο προς περου, για πειτε σε ποια περιοχη μπορω να κλεισω να ειναι και ευκολα προσβασιμη απο αεροδρομιο αλλα να μπορω να βολταρω και λιγο (σε κανα ρετιρο κλπ) την αλλη φορα ειχα κλεισει λαβαπιες, αλλα δεν λειτουργουσε μιση γραμμη μετρο και ειχα ταλαιπωρηθει πολυ. προφανως θα ηθελα να αποφυγω ταξι :)
Πόσες ώρες δηλαδή θα έχεις στη Μαδρίτη?
Προφανώς και αν θες να είσαι όσο πιο κεντρικά γίνεται θα ψάξεις γύρω από την Puerta del Sol κι αν θες συγκεκριμένα θα πρότεινα γύρω από την Plaza Santa Ana. Γενικά να σε εξυπηρετεί ο σταθμός Puerta del Sol .

Από το αεροδρόμιο αν πάρεις το μετρό την γραμμή 8, θα κατέβεις Nuevos Ministerios και από εκεί μετρό 6 μέχρι Cuatro Caminos και μετά μετρό 1 ή 2 και στάση Puerta del Sol ή μετρό 10 μέχρι Plaza de Castilla και από εκεί μετρό 1 και στάση Puerta del Sol. Κι εγώ όταν έψαχνα δεν βρήκα κάτι απευθείας για κέντρο. Και λεωφορείο να πας θα έχει τέρμα Avenida de América και μετά πάλι 2 αλλαγές μετρό για Puerta del Sol. Εκτός αν πάρεις τον προαστιακό C1 και κατέβεις Atocha. Σ'αυτή την περίπτωση παίρνεις την γραμμή 1 και κατεβαίνεις λίγες στάσεις μετά Puerta del Sol.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Πάντως από Nuevos Ministerios για Puerta del Sol μπορείς να πας απευθείας με την γραμμή C3 προς Aranjuez. Και εγώ την τελευταία φορά Plaza de Santa Ana είχα μείνει και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ βολική και ήσουν κοντά στα πάντα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παω μαδριτη για ελαχιστο στον δρομο προς περου, για πειτε σε ποια περιοχη μπορω να κλεισω να ειναι και ευκολα προσβασιμη απο αεροδρομιο αλλα να μπορω να βολταρω και λιγο (σε κανα ρετιρο κλπ)
την αλλη φορα ειχα κλεισει λαβαπιες, αλλα δεν λειτουργουσε μιση γραμμη μετρο και ειχα ταλαιπωρηθει πολυ. προφανως θα ηθελα να αποφυγω ταξι :)
Για να λες "κλείσω" φαντάζομαι εννοείς ξενοδοχείο;

Φτάνοντας στο αεροδρόμιο (T1 αν πετάς με low cost, Τ3 αν πετάς με Aegean ή T4 αν πετάς με iberia), ο γρηγορότερος δρόμος για να φτάσεις στο κέντρο είναι με το λεωφορείο 203 (κάθε 15-20', όλο το 24ωρο). κι όχι το μετρό. Στο κέντρο οι στάσεις που βολεύουν είναι στη Cibeles ή στο σταθμό Atocha. Από τη Cibeles, ολο το κέντρο είναι δίπλα (π.χ. η Sol είναι 10 λεπτά περπάτημα μακριά).

Εναλλακτικά, μπορείς να μη μείνεις στο κέντρο της Μαδρίτης, αλλά κάπου κοντά στο αεροδρόμιο (π.χ. στο χωριό Barajas κοντά στο μετρό), και να κατέβεις με το μετρό στο κέντρο. Αν φτάσεις Nuevos Ministerios, μπορείς από κει να πάρεις μετά Cercanias απευθείας για τη Sol (θέλει ξανά δεύτερο εισιτήριο).
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Για να λες "κλείσω" φαντάζομαι εννοείς ξενοδοχείο;

Φτάνοντας στο αεροδρόμιο (T1 αν πετάς με low cost, Τ3 αν πετάς με Aegean ή T4 αν πετάς με iberia), ο γρηγορότερος δρόμος για να φτάσεις στο κέντρο είναι με το λεωφορείο 203 (κάθε 15-20', όλο το 24ωρο). κι όχι το μετρό. Στο κέντρο οι στάσεις που βολεύουν είναι στη Cibeles ή στο σταθμό Atocha. Από τη Cibeles, ολο το κέντρο είναι δίπλα (π.χ. η Sol είναι 10 λεπτά περπάτημα μακριά).

Εναλλακτικά, μπορείς να μη μείνεις στο κέντρο της Μαδρίτης, αλλά κάπου κοντά στο αεροδρόμιο (π.χ. στο χωριό Barajas κοντά στο μετρό), και να κατέβεις με το μετρό στο κέντρο. Αν φτάσεις Nuevos Ministerios, μπορείς από κει να πάρεις μετά Cercanias απευθείας για τη Sol (θέλει ξανά δεύτερο εισιτήριο).

σας ευχαριστω πολυ ολους, ναι το λεωφορειο μου φαινεται πιο βολικο, το ειχα παρει και οταν ειχα παει μαδριτη. cibeles κοντα θα κλεισω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom