Ισπανία Μαδριτη

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Για μενα αυτο που δεν χανει κανεις ειναι μια επισκεψη στο μουσειο ρεινα σοφια,μονο και μονο για να δει την Γκερνικα του πικασσο..εκτος των αλλων.Το Τολεδο γινεται ημερησια και ειναι διαμαντακι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Αβίλα είναι μία απο τις ομορφότερες καστροπολιτείες που έχω δεί!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα Traveloφίλοι μου!
21 Νοεμβρίου πετάω για Μαδρίτη (5 μέρες). Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα; Να μου προτείνει μέρη να επισκεφτώ, μαγαζιά ή ότι άλλο του έκανε εντύπωση; Επίσης σκέφτομαι για μια μονοήμερη σε κάποιο μέρος εκεί κοντά, έχω διαβάσει για Τολέδο ,Σεγκόβια, Αβιλα.
Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε πληροφορία, όλες θα είναι χρήσιμες :)
Σε 28 μέρες 18 ώρες 11 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα φευγωωωωωω!!!
Οπως θα διαβάσεις και παραπάνω επισκέφτηκα τη Μαδρίτη το καλοκαίρι που μας πέρασε. Μέσα σε δυομιση μέρες κατάφεραμε να δουμε τα περισσότερα από αυτά που προτάθηκαν. Απολαύσαμε στο έπακρο τις βόλτες στις γειτονιές, τις πλατείες και τα πάρκα. Μου άρεσε πολύ το Lavapies που πρότεινε ο Γιάννης είχε ιδιαίτερο χρώμα καθώς και η πλατεία Santa-Anna με τα μαγαζάκια της. :)
Τρώγαμε όλη μέρα για σνακ κώνους με μπουκίτσες jamon και άλλων αλλαντικών :p Επίσης φάγαμε δυο φορές στη Malaspina που είχε εξαιρετικό φαγητό και μια στην ταβέρνα ακριβώς δίπλα της.
Μεγάλη αποκάλυψη ήταν το αρχαιολογικό Μουσείο της Μαδρίτης με μόνο 3 ευρώ είσοδο. Επίσης το Πράδο κάθε μέρα έχει free είσοδο 2 ώρες πριν κλείσει αλλά η ουρά για να μπεις είναι αστρονομική. Οπότε καλύτερα να πληρώσεις να έχεις και όσες ώρες θες μπροστά σου.
 

Travelgirl96

Member
Μηνύματα
76
Likes
90
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βόρειο σέλας
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!! Θα επανέλθω με τις δικές μου πληροφορίες και προτιμήσεις. Οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε οτι είναι χρήσιμο μέχρι να πάω καλοδεχούμενο :))))
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Hola!

Θα βρεθούμε στη Μαδρίτη για το Σαββατοκύριακο. Δυστυχώς είναι μόνο 2 μερούλες (άφιξη Παρασκεύη βράδυ και αναχώρση Κυριακή βράδυ) ωστόσο πιστεύω πως θα πάρουμε μια καλή ιδέα κάνοντας τις βόλτες μας!

Το διαμέρισμα βρίσκεται σε αυτήν την τοποθεσία (https://www.google.com/maps/place/C...-C+Μαδρίτη,+Comunidad+de+Madrid+28013+Ισπανία) η οποία πιστεύω θα μας εξυπηρετήσει ώστε να μη χρειαστούμε ΜΜΜ για αυτά που θα επισκεφθούμε.

Ο καλύτερος τρόπος για μετάβαση από το αεροδρόμιο είναι το 203 όπως ανέφερε ο taver?Υπάρχει κάποια ενναλακτική? Στα maps μου δείχνει το Ν.8 και μετά τη γραμμή C3. Το κόστος ποιο είναι?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Hola!

Θα βρεθούμε στη Μαδρίτη για το Σαββατοκύριακο. Δυστυχώς είναι μόνο 2 μερούλες (άφιξη Παρασκεύη βράδυ και αναχώρση Κυριακή βράδυ) ωστόσο πιστεύω πως θα πάρουμε μια καλή ιδέα κάνοντας τις βόλτες μας!

Το διαμέρισμα βρίσκεται σε αυτήν την τοποθεσία (https://www.google.com/maps/place/Calle+Jacometrezo,+7-9+3-C+Μαδρίτη,+Comunidad+de+Madrid+28013+Ισπανία) η οποία πιστεύω θα μας εξυπηρετήσει ώστε να μη χρειαστούμε ΜΜΜ για αυτά που θα επισκεφθούμε.

Ο καλύτερος τρόπος για μετάβαση από το αεροδρόμιο είναι το 203 όπως ανέφερε ο taver?Υπάρχει κάποια ενναλακτική? Στα maps μου δείχνει το Ν.8 και μετά τη γραμμή C3. Το κόστος ποιο είναι?
Από λεωφορεία το 200 ή το 203 Expres με 5€ η μονή διαδρομή. Δεν πάνε απευθείας κέντρο οπότε χρειάζεται αλλαγή με άλλο μέσο μεταφοράς. Εγώ από αεροδρόμιο χρησιμοποίησα το μετρό την γραμμή 8, και μέχρι κέντρο χρειάζεται 2 αλλαγές μετρό. Υπάρχει και η επιλογή του προαστιακού C1. Όμως το μετρό από αεροδρόμιο περιλαμβάνεται στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών. Η κάρτα για 2 μέρες ζώνη Α κοστίζει 14,20.

Δηλαδή αν χρησιμοποιήσετε το λεωφορείο από και προς το αεροδρόμιο θα δώσετε 10€ ενώ η κάρτα 48 ωρών θα κοστίσει 14,20€. Προτείνω το δεύτερο λοιπόν. Εφόσον πάρετε το μετρό, το τέρμα της γραμμής είναι ο σταθμός Nuevos Ministerios. Από εκεί θα αλλάξετε άλλες 2 φορές. Θα αλλάξετε με τη γραμμή 6, θα κατεβείτε μια στάση μετά στον σταθμό Cuatro Caminos κι από εκεί θα πάρετε τη γραμμή 2 μέχρι τον σταθμό Santo Domingo. Πολύ κοντά είναι το ξενοδοχείο σας. Ακριβώς έτσι το έκανα εγώ μόνο που κατέβηκα Puerta del Sol.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από λεωφορεία το 200 ή το 203 Expres με 5€ η μονή διαδρομή. Δεν πάνε απευθείας κέντρο οπότε χρειάζεται αλλαγή με άλλο μέσο μεταφοράς.
Εντελώς απευθείας κέντρο πάει. Αυτός είναι άλλωστε ο βασικότερος λόγος για να το προτιμήσεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εντελώς απευθείας κέντρο πάει. Αυτός είναι άλλωστε ο βασικότερος λόγος για να το προτιμήσεις.
Ναι αλλά τερματίζει στον Atocha. Ο @panagiotis.k θα μείνει στην Callao. Οπότε θα πρέπει να κάνει μια αλλαγή. Εκτός αν θέλει να περπατήσει 25 λεπτά με την βαλίτσα. Αν τελικά επιλέξει το Express λεωφορείο, το πιο βολικό είναι από Atocha να πάρει το μετρό 1 και να κατέβει Puerta del Sol. Από εκεί η Callao είναι 5 λεπτά περπάτημα.

Ως κέντρο εννοούσα την Puerta del Sol.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Τελικά προτιμήσαμε το UBER και τις δύο φορές για να γλυτώσουμε την όποια ταλαιπωρία και χρόνο. Γύρω στα 25 ευρώ η χρέωση από το αεροδρόμιο μέχρι το σπίτι και αντίστροφα.
Επίσης στη Μαδρίτη είναι διαθέσιμο και το Cabify το οποίο ήταν κάποια ελάχιστα ευρώ πιο φθηνό από το Uber και έχει και μια μιρκή έκπτωση καλωσορίσματος.
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα σε όλους .
μετά από αρκετή σκέψη και διάβασμα (εδω) για το ποιο μέρος (Μαδρίτη - Βαρκελώνη ) να επισκεφθώ έκλεισα για Μαδρίτη 11-16/2 .
θέλω την πολύτιμη βοήθεια όλων σας καθώς σε κάθε μου ταξίδι σας συμβουλευομαι.
Σε 5 μέρες γεμάτες πού έχω προλαβαίνω μονοήμερη Σεγκόβια και Τολέδο και αν όχι ποια από τις δυο να προτιμήσω? κάποιος ανέφερε και τη Σαλαμάνκα κάπου ...
εκτός από το prado και το reina sofia τι άλλο να μην χάσω και να το συμπεριλάβω οπωσδήποτε ?
επιπλέον αν υπάρχει κάποιο μαγαζί για φαγητό , ποτό , tapas καλοδεχουμενο ξέρω ότι έχουν αναφερθεί διάφορα αλλά κάποια είναι αρκετά παλιά ...

ευχαριστώ εκ των πρότερων .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom