Ισπανία Μαδριτη

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπερα, πηγαινω Μαδριτη Σαββατο απογευμα με Τριτη βραδυ κι εχω δυο ερωτησεις.

Χωραει μονοημερη Τολεδο η θα χασω πραγματα απο Μαδριτη? Διανυκτερευση ειναι ηδη κλεισμενη ολα τα βραδια στη Μαδριτη οποτε θα ειναι με επιστροφη την ιδια μερα.

Το τουρ στο Μπερναμπεου αξιζει η χαμενος χρονος?

Ευχαριστω.

Καλησπερα ,
και τα 2 αξιζουν . Δεν ξερω αν προλαβαινεις ομως το τολεδο . θα πρεπει να αφιερρωσεις μια μερα και η Μαδριτη εχει τοσα ωραια μερη και πραγματα να κανεις που ισως να το αφησεις για επομενη φορα , δεδομενου οτι ουσιαστικα εχεις 3,5 μερες . Το bernabeu θελει γυρω στο 2ωρο περιπου .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Toledo ανώτερο από τη Μαδρίτη γενικώς. Αχαστο. Αν και χωρίς διανυκτέρευση εκεί χάνεις όλη την ατμόσφαιρα διότι είναι άλλη αίσθηση η πόλη μόλις φύγουν τα τουριστολεωφορεια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπερα, πηγαινω Μαδριτη Σαββατο απογευμα με Τριτη βραδυ κι εχω δυο ερωτησεις.

Χωραει μονοημερη Τολεδο η θα χασω πραγματα απο Μαδριτη? Διανυκτερευση ειναι ηδη κλεισμενη ολα τα βραδια στη Μαδριτη οποτε θα ειναι με επιστροφη την ιδια μερα.

Το τουρ στο Μπερναμπεου αξιζει η χαμενος χρονος?

Ευχαριστω.
Εάν δεν σκοπεύεις να πας και στα δύο μεγάλα μουσεία της Μαδρίτης, τότε μάλλον προλαβαίνεις να πας Τολέδο για μισή μέρα. Εάν φτάσεις μέχρι τη μία το μεσημέρι νομίζω ότι προλαβαίνεις να πάρεις μια καλή γεύση της υπέροχης παλιάς πόλης του και να επισκεφτείς το μοναστήρι με τα έργα του El Greco μέσα στην πόλη. Τσέκαρε τα ωράρια των κλειστών χώρων που θέλεις να επισκεφτείς και ξεκίνα από αυτά.
Καλύτερα να μείνεις μέχρι αργά το βράδυ και να φύγεις με το τελευταίο τρένο για να ζήσεις και τη μαγεία της πόλης όταν αναχωρούν οι ορδές των τουριστών μετά τις 5 μμ.
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πήγαμε πριν ένα μήνα Μαδρίτη και η εκδρομή στο Toledo είναι must, απλά πρέπει να πας νωρίς το πρωί για να δεις όλο το μέρος εκεί και να γυρίσεις απογευματάκι, έχει αρκετά αξιοθέατα και φυσικά το μουσείο του el greco είναι ένα από αυτά(μετά τις 15:00 η είσοδος είναι δωρεάν). Η Μαδρίτη, από την άλλη, εμένα δεν με ενθουσίασε τόσο (έχοντας έρθει από Βαρκελώνη )Δεν χρειάζεται παραπάνω από δύο μέρες για να τη δεις. Κλείσε και ένα free walking tour όπου θα σου δείξουν τα κύρια αξιοθέατα στη Μαδρίτη. Επιπλέον μπορείς να κλείσεις ηλεκτρονικά εισιτήριο για να μπεις στο παλάτι. Όλα τα υπόλοιπα δεν αξίζουν τόσο για τις τιμές εισόδου που έχουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπερα, πηγαινω Μαδριτη Σαββατο απογευμα με Τριτη βραδυ κι εχω δυο ερωτησεις.

Χωραει μονοημερη Τολεδο η θα χασω πραγματα απο Μαδριτη? Διανυκτερευση ειναι ηδη κλεισμενη ολα τα βραδια στη Μαδριτη οποτε θα ειναι με επιστροφη την ιδια μερα.

Το τουρ στο Μπερναμπεου αξιζει η χαμενος χρονος?

Ευχαριστω.
Αν έφτανα Σάββατο απόγευμα Μαδρίτη, θα κοιτούσα να μεταβώ άμεσα (αν υπάρχει τρόπος εκείνη την ώρα) στο Τολέδο και να μείνω το πρώτο βράδυ εκεί. Θα γύριζα την άλλη μέρα το απόγευμα Μαδρίτη. Αλλά έχεις κλείσει τις διανυκτερεύσεις σου είπες. Όπως και να έχει το Τολέδο αξίζει σίγουρα!

Δεν ξέρω για το τουρ στο Μπερναμπέου, αλλά το να δείς ματς σε αυτό σίγουρα αξίζει! Είναι εντυπωσιακό γήπεδο και κατ' εμέ το καλύτερο τουρ σε ένα γήπεδο, είναι να το δείς "ζωντανό"!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Αν έφτανα Σάββατο απόγευμα Μαδρίτη, θα κοιτούσα να μεταβώ άμεσα (αν υπάρχει τρόπος εκείνη την ώρα) στο Τολέδο και να μείνω το πρώτο βράδυ εκεί. Θα γύριζα την άλλη μέρα το απόγευμα Μαδρίτη. Αλλά έχεις κλείσει τις διανυκτερεύσεις σου είπες. Όπως και να έχει το Τολέδο αξίζει σίγουρα!

Δεν ξέρω για το τουρ στο Μπερναμπέου, αλλά το να δείς ματς σε αυτό σίγουρα αξίζει! Είναι εντυπωσιακό γήπεδο και κατ' εμέ το καλύτερο τουρ σε ένα γήπεδο, είναι να το δείς "ζωντανό"!
Καναμε ακριβως αυτο, πρωτα Τολεδο και την αλλη μερα Μαδριτη.
Το τουρ αξιζει πολυ, και το λεω εγω που δεν βλεπω ποδοσφαιρο.
Τα "αλλα που δεν αξιζουν τα λεφτα τους" που μολις διαβασα, οπως το μουσειο Prado η το Ρεινα Σοφια, πονεσαν τα ματακια μου μην τα λετε αποτομα.
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καναμε ακριβως αυτο, πρωτα Τολεδο και την αλλη μερα Μαδριτη.
Το τουρ αξιζει πολυ, και το λεω εγω που δεν βλεπω ποδοσφαιρο.
Τα "αλλα που δεν αξιζουν τα λεφτα τους" που μολις διαβασα, οπως το μουσειο Prado η το Ρεινα Σοφια, πονεσαν τα ματακια μου μην τα λετε αποτομα.
Το να δώσεις 10-20 ευρό σε κάθε ένα από αυτά τα μουσεία είναι υπερβολή, ειδικά αν δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου! Και δεν μίλησα συγκεκριμένα για το reina Sofia ή το Prado, που πήγα, αλλά φυσικά και τα θεώρησα ακριβά. Έχει πάρα πολλά μουσεία η Μαδρίτη που τα υπερκοστολογούν. Βέβαια ο καθένας αποφασίζει ποιο είναι το budget που θα διαθέσει για το ταξίδι του.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αν στη Μαδρίτη το χαρακτηρίσουμε υπερκοστολόγηση στη Βαρκελώνη άνετα το λες ληστεία

ΥΓ Μόνο για τη Γκουέρνικα θα έδινα και 30 είσοδο αν χρειαζόταν (που δεν χρειάζεται γιατί την βλέπεις δωρεάν).
ΥΓ2 Δεν υφίσταται δίλημμα Μπερναμπεου ή Τολέδο. Είναι σα να λες μπάμιες ή πίτσα.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το να δώσεις 10-20 ευρό σε κάθε ένα από αυτά τα μουσεία είναι υπερβολή, ειδικά αν δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου! Και δεν μίλησα συγκεκριμένα για το reina Sofia ή το Prado, που πήγα, αλλά φυσικά και τα θεώρησα ακριβά. Έχει πάρα πολλά μουσεία η Μαδρίτη που τα υπερκοστολογούν. Βέβαια ο καθένας αποφασίζει ποιο είναι το budget που θα διαθέσει για το ταξίδι του.
Είναι άλλο πράγμα να μιλάμε για το τι χρήματα θα διαθέσει ο καθένας απο εμάς σε ένα ταξίδι και τι θα δεί με αυτά και άλλο πράγμα να λές οτι δεν αξίζει κάτι γιατί είναι ακριβό!
Το οτι κάτι είναι ακριβό δεν σημαίνει οτι δεν αξίζει. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε αν κάποιου δεν του αρέσει κάτι, τότε γι'αυτόν δεν αξίζει. Και 1€ να κάνει το μπερναμπεου αν κάποιος απεχθανεται το ποδοσφαιρο, δεν αξιζει. Κι αν χασμουριεσαι στους πινακες του πραδο, παλι δεν αξιζει να καταναλώσεις το μετρημένο χρόνο σου εκει και δωρεάν να ήταν . Το τι αξίζει και δεν αξίζει έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός.
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ευχαριστώ παιδιά. Θα βάλω μια μέρα Τολεδο, να φύγω κατά τις 12 και να γυρίσω αργά το βράδυ όπου θα το ευχαριστηθώ και καλύτερα όπως λέτε.

Το Μπερναμπεου θα δω πως θα μου βγει εκείνες τις μέρες - είμαι φαν του ποδοσφαίρου αλλά η Ρεάλ δε μου λέει και τίποτα όποτε δε καίγομαι κιόλας.

Πράδο έχω κλείσει ονλινε για να γλιτώσω και λίγη ουρά, Ρεινα Σοφία λέω να αφήσω για τελευταία μέρα μετά τις 13:30 που είναι δωρεάν ισα ισα για Γκουερνικα και καμία μικρή περιήγηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Το να δώσεις 10-20 ευρό σε κάθε ένα από αυτά τα μουσεία είναι υπερβολή, ειδικά αν δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου! Και δεν μίλησα συγκεκριμένα για το reina Sofia ή το Prado, που πήγα, αλλά φυσικά και τα θεώρησα ακριβά. Έχει πάρα πολλά μουσεία η Μαδρίτη που τα υπερκοστολογούν.
Στα περισσοτερα μετα τις 6, και τα δυο που αναφεραμε, μπαινεις δωρεαν. Ιδανικο για οποιον δεν εχει χρονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom