• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ισπανία Μαδριτη

Ntt

Member
Τολέδο και Μπερναμπέου είναι απίστευτα. Έχω πάει και σε tour και σε αγώνα. Αν στον αγώνα πας και είσαι πίσω δεν λέει (αλλά το κοντά θα σου βγει μια περιουσία ανάλογα τον αγώνα.).

Το Τολέδο την νύχτα έχει άλλο feeling όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Πράδο και Ρέινα, πήγα για να πω "το είδα και αυτό" πέρα από πίνακες του Δομίνικου και την Γκουέρνικα και 2-3 πίνακες ακόμη, δεν κατάλαβα και πολλά (το Ρέινα είναι δωρεάν το Πράδο έχει δωρεάν είσοδο απογευματινές ώρες).

Απλά ακόμη και δωρεάν στο Πράδο είχε τουλάχιστον 50 λεπτά αναμονή (αν ήμουν μόνος σιγά μην περίμενα, αλλά το έτερον ήμισυ είναι πολύ των γραμμάτων και της τέχνης)

Υ.Γ O @Yorgos το έθεσε πολύ σωστά, είναι ανάλογα τι σε ενδιαφέρει.

Last edited:

Ntt

Member
Εννοώ συγκεκριμένες ώρες * παράλειψη μου.

Free of charge days
Monday*
7:00 - 9:00 p.m.
Wednesday-Saturday*
7:00 - 9:00 p.m.
Sunday
1:30 - 7:00 p.m.
April 18, May 18 and October 12, December 6
Open and free all day

Elena2508

Member
Το να δώσεις 10-20 ευρό σε κάθε ένα από αυτά τα μουσεία είναι υπερβολή, ειδικά αν δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου! Και δεν μίλησα συγκεκριμένα για το reina Sofia ή το Prado, που πήγα, αλλά φυσικά και τα θεώρησα ακριβά. Έχει πάρα πολλά μουσεία η Μαδρίτη που τα υπερκοστολογούν. Βέβαια ο καθένας αποφασίζει ποιο είναι το budget που θα διαθέσει για το ταξίδι του.
Το να δώσεις 10 € (απλή είσοδο) ή 14 € με το audioguide για να μπεις στο Reina Sofia και να δεις τη Guernica του Picasso, μάλλον είναι μικρό και καθόλου υπερβολικό αντίτιμο...
Ακόμη και τίποτα να μην γνωρίζεις από τέχνη η περιγραφή και η ανάλυση του έργου με το audioguide ήταν ότι πιο συγκλονιστικό έχω ακούσει!!
Για τις ώρες με δωρεάν είσοδο στο Prado (15 € το εισιτήριο) να υπολογίζει κάποιος ουρές δεκάδων μέτρων!!
Κατά τα άλλα, σίγουρα τα δύο μεγάλα μουσεία της Μαδρίτης δεν είναι υπερκοστολογημένα σε σχέση με άλλα μουσεία της Ευρώπης.

bandit650

Member
Στη μαδριτη που μπορουμε να βρουμε outlet με επωνυμα ρουχα;
ποιο μαγαζι προτεινετε για να δουμε φλαμενγκο;
λιγο νωρις οι ερωτησεις μια και θα παω νοεμβριο αλλα να οργανωθουμε σιγα σιγα

Last edited by a moderator:

duty_free

Member
Τό πράδο έχει γενέθλια!

Να τα εκατοστήσει!

α, όχι, τα διακόσα κλείνει!

Να τα χιλιάσει!

Padme

Member
Καλησπέρα ,

σε 10 μέρες φεύγουμε για Μαδρίτη οικογενειακώς ( παιδιά 6 και 8 χρονών).

θα μέινουμε 4 μέρες ολόκληρες και έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο.

Εχουμε σκοπό να πάμε Τολέδο και Σεγκόβια μονοήμερες..

Δεδομένου πως θα έχουμε 2 μονοήμερες λοιπόν, αξίζει να πάμε στο El escorial ή να "επενδύσουμε" περισσότερες βόλτες στην πόλη?

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια μουσεία ή μέρη για παιδιά?

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.259
Μέλη
35.046
Νεότερο μέλος
Asimenia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom