Ισπανία Μαδριτη

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Επανερχομαι και ερωτω η περιοχη γυρω απο τα βασιλικα ανακτορα ειναι καλη για διαμονη;θεωρω οτι ειναι κεντρικα...ή λαθος εντυπωση εχω;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Επανερχομαι και ερωτω η περιοχη γυρω απο τα βασιλικα ανακτορα ειναι καλη για διαμονη;θεωρω οτι ειναι κεντρικα...ή λαθος εντυπωση εχω;
Ε πολυ καλη ειναι.. κέντρο θεωρειται, πας και με τα ποδια στο ακομα πιο κέντρο ας πουμε.. Το θέμα ειναι ότι ειναι ακριβα γενικά εκεί.. Βέβαια αυτό ειναι σχετικό γιατι ο καθενας μας εχει διαφορετικό budget οπότε αν βρήκες κατι καλό εκει μια χαρά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.772
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ιδέες για μονοήμερη από Μαδρίτη.

Την προηγούμενη Κυριακή πήγαμε αποκριάτικη μονοήμερη από Μαδρίτη.

Σεγκόβια πρώτη στάση, αποκριάτικη Κυριακή με πολύ κόσμο στη Playa de Mayor, μουσικές, χρώματα, χορό και πολύ διάθεση.

IMG_4677.jpg


IMG_4684.jpg


IMG_4688.jpg


IMG_4690.jpg


Επόμενη στάση Valle de los Caibos, το μνημείο των πεσόντων του εμφυλίου πολέμου, επιβλητικό μέρος χτισμένο και σκαμένο μέσα στο βουνό. Εκεί ήταν θαμμένος και ο Φράνκο, μέχρι που μετά από έντονη πολιτική συζήτηση τον έβγαλαν το 2019.


IMG_4721.jpg


IMG_4713.jpg


IMG_4711.jpg


IMG_4720.jpg


Τελευταία στάση για φαγητό και περπάτημα Ελ Εσκοριάλ. Βγήκε περίπου ένα 8ωρο όλη η βόλτα, 170-200χλμ όλος ο κύκλος.

IMG_4728.jpg


IMG_4734.jpg


IMG_4733.jpg
 
Last edited:

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Καλησπέρα παιδιά!
Την άλλη εβδομάδα πάω Μαδρίτη και θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια μουσεία μπορώ να κλείσω θέση από ίντερνετ και πώς θα βρω πότε υπάρχει ελεύθερη είσοδος..Νομίζω τα απογεύματα έχει κάποια φρι
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα παιδιά!
Την άλλη εβδομάδα πάω Μαδρίτη και θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια μουσεία μπορώ να κλείσω θέση από ίντερνετ και πώς θα βρω πότε υπάρχει ελεύθερη είσοδος..Νομίζω τα απογεύματα έχει κάποια φρι
Καλησπέρα,
Entradas para el Museo del Prado
Opening hours and ticket prices | Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía
Visita
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Καλησπέρα!
Διάβασα όλο το thread και πήρα πολύτιμη γνώση για το ταξίδι μου στη Μαδρίτη! Κάτι που δεν καλύφθηκε πλήρως νομίζω είναι η νυχτερινή διασκέδαση. Έχετε να προτείνεται κάποια μέρη για ποτάκι(χαλαρό κυρίως) σε στιλ κρασάδικο-τσιπουράδικο όπως έχουμε εμείς; Ή έστω για καμία σαγκρία χιχι ;)
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Eπίσης παιδιά, ξέρουμε από που μπορώ να προμηθευτώ έναν καλό ταξιδιωτικό οδηγό για Μαδρίτη;
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Eπίσης παιδιά, ξέρουμε από που μπορώ να προμηθευτώ έναν καλό ταξιδιωτικό οδηγό για Μαδρίτη;
Καλησπέρα,
Από τα πιο γνωστά μαγαζιά - αν όχι το πιο γνωστό - για ταξιδιωτικούς οδηγούς στην Αθήνα είναι το Travel Bookstore στην Σόλωνος. Έχει πραγματικά τα πάντα.
Για το άλλο σου ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί δεν ξέρω κάποιο κρασάδικο - τσιπουράδικο στην Μαδρίτη. Αυτό που άρεσε πάρα πολύ εμένα για ποτό ήταν το Rooftop Terraza Cibeles! Βέβαια δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Ευχαριστώ πολύ!
Ξέρω ότι έχει αναφερθεί, αλλά για να πάμε από αεροδρόμιο (Τ1) προς το σπίτι (Κοντά στον καθεδρικό της Αλμουδένα) ποια είναι η βέλτιστη διαδρομή; Με μετρό(νομίζω είχατε πει έχει 2 αλλαγές) ή με λεωφορείο( υπάρχει εξπρές με 5 ευρώ αλλά δεν ξέρω που κάνει στάσεις)
Και γενικά για 2 άτομα που θα είμαστε υπάρχει κάποιο ομαδικό εισιτήριο, βγάζεις κάρτα όπως στην Αθήνα και την επαναφορτίζεις; Για 5 μέρες τι προτείνετε για αγορά εισιτηρίου;
Ευχαριστώ πάααρα πολύ!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ!
Ξέρω ότι έχει αναφερθεί, αλλά για να πάμε από αεροδρόμιο (Τ1) προς το σπίτι (Κοντά στον καθεδρικό της Αλμουδένα) ποια είναι η βέλτιστη διαδρομή; Με μετρό(νομίζω είχατε πει έχει 2 αλλαγές) ή με λεωφορείο( υπάρχει εξπρές με 5 ευρώ αλλά δεν ξέρω που κάνει στάσεις)
Και γενικά για 2 άτομα που θα είμαστε υπάρχει κάποιο ομαδικό εισιτήριο, βγάζεις κάρτα όπως στην Αθήνα και την επαναφορτίζεις; Για 5 μέρες τι προτείνετε για αγορά εισιτηρίου;
Ευχαριστώ πάααρα πολύ!
Η πτήση μου έφτανε Μαδρίτη στι 1:30 το ξημέρωμα οπότε δεν γνωρίζω να σου πω πως να πας κέντρο καθώς εκείνη την ώρα που έφτασα πήρα Uber για Gran Via ( εκέι μέναμε ) το οποίο κόστισε 17 ευρώ.
Επίσης στην επιστροφή έφυγα αεροπορικώς από Σεβίλλη οπότε πάλι δεν μπορώ να σου φανώ χρήσιμος.
Στο θέμα του μετρό! Βγάζεις υποχρεωτικά την κάρτα του μετρό (μια πλαστική είναι) και μπορείτε να έχετε 2 άτομα μια κάρτα όπως είχαμε εμείς.
Καθώς χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα μετρό, κάθε φορά που μπαίναμε αγοράζαμε 2 εισητήρια αλλά από τις 5 μέρες που έμεινα Μαδρίτη, ζήτημα να χρησιμοποίησα μετρό 6 φορές. Γενικά περπατιέται η πόλη εύκολα. Οπότε θα σου έλεγα τις λίγες φορά΄ς που θα μπεις μετρό αγόρασε εισητήριο. Ωστόσο μπορείς να ακούσεις και άλλες απόψεις μελών γιατί εγώ που στο λέω αυτό, περπάταγα μέσο όρο 18 χλμ την ημέρα
Οτιδήποτε χρειαστείς στην διάθεση σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom