Ισπανία Μαδριτη

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει παει κανένας bernabeu για αγωνα της ρεαλ αν χρειάζεται ταυτότητες και αμκα οπως εδω ελλαδα και επισης για επίσκεψη στο μουσειο αν μπορούμε να μπουμε και μεσα στα αποδυτήρια και στις εξέδρες γενικα τι παρέχει το εισιτήριο..
Σου έχει απαντήσει η @Sassenach77 Απλά συμπληρώνω όταν η Ρεάλ παίζει Ευρωπαικά παιχνίδια
ζητάνε ταυτότητα. Για το δικό τους πρωτάθλημα όχι.
Καλόν είναι να την έχεις μαζί σου όμως.
Για τουρ στο γήπεδο, αποδυτήρια, μουσείο κλπ είναι ξεχωριστό εισιτήριο και θα πρέπει να μην έχει
η ομάδα αγώνα εκείνη την ημέρα. (πολλές φορές επιτρέπουν κάποιες ώρες όταν έχει παιχνίδι).
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Στη Μπαρτσελόνα πάντως με το εισιτήριο έμπαινες στο μουσείο, μετά πέρναγες στην εξέδρα των επισήμων, το tour συνέχιζε στα αποδυτήρια (φιλοξενούμενων) και μετά στο μαγαζί για ψώνια. Τις ημέρες των αγώνων το tour δεν έχει τη βόλτα στα αποδυτήρια.
Υποθέτω το ίδιο ισχύει και στη ρεαλ
 

elli poupou

Member
Μηνύματα
21
Likes
42
Για όποιον ενδιαφέρεται για Τολέδο, απλά να επιβεβαιώσω ότι το Mirrador Del Vale και όπως πάει ο δρόμος αριστερά/δεξιά είναι για θέα φάτσα τη πόλη (thanks για τις πληροφορίες συνφορουμίτες/συνφορουμίτισσες :)) . Επειδή ήθελα να πάω σούρουπο και να μείνω μέχρι να βραδιάσει και να δω τη πόλη και φωτισμένη, πήρα το hop-on/hop-off τουριστικό λεωφορείο (είχα περπατήσει ήδη περίπου 12κμ όλη τη μέρα στο κέντρο της πόλης, θα μπορούσα να περπατήσω άλλα 2-3κμ να πάω αλλά η επιστροφή αργά το βράδυ θα μου ήταν σκότωμα, άρα πήρα το λεωφορείο ;)).
Το λεωφορείο ξεκινάει από Αλκαζάρ, εισιτήρια κόβεις στη πλατεία Zocodover, 15€ (αν το συνδιάσεις με μουσεία, ανεβαίνει η τιμή). Ενώ δε φαίνονται και λίγα, τουλάχιστον δε το μετάνιωσα όχι μόνο γτ γλίτωσα λίγο περπάτημα, αλλά γτ όταν παίρνει τον ανήφορο και ξεδιπλώνεται σιγά σιγά η πόλη μπροστά σου, σε αποζημιώνει η θέα. Είδα ότι περνάει και ένα αστικό (L71) αλλά δε το έψαξα πολύ.

Τώρα για θέα από τη μεριά της πόλης προς το ποτάμι και απέναντι (προς Del Vale δλδ), δύο σήμεια που πήγα και μου άρεσαν ήταν:
El Espíritu del Monumento a Bolívar
Mirador del Alcázar

Όποιος θέλει κι' άλλες πληροφορίες για Τολέδο/μετακίνηση από Μαδρίτη ας μου στείλει :)
Τα φώτα σου θέλω...
Πάμε Μαδρίτη και μόλις φτάσουμε θέλουμε να φύγουμε για Τολέδο όπου θα κάνουμε.και μια διανυκτέρευση. Ερώτηση: αν βγάλουμε κάρτα απεριόριστων διαδρομών για τα ΜΜΜ για τις ζώνες a & t περιλαμβάνεται και το τρένο για Τολέδο???

Αξίζει να βγάλεις κάρτα και για τις δύο ζώνες?
Ευχαριστώ...😁
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Δυστυχώς δε γνωρίζω αν περιλαμβάνεται και το τρένο για Τολέδο στην κάρτα. Δεν είμαι σίγουρος ποια ζώνη t εννοείς, εδώ βλέπω η Α καλύπτει μεγάλος μέρος:
https://www.planometromadrid.org/mapas-metro/precios-metro-madrid-2022.png

Γενικά, δε νομίζω να χρειάζεται να βγείτε μακρυά από το κέντρο στη Μαδρίτη (εκτός αν το ξενοδοχείο σας είναι μακρυά).
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πάει Μαδρίτη αρχές Ιουλίου (πολύ αρχές) υπάρχει πιθανότητα να μην τον βρουν λιπόθυμο από τη ζέστη ή θα ήταν σκόπιμο να έχει ετοιμάσει μια διαθήκη πριν την αναχώρηση (ναι, δεν μπορώ την πολλή ζέστη);
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πάει Μαδρίτη αρχές Ιουλίου (πολύ αρχές) υπάρχει πιθανότητα να μην τον βρουν λιπόθυμο από τη ζέστη ή θα ήταν σκόπιμο να έχει ετοιμάσει μια διαθήκη πριν την αναχώρηση (ναι, δεν μπορώ την πολλή ζέστη);
Είχα επιβιώσει πέρσι(2021).Γύρω στους 30-34 πρέπει να είχε μαξ.Έχω μέτρια ανοχή στην ζέστη.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Προσωπικά δεν θυμάμαι να υπέφερα πολύ.Θεώρησα ότι δεν είχε διαφορά απο Αθήνα.
Ευχαριστώ. Θα εξετάσω και την προοπτική μιας Μαδρίτης, λοιπόν, μιας και βλέπω ότι έχει πολλά και καλά καταλύματα σε νορμάλ τιμές στο κέντρο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ευχαριστώ. Θα εξετάσω και την προοπτική μιας Μαδρίτης, λοιπόν, μιας και βλέπω ότι έχει πολλά και καλά καταλύματα σε νορμάλ τιμές στο κέντρο.
Δεν θα χρειασθείς και ρεβολουτ..Να το εκτιμήσεις ανάλογα ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ακούγεται εντάξει για καλοκαίρι. Από υγρασία, που αυτή δημιουργεί την ανυπόφορη αίσθηση;
Το 2021 ηταν μια εξαιρετικα δροσερη χρονια στην Ισπανια, το μονο καλοκαιρι της ζωης μου που δεν εβαλα ανεμιστηρα και κοιμομουν σκεπασμενη. Δεν ειναι δειγμα. Αρχες Ιουλιου Μαδριτη αν πετυχεις κατω απο 35 μες στη μερα θα εισαι τυχερος, εχει πολλη ζεστη, ανετα φτανει 40. Το καλο ειναι οτι δεν εχει καθολου υγρασια βεβαια, οποτε ειναι σημαντικα πιο υποφερτη. Ποτε δε ξερεις βεβαια, αλλα το πιο πιθανο ειναι να ζεσταθεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom