Ισπανία Μαδριτη

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καρτα μέτρο Μαδρίτη συμφέρει και για πρακτικούς λόγους για να μην καθεσαι να βγαζεις μεμονωμένα εισητηρια .. Επειδη όντως πέφτει και περπάτημα δε χρειάζεται να χρησιμοποιεις ολη την ωρα μετρό ισχύει..Νομιζω τα χρήματα οσες φορές το υπολογισα πανω κατω τα ιδια είναι..
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Πετάω αύριο για Μαδρίτη και μάλλον θα έχω χρόνο για μια σκάρτη μέρα σε Τολέδο. Ποια είναι τα βασικά σημεία να δεις κανείς εκεί? Οκ, θα περπατήσω στα στενά, αλλά υπάρχει π.χ. κάποιο "viewpoint" για θέα? Ή κάποιο μονοπάτι σε τείχη? Αν καταφέρω και μείνω και βράδυ, υπάρχει κάποιο σημείο που βλέπεις την πόλη φωτισμένη?
Ευχαριστώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πετάω αύριο για Μαδρίτη και μάλλον θα έχω χρόνο για μια σκάρτη μέρα σε Τολέδο. Ποια είναι τα βασικά σημεία να δεις κανείς εκεί? Οκ, θα περπατήσω στα στενά, αλλά υπάρχει π.χ. κάποιο "viewpoint" για θέα? Ή κάποιο μονοπάτι σε τείχη? Αν καταφέρω και μείνω και βράδυ, υπάρχει κάποιο σημείο που βλέπεις την πόλη φωτισμένη?
Ευχαριστώ!
Mirador del Valle

Edit: Εντός της πόλης ωραία θέα προσφέρει το Alcazar.
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Thanks! Γνωρίζεις αν πηγαίνει κάποιο τουριστικό λεωφορειάκι εκεί? Αλλιώς θα το κόψω με τα πόδια από κέντρο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Thanks! Γνωρίζεις αν πηγαίνει κάποιο τουριστικό λεωφορειάκι εκεί? Αλλιώς θα το κόψω με τα πόδια από κέντρο.
Πόδια ναι😊😊.. Κανα τέταρτο αν δεν μπερδεύομαι
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Thanks! Γνωρίζεις αν πηγαίνει κάποιο τουριστικό λεωφορειάκι εκεί? Αλλιώς θα το κόψω με τα πόδια από κέντρο.
Όχι δεν το γνωρίζω αυτό, είχα αυτοκίνητο, αλλά και να μην είχα πάλι θα πήγαινα με τα πόδια! Δεν είναι μεγάλη η απόσταση (~2,5 χλμ απο το κέντρο της πόλης) και αν έχει καλό καιρό άνετα γίνεται με τα πόδια. Πήγα απόγευμα και ήταν πολύ ωραία ώρα για φωτογραφίες!
Θα σου πρότεινα να μείνεις βράδυ. Το Τολέδο έχει άλλη όψη το βράδυ, είναι μαγική η αύρα του! Είναι απο το ομορφότερα μέρη της Ισπανίας!....Έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος. Δεν ξέρω ποια είναι τα γούστα σου, αλλά αν θέλεις να δεις κάτι εσωτερικά, τότε να δεις τον καθεδρικό!
Καλά να περάσεις!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Πετάω αύριο για Μαδρίτη και μάλλον θα έχω χρόνο για μια σκάρτη μέρα σε Τολέδο. Ποια είναι τα βασικά σημεία να δεις κανείς εκεί? Οκ, θα περπατήσω στα στενά, αλλά υπάρχει π.χ. κάποιο "viewpoint" για θέα? Ή κάποιο μονοπάτι σε τείχη? Αν καταφέρω και μείνω και βράδυ, υπάρχει κάποιο σημείο που βλέπεις την πόλη φωτισμένη?
Ευχαριστώ!
Για όποιον ενδιαφέρεται για Τολέδο, απλά να επιβεβαιώσω ότι το Mirrador Del Vale και όπως πάει ο δρόμος αριστερά/δεξιά είναι για θέα φάτσα τη πόλη (thanks για τις πληροφορίες συνφορουμίτες/συνφορουμίτισσες :)) . Επειδή ήθελα να πάω σούρουπο και να μείνω μέχρι να βραδιάσει και να δω τη πόλη και φωτισμένη, πήρα το hop-on/hop-off τουριστικό λεωφορείο (είχα περπατήσει ήδη περίπου 12κμ όλη τη μέρα στο κέντρο της πόλης, θα μπορούσα να περπατήσω άλλα 2-3κμ να πάω αλλά η επιστροφή αργά το βράδυ θα μου ήταν σκότωμα, άρα πήρα το λεωφορείο ;)).
Το λεωφορείο ξεκινάει από Αλκαζάρ, εισιτήρια κόβεις στη πλατεία Zocodover, 15€ (αν το συνδιάσεις με μουσεία, ανεβαίνει η τιμή). Ενώ δε φαίνονται και λίγα, τουλάχιστον δε το μετάνιωσα όχι μόνο γτ γλίτωσα λίγο περπάτημα, αλλά γτ όταν παίρνει τον ανήφορο και ξεδιπλώνεται σιγά σιγά η πόλη μπροστά σου, σε αποζημιώνει η θέα. Είδα ότι περνάει και ένα αστικό (L71) αλλά δε το έψαξα πολύ.

Τώρα για θέα από τη μεριά της πόλης προς το ποτάμι και απέναντι (προς Del Vale δλδ), δύο σήμεια που πήγα και μου άρεσαν ήταν:
El Espíritu del Monumento a Bolívar
Mirador del Alcázar

Όποιος θέλει κι' άλλες πληροφορίες για Τολέδο/μετακίνηση από Μαδρίτη ας μου στείλει :)
 

spirosale

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα. Πετάω 3 Νοεμβρίου για Βαλένθια θα καθίσω μέχρι 7 Νοεμβρίου.. μετά θα πάω Μαδρίτη και σκέφτομαι να πάω με τρένο αντί για αεροπλάνο. Εσείς τι λέτε αξίζει έχω βρει σε κάποια site αρκετά καλές τιμές και σύνολο 2 ώρες η διαδρομή.. τώρα για Μαδρίτη θα καθίσουμε 5 μέρες.. αν έχετε να προτείνετε μέρη και αξιοθέατα να δούμε γιατί είναι η πρώτη φορά που πάμε.. Υ.Γ 3 φίλοι θα είμαστε
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.757
σκέφτομαι να πάω με τρένο αντί για αεροπλάνο.
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Από Βαλένθια η διαδρομή είναι πολύ σύντομη και το τρένο
φτάνει μέσα στην πόλη. Αν η τιμή του εισιτηρίου είναι καλή όπως λες, εγώ θα το προτιμούσα.
Για Μαδρίτη έχει γραμμένα αρκετά στο φόρουμ. Κάνε μια αναζήτηση και αν έχεις απορίες,
ότι μπορούμε θα βοηθήσουμε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Συμφωνω με πανπαν. Αν σας ενδιαφερει η τεχνη, Reina Sofia, Prado και Thyssen. Βολτα στο Retiro.
Με 5 μερες προλαβαινετε να πατε και Τολεδο απο Μαδριτη, το στολιδι της Ισπανιας! Προσωπικα θα εμενα κι ενα βραδυ εκει, πρωτον γιατι εχει παρα πολλα να δεις (το εχω κανει τριημερο ψιλοχαλαρα και ημουν ισα-ισα), δευτερον για να το δεις φωτισμενο απο τα Μιραδορες και τριτον γιατι τη μερα γινεται ψιλοχαμος απο τουριστες.
 

spirosale

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
καλησπέρα και παλι παιδιά θα διαβάσω και τις προηγούμενες απαντήσεις να δω περίπου τι παίζει.. θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει παει κανένας bernabeu για αγωνα της ρεαλ αν χρειάζεται ταυτότητες και αμκα οπως εδω ελλαδα και επισης για επίσκεψη στο μουσειο αν μπορούμε να μπουμε και μεσα στα αποδυτήρια και στις εξέδρες γενικα τι παρέχει το εισιτήριο..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καλησπέρα και παλι παιδιά θα διαβάσω και τις προηγούμενες απαντήσεις να δω περίπου τι παίζει.. θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει παει κανένας bernabeu για αγωνα της ρεαλ αν χρειάζεται ταυτότητες και αμκα οπως εδω ελλαδα και επισης για επίσκεψη στο μουσειο αν μπορούμε να μπουμε και μεσα στα αποδυτήρια και στις εξέδρες γενικα τι παρέχει το εισιτήριο..
Δες εδώ Ισπανία - Ρεαλ Μαδριτης Ομαδα εισιτήρια

Εγώ έκλεισα 2-3 μέρες πριν τον αγώνα. Για το μουσείο και τα τουρ εκτός αγώνων δεν γνωρίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.423
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom