Ισπανία Μαδριτη

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Τολέδο και Μπερναμπέου είναι απίστευτα. Έχω πάει και σε tour και σε αγώνα. Αν στον αγώνα πας και είσαι πίσω δεν λέει (αλλά το κοντά θα σου βγει μια περιουσία ανάλογα τον αγώνα.).

Το Τολέδο την νύχτα έχει άλλο feeling όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Πράδο και Ρέινα, πήγα για να πω "το είδα και αυτό" πέρα από πίνακες του Δομίνικου και την Γκουέρνικα και 2-3 πίνακες ακόμη, δεν κατάλαβα και πολλά (το Ρέινα είναι δωρεάν το Πράδο έχει δωρεάν είσοδο απογευματινές ώρες).

Απλά ακόμη και δωρεάν στο Πράδο είχε τουλάχιστον 50 λεπτά αναμονή (αν ήμουν μόνος σιγά μην περίμενα, αλλά το έτερον ήμισυ είναι πολύ των γραμμάτων και της τέχνης)

Υ.Γ O @Yorgos το έθεσε πολύ σωστά, είναι ανάλογα τι σε ενδιαφέρει.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Εννοώ συγκεκριμένες ώρες * παράλειψη μου.



Free of charge days
Monday*
7:00 - 9:00 p.m.
Wednesday-Saturday*
7:00 - 9:00 p.m.
Sunday
1:30 - 7:00 p.m.
April 18, May 18 and October 12, December 6
Open and free all day
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Το να δώσεις 10-20 ευρό σε κάθε ένα από αυτά τα μουσεία είναι υπερβολή, ειδικά αν δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου! Και δεν μίλησα συγκεκριμένα για το reina Sofia ή το Prado, που πήγα, αλλά φυσικά και τα θεώρησα ακριβά. Έχει πάρα πολλά μουσεία η Μαδρίτη που τα υπερκοστολογούν. Βέβαια ο καθένας αποφασίζει ποιο είναι το budget που θα διαθέσει για το ταξίδι του.
Το να δώσεις 10 € (απλή είσοδο) ή 14 € με το audioguide για να μπεις στο Reina Sofia και να δεις τη Guernica του Picasso, μάλλον είναι μικρό και καθόλου υπερβολικό αντίτιμο...
Ακόμη και τίποτα να μην γνωρίζεις από τέχνη η περιγραφή και η ανάλυση του έργου με το audioguide ήταν ότι πιο συγκλονιστικό έχω ακούσει!!
Για τις ώρες με δωρεάν είσοδο στο Prado (15 € το εισιτήριο) να υπολογίζει κάποιος ουρές δεκάδων μέτρων!!
Κατά τα άλλα, σίγουρα τα δύο μεγάλα μουσεία της Μαδρίτης δεν είναι υπερκοστολογημένα σε σχέση με άλλα μουσεία της Ευρώπης.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Στη μαδριτη που μπορουμε να βρουμε outlet με επωνυμα ρουχα;
ποιο μαγαζι προτεινετε για να δουμε φλαμενγκο;
λιγο νωρις οι ερωτησεις μια και θα παω νοεμβριο αλλα να οργανωθουμε σιγα σιγα
 
Last edited by a moderator:

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Καλησπέρα ,

σε 10 μέρες φεύγουμε για Μαδρίτη οικογενειακώς ( παιδιά 6 και 8 χρονών).

θα μέινουμε 4 μέρες ολόκληρες και έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο.

Εχουμε σκοπό να πάμε Τολέδο και Σεγκόβια μονοήμερες..

Δεδομένου πως θα έχουμε 2 μονοήμερες λοιπόν, αξίζει να πάμε στο El escorial ή να "επενδύσουμε" περισσότερες βόλτες στην πόλη?

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια μουσεία ή μέρη για παιδιά?
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν λειτουργούν τα ανοικτά τουριστικά λεωφορεία (hopon hopoff) στη Μαδρίτη;
Θα είμαι εκεί τη παραπάνω εβδομάδα για μια μέρα μόνο οπότε θα ήθελα να κάνω ένα γύρω με το τουριστικο λεωφορείο.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν λειτουργούν τα ανοικτά τουριστικά λεωφορεία (hopon hopoff) στη Μαδρίτη;
Θα είμαι εκεί τη παραπάνω εβδομάδα για μια μέρα μόνο οπότε θα ήθελα να κάνω ένα γύρω με το τουριστικο λεωφορείο.
Καλησπέρα,
Ήμουν Μαδρίτη πριν 3 εβδομάδες και τότε δεν πήρε το μάτι μου κανένα! Τώρα αν είχε και δεν το ειδα τι να σου πω!
Επίσης στο site τους, δίνουν ημερομηνίες μετά τις 16 Σεπτέμβριου!
Όποτε μάλλον δεν πρέπει να έχει
Μπορείς βέβαια αν πας και δεν βρεις να περπατήσεις στο κέντρο με τα πόδια!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ανταπόκριση προ δύο μηνών, απλά για να το έχει στο νου του αν βρεθεί εκεί κάποιος ή κάποια:
Στη δωρεάν επίσκεψη που παίζει τα απογεύματα για Πράντο και Ρέινα Σοφία δεν ισχύει/ίσχυε πλέον το περιμένεις στη σειρά και μπαίνεις, καθώς έχει μπεί όριο ατόμων λόγω κόβιντ.
Στο Πράντο φάγαμε άκυρο καθώς ήταν κλεισμένες οι φρη θέσεις για κάνα-δυο μέρες μετά, αλλά στο Ρέινα Σοφία μπορέσαμε και κλείσαμε ονλάιν 10 λεπτά πριν, ενώ έπαιζε και ουρά για όσους δεν είχαν βγάλει εισιτήριο ιντερνετικά, καθώς δεν είχαν εξαντληθεί οι θέσεις για εκείνη τη μέρα. Επίσης ένα μεγάλο κομμάτι του δευτέρου ορόφου ήταν κλειστό λόγω εργασιών, αλλά όχι και το δωμάτιο που βρίσκεται η Guernica (στο οποίο θα συμβούλευα κάποιον να πάει απευθείας για να μην περιμένει).

Τουριστικό τραινάκι στο Τολέδο επίσης θέλει να κλείσεις κάποια ώρα πριν γιατί γεμίζουν οι θέσεις (είπα μια φορά να μην ταλαιπωρήσω την κοπέλα μου και περπατάμε μες στη ζέστη, ενώ ταξί δεν είδαμε μέσα στο ιστορικό κέντρο, και πάλι καλά).
Επίσης για Τολέδο το λεωφορείο είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να πας, αλλά ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνετε ένα ταξιδάκι μέσα στη Μαδρίτη για να πάτε ή να φύγετε από τον αντίστοιχο σταθμό. Από την άλλη, αν πάτε με τραίνο να έχετε το νου σας ότι ο σταθμόςστη Μαδρίτη θυμίζει πιο πολύ αεροδρομίο παρά σιδηροδρομικό σταθμό, οπότε αν έχετε εισιτήριο φροντίστε να μην πάτε τελευταία στιγμή και τρέχετε και δεν φτάνετε.

Κάτι άλλο καινούριο δεν νομίζω πως έχω να προσθέσω (α, ήταν κλειστή και ολόκληρη η Plaza de España λόγω έργων), ζωή σε μαγαζιά-πλατείες κτλ σαν να μην υπήρχε κόβιντ, θα διαφωνήσω με το Yorgo για τα κόκκινα τουβλάκια που ναι μεν είναι παντού και μπορεί να κουράζουν, αλλά προσωπικά τα λατρεύω από μικρός σαν εικόνα (αν και θα μου ταίριαζαν περισσότερο σε πιο βόρειες πόλεις), καλά να περάσει όποια/-ος βρεθεί εκεί. :)

Bukaneros.jpg
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Από αεροδρόμιο μπορω να παρω κάποια κάρτα που να καλύπτει και μεταφορά στο κέντρο αλλά και μετρό/λεωφορείο για πολλές μέρες? Κάτι σαν εβδομαδιαία κάρτα δλδ αλλά να πιάσει και από/προς αεροδρόμιο (γιατί πχ σε άλλες πόλεις κάποιες εβδομαδιαίες κάρτες καλύπτουν μόνο κεντρικές ζώνες και θες έξτρα για αεροδρόμιο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom