Ισπανία Μαδριτη

magda kal

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Υπάρχει ωραιότατο 24ωρο λεωφορείο από το αεροδρόμιο για κέντρο, που έτσι κι αλλιώς είναι πιο βολικό και πιο γρήγορο από το Μετρό (με το Μετρό θες δυο αλλαγές για να φτάσεις στη Sol !!! ).
http://www.aeropuertomadrid-barajas.com/transportation/madrid-airport-bybus.htm

Καλησπέρα! Διαβάζοντας τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την Μαδρίτη, έχω κάποιες ακόμα απορίες που ίσως θα μπορούσες να με βοηθήσεις.Την τρίτη 31/10 ταξιδεύω για Μαδρίτη και μελετώντας το φόρουμ προσπαθώ να βρώ ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μετακινηθούμε από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Φτάνουμε στο barajas γύρω στις 11:00, θα είμαστε 4 άτομα (οπότε σκεφτόμουν μήπως συμφέρει καλύτερα ταξί) και θα μένουμε κοντά στο prado.
Καλησπέρα! Διαβάζοντας τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την Μαδρίτη, έχω κάποιες ακόμα απορίες που ίσως θα μπορούσες να με βοηθήσεις.Την τρίτη 31/10 ταξιδεύω για Μαδρίτη και μελετώντας το φόρουμ προσπαθώ να βρώ ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μετακινηθούμε από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Φτάνουμε στο barajas γύρω στις 11:00, θα είμαστε 4 άτομα (οπότε σκεφτόμουν μήπως συμφέρει καλύτερα ταξί) και θα μένουμε κοντά στο prado.[/QUOTE]
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να το ψαξω. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ιδρωνω ακομη οταν το σκεφτομαι. 2 φορες προσπαθησα και ξανακατεβηκα.
Ψαξτο να το εχω υποψιν αλλα για να λες οτι φοβηθηκες...Εχω μεγαλο θεμα με το υψος οπότε.

Κατι ακομα. Αξιζει να περιμενω την ουρα στο Ρεινα για δωρεαν εισοδο για να δω εστω την Γκουερνικα? Αλλα και για το Πραδο να δω καποια βασικα? Ειναι τοσο τρομερες οι ουρες?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Ειχα πασο για δωρεαν εισοδο και μπηκα με τις ωρες πρωι. Το θεμα εκτος απο τις ουρες ειναι οτι θα εχεις μονο 2 ωρες στα μουσεια και δεν φτανουν ουτε για πλακα. Αν ειναι μονο για να δεις Γκουερνικα, καψε το υπολοιπο μουσειο Ρεινα.
Το Πραδο κλειστο κανονικα, αξιζει καθε ευρω που θα δωσεις.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Κατι ακομα. Αξιζει να περιμενω την ουρα στο Ρεινα για δωρεαν εισοδο για να δω εστω την Γκουερνικα? Αλλα και για το Πραδο να δω καποια βασικα? Ειναι τοσο τρομερες οι ουρες?
Για το Πράδο που ξέρω, οι ουρές είναι πελώριες και ο κόσμος μπαίνει τμηματικά μέσα. Συνεπώς μην υπολογίζεις ότι θα έχεις δύο ώρες στην διάθεσή σου μέσα στο μουσείο. Μπορεί να σου μείνει μόνο μία. Οπότε καλύτερα να πληρώσεις για να το απολαύσεις!
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Prado προσπερνας τις ουρές με online εισητήριο(skip the lines) .Πας στις εκδόσεις εισιτηρίων ,δείχνεις στους σεκιουριτάδες στις κορδέλες εκεί το εισιτήριο και έπειτα μπαίνεις για έλεγχο .Εκεί ίσως έχει ουρά στον έλεγχο. Επίσης ,για φαγητό που ρώτησε κάποιος παραπάνω,θυμάμαι μου έκανε καλή εντύπωση το lamucca ,για φαγητό .Μακριά από topolino.

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187514-d1216216-Reviews-Lamucca-Madrid.html
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Prado προσπερνας τις ουρές με online εισητήριο(skip the lines) .Πας στις εκδόσεις εισιτηρίων ,δείχνεις στους σεκιουριτάδες στις κορδέλες εκεί το εισιτήριο και έπειτα μπαίνεις για έλεγχο .Εκεί ίσως έχει ουρά στον έλεγχο.
Gracias!
Εγώ απλά ρώτησα για τις ώρες με την δωρεάν είσοδο αν αξίζει η αναμονή. Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν θέλω να χάνω πολύ χρόνο σε μουσεία και επειδή θέλω να δω συγκεκριμένα έργα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.322
Likes
17.450
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
@giannismits εμένα η γνώμη μου είναι να μην χάσεις το Τολέδο. Είναι κρίμα να φτάσεις τόσο κοντά του και να μην πας να το δεις. Και εις όφελος τίνος; μιας λεωφόρου παραπάνω περπάτημα στη Μαδρίτη; Προλαβαίνεις να τη γευτείς τη Μαδρίτη τις υπόλοιπες ημέρες. Στο Τολέδο αξίζει να δεις όλα όσα ανέφερε παραπάνω η @paefstra (ειδικότερα μη χάσεις ΅την ταφή του κόμητα Οργκαθ΅ του Ελ Γκρέκο), αλλά και το πανόραμα. Προλαβαίνεις άνετα σε μια ημερήσια από Μαδρίτη.
Όσον αφορά τη δωρεάν είσοδο στα μουσεία της Μαδρίτης την έχω εκμεταλλευτεί και εγώ στο παρελθόν.
Συγκεκριμένα στις 4 ημέρες που ήμουν εκεί έκανα το εξής: το πρωί γυρνούσα σε διάφορα (βόλτα στη Μαδρίτη, ημερήσια σε Τολέδο, ημερήσια σε Σεγκόβια) και στις 6:00 που ξεκινούσε το δωρεάν ήμουν έξω από το Πράδο. Ουρές υπήρχαν, αλλά προχωρούσαν γρήγορα. Ετσι είδα το Πράδο σε δυο δόσεις και το Ράινα σε άλλες δύο.
Ειδικά το Ράινα που είναι πολύ κοντά στο σταθμό Atocha... 7 παρά ήμουν στο σταθμό και στις ... 7:05 ήμουν μπροστά στην Γκερνίκα.
Καλά να περάσεις.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Gracias!
Εγώ απλά ρώτησα για τις ώρες με την δωρεάν είσοδο αν αξίζει η αναμονή. Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν θέλω να χάνω πολύ χρόνο σε μουσεία και επειδή θέλω να δω συγκεκριμένα έργα.
στο πραδο ηταν πελωρια, για μενα δεν αξιζει
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστω @Grerena κι εσυ με επεισες;) Αυτο που λες για τη Μαδριτη και τις δωρεαν εισοδους νομιζω ειναι το καλυτερο. Και ειναι μεγαλη υποθεση να μπεις δωρεαν σε τετοια Μουσεια με τοσα αριστουργηματα. Ειδικα για μενα που οπως εχω ξαναπει δεν θελω να χαλαω πολλες ωρες στα Μουσεια οσο σημαντικα και να ειναι. Βεβαια βλεποντας και κανοντας γιατι αν οι ουρες δεν προχωρανε γρηγορα μπορει και να μην εχω υπομονη να περιμενω. Θα το επιχειρησω και στα ανακτορα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Σ'ευχαριστω @Grerena
Θα το επιχειρησω και στα ανακτορα.
Εμενα τα ανακτορα δεν με ενθουσιασαν. Επαναληψεις του ιδιου σκηνικου. Ποσα σαλονακια σκαλιστα και πορσελανες να δεις πια; Ευτυχως που δεν το πληρωσα κι αυτο, μονο δωρεαν θα πηγαινα και στα γρηγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom