Βέλγιο Γαλλία Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Βρε μια χαρά είναι μη το μεγαλοποιείς. Σιγά μην είναι βάσανο. Ο καθένας άλλωστε παίρνει ότι θέλει από μια ιστορία. Σε όλες υπάρχει κάτι χρήσιμο να πάρεις. Απλά επειδή κι εγώ γράφω σ'αυτό το στυλ και έχω γράψει 21 ιστορίες, πλέον προσπαθώ να μη καταγράφω το κάθε δρομάκι που περνάω ή το κάθε κτίριο που φωτογραφίζω ή να αναφέρω την κάθε ιστορική λεπτομέρεια και από τις χιλιάδες φωτό μου προσπαθώ να επιλέξω τις top (προσπαθώ). Επειδή γράφεις περίπου σαν εμένα γι'αυτό και έκανα αυτό το σχόλιο.

Δεν μου απάντησες όμως. Είναι τελικά η Γάνδη τόσο κορυφαία όσο αποτυπώνεται στις φωτό σου? Μας ξεσήκωσες να την επισκεφτούμε.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βρε μια χαρά είναι μη το μεγαλοποιείς. Σιγά μην είναι βάσανο. Ο καθένας άλλωστε παίρνει ότι θέλει από μια ιστορία. Σε όλες υπάρχει κάτι χρήσιμο να πάρεις. Απλά επειδή κι εγώ γράφω σ'αυτό το στυλ και έχω γράψει 21 ιστορίες, πλέον προσπαθώ να μη καταγράφω το κάθε δρομάκι που περνάω ή το κάθε κτίριο που φωτογραφίζω ή να αναφέρω την κάθε ιστορική λεπτομέρεια και από τις χιλιάδες φωτό μου προσπαθώ να επιλέξω τις top (προσπαθώ). Επειδή γράφεις περίπου σαν εμένα γι'αυτό και έκανα αυτό το σχόλιο.

Δεν μου απάντησες όμως. Είναι τελικά η Γάνδη τόσο κορυφαία όσο αποτυπώνεται στις φωτό σου? Μας ξεσήκωσες να την επισκεφτούμε.
Νυχτοπούλι και εσύ!!
Δεν κοιμάσαι τέτοια ώρα?

Είναι θεωρώ ακόμα καλύτερη απ' ότι φαίνεται στις φωτογραφίες!
Βάλτην σύντομα στο πρόγραμμα!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλημέρα. Είμαι γοητευμένος από την αφήγηση, τις φωτογραφίες. Στο ταξιδιωτικό πρόγραμμα επιθυμιών προστέθηκε πάνω - πάνω "Γάνδη"!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα. Είμαι γοητευμένος από την αφήγηση, τις φωτογραφίες. Στο ταξιδιωτικό πρόγραμμα επιθυμιών προστέθηκε πάνω - πάνω "Γάνδη"!
Καλημέρα και σε εσένα!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Εύχομαι η επιθυμία "Γάνδη" να πραγματοποιηθεί σύντομα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εμένα μ' αρέσει τόσο η ιστορία, που μου έρχεται να ξαναπάω!
Πάντως, όταν είχα πάει εγώ μονοήμερη, η πόλη δεν ήταν ούτε τόσο φωτεινή, ούτε τόσο ζωντανή. Ήταν τέλη Απριλίου, δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό. Πολύ όμορφα κτήρια, αλλά είχε πολύ κρύο και δεν είχε πολύ κόσμο στο δρόμο. Διαβάζοντας αυτή την ιστορία μου έρχεται να ξαναπάω, αλλά καλοκαίρι.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εμένα μ' αρέσει τόσο η ιστορία, που μου έρχεται να ξαναπάω!
Σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου αρέσει η ιστορία.

Πάντως, όταν είχα πάει εγώ μονοήμερη, η πόλη δεν ήταν ούτε τόσο φωτεινή, ούτε τόσο ζωντανή. Ήταν τέλη Απριλίου, δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό. Πολύ όμορφα κτήρια, αλλά είχε πολύ κρύο και δεν είχε πολύ κόσμο στο δρόμο. Διαβάζοντας αυτή την ιστορία μου έρχεται να ξαναπάω, αλλά καλοκαίρι.
Ήμουν πάρα πολύ τυχερή και "έπεσα" σε πολυήμερη καλοκαιρία με ηλιόλουστες μέρες, υψηλές θερμοκρασίες και καθόλου βροχή. Σίγουρα αυτό συνέβαλε στο να δω την πόλη με διαφορετική ματιά, αφού συνέχεια ήμουν στους δρόμους, περπατούσα και κάθε σημείο που ανακάλυπτα με ενθουσίαζε και με έκανε να την αγαπώ όλο και πιο πολύ.

Πραγματικά δεν μπορώ να γνωρίζω πως θα ήταν τα πράγματα αν ο καιρός ήταν διαφορετικός.
Πολλές φορές οι συγκυρίες καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τις εντυπώσεις που αποκομίζουμε από κάποιο μέρος.
Αν και η ομορφιά της Γάνδης δεν νομίζω να υποβιβάζεται από τη βροχή ή το κρύο.
Η ζωντάνια της σαν πόλη ίσως.

Στις 26 Δεκέμβρη θα ξαναπάω, οπότε θα έχω ακόμα μια ευκαιρία να την ζήσω και στην χειμωνιάτικη εκδοχή της, θα δω τις διαφορές και θα κάνω τις συγκρίσεις, οπότε πλέον θα έχω ολοκληρωμένη άποψη και εικόνα.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Την επομενη φορα που θα πας, αν θελεις να παρεις καμμια 2 σφουγγαριστες για δωρο, πηγαινε η στο blokker, η ακομα και στο gamma, βεβαια αμα θελεις κι'αλλα στη διαθεση σου!
https://www.gamma.be/nl/winkels-en-...3.717424299999948&q=gent&feestdag=#search-bar
Και τα προϊοντα:
https://www.gamma.be/nl/assortiment/zoeken?text=mop
Αμα σου φαινονται οι τιμες τσιμπημενες, στο blokker:
https://www.blokker.be/nl/search?q=mop&hFR[tree-menu][0]=Huishoudelijk & Schoonmaak/Vloerwisser&nR[aggregatedPrice.offer][<=][0]=10

3 blokker εχει στο Gent & στα περιξ!

Κουβά δεν χρειαζεσαι, ρωτας κανενα 'παταταδικο' αν εχει να σου δωσει κανα αδειο κουβα απο frites saus (frit saus)!
Kαλα ταξιδια,
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Λοιπόν θα συνεχίσω την ιστορία χωρίζοντας τα μεγάλα κεφάλαια σε δύο μέρη, για να γίνει πιο εύκολη και πιο ξεκούραστη η ανάγνωση.

'Εκπτώσεις" σε υλικό, πληροφορίες και φωτογραφίες δεν θα κάνω.

Εφ΄όσον μου δόθηκε η ευκαιρία να ζήσω στην πόλη για αρκετές μέρες και να την γνωρίσω σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό, επιθυμώ και ευελπιστώ αυτή η ιστορία, να αποτελέσει έναν πλήρη (όσο είναι εφικτό) οδηγό, για την Γάνδη.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο (σε λεπτομέρειες και ιστορικές αναφορές εννοώ) στο φόρουμ, ούτε για τη Γάνδη, ούτε για τη Λιλ, πολύ περισσότερο δε, για την Οστάνδη, που θα ακολουθήσει στη συνέχεια της αφήγησης.

Στόχος μου είναι να καταγράψω με αναλυτικό τρόπο και λεπτομέρειες όλα όσα είδα, πιστεύοντας ότι θα βοηθήσουν τους μελλοντικούς επισκέπτες. Ο καθένας φιλτράροντας τις πληροφορίες μπορεί να τις χρησιμοποιήσει και να οργανώσει το δικό του επιθυμητό πρόγραμμα, για τις πόλεις που αναλύονται στην ιστορία.

Έχοντας επενδύσει "άπειρες" ώρες για τη συλλογή όλων των ιστορικών πληροφοριών για τα αξιοθέατα, όχι μόνο της Γάνδης, αλλά και των υπολοίπων πόλεων που επισκέφθηκα σε αυτό το ταξίδι, πιστεύω ότι η καταγραφή τους θα αποτελέσει μεγάλη βοήθεια και ευκολία για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες, κυρίως όταν θα έρθει η ώρα να οργανώσουν και το δικό τους ταξίδι σε κάποια/ες από τις πόλεις που αναλύονται στην ιστορία.

Τέλος πιστεύω ότι αυτή η ιστορία μπορεί να αποτελέσει κίνητρο, ώστε η Γάνδη να γίνει ένας "κανονικός προορισμός" και όχι μόνο μία "στάση" λίγων ωρών, πριν ή μετά από την Mπριζ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώνετε για να διαβάζετε και να σχολιάζετε την ιστορία.

Σύντομα η συνέχεια!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Κεφάλαιο 8
Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018
Μέρος 1ο


Ξεκίνησα τη μέρα περπατώντας τα 2 χιλιομετράκια μου μέχρι το κέντρο και διέσχισα τη γέφυρα Grasbrug στρίβοντας δεξιά στο πρώτο δρομάκι (Jan Breydelstraat). Αμέσως συνάντησα το επιβλητικό αρχοντικό του 18ου αιώνα, που στεγάζει το Design Museum, το μοναδικό Μουσείο στο Βέλγιο με διεθνή συλλογή έργων.

Γάνδη 10 (76).jpeg


Απέναντι από το Μουσείο υπάρχει ένα πολύ συμπαθητικό μαγαζάκι, το Nieuwe Brooderie Jaffa, το οποίο απλώνει τραπεζάκια και καρέκλες έξω στο πεζοδρόμιο και όσες φορές πέρασα από εδώ ήταν πάντα γεμάτο με κόσμο. Kάθε φορά σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να καθίσω και να απολαύσω ένα ρόφημα ή ένα σνακ, αλλά τελικά ποτέ δεν το έκανα. Πάντα υπερίσχυε η επιθυμία της εξερεύνησης και όχι της χαλάρωσης. Δίπλα στο καφέ ο δρόμος κάνει ένα μικρό άπλωμα και μερικά σκαλάκια οδηγούν πάνω από το ποτάμι. Αυτό το σημείο προσφέρει θέα στην πίσω πλευρά του τεράστιου κτιρίου Great Butchers΄Hall

γάνδη-8 (6).jpeg


αλλά και της παλιάς ψαραγοράς.

Γάνδη 10 (75).jpeg


Συνέχισα τη διαδρομή μου για να βγω στην πλατεία Sint Veerleplein η οποία βρίσκεται απέναντι από το κάστρο Gravensteen.

Γάνδη 10 (70).jpeg


Eδώ είναι και η κεντρική είσοδος της ψαραγοράς. Η πρόσοψη είναι διακοσμημένη στην κορυφή της με το άγαλμα του Ποσειδώνα, ενώ τα άλλα αγάλματα αντιπροσωπεύουν τους δύο ποταμούς της Γάνδης. Στο εσωτερικό του κτιρίου στεγάζεται το γραφείο τουριστικών πληροφοριών και μπήκα για να πάρω χάρτη της πόλης για τη συλλογή μου.

Γάνδη 10 (72).jpeg



Γάνδη 10 (73).jpeg


Ακριβώς απέναντι ορθώνεται επιβλητικό το Κάστρο Gravensteen, το Κάστρο της Αρίθμησης ή Κάστρο της Καταμέτρησης.

Γάνδη 10 (74).jpeg


Όπως έχω αναφέρει και στην αρχή της ιστορίας, σε αυτήν τη θέση υπήρχε ξύλινο Κάστρο, που πιθανώς χτίστηκε τον 9ο αιώνα και χρησίμευε ως έδρα των Counts of Flanders (δικαστήριο που λειτουργούσε υπό την εξουσία του Κόμη της Φλάνδρας και ασκούσε δικαιοδοσία σε ολόκληρη την περιφέρεια), έως ότου το εγκατέλειψαν τον 14ο αιώνα.

Το σημερινό Κάστρο χτίστηκε το 1180. Στο πέρασμα των αιώνων χρησιμοποιήθηκε ως δικαστήριο και φυλακή μέχρι που κατέρρευσε. Με τις πέτρες του Κάστρου οι άνθρωποι κατασκεύασαν σπίτια περιμετρικά του οικοδομήματος, ακόμη και στην ίδια την αυλή του. Το 1885 αγοράστηκε από τον Δήμο και ξεκίνησε έργο ανακαίνισης. Τα νεόκτιστα σπίτια αφαιρέθηκαν και τα τείχη αποκαταστάθηκαν στην αρχική τους κατάσταση.

Γάνδη 10 (71).jpeg



Γάνδη 10 (1).jpeg


Ακόμη και σήμερα είναι περιτριγυρισμένο από τάφρο.

Γάνδη 10 (69).jpeg



Γάνδη 10 (67).jpeg



Γάνδη 10 (65).jpeg



Γάνδη 10 (64).jpeg


Δεν είχα σκοπό να το επισκεφθώ εσωτερικά. Το άφησα εκκρεμότητα για την επόμενη φορά που θα έρθω στην πόλη. Μια επιγραφή πάνω από την Πύλη εισόδου δηλώνει, ότι ο Φίλιππος ήταν εκείνος που έχτισε αυτό το Κάστρο. Δεδομένου ότι οι πλούσιοι αριστοκράτες της Γάνδης άρχισαν να επεκτείνουν την επιρροή τους στην περιοχή, επιβάλλοντας προνόμια και μεταφράζοντας το κύρος τους σε εντυπωσιακά πέτρινα κτίρια, ο Φίλιππος έπρεπε να επιδείξει την εξουσία του κάνοντας και αυτός το δικό του πέτρινο Κάστρο, για να αποτελέσει τελικά το σημαντικότερο αξιοθέατο της πόλης.

Γάνδη 10 (68).jpeg



Γάνδη 10 (66).jpeg


Ώρες λειτουργίας:

Καλοκαιρινή περίοδος: 1 Απριλίου έως 31 Οκτωβρίου.
Ανοιχτό καθημερινά από τις 10:00 έως τις 18:00

Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 31 Μαρτίου.
Ανοιχτό καθημερινά από τις 9:00 έως τις 17:00

Κλειστό: 24, 25, 31 Δεκεμβρίου και 1η Ιανουαρίου.

Τιμές εισόδου:
10 ευρώ
6 ευρώ νέοι 12-25 ετών
7,5 ευρώ ομάδες άνω των 15 ατόμων και ηλικιωμένοι 65+​

Άφησα πίσω μου το Κάστρο και ακολουθώντας την οδό Kraanlei (η οποία ξεκινάει ακριβώς από την πλατεία Sint Veerleplein) βγήκα στο ποτάμι.

Γάνδη 10 (63).jpeg


H απέναντι πλευρά, μου πρόσφερε μαγικές ηλιόλουστες εικόνες, ενώ από την πρώτη στιγμή που είδα αυτό το μπαράκι στην άκρη του καναλιού, το λάτρεψα.

Γάνδη 10 (62).jpeg


Σε αυτόν τον δρόμο βρίσκεται ένα όμορφο κτίριο το Huis van Alijn (House of Alijn) που στεγάζει το Μουσείο Λαογραφίας στο οποίο ο επισκέπτης θα θαυμάσει πώς ζούσαν οι απλοί άνθρωποι στη Γάνδη.

Γάνδη 10 (3).jpeg



Γάνδη 10 (60).jpeg


Τοποθετεί την καθημερινή ζωή από τις αρχές του 20ου αιώνα, στους δύο Παγκοσμίους Πολέμους, μέχρι τη δεκαετία του ΄80. Κάθε δωμάτιο έχει τη δική του ιστορία. Έθιμα, παραδόσεις και τελετουργικά θυμίζουν το πρόσφατο ή το πιο μακρινό παρελθόν.

Γάνδη 10 (5).jpeg

Η εσωτερική αυλή του Μουσείου

Γάνδη 10 (4).jpeg

Η Πύλη εισόδου/εξόδου

Γάνδη 10 (6).jpeg


Απέναντι από το Μουσείο τρία ψηλά δέντρα μου πρόσφεραν σκιά και μερικά σιδερένια παγκάκια με κάλεσαν για ολιγόλεπτη ξεκούραση.

Συνεχίζοντας στην οδό Kraanlei

Γάνδη 10 (59).jpeg


έφτασα μπροστά στα “κτίρια-μπιζού”

Γάνδη 10 (58).jpeg


και έστριψα στη γέφυρα “κόσμημα” με το σκαλιστό καγκελάκι.

Γάνδη 10 (57).jpeg


Σε λίγο απλώθηκε μπροστά μου η Vrijdagmarkt (Friday Market), μια από τις παλαιότερες πλατείες της πόλης, η οποία έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην ιστορία της Γάνδης.

Γάνδη 10 (46).jpeg


Στη μέση της πλατείας στέκεται αγέρωχο το άγαλμα του Jacob Van Artevelde με το χέρι του απλωμένο προς την Αγγλία. Το άγαλμα είναι μια υπενθύμιση για μια μεγαλοπρεπή εποχή που πέρασε. Είναι σχεδόν σαν να έδειχνε στους κατόχους της αγοράς την κατεύθυνση της ευημερίας.

Ο Jacob Van Artevelde κατόρθωσε να αναιρέσει το μποϊκοτάζ των αγγλικών εισαγωγών μαλλιού, κατά τη διάρκεια του Eκατονταετούς Πολέμου μεταξύ Αγγλίας και Γαλλίας, τον 14ο αιώνα. Η βιομηχανία κλωστοϋφαντουργίας στη Γάνδη αναβίωσε χάρη σε αυτόν. Το 1345 δολοφονήθηκε κατά τη διάρκεια μιας εξέγερσης. Από το 1863 το άγαλμά του δείχνει προς την Αγγλία.

Γάνδη 10 (56).jpeg


Η πλατεία εκτός από πλούσια ιστορία έχει και σκοτεινό παρελθόν, αφού εδώ εκτελέστηκαν πολλοί άνθρωποι. Η τελευταία δημόσια εκτέλεση έγινε το 1822. Ο μικρός πέτρινος Πύργος Toreken, ο οποίος είναι εδώ από τον 15ο αιώνα, είναι σχεδόν, το μοναδικό κτίριο που έχει απομείνει και έχει παρακολουθήσει όλες αυτές τις φρικτές δολοφονίες.

Γάνδη 10 (55).jpeg


Στην κορυφή του, η γοργόνα κρατάει τον καθρέφτη της κόντρα στον άνεμο.

Γάνδη 10 (42).jpeg



Γάνδη 10 (41).jpeg


Κατά τη διάρκεια του 14ου αιώνα εργαζόμενοι στη γουνοποιία, αλλά και μεταποιητές δέρματος προβάτων διαπραγματεύονταν τα εμπορεύματά τους εδώ, σε ένα ξύλινο κτίριο. Αργότερα μετατράπηκε σε πέτρινο σπίτι. Το 1540 ο αυτοκράτορας Κάρολος τερμάτισε τη δύναμη των συντεχνιών. Από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο το κτίριο ήταν άδειο, κάτι το οποίο επηρέασε έντονα την ακεραιότητά του. Αργότερα αποκαταστάθηκε.

Γάνδη 10 (54).jpeg


Σήμερα το κτίριο στεγάζει το Poeziecentrum, τον τόπο στον οποίο συναντά κανείς την ποίηση της Φλάνδρας. Το επίκεντρο είναι η ποίηση της ολλανδικής γλώσσας και οι μεταφράσεις ολλανδικών ποιημάτων. Το κέντρο εκδίδει επίσης ένα περιοδικό ποίησης και προσφέρει λογοτεχνικά προγράμματα και εκπαιδευτικά πακέτα.

Τις Παρασκευές στην πλατεία στήνεται αγορά που της έδωσε και το όνομα Friday Market, αλλά αυτά θα σας τα διηγηθώ αργότερα, όταν θα έρθω την Παρασκευή να δω την αγορά. Στη βόρεια γωνία υπάρχουν δύο μνημειακά Art Nouveau κτίρια του Σοσιαλιστικού Κινήματος, τα οποία σήμερα στεγάζουν τη Σοσιαλιστική Ομοσπονδία Ασφάλισης Υγείας και την Εθνική Συνδικαλιστική Ομοσπονδία.

Γάνδη 10 (51).jpeg



Γάνδη 10 (45).jpeg


Η πλατεία είναι περιτριγυρισμένη από guildhalls, που σήμερα στεγάζουν πολλά μπαρ, εστιατόρια και καφέ.

Γάνδη 10 (52).jpeg



Γάνδη 10 (47).jpeg


Έκανα βόλτα στον αγαπημένο μου δρόμο και στάθηκα για αρκετή ώρα μπροστά από το κάθε κτίριο, παρατηρώντας την κάθε του λεπτομέρεια, και θαυμάζοντας τα τόσο υπέροχα χρώματα και τις ιδιαίτερες προεκτάσεις με τα μεγάλα παράθυρα.

Γάνδη 10 (50).jpeg



Γάνδη 10 (48).jpeg



Γάνδη 10 (49).jpeg



Γάνδη 10 (7).jpeg


Το Dulle Griet δεν είχε πολύ κόσμο εκείνην την ώρα.

Γάνδη 10 (44).jpeg


Συνέχισα ψάχνοντας έναν πολύ ιδιαίτερο δρόμο. Μια πόλη που θέλει να θεωρείται ζωντανή, χαρακτηρίζεται και από την τέχνη του δρόμου. Αυτήν την τέχνη έψαχνα και εγώ και τη βρήκα στον Werregarenstraat, τον δημόσιο καμβά της πόλης, για τους καλλιτέχνες του δρόμου. Mια σκοτεινή καμάρα σε “μπάζει” σε αυτό το “κρυμμένο μυστικό” της πόλης.

Γάνδη 10 (39).jpeg


Πριν όμως περάσω κάτω από αυτήν την πύλη στάθηκα και παρατήρησα το Maison 12, ακριβώς δίπλα στη στοά, όπου είδα μπροστά στα μάτια μου τους σεφ να φτιάχνουν σοκολατένιες δημιουργίες.

Γάνδη 10 (36).jpeg



Γάνδη 10 (38).jpeg


Μπήκα στον graffiti street, το πολύχρωμο συνεχώς μεταβαλλόμενο δρομάκι, που ποτέ δεν παραμένει το ίδιο. Φωτογράφησα όλες τις δημιουργίες, μια προς μια. Είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά που θα βρεθώ εδώ, θα δω άλλες εικόνες, καινούριες, διαφορετικές, φρέσκες και ακόμα πιο ζωντανές.

Βέλγιο 2018 (72).jpeg



Βέλγιο 2018 (79).jpeg



Βέλγιο 2018 (70).jpeg



Βέλγιο 2018 (68).jpeg



Βέλγιο 2018 (75).jpeg



Βέλγιο 2018 (65).jpeg



Βέλγιο 2018 (69).jpeg
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Κεφάλαιο 9
Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018
Μέρος 2ο


Οι δύο ρωμανικοί Πύργοι της εκκλησίας του Αγίου Ιακώβου (Sint-Jacobskerk) που είδα από μακριά, με οδήγησαν στην πλατεία, όπου δεσπόζει ένας από τους παλαιότερους ναούς της Γάνδης. Ήταν ευρέως γνωστός ως St. James-in-the marshes, πιθανώς λόγω της ελώδους γης, όπου η πρώτη ενοριακή εκκλησία ανεγέρθηκε το 1093.

Γάνδη 10 (28).jpeg



Γάνδη 10 (27).jpeg


Η πρώτη ξύλινη εκκλησία αφιερωμένη στον Άγιο Ιάκωβο, πιθανότητα είχε να κάνει με την άφιξη προσκυνητών, κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους στο Σαντιάγο ντε Κομποστέλα. Αυτό το κτίριο καταστράφηκε και αντικαταστάθηκε από ένα κτίριο από ξύλο και πέτρα, με πολλές ακόμη καταστροφές και αλλαγές στους αιώνες που ακολούθησαν.

Γάνδη 10 (33).jpeg



Γάνδη 10 (34).jpeg



Γάνδη 10 (35).jpeg


Έφερα γύρω όλη την εκκλησία, αλλά δυστυχώς όσες πόρτες έσπρωξα για να μπω, ήταν κλειστές. Οι πληροφορίες που είχα ανέφεραν ότι μια πληθώρα διαφορετικών αρχιτεκτονικών στιλ δείχνει τις πολλές αλλαγές που υπέστη η εκκλησία κατά τη διάρκεια των αιώνων. Το εσωτερικό της φέρει επίσης τα σημάδια πολλών διαφορετικών επιρροών και στιλ με την πάροδο του χρόνου. Αυτό το γεγονός καθιστά τον ναό, ένα μοναδικό παράδειγμα, σχεδόν 900 ετών εκκλησιαστικής αρχιτεκτονικής στη Γάνδη.

Η Bij Sint-Jacobs είναι η δημοφιλής πλατεία γύρω από την εκκλησία και αποτελεί το κέντρο των εορταστικών εκδηλώσεων του φεστιβάλ (Gentse Feesten) στα μέσα του Ιουλίου. Tο δεκαήμερο πάρτι που λαμβάνει χώρα εδώ είναι γεμάτο με μουσική, θέατρο δρόμου και λαογραφία και έχει πλέον εξελιχθεί σε ένα από τα μεγαλύτερα γεγονότα δρόμου της Ευρώπης.

Γάνδη 10 (25).jpeg



Γάνδη 10 (24).jpeg


Xαριτωμένα σπίτια και πολύχρωμα μαγαζιά με αντίκες ή φαγητό περιβάλλουν αυτό το κομμάτι της πλατείας.

Γάνδη 10 (26).jpeg


Όταν έκανα τη βόλτα μου στον graffiti street φωτογράφισα αυτό το graffiti:

Βέλγιο 2018 (77).jpeg


Τριγυρίζοντας στη συνέχεια στη γειτονιά του Αγίου Ιακώβου πρόσεξα αυτό το μπαρ και αμέσως έγινε η σύνδεση με το graffiti.

Γάνδη 10 (29).jpeg


Και άλλες εικόνες τέχνης του δρόμου στην Bij-Sint-Jacobs.

Γάνδη 10 (30).jpeg



Γάνδη 10 (31).jpeg


Κάπου στις σημειώσεις μου είχα γραμμένο για ένα παρεκκλήσι του πρώην Abbey Baudelo και έψαχνα στην περιοχή για να το εντοπίσω. Όταν είδα από μακριά αυτό το κτίριο

Γάνδη 10 (17).jpeg



Γάνδη 10 (16).jpeg


νόμισα ότι ήταν το πρώην αβαείο. Στη συνέχεια όμως πρόσεξα μια κίτρινη στρογγυλή επιγραφή που έγραφε Holy Food Market. Παραξενεύτηκα και μπήκα στο εσωτερικό για να αντικρίσω κάτι το οποίο πραγματικά με εξέπληξε. Μια κλειστή αγορά φαγητού, με κουζίνες από όλο τον κόσμο, προσφέρει άπλετη ποικιλία επιλογών από θαλασσινά, κρεατικά, ποτά, μπίρες, παγωτά, ό,τι τραβάει η ψυχή σου. Και πράγματι αυτό είναι το παρεκκλήσι Baudelo του 16ου αιώνα που έψαχνα.

Γάνδη 10 (22).jpeg



Γάνδη 10 (20).jpeg



Γάνδη 10 (19).jpeg



Γάνδη 10 (18).jpeg


Η εκκλησία-μοναστήρι-βιβλιοθήκη του παρελθόντος σήμερα έχει μετατραπεί σε αποκλειστικό ναό της γαστρονομίας. Η αγορά έχει δύο εισόδους.

Γάνδη 10 (23).jpeg

Είσοδος της οδού Beverhoutplein

Γάνδη 10 (8).jpeg

Είσοδος της οδού Bibliotheekstraat

Γάνδη 10 (21).jpeg

Είσοδος της οδού Bibliotheekstraat

Αμέσως μετά τη Holy Food Market εκτείνεται άλλο ένα πάρκο της πόλης που φτάνει μέχρι το ποτάμι. Tο Baudelopark ήταν οι πρώην κήποι της μονής και του αβαείου. Αυτό το πάρκο είναι επίσης hotspot κατά τη διάρκεια του Gentse Feesten, του φεστιβάλ του Ιουλίου.

Γάνδη 10 (14).jpeg


Πιτσιρικάδες έπαιζαν μπάσκετ και οικογένειες έκαναν πικ-νικ στο χορτάρι, ακούγοντας δυνατά μουσική.

Γάνδη 10 (13).jpeg


Βγήκα στο ποτάμι, στο σημείο Portus Ganda

beguinage (2).jpeg


και έστριψα αριστερά. Γνώριζα ότι εδώ βρίσκεται το Μουσείο Βιομηχανίας Εργασίας και Κλωστοϋφαντουργίας MIAT και ήλπιζα να το προλάβω ανοιχτό για να το επισκεφθώ.

Γάνδη 10 (11).jpeg


Έφτασα μπροστά από το παλιό εργοστάσιο βαμβακιού το οποίο προσφέρει μια μοναδική εικόνα για τις βαθιές τεχνολογικές αλλαγές που έχει υποστεί η κοινωνία μας τα τελευταία 250 χρόνια. Η Γάνδη είναι υπερήφανη για το βιομηχανικό της παρελθόν και το MIAT είναι η απόδειξη για αυτό. Η Γάνδη ήταν η πόλη στην οποία η βιομηχανική επανάσταση έλαβε χώρα, μετά το Ηνωμένο Βασίλειο, στα τέλη του 18ου αιώνα. Η βρετανική κυβέρνηση φοβήθηκε την κατασκοπεία και διαφύλαξε την τεχνολογική της πορεία απαγορεύοντας την εξαγωγή μηχανών.

Θυμάστε τον Βέλγο επιχειρηματία Lieven Bauwens, για τον οποίο ήδη σας έχω μιλήσει και σας είχα πει ότι θα δούμε τί έφερε λαθραία από το Ηνωμένο Βασίλειο?

Ήρθε η ώρα να το μάθετε. Ο Lieven λοιπόν έβγαλε λαθραία, τμήματα ενός “Spinning Mule” ή “Spinning Jenny” έξω από τη Βρετανία το 1798, μέσα σε σάκους καφέ και αλευριού. Tο “Spinning Jenny” είναι ένα μηχάνημα περιστροφής που μπορούμε ακόμη να θαυμάσουμε στο MIAT της Γάνδης. Τα μικρά παιδιά μαθαίνουν, μέσω παιχνιδιών, πώς ζούσαν οι εργαζόμενοι και οι οικογένειές τους. Μια ομάδα παθιασμένων εθελοντών και πρώην εργαζομένων στην κλωστοϋφαντουργία χειρίζονται καθημερινά τα μηχανήματα.

Γάνδη 10 (10).jpeg


Στάθηκα άτυχη όμως γιατί το Μουσείο ήταν κλειστό. Έξω από το κλειστό καφέ πιτσιρίκια επιδίδονταν σε ξέφρενο παιχνίδι και οι τσιριχτές παιδικές φωνούλες τους έφταναν μέχρι το ποτάμι.

Γάνδη 10 (9).jpeg


Να ΄σου πάνω στην ώρα και ο γιος μου, που είχε εντοπίσει τη θέση μου στον χάρτη, και κατέφθασε με το ποδήλατο.

-"Καλά, τί κάνεις εδώ κάτω?" με ρώτησε απορημένος.

-"Ήρθα για το Mουσείο, αλλά δεν το πρόλαβα ανοιχτό" του απάντησα.

Στη συνέχεια, εγώ περπατώντας, και εκείνος πάνω στο ποδήλατο επιστρέψαμε στη Holy Food Market για να του δείξω την ανακάλυψή μου και να πιούμε ένα δροσερό ρόφημα. Κάναμε ξανά βόλτα στη Friday Market και τον πήγα στον graffiti street για να δει τα έργα.

-"Φαντάζομαι ότι τα φωτογράφισες όλα", μου είπε.

-"Εννοείται, δε μου ξέφυγε τίποτα" ήταν η απάντησή μου και γελάσαμε και οι δύο.

Πήραμε τον μακρύ δρόμο της επιστροφής προς το σπίτι μετά το ηλιοβασίλεμα.

EDIT: Στις 8 Νοεμβρίου του 2019, βρισκόμενη ξανά στη Γάνδη, επισκέφθηκα το Μουσείο Βιομηχανίας Εργασίας και Κλωστοϋφαντουργίας MIAT και εσωτερικά.

1662850232317.jpeg



1662850256264.jpeg



1662850277345.jpeg



1662850300478.jpeg



1662850323545.jpeg



1662850401583.jpeg



1662850422912.jpeg



1662850443411.jpeg

“Spinning Mule” ή “Spinning Jenny”​

1662850487446.jpeg

“Spinning Mule” ή “Spinning Jenny”​
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Λοιπόν θα συνεχίσω την ιστορία χωρίζοντας τα μεγάλα κεφάλαια σε δύο μέρη, για να γίνει πιο εύκολη και πιο ξεκούραστη η ανάγνωση.

'Εκπτώσεις" σε υλικό, πληροφορίες και φωτογραφίες δεν θα κάνω.

Εφ΄όσον μου δόθηκε η ευκαιρία να ζήσω στην πόλη για αρκετές μέρες και να την γνωρίσω σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό, επιθυμώ και ευελπιστώ αυτή η ιστορία, να αποτελέσει έναν πλήρη (όσο είναι εφικτό) οδηγό, για την Γάνδη.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο (σε λεπτομέρειες και ιστορικές αναφορές εννοώ) στο φόρουμ, ούτε για τη Γάνδη, ούτε για τη Λιλ, πολύ περισσότερο δε, για την Οστάνδη, που θα ακολουθήσει στη συνέχεια της αφήγησης.

Στόχος μου είναι να καταγράψω με αναλυτικό τρόπο και λεπτομέρειες όλα όσα είδα, πιστεύοντας ότι θα βοηθήσουν τους μελλοντικούς επισκέπτες. Ο καθένας φιλτράροντας τις πληροφορίες μπορεί να τις χρησιμοποιήσει και να οργανώσει το δικό του επιθυμητό πρόγραμμα, για τις πόλεις που αναλύονται στην ιστορία.

Έχοντας επενδύσει "άπειρες" ώρες για τη συλλογή όλων των ιστορικών πληροφοριών για τα αξιοθέατα, όχι μόνο της Γάνδης, αλλά και των υπολοίπων πόλεων που επισκέφθηκα σε αυτό το ταξίδι, πιστεύω ότι η καταγραφή τους θα αποτελέσει μεγάλη βοήθεια και ευκολία για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες, κυρίως όταν θα έρθει η ώρα να οργανώσουν και το δικό τους ταξίδι σε κάποια/ες από τις πόλεις που αναλύονται στην ιστορία.

Τέλος πιστεύω ότι αυτή η ιστορία μπορεί να αποτελέσει κίνητρο, ώστε η Γάνδη να γίνει ένας "κανονικός προορισμός" και όχι μόνο μία "στάση" λίγων ωρών, πριν ή μετά από την Mπριζ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώνετε για να διαβάζετε και να σχολιάζετε την ιστορία.

Σύντομα η συνέχεια!
Και πολυ καλα θα κανεις. Μ αυτη την ιστορια γινεσαι επισημα "Βελγιολογος" και δεν το λεω ειρωνικα, εχεις κανει απιστευτο ψαξιμο.
Οποιος δυσαρεστειται με τον ογκο της πληροφοριας, ειναι σαν να λεει " ειναι καπως πολλες οι σελιδες της διδακτορικης σου διατριβης και κουραστηκα". Μονο που ειναι διδακτορικο, φιλη μου...:)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.846
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Και πολυ καλα θα κανεις. Μ αυτη την ιστορια γινεσαι επισημα "Βελγιολογος" και δεν το λεω ειρωνικα, εχεις κανει απιστευτο ψαξιμο.
Οποιος δυσαρεστειται με τον ογκο της πληροφοριας, ειναι σαν να λεει " ειναι καπως πολλες οι σελιδες της διδακτορικης σου διατριβης και κουραστηκα". Μονο που ειναι διδακτορικο, φιλη μου...:)
Το σχόλιό σου είναι η καλύτερη ανταμοιβή που θα μπορούσα να εισπράξω.
Σε υπέρ ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom