Μεγάλος Διαγωνισμός - Το Travelstories σας πάει Πράγα!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sunny

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Μήλος τον Αύγουστο.

Όμορφη και παράξενη πατρίδα
ω σαν αυτή που μου 'λαχε δεν είδα

Ρίχνει να πιάσει ψάρια πιάνει φτερωτά
στήνει στην γη καράβι κήπο στα νερά
κλαίει φιλεί το χώμα ξενιτεύεται
μένει στους πέντε δρόμους αντρειεύεται
 

Nefertiti02

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το γαλάζιο της ανάμνησης

Το γαλάζιο της ανάμνησης<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το γαλάζιο νερό του καταρράκτη που έρεε από τις θερμές πηγές των λουτρών Ποζάρ λίγο έξω από τη Θες/νίκη. Από τη μια το γλυκό κρύο του χειμωνιάτικου πρωινού, από την άλλη οι χιλιάδες ευωδιές του ορεινού τοπίου, χάραξαν για πάντα στο μυαλό μου τη μαγευτική εικόνα του πιο όμορφου ελληνικού τόπου που επισκέφθηκα ποτέ. Άλλωστε μια εσωτερική φωνή μου έλεγε εδώ και καιρό πως έπρεπε να πάω, δημιουργώντας την εντύπωση πως ήθελα να ζήσω ένα ακόμα «ντεζαβού»! Άραγε πώς βρέθηκα εδώ σε μια άλλη ζωή; Σαν βυζαντινή πριγκίπισσα που στάθηκε να λουστεί στον ζεστό καταρράκτη ή σαν λαβωμένος στρατιώτης που έπλυνε τις πληγές του από τη μάχη με τους βαρβάρους για την εκπόρθηση της Βασιλεύουσας;<o:p></o:p>​
Για να δώσω απάντηση σε όλα αυτά λέω να ξαναπάω εκεί. Αυτή τη φορά μόνη μου. Θα κάτσω στο πέτρινο πεζούλι της πηγής και θα αφουγκραστώ της δονήσεις του τόπου που είναι τόσο ισχυρές.<o:p></o:p>​
Θα κλείσω τα μάτια και θ’ ακολουθήσω τα μονοπάτια της λήθης.<o:p></o:p>​
Γυρίζοντας τις σελίδες του χρόνου ίσως ανακαλύψω και κάποια αναπάντητα γιατί της Ιστορίας. Σας προτρέπω να κάνετε το ίδιο.<o:p></o:p>​
Το ταξίδι στο χρόνο με αφορμή την ανάμνηση ενός τόπου θα σας εκπλήξει ευχάριστα. ’Άλλωστε εμείς οι Έλληνες, στον ευλογημένο τόπο που ζούμε, έχουμε ζήσει κι άλλες ζωές <o:p></o:p>​
 

sunny

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
[IMGA="http://imageshack.us/photo/my-images/190/452me.jpg/"][/IMGA]
Όμορφη και παράξενη πατρίδα
ω σαν αυτή που μου 'λαχε δεν είδα

Ρίχνει να πιάσει ψάρια πιάνει φτερωτά
στήνει στην γη καράβι κήπο στα νερά
κλαίει φιλεί το χώμα ξενιτεύεται
μένει στους πέντε δρόμους αντρειεύεται
 

sunny

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
Μήλος τον Αύγουστο.



Όμορφη και παράξενη πατρίδα
ω σαν αυτή που μου 'λαχε δεν είδα
Ρίχνει να πιάσει ψάρια πιάνει φτερωτά
στήνει στην γη καράβι κήπο στα νερά
κλαίει φιλεί το χώμα ξενιτεύεται
μένει στους πέντε δρόμους αντρειεύεται
 

irini27

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
ΤΡΟΝΤΧΑΙΜ-ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ

ΤΟ ΤΡΟΝΤΧΑΙΜ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ,Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΧΤΕΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΕΚΕΙ TO 2009 ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!
 

Attachments

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Ταϋλάνδη - Σαμούι, καλοκαίρι του 2009

Ένα ταξίδι απρόσμενο, που μου χάρισε η εταιρία που εργάζομαι, σαν επιβράβευση όλου του κόπου της προηγούμενης χρονιάς..
Εικόνες έντονες, χαραγμένες στο μυαλό και καθόλου ξεφτισμένες με τη πάροδο του χρόνου..
Οι αθώες (άραγε για πόσο ακόμα...?)φατσούλες παιδιών που συνάντησα σε χωριό του Σαμούι, μου έκλεψαν τη καρδιά και μου συμπλήρωσαν τις εικόνες, γι΄αυτή τη παράξενη, μοναδική, γοητευτική χώρα..
 

Attachments

Niovi

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Οσλο, Νορβηγία 2011

Ποτέ δεν θα ξεχάσω αυτό το θεϊκό φως που έλουζε καθημερινά (ακόμα και υπό μείον 20 βαθμούς Κελσίου!) το Όσλο, αυτήν την σχετικά μικρή αλλά όμορφη σκανδιναβική πρωτεύουσα. Στη φωτογραφία βλέπετε ένα σπίτι χωρικών του 17ου αιώνα, το οποίο μεταφέρθηκε κομμάτι-κομμάτι από την αρχική του τοποθεσία στο open air folkemuseum. Στο folkemuseum υπάρχει ένα ολόκληρο "χωριό" από παλιά νορβηγικά κτίρια που ανακατασκευάστηκαν ώστε να αναβιώσουν την ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης!
 

Attachments

nadia

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
TO ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΡΩΜΗ

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΡΩΜΗ!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΡΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! Η Fontana di Trevi ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ!!
 

Attachments

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

http://www.travelstories.gr/rules.php#rule6
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Η Στοκχολμη απο το παραθυρο μου....

Τραβηξα την κουρτινα και η πολη απλωθηκε μπροστα μου.Κομψη,στυλατη,φινετσατη.Αυτη ειναι η Στοκχολμη.Της εκλεισα το ματι,γυρισα...,ανοιξα την πορτα και αποφασισα οτι αξιζε να την κατακτησω!!!Ή να το παλεψω τουλαχιστον!!!!
 

Attachments

marioulita

Member
Μηνύματα
39
Likes
17
ATTRAVERSIAMO

ειμαι ενα ατομο γεματο φοβιες.Φοβαμαι τα αεροπλανα,φοβαμαι τα ταξιδια,φοβαμαι να ταξιδευω μονη μου.Το ταξιδι μου στην ΡΩΜΗ μονη μου ηταν μια προκληση για μενα,να νικησω τις φοβιες μου και να περασω απεναντι.Το σχεδιαζα πολλα χρονια και τελικα τα καταφερα.Στην φωτογραφια είναι το πρωτο μου βημα στην Ρώμη και αντιπροσωπευει το επαθλο μου στο προσωπικο μου αγωνα.ATTRAVERSIAMO που σημαινει let's cross over!!!:clap:
 

Attachments

michalisgr

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Περιπετειωδης διαδρομη για Βασιλεια (Ελβετια)...

Αποφασισα να επσικεφτω τη Βασιλεια στην Ελβετια πριν λιγα χρονια μεσω της Στουτγκαρδης στην Γερμανια. Οταν εφτασα στην Στουτφκαρδη ειχαν απεργια τα τρενα και χρειαστηκα 1 ωρα για να βρω τη βελτιστη διαδρομη, 4 διαφορετικα τρενα και 8 ωρες για να φτασω στον προορισμο μου!
Είχα ομως την τυχη να απολαυσω το χιονισμενο Μελανα Δρυμο στη διαδρομη με το τρενο και υστερα να περασω αξεχαστα στην πανεμορφη Βασιλεια!
 

Attachments

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom