Μεγαλύτερη αυθημερόν εκδρομή στο εξωτερικό

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ποιά είναι η μεγαλύτερη,χιλιομετρικά,εκδρομή που έχετε κάνει για να δείτε κάτι στο εξωτερικό.Προσοχή μιλάω πάντα με επιστροφή στη βάση.

Η δική μου ήταν μια ημερήσια Βαρκελώνη-Βαλένθια-Βαρκελώνη (702 km σύμφωνα με το Google Maps) για να δω το Oceanographic.

Για να ακούσω;
Ποιός είναι ο πιο παλαβός εδώ μέσα; (έχω την αίσθηση ότι θα βρεθούν μπόλικοι)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιά είναι η μεγαλύτερη,χιλιομετρικά,εκδρομή που έχετε κάνει για να δείτε κάτι στο εξωτερικό.Προσοχή μιλάω πάντα με επιστροφή στη βάση.

Η δική μου ήταν μια ημερήσια Βαρκελώνη-Βαλένθια (351 km σύμφωνα με το Google Maps) για να δω το Oceanographic.

Για να ακούσω;
Ποιός είναι ο πιο παλαβός εδώ μέσα; (έχω την αίσθηση ότι θα βρεθούν μπόλικοι)
Λούξορ-Ασουάν (με τρένο 3 ώρες), Ασουάν-Αμπού Σίμπελ (με βανάκι 3 ώρες), Αμπού Σίμπελ-Ασουάν (βανάκι 3 ώρες και πάλι), Ασουάν - Λούξορ (με τρένο 3 ώρες).
Αλλά έχω κάνει κι άλλα τρελλά, π.χ. San Francisco - Yosemite - San Francisco, Berlin - Leipzig - Berlin, Βαρκελώνη - Ανδόρα - Βαρκελώνη κ.α.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Λβιβ - Κίεβο - Λβιβ: 500+ χιλιόμετρα, ξεκίνησα με τρένο τη νύχτα της μιας ημέρας και επιβιβάστηκα στο επόμενο τρένο της επιστροφής περίπου 22 ώρες μετά. Περιττό να πω ότι όταν επέστρεψα στο κατάλυμά μου ένιωθα λιγότερο άνθρωπος από την κούραση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από την εκδρομή σου στο Yosemite το εμπνεύστηκα,taver.
Πάντως οι πολλές ώρες δεν σημαίνουν και πολλά χιλιόμετρα,ειδικά στη Μέση Ανατολή που όλα "θέλουν το χρόνο τους".Δεν μας λες και την απόσταση που είσαι εξπέρ στα gps;

διόρθωσα και την εκδρομή στο αρχικό μου post για να γράφουμε συνολικά την εκδρομή (άθροισμα χιλιομέτρων) όπως έκανες κι εσύ σαν περιγραφή
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν ξερω ποσα χιλιομετρα ειναι βεβαια αλλα εχω κανει τα εξης ημερησια
Κολωνια -Αμστερνταμ-Κολωνια
Νεα Υορκη-Φιλαδελφεια-Amish County /Pensylvannia
Ρωμη-Φλωρεντια -Ρωμη
Ααα ξεχασα Μοναχο-Σαλτσμπουργκ-Μοναχο
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Βαρκελωνη-Περπινιαν-Ανδορα-Βαρκελωνη
Λυων-Σατονεφ ντι Παπ-Οραγγη-Αβινιον-Ποντ ντι Γκαρ-φαραγγι του Αρντες-Λυων[χωρις φαγητο και καφε στο χερι]
Αμστερνταμ-Μααστριχτ-Ααχεν-Μονσαου-Αμβερσα-Αμστερνταμ[εδω ευτυχως φαγαμε πεστροφα στο μονσαου και στην Αμβερσα συναντησαμε εναν ελληνα ναυτικο, με φυσικη καταληξη ουζοκατανυξη]
Και επεται δυνατη η συνεχεια φετος!!!!!!!!!:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από την εκδρομή σου στο Yosemite το εμπνεύστηκα,taver.
Πάντως οι πολλές ώρες δεν σημαίνουν και πολλά χιλιόμετρα,ειδικά στη Μέση Ανατολή που όλα "θέλουν το χρόνο τους".Δεν μας λες και την απόσταση που είσαι εξπέρ στα gps;

διόρθωσα και την εκδρομή στο αρχικό μου post για να γράφουμε συνολικά την εκδρομή (άθροισμα χιλιομέτρων) όπως έκανες κι εσύ σαν περιγραφή


Το Google maps λέει 497Km.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πρεπει να εχει γινει οδικως;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πρεπει να εχει γινει οδικως;

Δεν το βρίσκω απαραίτητο.Την απόσταση έβαλα μόνο ως προαπαιτούμενη και το εξωτερικό βέβαια,γιατί στην Ελλάδα όλοι έχουμε κάνει παλαβομάρες νομίζω.

Προς το παρόν taver και dva srca είναι στήθος με στήθος.Λίγο που το έψαξα προηγείται ο dva srca με 1084km άθροισμα εναντίον 1000km just του taver με το αιγυπτιακό.

Για εξέπληξέ μας με το αεροπορικό σου,προφανώς.

σημείωση: υπολογίζω πάντα οδική χιλιομετρική απόσταση ασχέτως του μέσου που χρησιμοποιήθηκε
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.312
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
φίλε maltakias δεν ξέρω αν μετράνε μόνο τα ταξίδια αναψυχής. αν όχι, είχα πάει για δουλεια από Ρώμη-Λιουμπλιανα με ΙΧ αυθημερόν. έκανα τη δουλεια που ειχα, μιας ώρας, καφέ, φαγητό κ πάλι πίσω. από τις 5 το πρωί γύρισα περίπου 3 το βράδυ. 1300+χιλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.637
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom