Μενουμε Ελλαδα?

Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Η αλήθεια είναι οτι η Ελλάδα,,,μυαλό δεν βάζει! Ειδικά οι in περιοχές του χειμώνα είναι απλησίαστες! Έχει δίκιο ο φίλος blondeamon οτι στα χωριά της επαρχίας πληρώνουμε τους ξενώνες πανάκριβα και πολλές φορές δεν αξίζουν τα λεφτά τους...στα λεφτά που πάμε 2-3 μέρες σ'εναν ορεινό προορισμό πάμε μια εβδομάδα στο εξωτερικό και αν πετύχουμε και προσφορά στη μετακίνηση...μας μένουν και ρέστα! Έτσι , χάσαμε τον τουρισμό αλλά οι περισσότεροι έλληνες επιχειρηματίες του τουρισμού ακόμα "πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες" στέλνοντας και τους Έλληνες στο εξωτερικό! Οχι οτι μας "χαλάει" που ταξιδεύουμε φθηνά στο εξωτερικό αλλά , όσο να το κάνεις, είναι κρίμα να το σκέφτεσαι να κάνεις μια βόλτα στη χώρα σου!

Υ.Γ. Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά είναι δυσεύρετες...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ θα έρθω να συμφωνήσω με όλους έσας τους παραπάνω, τα τελευταία χρόνια έτσι σκέφτομαι κι εγώ, γιατί να ξοδέψω ένα κάρο λεφτά πήγαίνοντας στα ελληνικά νησιά και να μην κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό, να δω και 5 πράγματα βρε παιδί μου.
Δε λέω ώραία η Ελλάδα αλλά να μην περιμένει από μένα να τονώσει τον τουρισμό της!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Παιδιά πλήρωσα 52 ευρώ για το Πειραιάς-Σάμος που κάνει 11 ώρες ενώ με τα 52 αυτά ευρώ πήγαινα στην άλλη μεριά της Ευρώπης και έπινα καφέ στο Λονδίνο...ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.

Είναι τουλάχιστον γελοία και απατεωνίστικα όλα αυτά που αφήνουμε να γίνονται στην Ελλάδα. Για αυτό κάθε φορά θα κόβω Πειραιά-Σύρο που είναι 10 ευρώ και ας πηγαίνω Σάμο. Το ίδιο κάνουν όλοι οι φοιτητές που θέλουν ενα μηνιατικο για να πάνε απο Σάμο μέχρι την πόλη τους.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μέχρι και πριν από μερικά χρόνια, εμείς μέναμε Ελλάδα για αρκετές από τις μικρές μας αποδράσεις είτε σε κοντινά νησιά, είτε στην ηπειρωτική χώρα.

Τα δεδομένα όμως έχουν αλλάξει. Τα πολύ κοντινά αφενός τα έχουμε χιλιοεπισκεφθεί και αφετέρου η μεταφορά στα λίγο πιο μακρινά είναι πια πανάκριβη.

Συζητήσαμε πολλές φορές τα τελευταία καλοκαίρια να εκδράμουμε για ΠΣΚ με το σκουτεράκι μας σε κάποιο (όχι από τα πολύ κοντινά) κυκλαδίτικο νησί, αλλά το κόστος για τόσο λίγες μέρες το θεωρήσαμε υπερβολικό και ασύμφορο, οπότε και δεν το κάναμε.
Στους χειμερινούς προορισμούς την έχουν όντως δει κάπως στραβά με τις τιμές, τα δε διόδια, οι κακοί δρόμοι, τα έργα και η κίνηση είναι επίσης αρνητικοί παράγοντες.

Για τις καλοκαιρινές μας διακοπές πάντα προτιμούσαμε Ελλάδα, θάλασσα, ήλιο, μεζεδάκια, φυσικά ψάρεμα και απόλυτο αραλίκι για να ξεκουραστούμε πραγματικά από τους δύσκολους και κουραστικούς χειμώνες.

Ξεκινήσαμε όμως τα τελευταία χρόνια να επιλέγουμε εξωτερικό για διάρκεια εκδρομών 4-5 ημερών και τον Αύγουστο του 2009 ήταν και οι πρώτες μας καλοκαιρινές διακοπές χωρίς θάλασσα.

Εφόσον το σπορ έχει γίνει πλέον ασύμφορο στην Ελλάδα και δε βλέπω να αλλάζει κάτι προς το καλύτερο και με κριτήριο ότι την έχουμε ήδη γυρίσει αρκετά, νομίζω ότι οι εκδρομές μας στο εξωτερικό θα γίνουν περισσότερες στο μέλλον.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
θα συμφωνήσω ότι το εξωτερικό με ελκύει περισσότερο από την Ελλάδα. Ειδικά για κάποιον που δεν έχει οικογένεια σίγουρα είναι καλύτερο να προτιμήσει το εξωτερικό καθώς μετά με παιδια δεν είναι πολύ εύκολο να γίνουν κάποια ταξίδια, ιδίως μακρινά. Όπως και να το κάνουμε η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα ενώ στο εξωτερικό υπάρχουν άπειροι προορισμοί και σίγουρα άλλη προσμονή μου δημιουργεί η προοπτική ενός ταξιδιού στο εξωτερικό παρά μια εκδρομή στην Ελλάδα.

όπως με όλα στην Ελλάδα, έτσι και με τον τουρισμό τα πράγματα έχουν παραγίνει. συμφωνώ ότι οι τιμές, ειδικά στα in μέρη έχουν ξεφύγει. Δεν νομίζω όμως ότι θα πέσουν ιδιαίτερα οι τιμές σε μέρη όπως πχ η Μύκονος ή η Σαντορίνη. Η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά

η αλήθεια έιναι όμως ότι επειδή δεν μου είναι εύκολο να προγραμματίζω πολύ καιρό πριν, τα αεροπορικά που βρίσκω δεν θα τα χαρακτήριζα και ευκαιρία οπότε το ταξίδι στο εξωτερικό σίγουρα μου βγαίνει πιο ακριβά....και επειδή δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το ταξίδι με group, η μόνη λύση είναι τα bonus της Α3 αλλά και σε αυτή τη περίπτωση, τις περισσότερες φορές που έχω κοιτάξει δεν βρίσκω.

Φέτος νομίζω ότι σε γενικές γραμμές θα έχουμε σημαντική μείωση τιμών και θα βρεθούν πολλές ευκαιρίες, κυρίως σε μεγάλες τουριστικές μονάδες που θα βοηθήσουν να μείνει κόσμος στην Ελλάδα...ελπίζω το ίδιο να συμβεί και με τους διάφορους ξενώνες ανά την Ελλάδα...ελπιζω να βάλουν μυαλό και να μην ελπίζουν στα υπερκέρδη του παρελθόντος. Νομίζω και το καθεστώς με τις αποδείξεις μάλλον θα αποθαρύνει κόσμο από το να κάνει ταξίδια στο εξωτερικό. Το πάσχα ειδικά νoμίζω ότι πήγε σχετικά καλά, τουλάχιστον στην πελοπόνησσο που έχω πληροφόρηση από τα σόγια (sic). Το καλοκαιρι κλασσικά θα μείνω Ελλάδα γιατί καλοκαίρι για μένα ισον θάλασσα (και χειμώνας ισον βουνό) αλλά ένα ταξιδάκι που πραγραμμάτιζα για εξω το έχω ακυρώσει....το άμστερνταμ μου φτάνει για τώρα. Από το φθινόπωρο βλέπουμε
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Aν δεν έμενα εδώ, θα ξετρελενόμουν με την Ελλάδα σίγουρα! Αρχαία, παραλίες, δάση, λίμνες, ποτάμια, βουνά, φαγητό...όλα μια χαρά... αλλά ζώντας στην Ελλάδα και έχοντάς την γυρίσει πλέον αρκετά, ναι και μένα δεν μου αρκεί... εδώ είναι στιγμές που νιώθω ότι δεν μου αρκεί ούτε η Ευρώπη...
Θέλω να μπαίνω στο αεροπλάνο και να προσγειώνομαι σε χώρες μακρυνές, να ανυπομονώ να δώ τελείως διαφορετικές εικόνες, ανθρώπους, πολιτισμούς, θρησκείες...
Ελλάδα για καμιά δραστηριότητα στη φύση -πεζοπορία, ιππασία- με τα παιδιά, αλλά όταν μιλάμε για ταξίδι-ταξίδι, εννοείται εξωτερικό... και όσο πιο μακρυνό τόσο το καλύτερο!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μενουμε Ελλαδα?
Θελω να μοιραστω κατι που εχω παθει τον τελευταιο καιρο μαζι σας και ελπιζω να μην πεσουν τιποτα φαπες ....
Σας εχει συμβει να σας φαινεται η Ελλαδα πολυ λιγη και να θελετε να ταξιδευετε μονο εξωτερικο?
Αυτο εχω παθει εγω...εχω παει σε παρα πολλα μερη στην Ελλαδα μας ..ειναι οντως πανεμορφη μπλα μπλα μπλα αλλα θελω μονο εξωτερικο να πηγαινω.
Κολλησα και με το φορουμ και με ολες αυτες τις φανταστικες περιγραφες τοσων υπεροχων χωρων ,που δεν με γεμιζει κανενα μερος απο την Ελλαδα.
Μου λενε παμε εκει για 3ημερο,παμε στο ταδε νησι ..η το ταδε βουνο και λεω μα καλα με τα ιδια λεφτα μπορω να παω εκει και εκει και εκει στο εξωτερικο.
Το καλοκαιρι μου ζητανε να κανονισω για ελληνικο νησι και εγω ονειρευομαι Κο Σαμουι η Καραιβικη.
Σας συμβαινει το ιδιο?


Οπως το έχει γράψει μου φάνηκε σαν το καταστατικό ίδρυσης του Forum, κάτω από το οποίο πρέπει να υπογράψει όποιος επιθυμεί να γίνει μέλος :haha::haha::haha:
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ρε παιδιά χθες είχα τυχαία την ίδια συζήτηση με ένα φίλο μου που του έλεγα πόσο "λίγη" μου φαίνεται η Ελλάδα πλέον. Φυσικά με χαρακτήρισε σνομπ μιας και δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που εννοώ.

Έχοντας επιστρέψει μόλις πριν από 5 μέρες από Ινδία δεν μπορώ παρά να σχεδιάσω το επόμενο ταξίδι μου στο Νεπάλ ή την Κούβα και να βλέπω το προγραμματισμένο για Ιούνιο ταξίδι στη Ρώμη ή τη Μύλο σαν κάτι σχεδόν ανούσιο.

Τι να πω ίσως να είμαι ψώνιο ή απλά εθισμένος στους εκτός Ευρώπης προορισμούς.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η αλήθεια είναι οτι η Ελλάδα,,,μυαλό δεν βάζει! Ειδικά οι in περιοχές του χειμώνα είναι απλησίαστες! Έχει δίκιο ο φίλος blondeamon οτι στα χωριά της επαρχίας πληρώνουμε τους ξενώνες πανάκριβα και πολλές φορές δεν αξίζουν τα λεφτά τους...στα λεφτά που πάμε 2-3 μέρες σ'εναν ορεινό προορισμό πάμε μια εβδομάδα στο εξωτερικό και αν πετύχουμε και προσφορά στη μετακίνηση...μας μένουν και ρέστα! Έτσι , χάσαμε τον τουρισμό αλλά οι περισσότεροι έλληνες επιχειρηματίες του τουρισμού ακόμα "πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες" στέλνοντας και τους Έλληνες στο εξωτερικό! Οχι οτι μας "χαλάει" που ταξιδεύουμε φθηνά στο εξωτερικό αλλά , όσο να το κάνεις, είναι κρίμα να το σκέφτεσαι να κάνεις μια βόλτα στη χώρα σου!

Υ.Γ. Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά είναι δυσεύρετες...
Σε άλλο σημείο του φόρουμ λέμε κάτι παρόμοιο:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F1%E9%DC-%F0%E7%EB%DF%EF%F5-2.html#post165148
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νομίζω Kleopatra,
ότι τα πάντα είναι σχετικά με τη διάθεση, τη παρέα και τα θέλω των διακοπών, ειδικά αν μιλάς για καλοκαιρινές διακοπές ...
Έτσι ακριβώς, το σκέφτομαι κι εγώ...:)
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
φίλη μου επέστρεψε από την Μύκονο όπου είχε πάει για Πάσχα...πολύ λίγο κόσμο η Μύκονος. ποιός το περίμενε.
πάντως ελπίζω να τουριστικά να επιπλέυσουμε γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Την Ελλαδα και την αγαπαμε και πανεμορφα μερη εχει,αλλα εχει καταντησει οικονομικα ασυμφορη σε σχεση με τις υπηρεσιες που παρεχει.Πραγματικα το σκεφτεσαι να πας λιγες μερες σε ενα ελληνικο νησι.Θα πληρωσεις ενα σωρο λεφτα και δεν θα το ευχαριστηθεις κιολας οπως θα ηθελες.
Δεν τολμω να σκεφτω τι θα μας κοστιζε ενα διμηνο καλοκαιρινων διακοπων με τα δυο παιδια μας στις Κυκλαδες.
Στην Ταυλανδη ομως ή στην Ινδονησια μπορουμε να παμε με τα οικονομικα μας.
Περα απο αυτο ομως ειναι και το γεγονος οτι ενας μεγαλος σκοπος στη ζωη μας ειναι να γνωρισουμε οσο μπορουμε περισσοτερα μερη του κοσμου.
Μερη οπου ζουν ανθρωποι διαφορετικοι απο εμας, με διαφορετικο φυσικο περιβαλλον γυρω τους.σε πολυ διαφορετικες συνθηκεςκαι διαφορετικες συνηθειες ,ακριβως την ιδια στιγμη που εμεις ειμαστε εδω και μιλαμε.
Υπαρχουν πολλα να δουμε σ αυτον τον πλανητη ,με τα οποια θα ανοιξουν οι οριζοντες μας
Γι αυτο πρεπει να σπινταρουμε λιγο για να τα προλαβουμε.:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom