Μενουμε Ελλαδα?

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Επειδή πάνω από 40 χρόνια επιχειρηματολογώ και....κουράστηκα, παρατηρώ μόνον ...τα αποτελέσματα.
Κρίνοντας λοιπόν εκ του αποτελέσματος, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και...
"αποδεχόμαστε κάτι αν δεν μας αρέσει"
όπως και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν... "προσπαθούμε όσο μπορούμε να το αλλάξουμε"... και ΠΡΟΦΑΝΩΣ πολλά είναι λάθος σε αυτή τη χώρα,.....
Αγαπητέ gd197, και εγώ λυπάμαι, αλλά με μόνο τα ευχολόγια, τις καλές προθέσεις, τους κοινούς τόπους και τα τόσα μπλα,μπλα,μπλα......δεν γίνεται τίποτα!!!
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΚΟΜΠΟΣ, ΑΚΟΜΑ, ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
ειμαι εκτος θεματος αλλα ναι...πιστευω οτι θα συνεχισουμε οπως τα τελευταία 30 χρόνια
Σωστό κατ' αρχήν. Εκτός από την περίπτωση ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΥ γεγονότος που τότε θα έχουμε απότομες, βίαιες, αλλαγές συμπεριφορών!!!
Αλλά τότε θα μιλάμε ...για πολύ ΑΙΜΑ!!! (μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Για μένα η απάντηση στο ερώτημα Ελλάδα ή εξωτερικό δίνεται ως συνάρτηση πολλών παραγόντων όπως η διαθεσιμότητα χρημάτων και χρόνου, η παρέα και κυρίως η διάθεση!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Η Ελλαδα σαν χωρα δεν ειναι καθολου λιγη.
Δυστυχως κατοικειται απο Ελληνες!
Ταξιδευω στο εξωτερικο για να γνωρισω πολιτισμους διαφορετικους,
ανθρωπους με διαφορετικο τροπο σκεψης,
ο,τιδηποτε μπορει να κανει το μυαλο μου να παρει μια-δυο στροφες παραπανω.
'Οποτε μενω στην Ελλαδα "καπως τυχαινει"
και δεν προλαβαινω να παω στο μουσειο η στον αρχαιολογικο χωρο,
ειμαι κουρασμενη και δεν ξυπναω να κανω την πεζοπορικη διαδρομη,
οποτε καταληγω σε καφενεια, ταβερνες και μπαρ...
Θα ηθελα παρα πολυ να κανω ενα ταξιδι στην Ελλαδα
με τον τροπο που το κανω στο εξωτερικο,
κοιταζοντας πισω απ τον καθρεφτη και περα απ' τα κλισε.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Η Ελλαδα σαν χωρα δεν ειναι καθολου λιγη.
Δυστυχως κατοικειται απο Ελληνες!
Ταξιδευω στο εξωτερικο για να γνωρισω πολιτισμους διαφορετικους,
ανθρωπους με διαφορετικο τροπο σκεψης,
ο,τιδηποτε μπορει να κανει το μυαλο μου να παρει μια-δυο στροφες παραπανω.
'Οποτε μενω στην Ελλαδα "καπως τυχαινει"
και δεν προλαβαινω να παω στο μουσειο η στον αρχαιολογικο χωρο,
ειμαι κουρασμενη και δεν ξυπναω να κανω την πεζοπορικη διαδρομη,
οποτε καταληγω σε καφενεια, ταβερνες και μπαρ...
Θα ηθελα παρα πολυ να κανω ενα ταξιδι στην Ελλαδα
με τον τροπο που το κανω στο εξωτερικο
,
κοιταζοντας πισω απ τον καθρεφτη και περα απ' τα κλισε.
:clap::clap::clap::clap:

να και μια τοποθέτηση, που αναδεικνύει, τόσα μα τόσα πολλά :clap::clap:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
λοιπον σημερα ημουν παραλια γλυφαδας.....βολτα με το σκυλο
τι να πω ....για τις πανες με τα σκατα...(δεν την πετυχα να της το τριψω στη μουρη ) ,τα σπασμενα μπουκαλια ,τους σκουριασμενους γατζους....,σακουλες,red bull...
και τωρα η συνθεση της παρεας...
-παρανομο ζευγαρακι -γυναικα κρυμμενη στο πισω καθισμα :shock: αυτος μπροστα (τι γινεται ρε παιδια...)
-πακιστανος που πουλουσε γυαλια ηλιου και εκανε βολτες
-οικογενεια που μιλουσε απταιστα ελληνικα και οι αντρες μου εκαναν ...για οποιαδηποτε αλλη χωρα εκτος απο ελλαδα ...(εχω χασει επεισοδια ...ειναι σιγουρο)
-μια γρια πιθανον τρελη με καμπουρα που εκανε ηλιοθεραπεια σηκωνοντας τα μπατζακια και κοιτωντας κατω
-ζευγαρακια που προσπερνουσαν και κατευθυνονταν προς το λουνα-παρκ χερι χερι
-μια οικογενεια παλι αλλοδαπων λιγο πιο κατω
-αλλοδαποι ...με πουκαμισα παντελονια με τσακιση, σκαρπινι κλπ περπατουσαν στην αμμο...
-α και ενα ζευγαρι ηλικιωμενων τουριστων (που παραλιγο να γευματισουμε το σκυλακι τους)

ο κλασσικος ελληναρας ...λιγο πιο κατω στην καφετερεια τα δελφινια ....πληρωνει τον καφε μαλλον κανα 4αρι ....εχει παρκαρει το τζιπ απεξω ...το πιτσιρικι παιζει παραδιπλα..
τα συμπερασματα δικα σας
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μα είναι δυνατόν να χαλάει κάποιου η διάθεση, καθώς περιπατώντας σήμερα στη λιακάδα, δίπλα-κάτω από το πεζοδρόμιο, βρίσκει το περιεχόμενο ...σταχτοδοχείου αυτοκινήτου???
Καμιά 20ρια αποτσίγαρα καμαρώνουν ..μέσα σε σωρό στάχτης!!!
Ο "μάγκας-λεβέντης" το έκανε γιατί δεν τον νοιάζει και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τιμωρηθεί.
Ο φίλος μου και συνοδοιπόρος προσπαθεί ..."να το σώσει" : Έλα, "ξεκόλλα", μην το συνερίζεσαι, χαλάς τη ζωή σου...
Όχι, λέω, ΔΕΝ μένουμε Ελλάδα, προτιμώ τους "κουτόφραγκους", τους "ψυχρούς" βόρειους, τους "κρυόμπλαστρους", τους...τους....
Κρίμα γιατί και εδώ έχει ευαίσθητους, πολιτισμένους, δημιουργικούς ανθρώπους...Αλλά λιγοστεύουν συνεχώς, ενώ αλλού ΠΛΗΘΑΙΝΟΥΝ!!!!
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Ok παιδια ας μην ειμαστε ακραιοι.
Σε καθε τοπο κ σε καθε πολιτισμο υπαρχουν τα υπερ κ τα κατα... Αν εχετε ζησει κ εξωτερικο θα καταλαβαινετε τι εννοω. Βεβαια τον τελευταιο καιρο στη χωρα μας τα καλα μειωνονται κ αυξανονται τα κακα :)
Προσωπικα κοιταω να συνδυαζω κ τα 2. Να επισκεπτομαι ετησιως καποια μερη στην Ελλαδα που δεν εχω δει κ καποια στο εξωτερικο. Απο θεμα κοστους μπορει να ειναι το ιδιο ειναι πιο ευκολο (ψυχολογικα) να επισκεπτεσαι μερη της Ελλαδας
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μα είναι δυνατόν να χαλάει κάποιου η διάθεση, καθώς περιπατώντας σήμερα στη λιακάδα, δίπλα-κάτω από το πεζοδρόμιο, βρίσκει το περιεχόμενο ...σταχτοδοχείου αυτοκινήτου???
Καμιά 20ρια αποτσίγαρα καμαρώνουν ..μέσα σε σωρό στάχτης!!!
Ο "μάγκας-λεβέντης" το έκανε γιατί δεν τον νοιάζει και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τιμωρηθεί.
Ο φίλος μου και συνοδοιπόρος προσπαθεί ..."να το σώσει" : Έλα, "ξεκόλλα", μην το συνερίζεσαι, χαλάς τη ζωή σου...
Όχι, λέω, ΔΕΝ μένουμε Ελλάδα, προτιμώ τους "κουτόφραγκους", τους "ψυχρούς" βόρειους, τους "κρυόμπλαστρους", τους...τους....
Κρίμα γιατί και εδώ έχει ευαίσθητους, πολιτισμένους, δημιουργικούς ανθρώπους...Αλλά λιγοστεύουν συνεχώς, ενώ αλλού ΠΛΗΘΑΙΝΟΥΝ!!!!
Να σου πω κ εγω τους προτιμω...αλλα με λενε ανθελληνα μετα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραια η Ελλαδα,εχει τις καλυτερες γκομενες,ποτα και ξυδια για ατελειωτα μεθυσια,φαι τελειο,βρισκεις τσιγαρα οποιαδηποτε ωρα το βραδυ,ωραια φυσικα τοπια,πολιτισμο,ιστορια και αλλα πολλα.Παρ ολα αυτα ομως δεν μενουμε Ελλαδα!Γιατι?Τι να φταιει αραγε?Πολυ καλο το θεμα Κλεοπατρα.
Φταιει η αρπακολλατζιδικη νοοτροπια των ατομων που ασχολουνται με τον τουρισμο οπως προανεφεραν πολλοι φιλοι παραπανω..αλλα εγω θα το θεσω πολυ απλα μιλωντας για τον εαυτο μου.Εχω παει σε παρα πολλα μερη της Ελλαδας.That's enough for the time being!
Μπορει καποια στιγμη να ξαναγυρισω Ελλαδα αλλα οχι τωρα.Θελω να δω
και αλλες χωρες.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
Αγαπητέ GKCAPO αν εσυ το αποδέχεσαι όλα αυτά είναι δικό σου πρόβλημα, εγώ δεν τα αποδέχομαι και προσπαθώ όσο μπορώ μεσα από την δραστηριοποίηση μου στο κοινωνικό συνόλο (όσο βαρύγδουπο και αν σου ακουγεται αυτό) τουλαχιστον να λειτουργώ σωστά και πολιτισμένα

καλό είναι να μην φτάνουμε στα άκρα, όποιος έχέι ζήσει στο εξωτερικό μπορεί να καταλάβει ότι δεν ζούμε στην χειρότερη χώρα του κόσμου και ότι προβλήματα, μικρά και μεγάλα σαν αυτά που αντιμετωπίζουμε στην Ελλάδα υπάρχουν παντού.


Επειδή πάνω από 40 χρόνια επιχειρηματολογώ και....κουράστηκα, παρατηρώ μόνον ...τα αποτελέσματα.
Κρίνοντας λοιπόν εκ του αποτελέσματος, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και...
"αποδεχόμαστε κάτι αν δεν μας αρέσει"
όπως και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν... "προσπαθούμε όσο μπορούμε να το αλλάξουμε"... και ΠΡΟΦΑΝΩΣ πολλά είναι λάθος σε αυτή τη χώρα,.....
Αγαπητέ gd197, και εγώ λυπάμαι, αλλά με μόνο τα ευχολόγια, τις καλές προθέσεις, τους κοινούς τόπους και τα τόσα μπλα,μπλα,μπλα......δεν γίνεται τίποτα!!!
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΚΟΜΠΟΣ, ΑΚΟΜΑ, ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αγαπητέ GKCAPO αν εσυ το αποδέχεσαι όλα αυτά είναι δικό σου πρόβλημα, εγώ δεν τα αποδέχομαι και προσπαθώ όσο μπορώ μεσα από την δραστηριοποίηση μου στο κοινωνικό συνόλο (όσο βαρύγδουπο και αν σου ακουγεται αυτό) τουλαχιστον να λειτουργώ σωστά και πολιτισμένα

καλό είναι να μην φτάνουμε στα άκρα, όποιος έχέι ζήσει στο εξωτερικό μπορεί να καταλάβει ότι δεν ζούμε στην χειρότερη χώρα του κόσμου και ότι προβλήματα, μικρά και μεγάλα σαν αυτά που αντιμετωπίζουμε στην Ελλάδα υπάρχουν παντού.
Αγαπητέ gd197, εγώ εκ του αποτελέσματος, παρατηρώ-καταγράφω την ελληνική πραγματικότητα. Και αυτό δεν σηκώνει αντίρρηση. Αυτή είναι!!!

Τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή είναι δικό του θέμα (και δεν νομίζω να έκανα κάποια δημόσια δήλωση για τις απόψεις μου και τη δράση μου).
Όσο για σένα, τις προσπάθειές & τη δραστηριοποίησή σου, μπράβο και καλά κάνεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.237
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom