Μενουμε Ελλαδα?

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ετσι ειναι...αλλα εγω δεν εχω προλαβει καλα καλα να γνωρισω την ελλαδα...

αλλα οπως πανε τα πραγματα πιο πιθανο ειναι να γνωρισω την Ασια και την Λατινικη Αμερικη, τις Αλπεις και παει λεγοντας παρα τα ελληνικα νησια και την ορεινη ελλαδα...

το ασχημο πιστευω ειναι οτι σε ολο τον κοσμο (σχεδον) οταν εχεις πεσμενη κινηση τουριστικα, ριχνεις τις τιμες ή κανεις προσφορες για να ερθει κοσμος...
στην ελλαδα αν εχεις πεσμενη κινηση, οταν ερθει ενας πελατης θα προσπαθησεις να βγαλεις τα σπασμενα....με αποτελεσμα να βλεπεις κατι τιμες και να αναρωτιεσαι αν εισαι σε εναν ξενωνα στο βουνο, ή στο 5* του Μονακο...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ρε παιδιά χθες είχα τυχαία την ίδια συζήτηση με ένα φίλο μου που του έλεγα πόσο "λίγη" μου φαίνεται η Ελλάδα πλέον. Φυσικά με χαρακτήρισε σνομπ μιας και δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που εννοώ.
Δεν μπορούμε, θεωρώ, να πούμε έτσι με ελαφρά καρδιά ότι η Ελλάδα είναι "λίγη". αν ήταν λίγη δεν θα έρχονταν άνθρωποι από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα να επισκεφτούν μια κουτσουλιά στο χάρτη.
Ειναι μια τόση-δα χώρα και έχει τα πάντα. Και βουνά και θάλασσες και φύση και όμορφα χωριά και αρχαία και ιστορία και αρχιτεκτονική και πολιτισμό και φαγητο και και και...
αυτο που ΔΕΝ έχει είναι παιδεία, και κυρίως όσον αφορά στον τουρισμό. και γιαυτό βλέπουμε να πληρώνουμε ένα μεγάλο ντουλάπι σε τιμές σουίτας και ένα πιάτο μακαρόνια με κιμά σε τιμές αστακού. Και σαν να μην φτάνει που διώχνουμε έτσι τον τουρισμό μας, καταστρέψαμε τις πόλεις μας, κάψαμε τα δάση μας, χτίσαμε τα βουνά μας. Δυστυχώς αποδειχτήκαμε ανίκανοι να εκτιμήσουμε εμείς οι ίδιοι το πόσο ευλογημένος είναι ο τόπος μας...:(
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Δεν μπορούμε, θεωρώ, να πούμε έτσι με ελαφρά καρδιά ότι η Ελλάδα είναι "λίγη". αν ήταν λίγη δεν θα έρχονταν άνθρωποι από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα να επισκεφτούν μια κουτσουλιά στο χάρτη.
Ειναι μια τόση-δα χώρα και έχει τα πάντα. Και βουνά και θάλασσες και φύση και όμορφα χωριά και αρχαία και ιστορία και αρχιτεκτονική και πολιτισμό και φαγητο και και και...
αυτο που ΔΕΝ έχει είναι παιδεία, και κυρίως όσον αφορά στον τουρισμό. και γιαυτό βλέπουμε να πληρώνουμε ένα μεγάλο ντουλάπι σε τιμές σουίτας και ένα πιάτο μακαρόνια με κιμά σε τιμές αστακού.
Και σαν να μην φτάνει που διώχνουμε έτσι τον τουρισμό μας, καταστρέψαμε τις πόλεις μας, κάψαμε τα δάση μας, χτίσαμε τα βουνά μας. Δυστυχώς αποδειχτήκαμε ανίκανοι να εκτιμήσουμε εμείς οι ίδιοι το πόσο ευλογημένος είναι ο τόπος μας...:(
Aμάν βρε κοριτσάκι μου, με έχεις κομπλάρει με τις σωστά (κατ΄εμε) τοποθετημένες απόψεις σου.... είσαι και μικρούλα ....:haha:

Τι να πω παραπάνω ...... 20 με τόνο (όχι ατλαντικού, αλλά σημείου στίξης) :clap:!!!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Η Ελλάδα μας είναι κούκλα!Και έχει μαγευτικά μέρη, ειδικά από άποψη φυσικής ομορφιάς. Κάθε φορά όμως που ταξιδεύω στην Ελλάδα, νιώθω πως για ολοκληρωθεί το σκηνικό πρέπει να κανονίσω και ένα εξωτερικούλι...Εξάλλου Ελλάδα μπορούμε να πάμε και σε πιο μεγάλες ηλικίες που δε θα μπορούμε να αντέξουμε την ταλαιπωρία και το περπάτημα του έξω...ωραιότατες εκδρομές διοργανώνουν στην Ελλάδα...τα ΚΑΠΗ ας πούμε...έχουμε πολύ καιρό ως τότε...ΕΛΠΙΖΩ δηλαδή!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν μπορούμε, θεωρώ, να πούμε έτσι με ελαφρά καρδιά ότι η Ελλάδα είναι "λίγη". αν ήταν λίγη δεν θα έρχονταν άνθρωποι από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα να επισκεφτούν μια κουτσουλιά στο χάρτη.
Ειναι μια τόση-δα χώρα και έχει τα πάντα. Και βουνά και θάλασσες και φύση και όμορφα χωριά και αρχαία και ιστορία και αρχιτεκτονική και πολιτισμό και φαγητο και και και...
αυτο που ΔΕΝ έχει είναι παιδεία, και κυρίως όσον αφορά στον τουρισμό. και γιαυτό βλέπουμε να πληρώνουμε ένα μεγάλο ντουλάπι σε τιμές σουίτας και ένα πιάτο μακαρόνια με κιμά σε τιμές αστακού. Και σαν να μην φτάνει που διώχνουμε έτσι τον τουρισμό μας, καταστρέψαμε τις πόλεις μας, κάψαμε τα δάση μας, χτίσαμε τα βουνά μας. Δυστυχώς αποδειχτήκαμε ανίκανοι να εκτιμήσουμε εμείς οι ίδιοι το πόσο ευλογημένος είναι ο τόπος μας...:(
Τα είπες όλα με 2 λόγια. Μπράβα!!!
Κάτι ανάλογο λέω εγώ (ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΕΝΟΣ, δεν είμαι κανένας αυτονομιστής) με τον Νομό Μαγνησίας. Είμαστε η ομορφιά της Ελλάδας σε συμπυκνωμένη μορφή!! Βουνά, πεδιάδες, θάλασσα, νησιά, νερά, πράσινο, ΟΛΑ τα σπορ, Αεροδρόμια (2!!!) τρένο, καράβια, πολιτισμό, γαστρονομία, θρησκευτικό τουρισμό, Βιομηχανία, εμπόριο, παράδοση κλπ....Κανονικά θα "έπρεπε να πληρώνει διόδια" για να μπει κάποιος σ' αυτόν το Παράδεισο. Θα μπορούσε να σταθεί σαν αυτόνομο κρατίδιο (βλέπε Σ. Μαρίνο, Μονακό...κλπ)(επαναλαμβάνω: ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΕΝΟΣ, δεν είμαι κανένας αυτονομιστής)
Κι όμως πάμε απ' το κακό στο χειρότερο!!!
Γιατί??? Το είπες γιατί:
(αυτο που ΔΕΝ έχει είναι παιδεία....)
Και δυστυχώς για να την αποκτήσουμε (με την προϋπόθεση ότι το θέλουμε...) ...θέλουμε πολλά χρόνια..Τουλάχιστον 2-3 γενιές!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
(αυτο που ΔΕΝ έχει είναι παιδεία....)
Και δυστυχώς για να την αποκτήσουμε (με την προϋπόθεση ότι το θέλουμε...)...θέλουμε πολλά χρόνια..Τουλάχιστον 2-3 γενιές!!!
πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω GKCAPO.... :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω πιστευω οτι ειναι too late πια...
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
ποτέ δεν είναι αργά, από εμας εξαρταται
το θέμα είναι τι θα αποφασίσουμε σαν κοινωνία για το που θέλουμε να πάμε
προφανώς αν συνεχίσουμε να λειτουργούμε όπως λειτουργούσαμε τα τελευταία 30 χρόνια, ε τοτε ναι δεν υπάρχει ελπίδα καμιά
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειμαι εκτος θεματος αλλα ναι...πιστευω οτι θα συνεχισουμε οπως τα τελευταία 30 χρόνια
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
το θέμα είναι να μην αποδεχόμαστε κάτι αν δεν μας αρέσει αλλά να προσπαθούμε όσο μπορούμε να το αλλάξουμε...και να κρατάμε τα θετικά, δεν μπορεί όλα να είναι λάθος σε αυτή τη χώρα, ούτε έίμαστε άχρηστοι εκ γεννετής
 

Kingston

Member
Μηνύματα
64
Likes
15
Ωραια η Ελλαδα,εχει τις καλυτερες γκομενες,ποτα και ξυδια για ατελειωτα μεθυσια,φαι τελειο,βρισκεις τσιγαρα οποιαδηποτε ωρα το βραδυ,ωραια φυσικα τοπια,πολιτισμο,ιστορια και αλλα πολλα.Παρ ολα αυτα ομως δεν μενουμε Ελλαδα!Γιατι?Τι να φταιει αραγε?Πολυ καλο το θεμα Κλεοπατρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.232
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom