1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Μετάβαση από Πράγα - Βουδαπέστη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος ntintikα, στις 23 Αυγούστου 2018.

1. ntintikα

ntintikα Member

Μετά από κάποιες μέρες διακοπων στη Πράγα θέλουμε να πάμε δύο μέρες Βουδαπέστη. Πώς θα μπορούσαμε να πάμε;γνωρίζει κανείς;

2. giorgtsi

giorgtsi Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μάλτα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    Σίγουρα υπάρχει η επιλογή του τρένου και του λεωφορείου της εταιρείας flixbus η οποία είναι πολύ οικονομική αλλά τιμές για τα μέσα δεν γνωρίζω...τσέκαρε την σελίδα rome2rio.com βάλε τις πόλεις που σε ενδιαφέρουν και θα δεις αναλυτικά πως μπορείς να φτάσεις αλλά και το κόστος

3. georgeant

georgeant Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη-Βοστώνη-Ντάλας
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Ρίξε μια ματιά εδώ
    Με μια γρήγορη αναζήτηση το πρώτο που μου έβγαλε είναι η flixbus όπως σου είπε παραπάνω και ο @giorgtsi
    Υπάρχει και η επιλογή του τρένου αλλά δεν είναι πιο γρήγορο και είναι αρκετά πιο ακριβό. Μπορείς βέβαια να πας και αεροπορικώς και να γλιτώσεις αρκετό χρόνο (6μιση ώρες στο δρόμο δεν είναι και λίγες). Ενδεικτικά λίγο που έψαξα βρήκα αεροπορικά εισιτήρια που ξεκινούν από 14 ευρώ με Ryan. Πληρώνεις περίπου όσο για το λεωφορείο και σε 70 λεπτά είσαι στον προορισμό σου.

Last edited by a moderator: 23 Αυγούστου 2018
  4. radiohan

radiohan Member

Λόγω του ότι και εγώ έχω προγραμματίσει κάτι παρόμοιο προσεχώς , προτίμησα το αεροπλάνο ,είναι περίπου μια ώρα διαδρομή , το τρένο που αρχικά είχα επιλέξει κάνει 6:30 ώρες και ήταν αρκετά ακριβότερα τα εισητηρια του από αυτά του αεροπλάνου

5. Konkon

Konkon Member

Καλημέρα σας,
    Πρόκειται να επισκεφτώ τη Βουδαπέστη στα μέσα του Δεκέμβρη ( κατατοπιστικότατος ο οδηγός του @vagar78 ) και μετά έχω κλείσει για Πράγα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμφέρει να πάρω Λεωφορείο ή Τραίνο; Ή να μου δώσει κάποιο link για να δω δρομολόγια και τιμές από Βουδαπέστη για Πράγα;
    Συγγνώμη αν κάπου έχει ξανα αναφερθεί αλλά δεν μπόρεσα με μια γρήγορη αναζήτηση να το βρω..

vagar78 likes this.
  6. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Καλημέρα. Το μήνυμά σου μεταφερθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα.

7. Pilgrim

Pilgrim Member

Δεν έχω ταξιδέψει στην συγκεκριμένη διαδρομή αλλά επειδή το είχα ψάξει το καλοκαιρι για μετάβαση από Βιέννη - Πράγα είχα καταλήξει στην λύση της τσεχικής Regiojet (έχει βάλει τραίνο στη γραμμή αυτή με δερμάτινα καθίσματα, wifi, coffeee κ.λ.π.) ψαξτο... Για Βουδαπέστη - Βιέννη θα βρεις άνετα τραίνο η λεωφορείο.