Αυστρία Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο της Βιέννης

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, μια ερώτηση για κάποιον που έχει εμπειρία από το αεροδρόμιο της Βιεννης:

Πόσο μακριά είναι ο σταθμός του τραίνου από τις αφίξεις και τις αποσκευές ;

Η πτήση ειναι με Austrian και ειμαι λιγο οριακά για να προλάβω το τραίνο που θέλω. Εισιτήριο για το τραίνο θα έχω βγάλει εκ των προτέρων
5', τίποτα σοβαρό. Υπόψιν ότι η πτήση σου μπορεί να καθυστερήσει, κι αν συμβεί αυτό, με εισιτήριο τρένου από πριν κινδυνεύεις να χάσεις τα χρήματα του εισιτηρίου. Δες προσεκτικά τους όρους του εισιτηρίου.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Το πρόβλημα "λύθηκε" απο την OBB η οποία άλλαξε κατα 15' αργότερα την αναχώρηση του συγκεκριμένου δρομολογίου. Δεν χρειάζεται να βγάλω πλέον εισιτήριο εκ των προτέρων καθώς δεν θα ειμαι οριακά σε χρόνο.

Τέλος σε τέτοιες περιπτώσεις βγάζω πάντα flex εισιτήριο με ελάχιστη διαφορά (4-5 ευρώ έχει το flex στο συγκεκριμένο ταξίδι 5 ωρών) που ειναι βάσει εκκίνησης - προορισμού και ισχύει για 48 ώρες. Το έχει η ΟΒΒ από οτι βλέπω και το είχα χρησιμοποιήσει πολλές φορές με DBahn.
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Καλημέρα σε όλους!
Ετοιμάζομαι για ταξίδι στη Βιέννη.
Θα φτάσω στο αεροδρόμιο το Σάββατο 19 Μαρτίου στις 22.00.
Θέλω να πάρω τη γραμμή S7 από το αεροδρόμιο (για πιο οικονομική) και θέλω να κατέβω στη στάση Wien Quartier Belvedere (επειδή η διαμονή μας είναι στο Novum Hotel Prinz Eugen .
Αυτό που θέλω να ρωτήσω, για κάποιον που γνωρίζει τα μέσα μεταφοράς εκεί, η γραμμή S7 με εξυπηρετεί; και πως ακριβώς πρέπει να το κάνω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αυτό που θέλω να ρωτήσω, για κάποιον που γνωρίζει τα μέσα μεταφοράς εκεί, η γραμμή S7 με εξυπηρετεί; και πως ακριβώς πρέπει να το κάνω;
Σε βολεύει πολύ περισσότερο το τρένο ΟΒΒ-RJ (ÖBB Ticketshop), για το οποίο μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο ηλεκτρονικά ή και από τους αυτόματους πωλητές στις αφίξεις του αεροδρομίου βγαίνοντας δεξιά, με το κλασσικό κόστος 4,30€.
Κατεβαίνεις στον κεντρικό σταθμό της Βιέννης (Wien Hbf), λίγα μέτρα μακριά από το ξενοδοχείο σου.
Καλή επιλογή περιοχής. ;)
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Σε βολεύει πολύ περισσότερο το τρένο ΟΒΒ-RJ (ÖBB Ticketshop), για το οποίο μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο ηλεκτρονικά ή και από τους αυτόματους πωλητές στις αφίξεις του αεροδρομίου βγαίνοντας δεξιά, με το κλασσικό κόστος 4,30€.
Κατεβαίνεις στον κεντρικό σταθμό της Βιέννης (Wien Hbf), λίγα μέτρα μακριά από το ξενοδοχείο σου.
Καλή επιλογή περιοχής. ;)
Ναι αυτό μάλλον είναι καλύτερο, απλώς είχα καταλάβει ότι αυτό είναι ακριβό περίπου 12 ευρώ το άτομο... έχω μπερδευτεί με τα τραίνα.... και μάλλον θα το αγοράσω και ηλεκτρονικά να μην τρέχω τελευταία στιγμή... Πρέπει να το ακυρώσω κάπου εκεί ή αρκεί να το έχω μαζί μου;
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
έχω μπερδευτεί με τα τραίνα.... και μάλλον θα το αγοράσω και ηλεκτρονικά να μην τρέχω τελευταία στιγμή...
Λογικό είναι, να θυμάσαι όμως ότι φεύγουν και τα δύο από το ίδιο σημείο, μέσα από το αεροδρόμιο πας απευθείας στην αποβάθρα ακολουθώντας τις ταμπέλες. Είχα βγάλει εισιτήριο πολύ εύκολα από τον αυτόματο πωλητή, μη σε προβληματίζει. Αν θυμάμαι καλά το ακύρωσα σκανάροντας το QRcode του μέσα στο τρένο.
Να τσεκάρεις το google maps για τις όποιες μετακινήσεις σου, είναι απόλυτα αξιόπιστο στη Βιέννη.
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Λογικό είναι, να θυμάσαι όμως ότι φεύγουν και τα δύο από το ίδιο σημείο, μέσα από το αεροδρόμιο πας απευθείας στην αποβάθρα ακολουθώντας τις ταμπέλες. Είχα βγάλει εισιτήριο πολύ εύκολα από τον αυτόματο πωλητή, μη σε προβληματίζει. Αν θυμάμαι καλά το ακύρωσα σκανάροντας το QRcode του μέσα στο τρένο.
Να τσεκάρεις το google maps για τις όποιες μετακινήσεις σου, είναι απόλυτα αξιόπιστο στη Βιέννη.
Έγινε!! Σε ευχαριστώ για όλα!
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
καλησπερα και παλι! πλησιαζουν οι μερες για να ταξιδεψουμε για βιεννη 20-24 απριλιου.Θα ηθελα αν ρωτησω τι θα ηταν προτιμοτερο σαν μεταφορικο μεσο απο αεροδρομιο προς πολη και το αντιθετο προφανως ! ευχαριστω πολυ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καλησπερα και παλι! πλησιαζουν οι μερες για να ταξιδεψουμε για βιεννη 20-24 απριλιου.Θα ηθελα αν ρωτησω τι θα ηταν προτιμοτερο σαν μεταφορικο μεσο απο αεροδρομιο προς πολη και το αντιθετο προφανως ! ευχαριστω πολυ
Τρενάκι προς τη πλησιέστερη στάση και μετά αναλόγως που μένεις. Βασικά μπορεί να αρκεί και μόνο αυτό. Ρίξε μια ματιά εδώ
Αυστρία - Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο της Βιέννης

που έχουν γραφτεί όλα, μιας και το συγκεκριμένο είναι νήμα για περιορισμούς λόγω covid.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπερα και παλι! πλησιαζουν οι μερες για να ταξιδεψουμε για βιεννη 20-24 απριλιου.Θα ηθελα αν ρωτησω τι θα ηταν προτιμοτερο σαν μεταφορικο μεσο απο αεροδρομιο προς πολη και το αντιθετο προφανως ! ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγάλω την Wochenkarte από τα μηχανήματα του αεροδρομίου; Θα ήθελα να την ενεργοποιήσω από το αεροδρόμιο, ώστε για το S7 να χρειαστεί να ,βγάλω μόνο το συμπληρωματικό εισιτήριο των 1,80 και όχι το ολόκληρο των 4.20. Το ίδιο και στην επιστροφή για αεροδρόμιο. Επίσης, θα είμαι εκεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή. Φαντάζομαι ότι η Wochenkarte με καλύπτει, έτσι δεν είναι;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.664
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγάλω την Wochenkarte από τα μηχανήματα του αεροδρομίου; Θα ήθελα να την ενεργοποιήσω από το αεροδρόμιο, ώστε για το S7 να χρειαστεί να ,βγάλω μόνο το συμπληρωματικό εισιτήριο των 1,80 και όχι το ολόκληρο των 4.20. Το ίδιο και στην επιστροφή για αεροδρόμιο. Επίσης, θα είμαι εκεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή. Φαντάζομαι ότι η Wochenkarte με καλύπτει, έτσι δεν είναι;
Μπορείς να την πάρεις από το αεροδρόμιο. Εμείς την είχαμε πάρει από το γκισέ από τον υπάλληλο όπως και το συμπληρωματικό εισιτήριο. Φυσικά και σε καλύπτει από Τρίτη μέχρι Κυριακή.
Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom