Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπέρα πηγαίνω σε 2 εβδομάδες Βαρκελώνη για 5 μέρες Παρασκευή με Τρίτη, θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε λίγο για τα μέσα συγκοινωνίας.
Έχω δει για μια κάρτα t-casual. Αλλά από κάτω βλέπω κάτι για ζώνες που δεν καταλαβαίνω τι είναι ..

Μπορώ να τη προμηθευτώ online ή από αεροδρόμιο ?

Αυτή η κάρτα είναι για λεωφορεία, μετρό μόνο ή ισχύει και για δρομολόγια τρένων (πχ είδα ότι υπάρχει μια γραμμή με το όνομα R1)

σας ευχαριστώ πολύ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Αν μένεις στην Βαρκελώνη , είναι παντού ζώνη 1.Αν μένεις κάπου έξω από την πόλη,μας λες που μένεις και σου λέμε σε ποια ζώνη είναι. Μπορείς να την πάρεις και στο αεροδρόμιο σε 1 λεπτό. Ισχύει
παντού για ότι είναι 1 ζώνη συν το μετρό του αεροδρομίου. Επειδή είναι κάρτα προσωπική
θα χρειαστεί να περάσεις το αριθμό ταυτότητας σου στο μηχάνημα κατά την έκδοση της κάρτας.
Αναφέρομαι στην κάρτα Τ- usual που έχει απεριόριστες μετακινήσεις για ένα μήνα.
T-usual Barcelona Metro Bus Tickets - TMB
Η άλλη που έγραψες είναι για 10 μετακινήσεις και τέλος. Χωρίς το μετρό για αεροδρόμιο.
Μόνο το τρένο για αεροδρόμιο και αυτό πηγαίνει στο τέρμιναλ 2.
 

natmetax

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θα μένουμε στο Hotel Catalonia Portal de l'Àngel, και φτάνουμε στις 11 το πρωί. Θα έχουμε και καρότσι με ένα 3χρονο παιδάκι. Σκέφτομαι για τη t-usual και μετακίνηση από αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο με λεωφορείο ίσως; Μήπως να προτιμήσω ταξί; Τι ισχύει με τα εισιτήρια στα λεοφωρεία- μετρό για τα μικρά παιδιά;
 

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Αν μένεις στην Βαρκελώνη , είναι παντού ζώνη 1.Αν μένεις κάπου έξω από την πόλη,μας λες που μένεις και σου λέμε σε ποια ζώνη είναι.
Στο Sercotel Caspe έχω κλείσει οπότε φαντάζομαι μου κάνει μια χαρά!
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.
 

gioulis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα .θα πάμε βαρκελώνη για 4 μερες.και θα ήθελε να ρωτήσω .τι προτείνετε για κάρτα μεταφοράς?.θα μάστε 2 ενήλικες και ένα παιδάκι 6 ετών .θα μείνουμε στο Aparthotel Atenea.(γνωρίζει κάνει άμα είναι καλό ξενοδοχείο .και την περιοχή άμα είναι ασφαλής) ? Θα κινηθούμε μέσα στην πόλη .το παιδί έχει ελεύθερη πρόσβαση στο μέτρο η θέλει εισιτήριο?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
νομιζω για 2 ετων ειναι ελευθερη η διευλευση αλλα αυτο θα μας το απαντησεις καποιος που πηγε με 6 εων νηπιο!!
.......
Μια ερωτηση παρακλω για κατοχους καρτας 10 διαδρομων.....Εχω βγαλει στο μηχανημα στο παρελθον ηταν εξαιρετικα ευκολο και χωρις χασιμο χρονου......
Επειδη βιαζομαι υπερβολικα πως ειναι δυνατον να εχω την καρτα ...
T-casual
Individual 10-journey ticket. Available for T-mobilitat.

για 3 ατομα με το που θα κατεβω στο αεροδρομιο ......χωρις χασιμο καθολου χρονου και χρονοτρβη....
Ειναι σημαντικο να μη χασω πανω απο 1-2 λεπτα στην εκδοση 3 τετοιων καρτων και βλεπω στο app στο κινητο που κανω ......στην εφαρμογη ecommerce-resident-webvenda δεν αναγνωριζει καν την ΑΤ μου αρα δυσκολα στο κινητο μου να εχω τρεις καρτες πριν φτασω κανω Βαρκλεωνη! Μπορει να βοηθησει καποιος ??? υπαρχει γκισες και οχι Αυτοματο μηχανημα η καποιος αλλος τροπος?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ποιο τέρμιναλ έρχεσαι και τι ώρα;
aegean SKG νομιζω Τ1 νομιζω 16.30 φτανει Ισπανιας ( εχω 2 ωρες να προλαβω την Εκθεση του Μαραθωνιου που ειναι πλατεια Ισπανιας και να παραλαβω τον εξοπλισμο μου και 3 ωρες ακριβως να κανω check in σε χωρο στην Γοτθικη συνοικια)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
H Πιο γρήγορη μετακίνηση είναι το aerobus. Se 20-25 λεπτά είναι πλατεία Ισπανίας.
Με το μετρό θα αργήσεις.
Παρόλα αυτά αν θέλεις το μετρό πας στο μηχάνημα επιλέγεις το εισιτήριο το βάζεις Χ3
και τα εκτυπώνει. Περίπου 0,5 λεπτό.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
H Πιο γρήγορη μετακίνηση είναι το aerobus. Se 20-25 λεπτά είναι πλατεία Ισπανίας.
Με το μετρό θα αργήσεις.
Παρόλα αυτά αν θέλεις το μετρό πας στο μηχάνημα επιλέγεις το εισιτήριο το βάζεις Χ3
και τα εκτυπώνει. Περίπου 0,5 λεπτό.
T Casual στο κινητο απο πριν....??? δεν????
Επισης πρεπει να παω σε διαθεσιμο Αυτοματο πωλητη και καθησω να γραψω για 3 ατομα ολη την διαδικασια για 3 φορες το ιδιο πραγμα?
Δεν προκειται να χρησιμοποιησω μια και μονο φορα εισητηριο μετρο.... Εξαλου Πρωτα Espnga και μετα liceu θελω να παω σε 2-3 ωρες με το ταχυτερο δυνατο τροπο. Το Aerobus θα με αφησει πρωτη σταση απο T1 απο οτι καταλαβα σε 25 ' ωραιατατα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom