Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα σε όλους. Τον επόμενο μήνα θα ταξιδέψουμε για πρώτη φορά στην Βαρκελώνη. Ήδη έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και έχω μια πρώτη εικόνα για την πόλη και τις επιλογές για τις μετακινήσεις. Το δωμάτιο που κλείσαμε βρίσκεται κοντά στην Sagrada Familia. Φτάνουμε στο El Prat στο Τ2 στις 22:30. Εκτός από taxi, και επειδή θα έχουμε και ένα παιδί 3 ετών, ποια είναι η καλύτερη επιλογή για να φτάσουμε μέχρι το μετρό στην περιοχή της S.F.? Συνολικά θα είμαστε 5 άτομα..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Αν το ξενοδοχείο σου είναι κοντά στην πλ Ισπανίας , υπάρχει το λεωφορείο Νο46 που κάνει το εισιτήριο των 10 διαδρομών.
Δυστυχώς είμαι κάπου στα 3 χλμ μακριά οπότε θα αρκεστώ στο aerobus! Ευχαριστώ και πάλι :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Καλησπέρα σε όλους. Τον επόμενο μήνα θα ταξιδέψουμε για πρώτη φορά στην Βαρκελώνη. Ήδη έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και έχω μια πρώτη εικόνα για την πόλη και τις επιλογές για τις μετακινήσεις. Το δωμάτιο που κλείσαμε βρίσκεται κοντά στην Sagrada Familia. Φτάνουμε στο El Prat στο Τ2 στις 22:30. Εκτός από taxi, και επειδή θα έχουμε και ένα παιδί 3 ετών, ποια είναι η καλύτερη επιλογή για να φτάσουμε μέχρι το μετρό στην περιοχή της S.F.? Συνολικά θα είμαστε 5 άτομα..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επειδή θα έχετε παιδί μαζί και η ώρα άφιξης είναι αργά, γιατί δεν παίρνετε ένα ταξί 5/θέσεων ;
Θα έχεις χρέωση κάτω από 40 ευρώ. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις,μετρό,τρένο κλπ θα φάτε
πάνω από 1,5 ώρα σε καλή περίπτωση.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Επειδή θα έχετε παιδί μαζί και η ώρα άφιξης είναι αργά, γιατί δεν παίρνετε ένα ταξί 5/θέσεων ;
Θα έχεις χρέωση κάτω από 40 ευρώ. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις,μετρό,τρένο κλπ θα φάτε
πάνω από 1,5 ώρα σε καλή περίπτωση.
Είναι τόσο πολύ; Δεν το περίμενα είναι η αλήθεια. Αν κάνω κράτηση για ταξί μέσω booking μου το δίνει 34.65 ευρώ. Από ότι καταλαβαίνω η τιμή είναι μια χαρά..και χρόνο 20 λεπτά.. Βλέπω να το προτιμάμε..
Σε ευχαριστώ πολύ panpan!
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Sorry που γράφω ακριβώς από κάτω αλλά δεν μπορώ να βρω πως κάνεις edit..
Επειδή θα έχουμε μικρό παιδί μαζί μας και μόνο τρεις μέρες και κάτι ψιλά, αποφασίσαμε πως μια πολύ καλή επιλογή είναι το hop on hop off για τις δύο μέρες.. Στο επίσημο site το εισιτήρια για τις δύο μέρες το δίνει 38 ευρώ το άτομο και το παιδί δωρεάν. Υπάρχει περίπτωση αν πάμε επί τόπου να πετύχουμε καλύτερη τιμή για 4 άτομα; Θυμάμαι στην Ν. Υόρκη έπαιζαν τέτοιες προσφορές..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Δεν το γνωρίζω με σιγουριά, γιατί δεν το χρησιμοποιώ, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να κάνουν κάποια έκπτωση στο επί τόπου.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Δεν το γνωρίζω με σιγουριά, γιατί δεν το χρησιμοποιώ, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να κάνουν κάποια έκπτωση στο επί τόπου.
Καλά όχι ότι και στο site έχει καμιά τρελή έκπτωση αλλά λέμε τώρα...
Σε ευχαριστώ panpan!
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Επειδή θα έχετε παιδί μαζί και η ώρα άφιξης είναι αργά, γιατί δεν παίρνετε ένα ταξί 5/θέσεων ;
Θα έχεις χρέωση κάτω από 40 ευρώ. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις,μετρό,τρένο κλπ θα φάτε
πάνω από 1,5 ώρα σε καλή περίπτωση.
@panpan σε κάποιο σημείο στο forum διάβασα ότι καθώς το αεροδρόμιο είναι μεγάλο υπάχει αρκετή καθυστέρηση σε περίπτωση παραλαβής αποσκευής. Έχουμε εικόνα πόση ώρα στο περίπου θα μας πάρει μέχρι να τελειώσει η όλη διαδικασία για να υπολογίσω (στο περίπου) το ραντεβού για το ταξί; Φτάνουμε Κυριακή βράδυ στις 22:35.. Φαντάζομαι δεν θα είναι τόσο busy εκείνη την ώρα...ή μήπως όχι;; Σε ευχαριστώ!
 

GABRIEL@

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ. Πετάω για Βαρκελώνη αυτη τη Δευτερα στο t2 και ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά τις μετακινήσεις εκεί τι με συμφέρει περισσότερο. Θα μείνω μέχρι την Παρασκευή το πρωί. Σκέφτομαι να βγάλω την t-usual που ισχύει για 30 μέρες απεριόριστες μετακινήσεις από και προς αεροδρόμιο με 20 ευρώ. Μπορώ να την προμηθευτώ από το αεροδρόμιο; Ισχύει για ολα τα Μεσα μεταφοράς; η επόμενη επιλογή είναι η hola Barcelona για 4 μέρες (διότι την Παρασκευή φεύγω πολύ νωρίς το πρωί όποτε σκέφτομαι να πάρω ταξί για αεροδρόμιο). η Barcelona card ισχύει για όλα και το αεροδρόμιο;
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Γεια σε όλους. Θα είμαστε 2 γεμάτες μέρες στη Βαρκελώνη, θα φύγουμε κάποιες μέρες και θα επιστρέψουμε ξανά για 1 μέρα λόγω της πτήσης. Αν τα έψαξα καλά για το πρώτο 48ωρο να βγάλουμε την hola barcelona card 48 h και στη δεύτερη διαμονή της μιας μέρας την T-dia.
@panpan τι λες;
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Τώρα που τα διάβασα ξανά με πιο καθαρό μυαλό συμφέρει η T-usual (εκ παραδρομής έγραψα και αλλού το σχόλιο! Ε έχω και 20 σελίδες ανοιχτές )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom