Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Χαίρεται , να κάνω μία ερώτηση για Βαρκελώνη. Για να πάει κάποιος από τη στάση μετρό Llacuna στο park guell είναι καλή λύση μετρό μέχρι Alfons x και από εκεί το λεωφορείο 24; Ευχαριστώ.
Μπορείς να πας μέχρι την στάση Passeig de Gracia kαι εκεί να αλλάξεις στην πράσινη γραμμή (Zona Universitaria-Trinitat Nova) και να αποβιβαστείς στην στάση Vallcarca. Eκεί κατεβαίνεις τρια τετράγωνα την avenida de Vallcarca βρίσκεις αριστερά τις κυλιώμενες σκάλες που σε ανεβάζουν στο λόφο πίσω από το Park Guell απόπου θα έχεις μια πανοραμική θέα της πόλης και από εκεί θα κατηφορίσεις προς την είσοδο του πάρκου έχοντας μια πρώτη γνωριμία του από ψηλά.

Βέβαια η γραμμή του μετρό Llacuna τερματίζει στην Trinitat Nova που μπορείς και από εκεί να πάρεις την πράσινη γραμμή
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
Καλησπέρα σας,θα ήθελα να μάθω πιο είναι αξιόπιστο και πιο οικονομικό από τα cabify bolt και free now?ευχαριστω
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλησπερα, θα παω το Σαββατο μεχρι την Τεταρτη στην Βαρκελωνη και θα μενουμε σε ξενοδοχεια στο Vilassar de dalt (hotel Sorli emocions) και στο Casteldefells τελευταια βραδια για να ειμαι διπλα στο αεροδρομιο.

Εχω νοικιασει αμαξι, οποτε τι προτεινετε να κανω για μεσα στην πολη?

Να ψαχνω για παρκιγκ σε καθε μουσειο και αξιοθεατο η καλυτερα να παρκαρω καπου εξω και να γυρισουμε τα αξιοθετα με τα διωροφα τα κοκκινα?

Αν ναι, που προτεινετε για καποιο οικονομικο παρκιγκ?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Μία λύση είναι αφού έχεις αυτοκίνητο το αφήνεις κάπου προς τα έξω πχ εγώ το αφήνω
στο πάρκινγκ του εμπορικού
Homepage WESTFIELD LA MAQUINISTA
Είναι δωρεάν. Από εκεί παίρνεις το μετρό και σε πάει στο κέντρο.
Hotel Sorli Emocions to Westfield La Maquinista
Αυτή είναι η διαδρομή από το ξενοδοχείο σου στο εμπορικό.
Και αυτή είναι η διαδρομή με τα πόδια έως το μετρό.
Parking exterior La Maquinista to Torras i Bages
Προτίμησε στο εξωτερικό πάρκινγκ να το παρκάρεις. Είναι πιο κοντά στο μετρό.
Ειδάλλως βάλε άλλα 150 μέτρα.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Μία λύση είναι αφού έχεις αυτοκίνητο το αφήνεις κάπου προς τα έξω πχ εγώ το αφήνω
στο πάρκινγκ του εμπορικού
Homepage WESTFIELD LA MAQUINISTA
Είναι δωρεάν. Από εκεί παίρνεις το μετρό και σε πάει στο κέντρο.
Hotel Sorli Emocions to Westfield La Maquinista
Αυτή είναι η διαδρομή από το ξενοδοχείο σου στο εμπορικό.
Και αυτή είναι η διαδρομή με τα πόδια έως το μετρό.
Parking exterior La Maquinista to Torras i Bages
Προτίμησε στο εξωτερικό πάρκινγκ να το παρκάρεις. Είναι πιο κοντά στο μετρό.
Ειδάλλως βάλε άλλα 150 μέτρα.
Χιλια ευχαριστω panpan.
Μολις εφτασα στο ξενοδοχείο ερχομενος απο Santa Susanna, tossa del mar και Girona και βλεπω αυριο πως θα κινηθω μεσα στην Βαρκελωνη.

Αγορασα online για τα διοροφα και βλεπω οτι η Sagrada Familia ειναι πιο κοντινη με το μετρό απο το εμπορικο που θα παρκαρω.

Με το citymapper μου βγαζει δυο γραμμες απο την Torras i bages. Την L1 και αλλαγη στην L5.

Θα πρεπει να παρω δυο εισιτηρια για τις δυο αυτες γραμμες;
Η αρκει το ενα;
Στο tmb.cat γραφει
A single validated metro ticket permits you to transfer between different metro lines, so long as you use the connecting corridors to change lines.

Ειναι ομως συνδεδεομενες αυτες οι δυο γραμμες;

Σε ευχαριστω και παλι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Για να πας Sagrada familia με την γραμμή 1 πας μέχρι την La Sagrera και εκεί αλλάζεις με την γραμμή 5 .
Δεν χρειάζεται άλλο εισιτήριο. Η αλλαγή γίνεται κάτω στο μετρό. Ακολουθείς τα βελάκια για το 5.
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
καλησπέρα σας, κατέβασα την εφαρμογή του cabify για andoid . Όταν μου ζητάει το κινητό γράφω το ελληνικό νούμερο και μου αναγράφει στην οθόνη ότι δεν μπορεί να στείλει το sms!
είχε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα?μήπως όταν θα είμαι Ισπανία θα μπορεί να το στείλει? ευχαριστώ
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
καλησπέρα σας, κατέβασα την εφαρμογή του cabify για andoid . Όταν μου ζητάει το κινητό γράφω το ελληνικό νούμερο και μου αναγράφει στην οθόνη ότι δεν μπορεί να στείλει το sms!
είχε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα?μήπως όταν θα είμαι Ισπανία θα μπορεί να το στείλει? ευχαριστώ
Βάζεις μπροστά το +30 ;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Δεν έχω απάντηση γιατί έχω ισπανικό νούμερο, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί φίλος από Γαλλία
το είχε ενεργοποιήσει από εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom