Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας και προγραμματίζω ένα πενθήμερο Βαρκελώνη μέσα στο Σεπτέμβριο, γιατί όλοι προτείνουν το λεωφορείο για μετάβαση από το αεροδρόμιο στη πόλη ενώ βλέπω ότι πλέον πάει κανονικά και το μετρό εκεί και μάλιστα στη πενθήμερη κάρτα με 30€ περίπου έχεις απεριόριστες μετακινήσεις και δωρεάν τη γραμμή ως αεροδρόμιο ενώ με λεωφορείο θέλεις 10€ πήγαινε έλα συν εισιτηριο μετρό για να φτάσεις ξενοδοχείο; Δεν είναι πολύ πιο οικονομικό αφού αν βγάλεις το αεροδρομιο μετά ουσιαστικά με 20€ καλύπτεις ολες τις μετακινησεις free για 5 ημέρες;
Είναι κατι που δεν έχω καταλάβει μήπως;
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας και προγραμματίζω ένα πενθήμερο Βαρκελώνη μέσα στο Σεπτέμβριο, γιατί όλοι προτείνουν το λεωφορείο για μετάβαση από το αεροδρόμιο στη πόλη ενώ βλέπω ότι πλέον πάει κανονικά και το μετρό εκεί και μάλιστα στη πενθήμερη κάρτα με 30€ περίπου έχεις απεριόριστες μετακινήσεις και δωρεάν τη γραμμή ως αεροδρόμιο ενώ με λεωφορείο θέλεις 10€ πήγαινε έλα συν εισιτηριο μετρό για να φτάσεις ξενοδοχείο; Δεν είναι πολύ πιο οικονομικό αφού αν βγάλεις το αεροδρομιο μετά ουσιαστικά με 20€ καλύπτεις ολες τις μετακινησεις free για 5 ημέρες;
Είναι κατι που δεν έχω καταλάβει μήπως;[/Q
Το εισιτηριο του μετρο απο κ προς το αεροδρομιο κοστιζει 9€. Απο εκει και περα εξαρταται ποσο συχνα θα χρησιμοποιεις το ΜΜΜ, μπορεις με 10€ να παρεις το Τ-10 και να κανεις 10 διαδρομες. Travel card για 5 μερες, συμπεριλαμβανομενου και του αεροδρομιου κοστιζει 33,70€
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Το εισιτηριο του μετρο απο κ προς το αεροδρομιο κοστιζει 9€. Απο εκει και περα εξαρταται ποσο συχνα θα χρησιμοποιεις το ΜΜΜ, μπορεις με 10€ να παρεις το Τ-10 και να κανεις 10 διαδρομες. Travel card για 5 μερες, συμπεριλαμβανομενου και του αεροδρομιου κοστιζει 33,70€
Ευχαριστώ φίλε μου, μα γι΄αυτό απόρρησα αν δεν έχω καταλάβει κάτι, η κάρτα η 5ημερη αν τη βγαλεις online κάνει 30,3€ https://www.barcelonasmartmoving.com/tickets/hola-bcn-barcelona-travel-card και τη παραλαμβάνεις με το voucher εκεί λέει, και όντως έχει μετρό αεροδρομίου μέσα είδα. Το μετρό δεν είναι πιο γρήγορη λύση από λεωφορείο;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Κι εγω το ιδιο απορουσα πριν παω. Το μετρο ειναι γρηγορο, χωρις οδηγο οποτε απο το πρωτο βαγονι βλεπεις και το τουνελ, συχνο, θελει ομως μετεπιβιβαση καθως η γραμμη του αεροδρομιου δεν φτανει ως το κεντρο. Γενικα ως Ελληνες εχουμε μαθει να μετακινουμαστε με λεωφορεια και να αφηνουμε το τραινο σε δευτερη (ή και τριτη :p ) μοιρα...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Το μετρό δεν είναι πιο γρήγορη λύση από λεωφορείο;
Ναι,αλλά και εξαρτάτε που πηγαίνεις.Προτιμούμε το λεωφορείο σε μια πόλη που την βλέπουμε για πρώτη φορά,
γιατί χαζεύουμε έξω κι ας κοστίζει λίγο παραπάνω,από το να χαζεύουμε τα τούνελ του μετρό,που προσωπικά
μ'αφήνουν αδιάφορο. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι,αλλά και εξαρτάτε που πηγαίνεις.Προτιμούμε το λεωφορείο σε μια πόλη που την βλέπουμε για πρώτη φορά,
γιατί χαζεύουμε έξω κι ας κοστίζει λίγο παραπάνω,από το να χαζεύουμε τα τούνελ του μετρό,που προσωπικά
μ'αφήνουν αδιάφορο. :)
Εγώ πάντως ως πρώτη διαδρομή σε μια άγνωστη πόλη προτιμώ πάντα το μετρό. Είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις λάθος και να μη βρεθείς στο σωστό σταθμό... Με το λεωφορείο, μπορεί να τύχει οτιδήποτε. Να πάει από αλλο δρόμο γιατί σήμερα κάτι γίνεται. Να προσπεράσεις τη στάση που θες. Να μην έχεις πατήσει το κουμπί της στάσης. Να καθυστερήσει λόγω κίνησης. Χρειάζεται μια εξοικίωση παραπάνω...
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εγώ πάντως ως πρώτη διαδρομή σε μια άγνωστη πόλη προτιμώ πάντα το μετρό. Είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις λάθος και να μη βρεθείς στο σωστό σταθμό... Με το λεωφορείο, μπορεί να τύχει οτιδήποτε. Να πάει από αλλο δρόμο γιατί σήμερα κάτι γίνεται. Να προσπεράσεις τη στάση που θες. Να μην έχεις πατήσει το κουμπί της στάσης. Να καθυστερήσει λόγω κίνησης. Χρειάζεται μια εξοικίωση παραπάνω...
Συμφωνω απολυτα, ειδικα αν η αφιξη ειναι νυχτα και δεν μπορεις απο το λεωφορειο να δεις καλα εξω. Αισθανομαι περιφανος που καταφερα στο Βουκουρεστι να κατεβω στη σωστη σταση αν και νυχτα :p :D . Ναι, αππ την αλλη χανεις μια πρωτη επαφη με την πολη και ισως τα προαστια της αλλα θα εχεις τοσες μερες να τα δεις καλυτερα... τελος παντων, εξαρταται και απο τον καθενα τι θα επιλεξει...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Εγώ πάντως ως πρώτη διαδρομή σε μια άγνωστη πόλη προτιμώ πάντα το μετρό. Είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις λάθος και να μη βρεθείς στο σωστό σταθμό... Με το λεωφορείο, μπορεί να τύχει οτιδήποτε. Να πάει από αλλο δρόμο γιατί σήμερα κάτι γίνεται. Να προσπεράσεις τη στάση που θες. Να μην έχεις πατήσει το κουμπί της στάσης. Να καθυστερήσει λόγω κίνησης. Χρειάζεται μια εξοικίωση παραπάνω...
Δεν θα διαφωνήσω με την επιλογή σου.Εγώ προτιμώ λεωφορείο ή ταξί για την πρώτη φορά.
Δεν τα πάω και πολύ τα μετρό.Αισθάνομαι σαν τυφλοπόντικας.:) Θέλω από την πρώτη στιγμή να γνωρίζω την πόλη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.951
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπερα σε ολους!!

Σκεφτόμαστε να παμε βαρκελωνη και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

Η λειτουργια των ΜΜΜ τις Κυριακες πως ειναι απο θεμα συχνοτητας και συνεπειας ?

Επισης μια διαδρομη με ταξι απο την πολη προς το αεροδρόμιο κυριακη πρωι ποσο στοιχιζει κατα προσεγγιση ?

Ρωταω διοτι σε αλλες πολεις, στο Λονδινο για παραδειγμα, ειναι η μερα που γινονται ολες οι εργασιες συντηρησης και η μετακινηση ειναι ενας γολγοθας.
Επειδη ισως η πτηση να ειναι αρκετα πρωι, πιστευετε θα εχουμε προβλημα? Αν τελικα υπάρχουν καθυστερησεις, τι εναλλακτικες μετακινησης υπάρχουν ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom