Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλησπερα σε ολους!!

Σκεφτόμαστε να παμε βαρκελωνη και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

Η λειτουργια των ΜΜΜ τις Κυριακες πως ειναι απο θεμα συχνοτητας και συνεπειας ?

Επισης μια διαδρομη με ταξι απο την πολη προς το αεροδρόμιο κυριακη πρωι ποσο στοιχιζει κατα προσεγγιση ?

Ρωταω διοτι σε αλλες πολεις, στο Λονδινο για παραδειγμα, ειναι η μερα που γινονται ολες οι εργασιες συντηρησης και η μετακινηση ειναι ενας γολγοθας.
Επειδη ισως η πτηση να ειναι αρκετα πρωι, πιστευετε θα εχουμε προβλημα? Αν τελικα υπάρχουν καθυστερησεις, τι εναλλακτικες μετακινησης υπάρχουν ?
Η γραμμή του μετρό απο και προς το αεροδρόμειο λειτουργεί κανονικά και τις Κυριακές, δεν έχει να κάνει με έργα συντήρησης. Μπορεί και καθημερινή να υπάρξει βλάβη και να μην λειτουργεί τίποτα.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Ευχαριστω
Η γραμμή του μετρό απο και προς το αεροδρόμειο λειτουργεί κανονικά και τις Κυριακές, δεν έχει να κάνει με έργα συντήρησης. Μπορεί και καθημερινή να υπάρξει βλάβη και να μην λειτουργεί τίποτα.
Ευχαριστω για την απάντηση.

Δεν αναφερομαι σε βλαβες εννοειται που δεν μπορει κανεις να προβλεψει.
Αναφερομαι γενικα στην λειτουργια των ΜΜΜ τις Κυριακες και αν γενικα ειναι δυσκολη η μετακινηση.

Ενα ταξι απο την πολη στο αεροδρόμιο ποσο στοιχιζει στο περιπου?
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ευχαριστω

Ευχαριστω για την απάντηση.

Δεν αναφερομαι σε βλαβες εννοειται που δεν μπορει κανεις να προβλεψει.
Αναφερομαι γενικα στην λειτουργια των ΜΜΜ τις Κυριακες και αν γενικα ειναι δυσκολη η μετακινηση.

Ενα ταξι απο την πολη στο αεροδρόμιο ποσο στοιχιζει στο περιπου?
Ανάλογα την περιοχή που βρίσκεσε, πόσο κοντά ή μακρυά είσαι απο το αεροδρόμιο και την ώρα, σε ώρα αιχμής είναι σίγουρα πιο ακριβά. Δεν θα πρότεινα σε καμία περίπτωση ταξί, πολύ καλύτερες τιμές έχει το uber και κάποια minicabs. Απο 25 λίρες και πάνω.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Nα κάνω και μια ερώτηση για όποιον ξέρει σίγουρα, διάβασα σε ένα πρόσφατο σχετικά στορυ εδώ που γράφει για τις κάρτες απεριορίστων

Μπορείς να βρεις μεμονωμένα εισιτήρια, κάρτες απεριορίστων διαδρομών ή πακέτο εισιτηρίων. Διαλέγεις τι θέλεις ανάλογα με το πόσο θα μείνεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών όπου από την ημέρα που την ακυρώνεις έχει ισχύ τις ανάλογες μέρες που έχεις επιλέξει και αγοράσει. (Προσοχή αν την ακυρώσεις πχ 12 παρά το βράδυ της Πέμπτης , θα μετρήσει την Πέμπτη κανονικά σαν ολόκληρη μέρα.
Aπό την άλλη βλέπω μέσα στο σαιτ που πήγα να βγάλω τη κάρτα 5 ημερων (120ωρών) που κάνει 30€ online
You can use your Hola BCN! transport pass at any time of day and get unlimited journeys over 48, 72, 96 or 120 hours from the first validation. The card is also valid for metro journeys from Barcelona Airport to the city centre and vice versa.

Τελικά τι ισχύει; Εγώ φτάνω πρωί Τρίτης και επιστρέφω Πρωί Κυριακής οπότε θέλω να έχει ισχύ 5 μέρες από το πρώτο που θα χτυπήσω γιατί τη θέλω και Κυριακή πρωί για την επιστροφή στο αεροδρόμιο.
Φαντάζομαι ισχύει αυτό που λέει το επίσημο σαιτ απλά μου έκανε εντύπωση oπότε γι αυτό ρωτώ για 100% σιγουριά
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα! Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι από πέρυσι, ελπίζω να σε διαφωτίσουν. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν ισχύει ή όχι γιατί πάει και ένας χρόνος συνήθως όμως ότι γράφω φροντίζω να το διασταυρώνω. Κατα τα άλλα ελπίζω να σε βοήθησε η ιστορία μου....
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Καλησπέρα! Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι από πέρυσι, ελπίζω να σε διαφωτίσουν. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν ισχύει ή όχι γιατί πάει και ένας χρόνος συνήθως όμως ότι γράφω φροντίζω να το διασταυρώνω. Κατα τα άλλα ελπίζω να σε βοήθησε η ιστορία μου....
Ευτυχώς δεν ισχύει αυτο με τις μέρες αλλα το λογικο με τις ώρες το έψαξα σε πολλα σαιτ
Validity of the Hola BCN! ticket
  • The Hola BCN!-ticket is valid consecutively
  • The tickets will become valid with its first use. and is valid for 24-hours-days. If the 3-days-ticket is used first on Monday 15.00 it is valid until Thursday 15.00.
Η ιστορία σου εχει γίνει printscreen και εχει μελετηθεί εξονυχιστικά μπράβο σου γιατί βοηθάς σημαντικά κάθε ταξιδιωτη
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Τα ποδια :p . Περα απ την πλακα παρ ολες τις τεραστιςς αποστασεις στην πολη χαιρεσαι να περπατας. Ανθρωπινη πολη μεεγαλα πεζοδρομια. Για Τα hop on- hop off δεν εχω αποψη, τα αστικα λεωφορεια συχνα, συνεπη, καθαρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom