Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
και απ' ότι είδα για μέτρο από και προς το αεροδρόμιο θέλει άλλο εισητηριο.
Σωστά.

. Το T10 ισχύει και για τα βραδυνα λεωφορεια;
Σωστά.
Επίσης είδα ότι είναι για τη ζώνη 1 μόνο.
Σωστά.
Οι υπόλοιπες (2-6) έχουν κάτι ιδιαίτερο να δούμε η είναι όλα τα βασικά στη ζώνη 1;
Οι άλλες ζώνες ,είναι εκτός Βαρκελώνης.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερα σας κι απο μενα.σκοπευω να παω στη βαρκελωνη τον γεναρη με πτηση aegean θα ειμαι εκει μεσημερι,και θα μεινω 2 μερες,μετα ξανα αεροδρομιο απο βαρκελωνη για σεβιλλη,τι εισητηρια με συμφερει να βγαλω;και απο που;δεν εχω ξαναπαει ταξιδευω μονη μου.τρενο,μετρο ή λεοφωρειο για το κεντρο της πολης;στην οδο la rampla ειναι το ξενοδοχειο που θα μεινω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Η Aegean έρχεται στο τέρμιναλ 1.Με το που θα φτάσεις και θα πάρεις τις αποσκευές σου,θα πάρεις το aerobus
για Βαρκελώνη και θα κατέβεις στο τέρμα.Μετά με τα πόδια θα κατέβεις την Ράμπλα.
barcelona-airport-facilities-0748.jpg

Από αυτήν την γυάλινη πόρτα δεξιά,θα κατέβεις στον κάτω όροφο,

480-transfer-aerobus-terminal-t1.jpg


Και θα πάρεις το λεωφορείο.Εισιτήριο από τον οδηγό ή από την κοπέλα στον μπλέ πάγκο στο μέσον.
Για μετακινήσεις μέσα στην πόλη το εισιτήριο Τ10 είναι αρκετό.
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
@panpan σε ευχαριστω πολυ,πιο αναλυτικα δεν γινονταν...
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Η holabarcelona card αφορά μόνο τις μετακινήσεις, σωστά; Αξίζει να την αγοράσει κάποιος ή βγαίνει μία ή άλλη με τα μεμονωμένα εισιτήρια; Πόσο κοστίζει ένα απλό εισιτήριο; Τα παιδιά πληρώνουν μειωμένο εισιτήριο; Τα δικά μου είναι 5 και 7 ετών. Για τους 4 μας (2 ενήλικες και 2 παιδιά) βλέπω ότι η holabarcelona κοστίζει συνολικά 80 ευρώ για 3 ημέρες.
 

desdra76

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Και εμεις θα πάμε για 5 μέρες και έλεγα να πάρουμε την hola barcelona. Είδα ότι συμφέρει. Εμεις θα μεινουμε στη παραλία Hotel Santa Marta General Castaños 14 , Barcelona . Από το αεροδρόμιο πως θα παω εκει; ισχύει η πααπάνω κάρτα;. Επίσης για το γήπεδο , να πάρω το φθηνο εισητήριο ή δεν αξίζει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι ακόμα καθως οι μέρες πλησιάζουν. Τα εισητηρια με τη renfe για Girona ή Figueres πχ από Βαρκελώνη βλέπω έχουν adult και youth έως 25 ετών. Η κοπέλα μου που είναι 23 μπορει να βγάλει το youth? Γιατί κάτι διάβασα ότι χρειάζεται ειδική κάρτα youth που έχει εκδοθεί στην Ισπανία και κάτι τέτοια κουλά. Οπότε μη βγάλω youth και φάμε άκυρο με ταυτότητα. Όποιος ξέρει σίγουρα ας μας διαφωτίσει!!
Επίσης να κλείσω από την trainline η απευθείας από το σάιτ της renfe? Αρχικά πήγα στο trainline αλλά είδα ότι δε μπορείς να κλείσεις για όλες τις πιθανές ώρες για κάποιο λόγο ενώ στο σάιτ της renfe έχει πολύ περισσότερες επιλογές και δρομολόγια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Φίλτατε,όσες φορές χρειάστηκα τρένο,έβγαλα το εισιτήριο από τον σταθμό.Νομίζω καλύτερα να βγάλεις από Renfe.
 

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φίλτατε,όσες φορές χρειάστηκα τρένο,έβγαλα το εισιτήριο από τον σταθμό.Νομίζω καλύτερα να βγάλεις από Renfe.
Σε ευχαριστώ πολυ! Βασικά όντως είδα πως σε κάποια δρομολόγια που μας βολεύουν ακόμα και η renfe λέει ότι δεν πωλούνται ηλεκτρονικά για εκείνα τα δρομολόγια αλλά μόνο απ' το σταθμό επί τόπου!
Απλά ήθελα να τα έχω έτοιμα όλα από πριν μη μου πουν δεν έχει θέσεις και δε μπορώ να γυρίσω Βαρκελώνη. :) Αλλά είναι αρκετά τα δρομολόγια όποτε δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Δεν είναι καλά εκει;
Πώς θα πάω από το αεροδρόμιο εκει;
Απλά δεν είναι παραλία.
Η μετακίνηση σου από αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο είναι λίγο περίπλοκη,αλλά αν σημειώσεις
αυτά που θα σου γράψω θα σου είναι εύκολο.
Από αεροδρόμιο παίρνεις το μετρό μέχρι το τέλος της διαδρομής.(Zona universitaria)
linea_9_sud_sur.png

Από εκεί θα αλλάξεις μετρό και θα πάρεις την γραμμή L3 (Δεν υπάρχει άλλη να μπερδευτείς)
linea-3-metro-barcelona-verde-mini-2019.png

Θα κατέβεις στην στάση Poble sec και θα πάρεις το λεωφορείο D20 με κατεύθυνση Pg. Maritim
punto-intercambio-bus-pla-palau.png


Και θα κατεβείς στην στάση Pla de Palau.Είναι 2 λεπτά το ξενοδοχείο σου.
Από το αεροδρόμιο θα πάρεις το ειδικό εισιτήριο για το μετρό με κόστος 4,60.
Υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί,αλλά ίσως είναι πιο περίπλοκοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom