Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

martsivs

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Θα επισκεφθούμε το Παρίσι οικογενειακώς 15-20 Σεπτεμβρίου.
Έχω δει τις κάρτες μέτρο και ειλικρινά συμφέρει να κάνω 2 φορτίσεις στην Paris Decouverte από το να πάρω την Paris visite η οποία είναι πιο ακριβή και είναι για 5 μέρες οπότε την τελευταία μέρα για τη μεταφορά στο αεροδρόμιο θα χρειαστεί να πάρω επιπλέον εισιτήρια.
Το πρόβλημα μου είναι πως φτάνουμε Παρασκευή άρα η φόρτιση της Decouverte θα μου δώσει χρήση από Δευτέρα έως και Τετάρτη που θα φύγουμε. Υπάρχει δυνατότητα αγοράς της κάρτας πριν το ταξίδι. Γνωρίζετε αν μπορεί η φόρτιση της να γίνει ηλεκτρονικά ώστε να έχω δυνατότητα χρήσης από την Παρασκευή έως τη Κυριακή;
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Λοιπόν την Πέμπτη, πολύ πρωί πετάω για Παρίσι (μια εβδομάδα) και οι λίγες απορίες που μου έχουν μείνει έχουν να κάνουν με την μετακίνηση.
Προσγειωνομαι orly.
1. Θα μένω δίπλα από το κανάλι του S.Martin. Yπαρχει κάποιο μέσο που θα με αφήσει σε κάποιο κοντινό σταθμό;
2.Οι δεσμίδες των 10 εισιτηρίων έχουν καταργηθεί;...κάτι τέτοιο άκουσα.
3.Σκεφτομαι να βγάλω την Navigo. Απο οτι καταλαβα η Πεμπτη ειναι η τελευταια μερα που μπορω να την βγαλω, και μετα πρεπει να την ξαναφορτισω Δευτερα ε;
4. που αακριβως στο orly ειναι το γκισε για της Νavigo, γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καπως σε δυσκολο σημειο να το δεις. Υπαρχει καποιος που θα σε βοηθησει εκει η κανεις μονος σου την διαδικσια;
 
Μηνύματα
39
Likes
23
Καλησπερα.
Εγώ στο Orly δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και να βγάλω εισιτήριο. Πήρα ταξί, (4ατομα 41€) πήγα στο ξενοδοχείο και έβγαλα εισητήρια την άλλη μέρα το πρωί στον σταθμό του μετρό.
 

gle

Member
Μηνύματα
8
Likes
13
Δυστυχώς παρότι το είχα ψάξει καλά και ρώτησα και στις πληροφορίες, ούτε εγώ μπόρεσα να βγάλω κάρτα navigo στο Orly. Σου υποδεικνύουν ένα εκδοτήριο στο terminal 4 το οποίο όταν πηγαίνεις σου λέει ότι μπορείς να βγάλεις εισιτήριο μόνο για Orlybus και επιπλέον ήταν ένας αγενέστατος μεγάλος κύριος που δεν μίλαγε καν αγγλικά.

Όσον αφορά την δεσμίδα των 10 εισιτηρίων, έχει σταματήσει να πωλείται μεμονωμένα. Μπορείς όμως να πάρεις την Navigo Travel Card (κόστος έκδοσης 2€) και να βάλεις εκεί 10 εισιτήρια με 16,90€ αντί για 21 αφού το καθένα κοστίζει πλέον 2,10 (αναλυτικά εδώ)
 

blade_

Member
Μηνύματα
184
Likes
174
Δυστυχώς παρότι το είχα ψάξει καλά και ρώτησα και στις πληροφορίες, ούτε εγώ μπόρεσα να βγάλω κάρτα navigo στο Orly. Σου υποδεικνύουν ένα εκδοτήριο στο terminal 4 το οποίο όταν πηγαίνεις σου λέει ότι μπορείς να βγάλεις εισιτήριο μόνο για Orlybus και επιπλέον ήταν ένας αγενέστατος μεγάλος κύριος που δεν μίλαγε καν αγγλικά.

Όσον αφορά την δεσμίδα των 10 εισιτηρίων, έχει σταματήσει να πωλείται μεμονωμένα. Μπορείς όμως να πάρεις την Navigo Travel Card (κόστος έκδοσης 2€) και να βάλεις εκεί 10 εισιτήρια με 16,90€ αντί για 21 αφού το καθένα κοστίζει πλέον 2,10 (αναλυτικά εδώ)
Είναι λίγο αγενείς είναι η αλήθεια στους σταθμούς, εν μέρη λογικό με όλα αυτά που βλέπουν καθημερινά..
Έχω τη navigo την κανονική λες να ισχύει για το πακέτο αυτό?
 

gle

Member
Μηνύματα
8
Likes
13
Είναι λίγο αγενείς είναι η αλήθεια στους σταθμούς, εν μέρη λογικό με όλα αυτά που βλέπουν καθημερινά..
Έχω τη navigo την κανονική λες να ισχύει για το πακέτο αυτό?
Σύμφωνα με αυτήν τη σελίδα μάλλον δεν μπορείς να βάλεις αυτό το πακέτο. Μπορείς όμως να πας σε ένα μηχάνημα να δεις αν σου δίνει την επιλογή να το προσθέσεις.
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με επικείμενο ταξίδι μίας τετραμελούς φιλικής οικογένειας με παιδιά 5 και 9 ετών στο Παρίσι. Ο βασικός σκοπός του ταξιδιού τους είναι η Disneyland.
1. Φτάνουν στο Ορλύ Πέμπτη 23:00 και θα μείνουν κοντά στον σταθμό Charenton-Ecoles. Ποιος είναι ο ταχύτερος τρόπος μετακίνησης από το αεροδρόμιο;
2. Η μετακίνησή τους θα γίνει κυρίως με μετρό. Άρα ποιο είδος εισιτηρίου τους εξυπηρετεί για τρεις μέρες;
3. Ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος μετακίνησης προς Disneyland;
4. Τι αξίζει να δουν στην Disneyland και αξίζει η απογευματινή παρέλαση;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Καλησπέρα!! Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τις ζώνες που αναφέρονται για τις εβδομαδιαίες κάρτες;
Φτάνω στο αεροδρόμιο μποβε Κυριακή απόγευμα και γυρνάω πάλι από εκεί Πέμπτη απόγευμα. Θα κινηθούμε καθαρά στο κέντρο του Παρισιού από 1ο έως 7ο διαμέρισμα. Ποια κάρτα με συμφέρει περισσότερο; καλύπτει κάποια κάρτα και το εισιτήριο του λεοφωρειου;
Επίσης για την έκδοση διάβασα ότι θέλει φωτογραφίες, θα χρειαστώ κάτι άλλο;
Σας ευχαριστώ!!
 

mariaki

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Καλημέρα, σε 10 μέρες θα πάμε στο Παρίσι, ένα ζευγάρι με τον 8χρόνο γιο μας. Θα φτάσουμε στο Orly στις 21.40 το βράδυ και το ξενοδοχείο μας είναι δίπλα στη στάση του μετρό Denfert - Rochereau. Θα επιστρέψουμε στην Ελλάδα την Κυριακή το μεσημέρι από το αεροδρόνιο Charles de Gaulle. Μια μέρα θα την αφιερώσουμε στη Disneyland και τις υπολοιπες στο Παρίσι. Τι προτείνετε να χρησιμοποιήσουμε για τις μετακινήσεις μας στην πόλη; Θα μπορούσαμε όταν φθάσουμε να βγάλουμε στο αεροδρόμιο Navigo Weekly Pass και να τη χρησιμοποιήσουμε και για την μετακίνησή μας στο Παρίσι και για την Disneyland και για το αεροδρόμιο Charles de Gaulle; Νομίζω αυτή θα ήταν η οικονομικότερη λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν γρήγορη και βολική. Είναι η πρώτη μας φορά στο Παρίσι...οπότε κάθε επιπλέον πληροφορία από κάποιον έμπειρο θα ήταν πολύτιμη! Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα, σε 10 μέρες θα πάμε στο Παρίσι, ένα ζευγάρι με τον 8χρόνο γιο μας. Θα φτάσουμε στο Orly στις 21.40 το βράδυ και το ξενοδοχείο μας είναι δίπλα στη στάση του μετρό Denfert - Rochereau.
Άρα σας βολεύει εξαιρετικά το Orly bus κατά την άφιξη σας και μπορείτε να ψαχτείτε για κάρτα απεριορίστων διαδρομών από την επόμενη μέρα. ;)
 

mariaki

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Έλεγα μήπως βγάλουμε από την πρώτη μέρα κάρτα απεριόριστων διαδρομών για να καλύψει και την μετακίνηση από το Orly στο κέντρο....Αν είναι να πάρουμε το Orly bus (3x11,20) μήπως συμφέρει να κλείσουμε Uber; Για Disneyland ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φθάσουμε από το κέντρο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom