Μετακόμιση στην επαρχία..

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κάτσε στη μοναδική ακομπλεξάριστη πόλη της Ελλάδας

Υ.Γ. ότι και να μου πείτε δε θα απαντήσω σε κανέναν. αυτή είναι η άποψη μου.-
Δηλαδή έχεις πάει σε ΟΛΕΣ τις άλλες πόλεις της Ελλάδας... Μπράαααβο, πολύ πίσω είμαι βρε παιδί μου.

Αλλά μην απαντήσεις...... :haha:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Ατάκες Αθηναίων προς κατοίκους άλλων πόλεων:

1. Τι τυχεροί που είστε, οι αποστάσεις είναι τόσο μικρές!
Που σημαίνει: σιγά το βλαχοχώρι που μένεις, σε 5 λεπτά το έχεις διασχίσει όλο.

2. Υπέροχη πόλη για να μεγαλώνεις παιδιά.
Που σημαίνει: Τι βαρεμάρα Θεέ μου!

3. Καλέ εμάς μας έχει φάει το καυσαέριο.
Που σημαίνει: 5 αυτοκίνητα έχετε όλα κι όλα και μας κουνιέστε παλιοεπαρχιώτες.

4. Ανωνυμία βρε παιδί μου, ούτε μια καλημέρα δεν ακούς!
Που σημαίνει: Σιγά μην έχω την κάθε κατίνα να με παρακολουθεί μέσα από τις κουρτίνες.

5. Και που έχουμε τόσα θέατρα ( ακολουθεί απαρίθμηση, για να κουφαθεί ο άλλος...) μήπως έχουμε το χρόνο για να πάμε?
Που σημαίνει: Εσείς κακομοίρηδες δεν έχετε ούτε ένα.

6. Έφαγα μια ταλαιπωρίιιια για να πάω στη Μαρινέλλα, τι να σου πω...
Που σημαίνει: εμείς έχουμε Μαρινέλλα, εσείς δεν έχετε.

7. Αχ πως ζηλεύω! εδώ είναι πιο ανθρώπινα και οι ρυθμοί πιο χαλαροί!
Που σημαίνει, σ'αυτή την κωλούπολη δεν κουνιέται φύλλο.

8. Εμείς ούτε απέναντι δεν πάμε, γιατί θα μας ληστέψουν.
Που σημαίνει: Είμαστε τόσο μεγάλη πόλη, που έχουμε και κακοποιούς. Τι δηλαδή, τι να κάνουν εδώ σε σας οι κλέφτες? Να κλέψουν κατσικοκούδουνα?

:haha::haha::haha: τρομερος!που τα σκεφτηκες βρε παιδακι μου!
παντως εγω για μια ακομα φορα υποστηριζω υπαιθρο γιατι απλα εκει μεγαλωσα και συνεχιζω να μενω εκει!
δεν μπορω να φανταστω με τιποτα τον εαυτο μου σε μια τσιμεντουπολη που κανεις δεν ξερει το διπλα του.
δεν αλλαζω με τιποτα το σπιτακι μου που ειναι μολις 4 μετρα απο την θαλασσα,δεν αλλαζω με τιποτα το οτι μπορω να αφησω το αμαξι μου στο γκαραζ και να παω παντου με τα ποδια και τελος δεν αλλαζω με τιποτα ολους αυτους τους παππουδες που συναντω στο δρομο και περιμενουν να τους μιλησω και να τους ρωτησω τι κανουν σημερα..........
χαλαλι σας τα μεγαλα κεντρα!!!!!!:bleh:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ωραίο θέμα είχατε ανοίξει πριν 3 χρόνια...Υποθέτω ότι παραμένει επίκαιρο..καλώς ή κακώς...Όσο για τη συζήτηση περί Πάτρας μπορώ να μιλάω για ώρες για το πόσο την αγαπώ και άλλες τόσες ώρες για το πόσο μπορώ να τη μισήσω...
 
Last edited:

around

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ΕπΓειά σας απο ενα νεο μέλος, λοιπόοον....το πρώτο μου μύνημα εδώ, μιας και το είδα στα "πρόσφατα" και φυσικά έχω να πω πολλά, διότι γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης έφυγα μεσήλικη πλέον αρχές δλδ των δευτερων -άντα...για την επαρχία πριν 2 ετη και καλά να πάθω. Πρώτα απ όλα, εαν υπάρχει έστω η ιδεα σε κάποιον να φύγει, τελικά θα του αρέσει ο άνθρωπος προσαρμόζεται στανταρ μετα 2 ετη. Τώρα και να με πληρώνουν δε γυρίζω πίσω. Αλλα....πρέπει να τα ζυγίσετε σωστά όλα. Διάβασα όλα τα μυνήματα. Η ζωη στο χωριό ΔΕΝ είναι φθηνή. Χρειάζονται περισσότερα χρήματα για θέρμανση. Για να κατέβεις κέντρο χρειάζονται επίσης κάυσιμα καθότι οι αποστάσεις ειναι μεγαλύτερες. Για να μετακινηθεί κάποιος στο χωριό που υπάρχει συνήθως ενα σουπερ μαρκετ, σχολειο κτλ χρειάζεται να υπαρχει και δευτερο αυτοκινητο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ διότι μπορεί να λειπει ενας απ τους δυο γονεις και πως θα γυρισει το παιδι απ το σχολειο? πως θα παω 2 χλμ να παρω ψωμι? Ή αν λείπει ο ενας γονιος στη δουλεια πως θα παει το παιδι το ανω των 20 καπου? θα κατσει μεσα να σκασει η θα περιμενει τη συγκοινωνια καθε 1 ωρα κι αν...και θα πρεπει να γυρισει με το τελευταιο λεωφορειο των 9? Προσωπικα ξοδεψα με το που ηρθα εδω παρα πολλα για να αποκτησω αυτοκινητο αλλιως θα πειναγα, να δουλεψω για 14 ωρες με 20 ευρω τη μερα 5 μηνες καλοκαιρι φθινωπορο για να βγαλω τα πετρελαια του χειμωνα και φυσικα, να κανω το ταξιτζη στα δυο μου παιδια για τις μετακινησεις σε φροντιστηρια, επισκεψεις σε φιλους τους και βραδυνες εξοδους τους προσεχοντας μη πατισω κανενα ζωο μεσα στον επαρχιακο δρομο με σκοταδια.Έπίσης τα σπίτια στα χωρια εχουν και τις χαριτωμένες αυλές ή κήπους. Χεχε...διπλες δουλειές, περιποίηση, εξοδα. Καμμια σχέση με το διαμέρισμα και κλείνω τη πόρτα δινω και 10 ευρώ στη καθαριστρια για τις σκάλες και διαλέγω πατάκι για την εξωπορτα και γλαστράκια για το μπαλκόνι. Εδω θελει και χρόνο και κόπο για να φτιαξεις αυλή δεν ξεμπερδευεις ετσι ευκολα. Ειδικά με τα δεδομενα των δρόμων των ελληνικων χωριων...τυχερος θαναι κανεις αμα βρέχει και δε δημιουργηθούν λιμνούλες μπροστά απ το σπίτι του. Ομως τωρα πια συνηθισα δε φευγω. Τ υπερ ειναι οσα ειπαν οι φιλοι σε προηγουμενα ποστ. Απλα δεν ειδα πουθενα τα πρακτικα του θεματος κι ειπα να τα παραθεσω
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
740
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γεια σας κι απο μενα και χρονια πολλα. Λοιπον, τα πρωτα 25 χρονια της ζωης μου τα εζησα στην αθηνα, τα επομενα 15 στην επαρχια και κατοπιν ξαναγυρισα αθηνα. Χαιρομαι που μεγαλωσα παιδια στην επαρχια, αλλα χαιρομαι ακομα περισσοτερο που επεστρεψα. Καθε επαρχιακη πολη το χειμωνα ειναι νεκρη. Εαν δε, ειναι και μικρη -5000 κατοικων- και δεν εχει να σου προσφερει καποιες στοιχειωδης επιλογες απασχολησης για να γεμισεις τον απειρο ελευθερο χρονο σου, την πατησες.
Συμφωνω επισης με οτι ειπε η φιλη around. Το οτι η ζωη στην επαρχια ειναι φθηνοτερη για μενα ειναι μυθος. Το δευτερο αυτοκινητο ακρως απαραιτητο. Η συντηρηση του σπιτιου και του κηπου πολυεξοδη και ολες οι υπηρεσιες πολυ ακριβοτερες απο την αθηνα. Την εποχη που εδω βρισκεις καθηγητες να κανουν ιδιαιτερο στο παιδι σου με 10 και 12 ευρω την ωρα, στην πολη για την οποια μιλαω εγω δεν πεφτουν κατω απο 20. Τα προιοντα στη λαικη εχουν διπλασια τιμη απ οτι εδω και δεν συζηταω για ταβερνες, μπαρακια και γενικα διασκεδαση, οσο υπαρχει.
Εννοειται οτι δεν τα μηδενιζω ολα, εχει και πολλα καλα η επαρχια. Απλα δεν πρεπει να υπαρχει μια ιδεατη εικονα και ο καθενας να ξερει και τα ασχημα που θα εχει να αντιμετωπισει.
 

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝΓΚΑΗ
Εγώ πάλι νομίζω ότι σε μικρά μέρη λειτουργείς σαν νεκροζώντανος
στην κυριολεξία. Σε φάση που είμαι τώρα σαφώς πιο πολλά
είναι τα μείον και η άπειρη φρίκη.
Αν γινόταν μια μορφή μικρής αποκέντρωσης κάτι θα συμμαζευότανε δηλ.πιο ανθρώπινη Αθήνα πολύ πιο ενδιαφέρουσα επαρχία:trekker:.Αλλά αυτό απαιτεί
ένα κάποιο σύστημα μια μεθόδευση σωστή.Όπως και να έχει.. και η παρέα παίζει
τον πρωτεύοντα ρόλο. :cool: :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
πως θα παω 2 χλμ να παρω ψωμι?
Με τα πόδια είναι 25 λεπτά (δε χρειάζεται να πληρώνεις γυμναστήρια).

θα κατσει μεσα να σκασει η θα περιμενει τη συγκοινωνια καθε 1 ωρα κι αν...και θα πρεπει να γυρισει με το τελευταιο λεωφορειο των 9?
Να τυπώσει το ωράριο των λεωφορείων, είναι πολύ πρακτικό.
 

Perik Lee

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλημέρα σας, διάβασα το άρθρο με πολύ ενδιαφέρον. Θέλω μία γνώμη και απο εσάς όσους έφυγαν επαρχία, όσους σκευτονται να φύγουν κτλ. Μένω Αθήνα και είμαι 32 χρονών. Τα πράγματα στην Αθήνα πάνε απο το κακό στο χειρότερο και σκεύτομαι να φύγω για επαρχία, συγκεκριμένα στη βόρειο Εύβοια λόγω τόπου καταγωγής της μητέρας μου και ύπαρξης ενός σπιτιού. Βασικά το να γυρίσω στο χωριό είναι όνειρο που το είχα απο μικρός το οτι δεν το έκανα μέχρι τώρα είναι λόγω του οτι έβρισκα δουλειές στην Αθήνα, ηλεκτρονικός στο επάγγελμα δούλεψα σε διάφορες εταιρείες και καταστήματα όχι πάντα στην ειδικότητα αλλά δεν με ενδιέφερε εφ όσον υπήρχε ανταμοιβή.
Θα σας περιγράψω πώς το σκευτομαι.
Η περίοδος που θα πάω δέν είναι ίσως και η καλύτερη καθώς λόγω ύπαρξης τουριστικής περιόδου κατα 99% όποια θέση εργασίας είναι καλυμένη στον τομέα αφού θα κατέβω τον Ιούλιο. Παρόλα αυτά θα κάνω μία προσπάθεια στις τοπικές επιχειρήσεις.

Το επόμεο βήμα μου είναι έστω απο Αυγουστο - Σεπτέμβρη να μπορέσω να βρώ μεροκάματο στο μάζεμα σύκου και μετέπειτα στις ελιές. Επίσης έχουμε και λίγα χωράφια με ελιές δικά μας οπότε θα ασχοληθώ και με αυτά.
Απο εκεί και πέρα έχω σκευθεί για ενοικίαση κάποιων στρεμάτων 3-4 και ενναλακτικές καλλιέργειες. Αυτό βέβαια θέλει πολύ ψάξιμο για το τί θα φυτέψω.
Θα ήθελα και της δικη σας γνώμη καθώς σε κουβέντες με τους γνωστούς μου τους ακούγεται καλή περίπτωση.
Εσείς τί έχετε να πείτε;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα σας, διάβασα το άρθρο με πολύ ενδιαφέρον. Θέλω μία γνώμη και απο εσάς όσους έφυγαν επαρχία, όσους σκευτονται να φύγουν κτλ. Μένω Αθήνα και είμαι 32 χρονών. Τα πράγματα στην Αθήνα πάνε απο το κακό στο χειρότερο και σκεύτομαι να φύγω για επαρχία, συγκεκριμένα στη βόρειο Εύβοια λόγω τόπου καταγωγής της μητέρας μου και ύπαρξης ενός σπιτιού. Βασικά το να γυρίσω στο χωριό είναι όνειρο που το είχα απο μικρός το οτι δεν το έκανα μέχρι τώρα είναι λόγω του οτι έβρισκα δουλειές στην Αθήνα, ηλεκτρονικός στο επάγγελμα δούλεψα σε διάφορες εταιρείες και καταστήματα όχι πάντα στην ειδικότητα αλλά δεν με ενδιέφερε εφ όσον υπήρχε ανταμοιβή.
Θα σας περιγράψω πώς το σκευτομαι.
Η περίοδος που θα πάω δέν είναι ίσως και η καλύτερη καθώς λόγω ύπαρξης τουριστικής περιόδου κατα 99% όποια θέση εργασίας είναι καλυμένη στον τομέα αφού θα κατέβω τον Ιούλιο. Παρόλα αυτά θα κάνω μία προσπάθεια στις τοπικές επιχειρήσεις.

Το επόμεο βήμα μου είναι έστω απο Αυγουστο - Σεπτέμβρη να μπορέσω να βρώ μεροκάματο στο μάζεμα σύκου και μετέπειτα στις ελιές. Επίσης έχουμε και λίγα χωράφια με ελιές δικά μας οπότε θα ασχοληθώ και με αυτά.
Απο εκεί και πέρα έχω σκευθεί για ενοικίαση κάποιων στρεμάτων 3-4 και ενναλακτικές καλλιέργειες. Αυτό βέβαια θέλει πολύ ψάξιμο για το τί θα φυτέψω.
Θα ήθελα και της δικη σας γνώμη καθώς σε κουβέντες με τους γνωστούς μου τους ακούγεται καλή περίπτωση.
Εσείς τί έχετε να πείτε;
Μερικες συμβουλές απο μένα:
1) σε τι κατάσταση είναι το σπίτι στο χωριό και αν θα χρειαστείς χρήματα για επισκευές κτλ.
2) Οι αγροτικές εργασίες είναι δύσκολες κακοπληρωμενες και ελπίζω να είσαι σε καλή φυσική κατάσταση χα χα!!! (εργάτης σε χωράφια είναι πίκρα)
3) Αν κάνεις δική σου καλλιέργεια θα πρέπει να έχεις γνώση και φυσικά κάποια μηχανήματα που κοστίζουν. (εαν σκέφτεσαι για τα προγράμματα "νεος αγρότης" κτλ ψάξε να δεις τι δικαιούσαι και ποιες υποχρεώσεις έχεις)
4) Θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα εαν δεν πιέζεσαι οικονομικά και υπάρχει κάποιο κεφάλαιο ώστε να έχεις και το χρόνο να βρεις τι θα κάνεις και τα χρήματα να επενδύσεις στη νεα σου δουλειά!
Καλή επιτυχία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom