Μεταναστευση

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
σορρυ...τα διαβασα ολα πολυ βιαστικα
τοτε σιγουρα το ΗΒ ειναι καπως πιο ευκολο
απο οσο ξερω για ΗπΑ εινα πολυ δυσκολο
Αυτό έχω ακούσει και εγώ για τις ΗΠΑ, ότι είναι πολύ δύσκολο να πας. Απλά δεν ξέρω αν η Βρετανία αξίζει σαν επιλογή λόγω του Brexit.
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Γιατι πρεπει να διαλεξεις χωρα και οχι δουλεια?
Εννοω σαν αποφοιτος θα πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοικτα παντου, αφου εισαι διατεθειμενος να πας Αγγλια ή Αμερικη, γιατι να μην πηγαινες πχ Ελβετία ή Γερμανία?
 

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Γιατι πρεπει να διαλεξεις χωρα και οχι δουλεια?
Εννοω σαν αποφοιτος θα πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοικτα παντου, αφου εισαι διατεθειμενος να πας Αγγλια ή Αμερικη, γιατι να μην πηγαινες πχ Ελβετία ή Γερμανία?
καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την απάντηση. Ο λόγος είναι καθαρά η γλώσσα, μιλάω μόνο Αγγλικά επομένως θα μπορώ να προσαρμοστώ καλύτερα. Επίσης, οι 2 αυτές χώρες είναι κορυφή για τα χρηματοοικονομικά τα οποία είναι ο κλάδος μου.

Μεταξυ αυτών των 2 ποια θεωρείς ότι έχει καλύτερες προοπτικές σαν οικονομία και σαν αγορά εργασίας;;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
οι ΗπΑ....κυνηγα ομως και τα δυο και οπου κατσει για αρχη...το να πας Αγγλια για 3 χρονια που.χ., δεν σε εμποδιζει μετα να πας στην αλλη πλευρα....
 

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
οι ΗπΑ....κυνηγα ομως και τα δυο και οπου κατσει για αρχη...το να πας Αγγλια για 3 χρονια που.χ., δεν σε εμποδιζει μετα να πας στην αλλη πλευρα....
Ευχαριστώ πολύ!! Θα το ψάξω, θα προσπαθήσω για ΗΠΑ όσο περισσότερο γίνεται καθώς διαβάζω γενικά ότι έχει πολλές ευκαιρίες σα χώρα και σε βοηθάει να πας μπροστά.
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την απάντηση. Ο λόγος είναι καθαρά η γλώσσα, μιλάω μόνο Αγγλικά επομένως θα μπορώ να προσαρμοστώ καλύτερα. Επίσης, οι 2 αυτές χώρες είναι κορυφή για τα χρηματοοικονομικά τα οποία είναι ο κλάδος μου.

Μεταξυ αυτών των 2 ποια θεωρείς ότι έχει καλύτερες προοπτικές σαν οικονομία και σαν αγορά εργασίας;;
Εγω λεω να εχεις ματια και αυτια ανοιχτα.
Ποιος το λεει οτι δεν μπορεις να δουλεψεις με Αγγλικα στην Ελβετια πχ? Ή στη Γερμανια?
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να επικεντρωνεσαι σε μια χωρα οταν θελεις απλα να κανεις την αρχη. Μπορει πχ να βρεις μια καλη ευκαιρια στην Ολλανδια, θα την απορριψεις? Δεν το καταλαβαινω αυτο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ευχαριστώ πολύ!! Θα το ψάξω, θα προσπαθήσω για ΗΠΑ όσο περισσότερο γίνεται καθώς διαβάζω γενικά ότι έχει πολλές ευκαιρίες σα χώρα και σε βοηθάει να πας μπροστά.
κοιτα οπως ειπε ο φιλος παραπανω...ψαξε παντου που εχουν την αγγλικη σαν βασικη γλωσσα...ΗΒ, Ολλανδια, ΗπΑ...και αν ΗπΑ γιατι οχι Αυστραλια που.χ.?
ok καλα κανεις και λες να κυνηγησεις για τις ΗπΑ
αλλα απο μακρια ειναι καπως δυσκολο, και επιπλεον εισαι σε εναν τομεα που δεν υπαρχει και καμια τρομερη ελλειψη στις ΗπΑ...μιλαμε για μια χωρα απο οπου βγαινουν τα μεγαλυτερα κεφαλια στο θεμα μαναγεμεντ οικονομικα κλπ. Εχουν τα καλυτερα business schools... Γιατι να παρουν εσενα και οχι καποιον που τελειωσε εκει ενα μεταπτυχιακο? αδυνατο δεν ειναι αλλα δυσκολο.
αν ησουνα γιατρος που.χ. ισως ηταν αλλιως

Επισης ακομα και αν βρεις κατι στις ΗπΑ δεν θα γινει σε διαστημα που.χ. ενος μηνος....μεχρι να σε δεχτουν κλπ, να βγει η πρασινη καρτα κλπ θελει χρονο...θα εισαι ανεργος?
δεν ειναι καλυτερα αυτο το διαστημα να γεμιζεις το βιογραφικο σου με εμπειρια? εστω και Σκωτια η Ολλανδια η καπου αλλου

οταν με το καλο τελειωσεις, κυνηγα παντου....οπου μιλας την γλωσσα....ok, οχι Ινδια & Pakistan για παραδειγμα αλλα καταλαβες τι λεμε...βρες κατι να γεμιζει το βιογραφικο με εμπειρια, και ταυτοχρονια ψαχνεις παντα για το καλυτερο.
 

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Διαβάζω πάντως ότι ο Καναδάς είναι μια επιλογή που δίνει αρκετά ευκολότερα βίζα σε μετανάστες για εργασία σε σχέση με τις ΗΠΑ και μάλιστα σαν κράτος έχει καλύτερη ποιότητα ζωής. Σκέφτομαι να κοιτάξω και για εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.681
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom