Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Θα σου πρότεινα το 7 day ticket, με 30 ευρώ.
Υπάρχει και το 1 day ticket που κάνει 7 ευρώ για ζώνη ΑΒ και 7,70 για ζώνη ABC όπου το δεύτερο θα πρέπει να το πάρεις την πρώτη μέρα και την τελευταία μέρα αν το αεροδρόμιο είναι το Shonnefielf που είναι στην C ζώνη.
Όπότε για τις μέρες σου συμφέρει το 7 day αν και δεν γράφει αν είναι για όλες τις ζώνες.

Link για να δεις τι παίζει με τα εισιτήρια

https://www.berlin.de/en/public-transportation/1772016-2913840-tickets-fares-and-route-maps.en.html
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Φτάνω στο Tegel οπότε πάω καρφί για το 7 days. Δεν ξέρω αν ενδιαφέρμαι για Potzdam για να βγάλω το ABC ή να μείνω Βερολίνο όλες τιε μέρες. Πρακτικα μιλάμε για σχεδόν 5 μέρες. Thanks @eleni16 :)
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ε τότε πας στο 7ήμερο με 30 ευρώ για ΑΒ.
Αν αποφασίσεις να πας Πότσνταμ μπορείς να βγάλεις ένα ημερήσιο με 7,70 που από τα 37,50 θα χάσεις 20 λεπτά οπότε δεν είναι κάτι.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σκεφτομαι να κλεισω Βερολινο αρχες Δεκεμβριου 3 γεματες μερες ειναι εναξει για να δω τα βασικα?(απο μουσεια μονο στις περγαμου θα παω)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ναι 3 μερες για τα βασικα νε λιγο τρεξιμο ειναι οκ
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Συμφωνώ ότι θα δεις αρκετά. Χωρίς τρέξιμο όμως. Ότι προλάβεις να δεις. Σιγά μην αγχωθεις σε ένα ταξίδι.
Πρόταση μου να ρίξεις μια ματιά στο DDR museum, πιστεύω ότι αξίζει.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μια ψηφος κι απο μένα στο DDR όπως και εκεινο της Στάζι.Θεωρω πιο σημαντικο να δεις μουσειο της χωρας που θα επισκεφτεις απο το να δεις ακομα ενα μουσειο χωρας που εχει εκθεματα αλλων πολιτισμων,αν εχεις ηδη επιδκεφτει Βρετανικό,Λούβρο κλπ.Γουστα εινα αυτά βέβαια
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Σκεφτομαι να κλεισω Βερολινο αρχες Δεκεμβριου 3 γεματες μερες ειναι εναξει για να δω τα βασικα?(απο μουσεια μονο στις περγαμου θα παω)
Καλημερα και απο μένα. 3 μέρες βλεπεις τα βασικά , αλλα στα βασικα να βαλεις και βολτα με τα ποδια στην πολη. Εμας μας αρεσει περα απο μουσεια να περπατουμε και να χαζευουμε. Σχετικα με το μουσειο της Περγαμου οπου ανεφερες , ημουν στο Βερολινο τον Απριλιο και γνωριζω οτι εκαναν εργασιες. Δεν ξερω αν μπορεις να δεις καποιο κομματι του μουσειου δεν πηγα γιατι ειχα παει σε παλαιοτερη επισκεψηστο Βερολινο.Ισως οι εργασιες εως το Δεκεμβρη να εχουν τελειώσει. Οσων αφορα το μουσειο DDR (Πηγα στο προηγουμενο ταξιδι μου) δεν με ενθουσιασε. Μου φανηκε πολυ τουριστικο , οπως αλλωστε και το Check Point Charlie. Πριν 5 χρονια που ειχα παει ηταν πιο καλα ( αναφερομαι στο Check Point) φετος ηταν τουριστικη ατραξιον. Βεβαια θα περασεις μια βολτα , ειναι και δωρεαν ετσι για να πεις και οτι πηγες.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας .θα κοιταξω και το DDR και το μουσειο της σταζι.Δεν ειμαι των μουσειων προτιμω το περπατημα σε γειτονιες αλλα λογω εποχης και καιρου ειπα να χωθω και σε ενα μουσειο.
 
Last edited:

vasoulaboo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Kαλημερα,
παμε Βερολίνο για μια εβδομαδα και ειδαμε την welcome berlin card all inclusive που κοστιζει γυρω στα 150 ευρω και εχει δωρεαν διαδρομες , 30 μουσεια και καποια αξιοθεατα και εκπτωση σε ολα τα υπολοιπα. Την εχει αγορασει κανεις; Αξίζει τα χρηματα;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εάν θα μπεις σε όλα αυτά που προσφέρει τότε ναι αξίζει. Εάν παλι θα πας σε ένα δύο μουσεία και θα περπατήσεις και λίγο στην πολη τότε όχι.
Εγώ όχι δεν την πήρα. Μου ήταν μακράν οικονομικότερο να πληρώσω τα δύο μουσεία που είδα και να βολταρω στην πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom