Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορα σκυλου στην Αγγλια

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσενα για κακο μπελα σε στειλαμε Λονδινο. Εδιωξες τον οδοντιατρο, διωξε τωρα και την ακολουθα*το*κουνελι να δουμε ποιος θα 'ρθει. Κοιταξε μην πας στο Βυζαντινο και αρχισεις να διωχνεις κοσμο...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Θα πάω αύριο Βυζαντινό και θα κάνω ρεπόρτ πόσους έδιωξα...ο φίλος με τον οποίο πάω το έχει ήδη αποφασίσει ότι φεύγει απο εδώ και κατεβαίνει Ελλάδα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα πάω αύριο Βυζαντινό και θα κάνω ρεπόρτ πόσους έδιωξα...ο φίλος με τον οποίο πάω το έχει ήδη αποφασίσει ότι φεύγει απο εδώ και κατεβαίνει Ελλάδα...
ασχημα σημαδια. Καλλιο να μην σε γνωρισω ποτε δηλαδη...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παιδια σε οδικα ταξιδια με αυτοκινητο εχει κανεις εμπειρια απο μεταφορα ζωων?

Συγκεκριμενα για να παρω μαζι μου τον Αλφουλη (Golden retriever) με αυτοκινητο στην ΤΟΥΡΚΙΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ περα απο διαβατηριο-τσιπ και εμβολια χρειαζεται και κατι αλλο???
Αν εχει περασει κανεις κατοικιδιο στην Τουρκια ας μας πει pls γιατι με τους υπαλληλους στα συνορα οσες φορες προσπαθησα, ακρη δεν εβγαλα..
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
Ωχ! τσουχτερο εισιτηριο...
δε λες τπτ....... :roll: μου ειπανε απο το adespoto.gr πως, αν ειναι πανω απο 5 κιλα, ειναι περιπου 14 ευρω το κιλο! οποτε..κανε πραξεις, εγω δε θελω να ξερω!!! οταν ερθει η ωρα...θα εχω και μασκα οξυγονου διπλα μου πριν μου πουνε τη "λυπητερη" χαχαχ!!

Εσενα για κακο μπελα σε στειλαμε Λονδινο. Εδιωξες τον οδοντιατρο, διωξε τωρα και την ακολουθα*το*κουνελι να δουμε ποιος θα 'ρθει. Κοιταξε μην πας στο Βυζαντινο και αρχισεις να διωχνεις κοσμο...
ακολουθα*το*κουνελι = Χλόη :D
καλε γιατι να με διωξει...;; και που να παω;; :shock:


Στο Λονδίνο είναι πολύ δύσκολο να βρείς σπίτι γενικότερα, για να βρείς σπίτι με σκύλο είναι πάρα πάρα πολυ δύσκολο, για να βρεις σπίτι που να δεχθεί 35 κιλά σκύλο είναι εξαιρετικά πάρα πολύ δύσκολο και για να βρείς σπίτι με 35 κιλά σκύλο + 2 άλλα ζώα το θεωρώ απίθανο.
μα καλα αυτοι υποτιθεται ειναι και φιλοζωοι, γιατι να ειναι τοσο δυσκολο να βρω ενα σπιτακι; μηπως εισαι λιγο απαισιοδοξος; λεω τωρα, δε ξερω πως ειναι τα πραγματα εκει... αλλα τοσο χαλια; εδω που τα μισουν τα ζωα και βρισκεις....

Επίσης... πρόσφατα μ είχε πει κάποιος ότι απαγορεύονται οι μετακινήσεις κατοικιδίων προς την Αγγλία!! Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο, ίσως είναι τίποτα τελευταία νομοθεσία που δε γνωρίζω. Ψάξτο καλύτερα ή ας απαντήσει κάποιος που πρόσφατα επισκέφθηκε το μεγάλο νησί και πήρε μαζί του κάποιο κατοικίδιο.

Τέλος, στους τυφλούς νομίζω επιτρέπεται πάντα και δωρεάν ο σκύλος-οδηγός. Άσχετο, απλά είπα να το αναφέρω.
τι κανανε λεει!!! :shock: θα το κοιταξω...αν και εχω χρονο ενταξει, αν φυγω θα ειναι σε κανενα χρονο περιπου...και βαλε.

ε οριστε καλε τη βρηκαμε τη λυση!! θα τυφλωθω και θατον εχω για σκυλο-οδηγο!! :haha:
ασχετα αν θα βρεθω στην Αλασκα με τουτον εδω στο τελος... :lol:


Παιδια σε οδικα ταξιδια με αυτοκινητο εχει κανεις εμπειρια απο μεταφορα ζωων?

Συγκεκριμενα για να παρω μαζι μου τον Αλφουλη (Golden retriever) με αυτοκινητο στην ΤΟΥΡΚΙΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ περα απο διαβατηριο-τσιπ και εμβολια χρειαζεται και κατι αλλο???
Αν εχει περασει κανεις κατοικιδιο στην Τουρκια ας μας πει pls γιατι με τους υπαλληλους στα συνορα οσες φορες προσπαθησα, ακρη δεν εβγαλα..
ιδεα δεν εχω.... αλλα εχω ακουσει πως οι κτνιατροι στην Τουρκια..ειναι οντως "κτηνιατροι" για αυτο προσεχε.... μη σου παθει τπτ εκει οσο ειστε!!
Ισως μπορεις να βρεις καποιο σωματειο κτηνιατρων στην τουρκια, να τους στειλεις εμαιλ -στα αγγλικα φυσικα- και να σου πουνε! ή στην πρεσβεια..;; :roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ισως μπορεις να βρεις καποιο σωματειο κτηνιατρων στην τουρκια, να τους στειλεις εμαιλ -στα αγγλικα φυσικα- και να σου πουνε! ή στην πρεσβεια..;; :roll:
Αμα τους στειλει mail στα αγγλικα απαντηση δεν παιρνει, να το ξερει. Εδω καλα καλα τα ξενοδοχεια σου βγαζουν την πιστη μεχρι να σου απαντησουν δυο πραγματα στα αγγλικα...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
μα καλα αυτοι υποτιθεται ειναι και φιλοζωοι, γιατι να ειναι τοσο δυσκολο να βρω ενα σπιτακι; μηπως εισαι λιγο απαισιοδοξος; λεω τωρα, δε ξερω πως ειναι τα πραγματα εκει... αλλα τοσο χαλια; εδω που τα μισουν τα ζωα και βρισκεις....
Ρίξε μια ματιά εδώ: Pet Friendly Rentals UK property to rent & holiday accommodation pets welcome για διαμονή στην Αγγλία.
Γενικώς θα σου 'λεγα να επικοινωνήσεις και με κάποιο φιλοζωικό σωματείο στην Ελλάδα, μπορεί να γνωρίζουν περισσότερα για τις μετακινήσεις κατοικιδίων (αν και με τέτοιο βάρος ο δικός σου μάλλον για άλογο μου κάνει :bleh:). Κοίτα π.χ. αυτό το σάιτ, φαντάζομαι θα το ξέρεις: : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Αρχική Σελίδα
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
Αμα τους στειλει mail στα αγγλικα απαντηση δεν παιρνει, να το ξερει. Εδω καλα καλα τα ξενοδοχεια σου βγαζουν την πιστη μεχρι να σου απαντησουν δυο πραγματα στα αγγλικα...
ξερω γω... μια ιδεα ειπα...
δεν εχει να χασει και τπτ ομως εκτος απο 10 λεπτα να γραψει το εμαιλ και να το στειλει...

Ρίξε μια ματιά εδώ: Pet Friendly Rentals UK property to rent & holiday accommodation pets welcome για διαμονή στην Αγγλία.
Γενικώς θα σου 'λεγα να επικοινωνήσεις και με κάποιο φιλοζωικό σωματείο στην Ελλάδα, μπορεί να γνωρίζουν περισσότερα για τις μετακινήσεις κατοικιδίων (αν και με τέτοιο βάρος ο δικός σου μάλλον για άλογο μου κάνει :bleh:). Κοίτα π.χ. αυτό το σάιτ, φαντάζομαι θα το ξέρεις: : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Αρχική Σελίδα
αλογο!! χαχαχ! ενταξει καλε ειπαμε θηριακι αλλα οχι και αλογο!! :lol:
27-30 κιλουλια ειναι.
35 περιπου, μαζι με το κουτι μεταφορας :rolleyes:
ναι ναι το ξερω το pets.gr! ευχαριστω! αν και δε βοηθανε και πολυ, το φορουμ τους ειναι λιγο..."πεθαμενο" εδω και καιρο....
αλλα υπαρχουν πολλα αλλα φορουμ για ζωα που ισως να μπορουσα να ρωτησω... χμμμμ!!! δεν το ειχα σκεφτει καλη ιδεα! :clap:
αυτο με τα καταλυματα πολυ καλο θα το κοιταξω, ευχαριστω!!!

τι καλοι που ειστε ολοι....!!!! :D:D:D
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
μα καλα αυτοι υποτιθεται ειναι και φιλοζωοι, γιατι να ειναι τοσο δυσκολο να βρω ενα σπιτακι; μηπως εισαι λιγο απαισιοδοξος; λεω τωρα, δε ξερω πως ειναι τα πραγματα εκει... αλλα τοσο χαλια; εδω που τα μισουν τα ζωα και βρισκεις....
Δεν ξέρω που θέλεις να μετακομίσεις οπότε μιλάω μόνο για Λονδίνο (αλλά λογικά αυτό μετράει για όλες τις μεγάλες Αγγλικές πόλεις). Επίσης δεν ξέρω το budget σου, ούτε αν θέλεις να ζήσεις σε προάστειο/κέντρο.

Το να βρείς σπίτι είτε μόνος σου είτε με συγκάτοικους στο Λονδίνο είναι δύσκολο. Το ξέρω γιατί το πέρασα αυτό εγώ και οι πολλοί φίλοι μου. Μπορεί σε μηχανές αναζήτησης να σου βγάζει χιλίαδες σπίτια/δωμάτια αλλά πολύ γρήγορα ο αριθμός πέφτει στα δάχτυλα των δύο χεριών σου όταν επικοινωνήσεις μαζί τους.

Επίσης γνωρίζω οτί και σε μοδάτες περιοχές (πχ Angel) που ζουν φίλοι μου, δεν τους επιτρέπει κατοικίδια η ίδια η πολυκατοικία και ας είναι δικό τους το διαμέρισμα.

Το να είμαι φιλόζωος δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θέλω να νοικιάσω το σπίτι μου σε έναν ξένο με 3 ζώα, τη στιγμή που έχω ζήτηση απο άλλα 30 άτομα χωρίς ζωά (με οικονομικό και εργασικό ιστορικό στην Αγγλία κτλ).

Τέλος σκέψου πόσο μικρά είναι τα διαμερισμάτα στα κέντρα των πόλεων όπως το Λονδίνο ή το Μάντσεστερ. Τα περισσότερα είναι 200 χρόνων σπίτια που έχουν μετατραπεί σε διαμερίσματα ή council estates. Οπότε οι χώροι είναι αρκετοί μικροί για ένα μεγάλο ζώο πόσο μάλλον για 3. Η έννοια της αυλής ή του κήπου δεν υφίσταται εάν δεν βγείς στα πρόαστεια.

Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν θα μπορέσεις να βρείς καπού. Μπορεί και να βρείς. Αλλά θα χρειαστεί πάρα πόλυ ψάξιμο...

Όπως και να'χει καλή τύχη!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγώ θα γίνω η κακιά και θα σου πω τα εξής.
Αφησε τον σκύλο στην Ελλάδα. Γιατί δηλαδή να υποκύψεις στα συναισθηματικά σου κίνητρα και να τον κουβαλήσεις σε ένα περιβάλλον άγνωστο, με υγρασία που θα βλάψει το κακόμοιρο, με περιορισμένο χώρο, με απουσία συντροφιάς αφού εσύ θα σπουδάζεις κλπ, με μετακινήσεις- ταλαιπωρίες?
Αλλωστε για σπουδές πας, όχι για μόνιμη μετεγκατάσταση. Καλοκαίρια, χριστ. διακοπές, πάσχα θα είσαι Ελλάδα. Θα πρέπει να υποχρεώνεις το κακόμοιρο το ζωντανό να μπαίνει και να βγαίνει σε αεροπλάνα, να αλλάζει κλίμα και συνήθειες? Εγωιστικό. Αγαπάμε τα ζώα και δη το σκύλο μας, σημαίνει ότι σκεφτόμαστε πρώτα αυτόν και μετά εμάς.
Και αν δεν σε πείθουν τα επιχειρήματά μου με βάση τα συναισθήματα του ζώου σου, σκέψου το πρακτικά. Οταν έρχεσαι στην Ελλάδα ή θα πρέπει το ζώο να ταλαιπωρείται σε αεροπλάνα και να πληρώνεις αδρά, ή να το αφήσεις σε ειδικά σπίτια για ζώα (και πάλι να πληρώνεις αδρά, και ξανά χώρια θα είστε). Σκέψου το. Αν για εσένα θα είναι μεγάλη αλλάγη πρακτική ή συναισθηματική να αποχωρίζεσαι το σπίτι σου για κάποιους μήνες τον χρόνο για σπουδές, για το σκύλο ΤΙ είναι?
Ασε λοιπόν τα "δεν μπορω χωρίς αυτον" και τα "θα κάνω τα πάντα" και απλά κάνε το αυτονόητο. Αστον στην Ελλάδα, στο περιβάλλον του και στις συνηθειές του. Και μην χρησιμοποιείς ενδόμυχα ένα ζωντανό πλάσμα ως άμυνα και ζώνη ασφαλείας στο καινούργιο για να αντιμετωπίσεις τις όποιες αλλάγες και κατ επέκταση φοβίες σου για την καινούργια σου ζωή. Αν θέλεις το καλύτερο για το σκυλάκι σου και το αγαπά, θα το αφήσεις στο περιβάλλον του και δεν θα το χρησιμοποιήσεις σαν αξεσουάρ ή ψυχολογική άμυνα/ασπίδα.
Καταννοώ την επιθυμία σου να το έχεις μαζί, αλλά προέχει αυτό και όχι εσύ.
Και μην φοβάσαι. Θα σε θυμάται. Αλλωστε για αυτό το επίθετο πιστός είναι ταυτόσημο με τον σκύλο. Δεν θα σε ξεχάσει. Θα σε περιμένει, πανέτοιμος να παίξετε ξανά....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom