Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορα σκυλου στην Αγγλια

Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
καλημερα σας!!
ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος, ετσι μου φανηκε, αλλα αν δεν ειναι παρακαλω να μεταφερθει το θεμα εκει που πρεπει :)

Εχω ενα θεμα και εχω ανχωθει πολυ.....
Σκεφτωμαι να παω στην Αγγλια για σπουδες αλλα δε θελω να αφησω πισω τα μωρα μου!!! Ενα σκυλι-θηριο, ενα γατο και ενα παπαγαλακι.
Το θεμα μου ειναι για τον σκυλακο γιατι τον γατουλη μπορω να τον παρω μαζι μου στην καμπινα απ'οτι μου ειπανε στο adespoto.gr και για το παπαγαλακι δεν εχω ψαξει ακομα.
Δυστυχως τα σκυλια πανω απο 4-5 κιλα -αναλογως την εταιρια- πανε στισ αποσκευες... Ο οποιος χωρος ειναι μεν αεριζομενος και "ειδικος" για μεταφορες ζωων αλλα εγω δεν αισθανομαι καθολου καλα με αυτο. Αφηστε που θα ειναι και περιπου 12+ χρονων οταν φυγω, αμα φυγω, και θα ταλαιπωρηθει παραπανω απο ενα μικροτερο ηλικιακα σκυλι.

Ξερει κανεις εναλλακτικες;;;:xmas_sad:
Με τρενο ας πουμε;; ξερετε ποσες ωρες θα παρει το ταξιδι; πηγαινει τρενο στην αγγλια;; παλι στις αποσκευες θα μου τον εχουνε;; θα μπορω τουλαχιστον να ειμαι μαζι του στο χωρο αποσκευων; πολυ αμφιβαλλω βεβαια....
:xmas_sad:
με αυτοκινητο και παλι....θα πρεπει να μενω σε ξενοδοχεια τα οποια κι αν δε δεχονται κατοικιδια;; στο αυτοκινητο δεν τον αφηνω μονο του...

ααχ...λιγη βοηθεια παρακαλωωωω!!!!!
Ετσι μου ερχεται να μην παω πουθενα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλημερα σας!!
ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος, ετσι μου φανηκε, αλλα αν δεν ειναι παρακαλω να μεταφερθει το θεμα εκει που πρεπει :)

Εχω ενα θεμα και εχω ανχωθει πολυ.....
Σκεφτωμαι να παω στην Αγγλια για σπουδες αλλα δε θελω να αφησω πισω τα μωρα μου!!! Ενα σκυλι-θηριο, ενα γατο και ενα παπαγαλακι.
Το θεμα μου ειναι για τον σκυλακο γιατι τον γατουλη μπορω να τον παρω μαζι μου στην καμπινα απ'οτι μου ειπανε στο adespoto.gr και για το παπαγαλακι δεν εχω ψαξει ακομα.
Δυστυχως τα σκυλια πανω απο 4-5 κιλα -αναλογως την εταιρια- πανε στισ αποσκευες... Ο οποιος χωρος ειναι μεν αεριζομενος και "ειδικος" για μεταφορες ζωων αλλα εγω δεν αισθανομαι καθολου καλα με αυτο. Αφηστε που θα ειναι και περιπου 12+ χρονων οταν φυγω, αμα φυγω, και θα ταλαιπωρηθει παραπανω απο ενα μικροτερο ηλικιακα σκυλι.

Ξερει κανεις εναλλακτικες;;;:xmas_sad:
Με τρενο ας πουμε;; ξερετε ποσες ωρες θα παρει το ταξιδι; πηγαινει τρενο στην αγγλια;; παλι στις αποσκευες θα μου τον εχουνε;; θα μπορω τουλαχιστον να ειμαι μαζι του στο χωρο αποσκευων; πολυ αμφιβαλλω βεβαια....
:xmas_sad:
με αυτοκινητο και παλι....θα πρεπει να μενω σε ξενοδοχεια τα οποια κι αν δε δεχονται κατοικιδια;; στο αυτοκινητο δεν τον αφηνω μονο του...

ααχ...λιγη βοηθεια παρακαλωωωω!!!!!
Ετσι μου ερχεται να μην παω πουθενα!
Ταξιδεύοντας με αεροπλάνο
• Μην ταΐσετε τον σκύλο σας τουλάχιστον 6 ώρες πριν την αναχώρηση μερικοί σκύλοι ίσως πρέπει να είναι νηστικοί για ακόμα περισσότερες ώρες. Και μη του δώσετε νερό για τουλάχιστον δύο ώρες.
• Στην περίπτωση που ταξιδεύετε σε άλλη χώρα με τον σκύλο σας, αυτός θα πρέπει να έχει διαβατήριο καθώς και όλα τα απαραίτητα εμβόλια που η χώρα που επισκέπτεστε απαιτεί. Ρωτήστε την αεροπορική εταιρεία για λεπτομέρειες.
• Προσοχή σε μερικές χώρες του εξωτερικού μπορεί ο σκύλος να χρειαστεί να μπει σε καραντίνα, αυτό σημαίνει ότι θα μείνει αρκετό καιρό στο αεροδρόμιο πριν μπει στην χώρα. Το Ηνωμενο Βασιλειο ειναι μια απο αυτες τις χωρες και ο σκυλος αλλα και η γατα σου θα πρεπει να μπουν σε καραντινα για 6 μηνες. Τον παπαγαλο μπορεις να τον παρεις μαζι σου
• Ιδιαίτερη προσοχή σε μερικές χώρες που απαγορεύετε να εισέλθουν συγκεκριμένες ράτσες σκύλων και αυτές οι ράτσες ΔΕΝ είναι μόνο τα pit bull.
• Να θυμάστε οι αεροπορικές εταιρείες θεωρούν τους σκύλους αποσκευές και κάθε χρόνο κάποια σκυλιά τραυματίζονται ή ακόμα και πεθαίνουν από τις συνθήκες μεταφοράς.
• Φροντίστε να υπάρχουν τα στοιχεία σας και τα στοιχεία της πτήσης σας κολλημένα πάνω στο κλουβί μεταφοράς του σκύλου σας.
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ρίξε μια ματιά και εδώ:

BA World Cargo - Products and Services - Products

Λέει το εξής (ίσως σε καθησυχάσει):
Taking care of your pet's welfare

Transporting your pet cat or dog can be a worrying experience. With British Airways you have the reassurance of knowing that you are dealing with experienced professionals and when your pet flies with us it will be in safe and caring hands.

Με αυτοκίνητο θα ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο το σκυλάκι. Επίσης, όταν λες τρένο; Από Ελλάδα με τίποτα!
Νομίζω πως το αεροπλάνο είναι μονόδρομος.
Κοίτα για περισσότερες πληροφορίες εδώ: Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη - Κατοικίδια ζώα
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
@tripakias, ευχαριστω! :)

αυτο ειναι που φοβαμαι περισσοτερο απ'όλα! για αυτο αναζητω εναλλακτικες!!!
παντως αυτο με την καραντινα, οταν ειχα ρωτησει που ειπανε οτι δε μενει στο αεροδρομιο αλλα καθε μηνα πηγαινω για τσεκ απ σε καποιον κτηνιατρο! ευτυχως....

@nera_gr,

λες η british να κανει αυτο που λεει;; θα ειναι η πρωτη που θα κοιταξω, ευχαριστω πολυ!!!

στο αυτοκινητο ναι...θα ειναι ταλαιπωρια αλλα τουλαχιστον θα ειναι μαζι μου κι οχι μονος του!! και μονο που σκεφτομαι την τρομαρα που θα παρει οταν θα ειναι μονος του μεσα στο αεροπλανο (εστω και με ηρεμιστικο) μου ερχεται να πεθανω! :xmas_sad:

Με τρενο δλδ θα εχω στασεις για να αλλζω τρενα να υποθεσω; ειμαι προθυμη να ταλαιπωρηθω οσο παρει για να φοβηθει οσο το λιγοτερο γινετε ο σκυλακος μου!
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εκτος απο το θεμα της μεταφορας, σκεψου και ποσο ευκολο θα ειναι να βρεις σπιτι με ολα αυτα τα ζωντανα (και με τους απογονους αν προκυψουν). Νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις την αναζητηση σου απο τη διαμονη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μιλησα με συγγενη μου που ζει στην Αγγλια και εχει σκυλο.
Μου ειπε οτι η 6μηνη καραντινα δεν ισχυει αν υπαρχει ενημερωμενο μικροτσιπ διαβατηριο, πιστοποιητικο εμβολισμου κατα της λυσσας και τιτλοδοτηση αντισωματων του σκυλου.
Επισης αν ο σκυλος ειναι μεχρι 8 κιλα μαζι με το κλουβι του, μπορεις να τον μεταφερεις στην καμπινα. Παρ' ολ' αυτα υπαρχουν εταιριες που εχουν διαφορετικα κριτηρια (οποτε καλο ειναι να επικοινωνησεις με την αεροπορικη σου).
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
sezar7,
ωω ευχαριστω, θα τα κοιταξω μολις βρω λιγο χρονο, ευτυχως δε πρεπει να ειναι δυσκολο αυτο χαρτι για το παπαγαλακι γιατι ειναι μικρο, ενα κοκατιλ.

Sokratis,
απογονοι δεν θα υπαρξουν! και ναι ειναι βασικο να βρω σπιτι που να μου επιτρεπει να τα εχω, αν και εκει ειναι πιο ανεπτυγμενα τ απραγματα οσον αφορα τη φιλοζωια , ευτυχως, δεν ειναι ουγκαουγκες σαν τους δικους μας.
το εχω υποψιν :)

tripakias,
ναι, πρεπει να παω να του βαλω τσιπακι και ν ακανει εμβολιο λυσσας εξι μηνες πριν φυγω και κατι τετοια. ενταξει αυτο ειναι το πιο ευκολο.
τι 8 κιλα..... το μωρο μου ειναι ενα σεβαστο 27κιλο με 30κιλο!!! μαζι με το κλουβι θα παει κανα.....35κιλο!!! οπως και να το κανω δλδ αναγκαστικα θα παει στις αποσκευες....

σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας!! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
το μωρο μου ειναι ενα σεβαστο 27κιλο με 30κιλο!!! μαζι με το κλουβι θα παει κανα.....35κιλο!!! οπως και να το κανω δλδ αναγκαστικα θα παει στις αποσκευες....
Ωχ! τσουχτερο εισιτηριο...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Έχουμε μεταφέρει πολλές φορές τον όμορφο που βλέπετε στο avatar μου σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Εξωτερικό το εισιτήριο για τα κατοικίδια τζιμπάει πολύ.

Συνήθως, μέχρι 7-8 κιλά (μαζί με το κλουβάκι) επιτρέπεται να το έχεις μαζί σου στη θέση που κάθεσαι. Απλά αυτό, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, εξαρτάται από την αεροπορική εταιρεία.

Επίσης... πρόσφατα μ είχε πει κάποιος ότι απαγορεύονται οι μετακινήσεις κατοικιδίων προς την Αγγλία!! Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο, ίσως είναι τίποτα τελευταία νομοθεσία που δε γνωρίζω. Ψάξτο καλύτερα ή ας απαντήσει κάποιος που πρόσφατα επισκέφθηκε το μεγάλο νησί και πήρε μαζί του κάποιο κατοικίδιο.

+φωνώ πάντως μαζί σου ότι ούτε εγώ θα άφηνα ποτέ να μπεί το κατοικίδιο στο χώρο των αποσκευών...

Τέλος, στους τυφλούς νομίζω επιτρέπεται πάντα και δωρεάν ο σκύλος-οδηγός. Άσχετο, απλά είπα να το αναφέρω.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δέν ξέρω πόσο εύκολο είναι αν πας σε καμία άκυρη επαρχία αλλά...

Στο Λονδίνο είναι πολύ δύσκολο να βρείς σπίτι γενικότερα, για να βρείς σπίτι με σκύλο είναι πάρα πάρα πολυ δύσκολο, για να βρεις σπίτι που να δεχθεί 35 κιλά σκύλο είναι εξαιρετικά πάρα πολύ δύσκολο και για να βρείς σπίτι με 35 κιλά σκύλο + 2 άλλα ζώα το θεωρώ απίθανο.

Sorry to be the bearer of bad news!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ταξιδεύοντας με αεροπλάνο

• Να θυμάστε οι αεροπορικές εταιρείες θεωρούν τους σκύλους αποσκευές και κάθε χρόνο κάποια σκυλιά τραυματίζονται ή ακόμα και πεθαίνουν από τις συνθήκες μεταφοράς.
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Φρικη!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom